preloader

Denizin Mavi ve Derin Sularında Geçen Filmler

24.04.2023
Denizin Mavi ve Derin Sularında Geçen Filmler

Yazı Boyutu:

Aşktan gerilime pek çok türde senaryosuyla dikkat çeken, denizin mavi ve derin sularında geçen filmleri keşfedin.

Denizin mavi ve derin sularında geçen hikâyeleriyle sinemada özel yer edinmiş ya da daha yakın tarihte de aşktan gerilime pek çok türde senaryosuyla dikkat çeken filmleri sizler için listeledik.

Denizden İlham Alan En İyi Apple TV Filmleri

The Finest Hours (Zor Saatler), Apple TV – IMDb: 6.7

Kurgusunu yaşanmış bir olaydan alan 2016 yapımı bu filmin hikâyesi; 1952 yılında İngiltere’nin doğu kıyılarında görünen sert rüzgârla birlikte parçalanan Pendleton T-2 gemisinin mürettebatının kurtuluş mücadelesini anlatır. 30 kişilik mürettebatı büyük dalgalara karşı hayatta tutmaya çalışan isim, mühendis Ray Sybert’tir. Zor geçen bu saatlerde kaptan Bernie Webber de hayatı pahasına kurtarma operasyonu için yola çıkar. Tarih, dram ve aksiyonun bir arada aktarıldığı bu macera, Craig Gillespie tarafından çekilmiştir.

{33400}

Denizden İlham Alan En İyi Disney Plus Filmleri

Titanic (Titanik), Disney Plus – IMDb: 7.9

Gelmiş geçmiş en iyi filmler listesinde her zaman en üst sıralarda yer alan 1997 yapımı “Titanik”, 1912 yılında batmaz denen düşler gemisinin batış hikâyesini anlatır. Döneminin en büyük yolcu gemisi olan “Titanik”, üst kamaradan ve alt sınıftan yolcularıyla birlikte Avrupa’dan Amerika’ya doğru yola çıkar. Yolculuğun beşinci gününde buz dağına çarpan Titanik’in, mavi sulara gömülmesi sadece üç saat sürer. Denizde geçen bu hikâyede dikkat çeken asıl konu ise fakir ama gururlu genç Jack ve göz alıcı güzelliğiyle Rose arasında geçen aşktır. Yönetmen koltuğunda oturan James Cameron’ın en başarılı işlerinden biri olan bu filmi zaten biliyorsunuz. Ama Leonardo di Caprio ve Kate Winslet’ı hep o yaşta görmek; Jack ve Rose’a bir kez daha iç geçireceğimiz romantik anlar için sizce de bir kez daha izlemeye değmez mi?

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl (Karayip Korsanları: Siyah İnci’nin Laneti), Disney Plus – IMDb: 8.1

Titanik’ten söz etmişken bir Johnny Deep klasiği olan “Karayip Korsanları”nı anmadan olmaz. 2003 yılında başlayan macera, uzun ve etkileyici bir seriye dönüşmüş ve “Karayip Korsanları” dünyanın en sevilen korsan filmleri arasında yer almıştır. Filmin konusunu, Karayipler’in yetiştirdiği en çılgın korsanla birlikte cesaretiyle ünlenen demirci çırağı Will Turner’ın Elizabeth’i kurtarmak için her şeyi yapması oluşturmaktadır. Yine de hikâye aslında yıllar önce Elizabeth’in bir gemi enkazında bulduğu Will’i korumasıyla başlar. Jack Sparrow’un baş düşmanı Kaptan Barbossa, Elizabeth’i kaçırınca da Jack ve Will hem Elizabeth’i kurtarmak hem de Siyah İnci için maceradan maceraya koşar. Gore Verbinski yönetmenliğinde serinin ilk filmi “Siyah İnci”nin Laneti ile başlayan “Karayip Korsanları”nı da yeniden keşfedebilirsiniz.

Finding Nemo (Kayıp Balık Nemo), Disney Plus – IMDb: 8.2

Geçmişe gitmişken haydi “Kayıp Balık Nemo”yu da analım. Özellikle bazı animasyonlar, tekrar tekrar izlenesi bir lezzette oluyor. İşte Nemo’nun hikâyesi de onlardan biri. Animasyon türünde son yılların en iyi yapımlarından biri olan bu film; küçük bir balık olan Nemo’nun yaşadığı yaşamdan ötesini merak etmesi ve evinden uzaklaşmasıyla başlayan macera dolu hikâyeyi anlatır. Nemo, ailesini geride bırakıp nefis maceralar yaşayacağını sanır ama yanılır. Başına neler gelir neler… Bir Disney yapımı olan animasyonun yönetmenliğini Andrew Stanton ile Lee Unkrich paylaşır. Sonbahar artık gelmişken belki de çocuklarınızla sıcak çikolata eşliğinde bir Nemo macerası daha yaşayabilirsiniz.

Life of Pi (Pi’nin Yaşamı), Disney Plus – IMDb: 7.9

Oscar’lı yönetmen Ang Lee’nin 2012 yapımı macera, dram türündeki filmi “Pi’nin Yaşamı” da türü farklı olsa da yine “Titanik” gibi bir batışın hikâyesi. Hindistan’dan yola çıkıp Kanada’ya doğru giden büyük bir yük gemisi anlam verilemez bir şekilde batmaya başlar. Bu batıştan 16 yaşındaki Pi adlı Hintli bir çocukla birlikte kırık bacaklı bir zebra, bir sırtlan, bir orangutan ve Richard Parker adında 300 kiloluk bir Bengal kaplanı kurtulur. Geri kalan herkesle birlikte Pi’nin hayvanat bahçesi işleten ve hayvanlarıyla göç yoluna koyulan ailesi de ölmüştür. Pi’nin keskin zekâsı ve zooloji bilgisiyle derin sularda ölmekten kurtulan bu grup, aynı zamanda birbirlerine zarar da vermez. Ancak Pi, dev kaplana yem olmamak için onunla anlaşmanın bir yolunu bulmalıdır. Bu sıra dışı yolculuk büyülü bir adaya varacak ve nefis bir macera sunacaktır. Oyuncu kadrosunda Suraj Sharma, Irrfan Khan ve Adil Hussain gibi oyuncuların yer aldığı, izlenme rekorları kıran bu filmi izlemediyseniz mutlaka listenize alın.

{29304}

Denizden İlham Alan En İyi Hulu TV Filmleri

Underwater (Derin Sular), Hulu – IMDb: 5.8

Daha yakın zamandan bir filme geçelim hemen. Aksiyon ve gerilim temalı bir bilimkurgu olan “Derin Sular”, okyanusun metrelerce derininde bir laboratuvarda bilimsel araştırmalar yapan bilim insanlarının hayatta kalma mücadelesini anlatır. Derin suların tabanındaki hareketlilikle birlikte bir deprem oluşur ve laboratuvar hasar görür. Haliyle bu sırada içeridekiler de mahsur kalır. Kristen Stewart, T. J. Miller ve Jessica Jenwick’in rol aldığı, William Eubank’in yönetmenliğinde 2020 yılında sinemaya kazandırılan Derin Sular, çarpıcı bir gerilim ve bilimkurguyu bir arada arayan seyirciler için. Siz onlardan biri misiniz?

{32140}

Denizden İlham Alan En İyi Netflix Filmleri

Waterworld (Su Dünyası), Netflix – IMDb: 6.3

1995 yapımı bu filmde, kutuplardaki buzların eridiği geleceğin dünyasındayız. Günümüzün en elzem konusu küresel ısınmadan yıllar önce çekilen filmde, ayak basacak tek bir kuru kara parçası bulmak mümkün değil. Hayatta kalabilen insanlar, suların üzerinde inşa ettikleri çelik yığını şehirciklerde ilkel yaşamdalar. İhtiyar heyetiyle yönetiliyorlar ve bu insanlar, bu evrende karaların su tarafından süpürüldüğüne inanıyor. Kendisine “İnfazcı” diyen biri kanunu temsil ederken, insanlar da en çok yağmacı çetelerden korkuyor. Yağmacıların saldırısı ise bu insanların kaderini birleştirecek bir adım oluyor. Yapımcılığını Kevin Costner’ın üstlendiği ve 175 milyon dolara mal olmuş Su Dünyası, Hollywood’un en çok kötüleyip alaya aldığı proje olsa da filmin yanlış anlaşıldığını düşünen bir kesim de var. Kült bir film olarak değerlendirilen Su Dünyası’nı günümüz dünyasından izleyince, bakalım siz nasıl bulacaksınız?

Captain Phillips (Kaptan Phillips), Netflix – IMDb: 7.8

2009 Nisan’ında yola çıkan MV Maersk Alabama adlı Amerikan kargo gemisi, Somali doğu kıyılarında korsanların saldırısına uğrar. Amerikalıların yaklaşık 200 yıldır başına gelmeyen türden bu olayda, gemi dümeninde bulunan tecrübeli kaptan Ricahard Phillips, tayfasını kurtarmak için kendisini korsanlara rehine olarak feda eder. Özellikle korsanların lideri Muse ile Phillips arasında başlayan psikolojik savaşın yanında, kaptanı kurtarmaya çalışan ekip de çabalar. 2013 yapımı bu film, yüksek tansiyonlu bir gerilim ve macera sunuyor…

The Meg (Meg: Derinlerdeki Dehşet), Netflix – IMDb: 5.6

Jason Statham’ın başrolünde yer aldığı bu macera, uzun yıllar önce neslinin tükendiği bilinen bir “megalodon”un maviliğin derinliklerinde yeniden ortaya çıkmasıyla başlayan felaketleri anlatır. Derin sularda araştırma yapan bir grubun keşfi sebebiyle ortaya çıkan bu yaratığı göndermek ise uzman denizci Jones Taylor’a kalır. Statham’a Bingning Li ve Rainn Wilson’ın eşlik ettiği filmin yönetmenliğini de Jon Turteltab üstlenmiştir.

Cast Away (Yeni hayat), Netflix – IMDb: 7.8

Robert Zemeckis’in yönettiği ve Tom Hanks’in unutulmaz performansıyla öne çıkan dokunaklı bir hayatta kalma hikayesidir. Film, FedEx çalışanı Chuck Noland’ın (Tom Hanks) uçak kazası sonucu ıssız bir adada mahsur kalışını ve orada geçirdiği yılları anlatır. Yalnızlığı, umutsuzluğu ve vahşi doğa ile baş etme mücadelesi, Chuck’ın içsel gücünü ve insanın hayatta kalma yeteneğini sorgular. Hanks’in oyunculuğu ve adanın izole atmosferi, filmi duygusal ve etkileyici bir deneyim haline getirirken, insanın karşılaştığı zorluklara ve yalnızlığa nasıl başa çıkabileceği üzerine düşündürücü bir hikaye sunar.

{25657}

Diğer Platformlarda İzleyebileceğiniz En İyi Denizden İlham Alan Filmler

The Shallows (Karanlık Sular), Diğer – IMDb: 6.3

“Karayip Korsanları”ndan tanıdığımız Óscar Jaenada ve Gossip Girl’ün oyuncusu Blake Lively’nin başrollerinde yer aldığı “Karanlık Sular” filmi, denizin ortasında geçen filmlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Amerikan yapımı film, Blake Lively’nin canlandırdığı Nancy karakterinin tek başına sörf yaparken köpek balığı saldırısına uğrayarak, kıyıya çok yakın bir yerde mahsur kalmasını konu alıyor. Anthony Jaswinski’nin senaristliğini üstlendiği filmin yönetmen koltuğunda ise İspanyol film yapımcısı ve yönetmeni Jaume Collet-Serra oturuyor.

Adrift (Sürükleniş), Diğer – IMDb: 6.8

Yaşanmış bir hikâyeden uyarlanan Sürükleniş, neredeyse ilk görüşte aşkı yaşayan ve hayatlarının macerasına doğru yelken açan bir çiftin hikâyesini anlatır. İkisi de hevesli birer denizci olan âşıklar, okyanusa açılır. Ancak bu yolculuk, tarihe gömülmüş en büyük kasırga felaketlerinden birine doğru olur. Shailene Woodley’nin Tami ve Sam Claflin’in Richard’a hayat verdiği bu hikâyede Tami, kasırgadan sonra kendine gelir. Richard ağır yaralanmış ve tekneleri de harabeye dönmüştür. Tami bu hikâyenin güçlü kalbi olmak zorundadır. Kurtarılmak için hiçbir umut bulamasa da kendisi ve hayatı boyunca âşık olduğu tek adamı kurtarmak için güçlü ve kararlı olmaya çalışır… Aşk, sevdiğini kaybetme korkusu, macera… Her şeyin bir arada yaşandığı 2018 yapımı bu filmi sevgilinizle izlemenizi tavsiye ederiz.

The Life Aquatic With Steve Zissou (Steve Zissou ile Suda Yaşam), Diğer – IMDb: 7.2

2004 yapımı, Wes Anderson yönetmenliğindeki Suda Yaşam, dram, komedi, macera türünde. Filmde Bill Murray’in hayat verdiği dünyaca ünlü bir okyanus bilimci olan Steve Zissou, kendi adını taşıyan araştırma ekibinin lideri. Belgeseller yapmak için dünyayı dolaşan efsanevi sualtı kaşifinin, bir önceki açık deniz maceralarında, ortağı bir köpek balığı tarafından öldürülür. Zissou da dostunun intikamını almak için yeniden denize döner. Büyük bir ekip kurar. Ancak tek derdi de köpek balıkları değildir. Bir yandan da artık gözden düştüğü dedikodularıyla yüzleşmenin ağırlığı vardır. Zissou, yeniden maceraya atılır. 1989 yapımı bu film, Anderson’un özgün kara mizahıyla bezeli bir macera…

Master and Commander: The Far Side of the World (Üstad ve Komutan: Dünyanın Uzak Ucu), Diğer – IMDb: 7.4

En iyi Russel Crowe filmlerinden biri olan “Dünyanın Uzak Ucu”, 2003 yapımı bir Peter Weir filmidir. Napolyon döneminde Fransız ve İspanyol gemileriyle savaş halinde olan kaptan Jack Aubrey’nin savaşı bırakarak gemide görevli Doktor Maturin ile anlaşarak henüz keşfedilmemiş topraklara doğru çıktıkları yolculuğu anlatır. Crowe’a, Pault Bettany ile Billy Boyd’un eşlik ettiği film, savaş ve tarih detaylarıyla bezeli bir maceranın hikâyesidir.

The Reef: Stalker, Diğer – IMDb: 4.2

Korku ve gerilim yüklü 2022 yapımı yeni bir film olan “The Reef: Stalker”ın konusu, ablasının korkunç cinayetine tanık olan Nic’in hikayesini anlatır. Nic, iyileşmek için kız kardeşi ve iki yakın arkadaşıyla bir dalış macerasına atılmaya, Pasifik adasına gider. Burada bir kayak macerasında teselli arayacaklarken, bu macera bir korku ve gerilim senaryosuna dönüşür. Yolculuğa saatler kala bir köpekbalığının takibiyle büyük bir saldırı altında kalırlar. Hayatta kalmak için bir araya gelmesi gereken bu kadınların hem Nic hem de kendileri için korkularıyla yüzleşmeleri ve birbirlerini kurtarmaları gerekir.

All is Lost, Diğer – IMDb: 6.9

Adını açıklamayan “Our Man” olarak bilinen denizci, teknesinin bir konteynerle çarpışması sonucunda Hint okyanusun ortasında mahsur kalır. Teknik donanımları olmadan bir hiç olan adam direnişi ve tecrübeli denizcilik geçmişi sayesinde hayatta kalacağına inanmaktadır. Eşyalarını kaybeder, fırtınalara ve su baskınlarına karşı mücadele ederken hayatta kalmaya çalışır.

The Perfect Storm, Diğer – IMDb: 6.5

Kaptan Billy Tyne önderliğindeki 6 kişilik ekip, uzun ve yorucu bir kılıçbalığı avından dönerler. Fakat Kaptan Tyne, çok verimsiz geçen avdan hiç de memnun değildir ve tekrar bir yolculuğa çıkarak şanslarını doğuda denemek istemektedir. Gloucester, Massachusetts’te balık avlayan Andrea Gail adlı bir teknenin gerçek hayattaki felaketini anlatan bir film. Kaptan ve mürettebat, büyük bir fırtınayla karşılaşır ve çaresizlik içinde hayatta kalmaya çalışır.

Jaws, Diğer – IMDb: 8.1

1975 yılı yapımı bu kült film, denizde geçen filmler dendiğinde ilk akla gelenlerden. 4 seriden oluşan filmin konusu; küçük bir tatil beldesi olan Amity Adası’na korkunç beyaz bir köpekbalığının ziyaretini ve devamında olanları konu alıyor.

Das Boot (U-Bot: Denizaltı), Diğer – IMDb: 8.4

Wolfgang Petersen tarafından yönetilen “Das Boot,” denizaltı savaşının gerçekçi bir portresini sunan ve aksiyon dolu bir savaş dramasıdır. Film, II. Dünya Savaşı sırasında Alman denizaltısı U-96 ve mürettebatının yaşadığı zorlu deneyimleri konu alır. Sıkışık bir denizaltı içindeki yüksek gerilim, mürettebatın savaşın korkunç gerçeklerine ve kendi içsel çatışmalarına karşı mücadelesini anlatırken, izleyicilere savaşın insanlar üzerindeki etkileyici ve yıkıcı etkilerini gösterir.

The Abyss, Diğer – IMDb: 7.5

James Cameron’ın yönettiği, derin denizlerin sırlarını keşfe çıkan bir denizaltı ekibinin heyecan verici ve sürükleyici bir macerasını anlatan unutulmaz bir bilim kurgu ve aksiyon filmidir. Denizaltıların tehlikeli bir şekilde çatıştığı soğuk savaş döneminde geçen hikaye, insanın kendi içsel karanlığına ve kolektif işbirliğine nasıl yüzleştiğini işlerken, aynı zamanda görsel efektleri ve derin deniz manzaraları ile de büyüleyici bir görsel şölen sunar.

Damla Karakuş
Damla Karakuş Tüm Yazıları