preloader

Daha Parlak Saçlara Sahip Olmanın 6 Yolu

15.01.2022
Daha Parlak Saçlara Sahip Olmanın 6 Yolu

Yazı Boyutu:

Sağlıkla parlayan ışıl ışıl saçlar için uygulayabileceğiniz adımlardan, kullanabileceğiniz en iyi saç bakım ürünlerine kadar sizin için hazırladığımız saç bakım rehberini inceleyin.

Güzelliğin bir bütün olduğu ele alınınca; kusursuz bir cilt kadar ışıl ışıl parlayan saçlar da göz alıcı güzelliğin olmazsa olmazı olarak bir adım öne çıkıyor. Görünüşümüz ve dolayısıyla da yarattığımız algı üzerinde çok net bir etkiye sahip olması sebebiyle “saç” konusu, her kadının farklı çözümlere ihtiyaç duyduğu bir rutin haline geliyor. Ancak saç tipi, uzunluğu ve rengi ne olursa olsun, her kadının ortak dileği ışıl ışıl ve sağlıklı saçlar…

Başta mevsim değişimleri ve çevresel faktörler olmak üzere saçları olumsuz etkileyen pek çok faktör olsa da günlük yaşamda benimsenebilecek alışkanlıklar ve saç bakım rutinini destekleyici etkili ürünlerle avantajlı duruma geçebilirsiniz!

Beslenme ile İçeriden Destekleyin

Cildinizde veya saçınızda sağlıklı bir görünüme kavuşmak için ilk adım yine sağlıklı bir bedenden geçiyor! İşte beslenme düzenini güzelliğiniz için bir avantaj veya dezavantaja dönüştürmek ise bu noktada tamamen sizin elinizde. Parlak saçlar için de durum aynı; temel kaynak beslenme alışkanlıklarında gizli…

Daha Parlak Saçlara Sahip Olmanın 6 Yolu

Besin değeri yüksek gıdalar tüketmek gıdaların içerisinde bulunan vitamin, mineral ve proteinlerin kan yoluyla saç köklerine ulaşması ve böylelikle saç yapısını güçlendirmesi açısından büyük bir öneme sahip. Dolayısıyla besin değeri yüksek gıdaları yeterince tükettiğiniz takdirde kuru, kırılgan ve mat saçlara veda edip, hayallerinizi süsleyen parlak saçlara bir adım daha yaklaşmak mümkün. Ancak tüm sağlıklı besinlerden fayda görülse de saç üzerinde güçlü etkilere sahip bazı mucizevi besinler beslenme rutininde önceliğe sahip. Bunun için omega-3 yağ asitleriyle saça canlılık ve parlaklık veren “somon” başta olmak üzere; ıspanak, mercimek, avokado yoğurt, yumurta gibi tüketeceğiniz süper besinlerle daha sağlıklı ve parlak saçlar için uygulayacağınız adımları destekleyebilirsiniz.

Saçlarınızı Ilık Su ile Yıkayın

Kişisel hijyen ve rutin ihtiyacın bir parçası olması, duş alışkanlıklarını saç bakımında en önemli adım haline getiriyor. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta saçı çok sıcak suyla yıkamamak. Aksi takdirde sıcak su yalnızca saçtaki asit ve koruyucu lipit tabakayı eritip, saç ve saç derisine zarar vermekle kalmaz; yıpranmaya sebep olan diğer etkenlere karşı da saçı korunmasız hale getirir. Bunun sonucunda ise pürüzsüz, ışığı yansıtan ve parlak görünüm sunan kütiküllerin zarar görmesine, dolayısıyla da saç dokusunun sertleşip parlaklığını yitirmesine sebep olur. Diğer yandan saçı asıl besleyen ve parlaklık veren, saç derisinin kendi ürettiği yağ, yani “sebum”. Saçları sık ve çok sıcak suyla yıkamak bu sebum dengesini bozacağı için saçlar sahip olduğu doğal ve sağlıklı ışıltısını kaybeder. Bunun için yapılması gereken, saçları iki günde bir ılık suyla yıkamak ve kurutma işleminden sonra yine soğuk fön ile saçı sakinleştirmek.

Daha Parlak Saçlara Sahip Olmanın 6 Yolu

Tüm bunların yanı sıra hayalinizdeki parlak saçlara kavuşmak için banyo rutininizde güçlü ve etkili ürünlerden destek almak ışıl ışıl saçlar için altın vuruş niteliğinde. İçeriğindeki hurma ve tarçının sıkılaştırma, nemlendirme ve bakım yapma özelliğiyle öne çıkan Authentic Beauty Concept Glow serisi saçlarda zengin, berrak ve duyulara hitap eden bir parlaklık etkisi yaratıyor. Saçı nemlendirip kütiküllerini mühürlerken boyalı saçlarda renk koruyucu özelliğe de sahip olan Glow Cleanser ile saçlarınızı yıkadıktan sonra; yumuşaklık ve pürüzsüzlük kazandıran Glow Conditioner saç kremi ile düzenli kullanımda belirgin etkiler görebilirsiniz.

{771863}

Ürünleri Doğru Uyguladığınızdan Emin Olun

Birbirinden farklı ihtiyaçlara yönelik pek çok ürün alternatifi arasında, doğru ürünle çözüme ulaşmak kafa karıştırıcı gibi görünebilir! Ancak zor değil. Diğer yandan doğru ürüne sahip olmak da tek başına yeterli değil. Ürünlerin nasıl uygulandığı da istenilen etkiyi yaratması açısından büyük öneme sahip. Halihazırda saç derisinin ürettiği doğal sebum; saç diplerini, boy ve uçlara göre daima daha sağlıklı, canlı ve parlak hale getirir. Dolayısıyla kullandığınız ürün her ne olursa olsun saç bakım ürünleri kesinlikle saç diplerine uygulanmamalı. Parlaklık kazandırmak istediğiniz boy ve uçlarda saçın ihtiyaç duyduğu bakımı sağlarken kullanılan saç kremi, bakım maskesi, yağlar ve serumlar ise saç diplerine sürüldüğü takdirde doğal sebum dengesini bozacağı için yalnızca boy ve uçlara uygulanmalı.

Daha Parlak Saçlara Sahip Olmanın 6 Yolu

Saç tipinize göre seçeceğiniz bir maske ile birlikte uygun bir yağ veya serum, sağlıkla parlayan saçlar için bakım rutinine eklenmesi gereken adımlar arasında. İpeksi bir dokunuş ve parlaklık kazandıran Kerastase Elixir Ultime Saç Maskesi haftalık bakım rutininde matlaşmış saç tellerine anında nüfuz ederek onarım sağlar. Kalın ve dirençli saç tiplerinde bile mükemmel stil ve olağanüstü parlaklıkla yumuşak bir kontrol sağlama özelliğine sahip olan Schwarzkopf Oil Ultime Argan Yağı ise buharlaşan eşsiz formülü sayesinde içeriğindeki değerli botanik yağlarla saçı ağırlaştırmadan besleme özelliğine sahip.

Saç Bakımınızı Destekleyici Ürünler Kullanın

Banyo rutini her ne kadar kişisel hijyen için rutin bir ihtiyaç olsa da saçın ihtiyaçlarını karşılamak için her zaman yıkama-kurutma aşamaları yeterli olmayabilir. İşte bu durumda kişisel alışkanlıklar, tercihler ve dönemsel ihtiyaçlar saç bakımında alternatif ürünlerle farklı çözümler sunuyor. Eğer saçlarınızın kısa süre içinde yağlandığı bir dönemdeyseniz, saçlarınızın doğal sebum dengesinin bozulmasına sebep olacak bir “her gün yıkama” döngüsü, sizi aslında daha fazla yağlanmayla sonuçlanacak bir kısır döngüye sürükleyecektir.

Daha Parlak Saçlara Sahip Olmanın 6 Yolu

Her gün saçlarınızı yıkamak yerine; fazla yağlanmayı absorbe eden pudra yapısıyla saçları yeniden canlandıran Aveda Shampure gibi bir kuru şampuanla bunun önüne geçmek mümkün. Ayrıca saçlarınıza fön veya maşa gibi şekillendirme adımları uyguluyorsanız saçlarınızı 230 derece ısıya kadar korurken yumuşak ve pürüzsüz bir görünüm sağlayan Toni&Guy Heat Protection Mist gibi bir ısı koruyucu spreyi şekillendirme adımlarınıza ekleyebilirsiniz.

{773530}

Koparak Kırılmaları Önleyin

Banyodan sonra saçlar nemliyken çok daha esnektir ve bu esneklik saçların tarama aşamasında koparak dökülmesini ve kırılmasını en aza indirger. Bu da saçların daha bakımlı, pürüzsüz ve parlak görünmesini sağlar. Kopma ve kırılmaları minimize etmek adına duştan sonra saçlar nemliyken kullanılacak bir kolay tarama sütü ile birlikte saça zarar vermeden taramayı kolaylaştıracak bir tarak bunun için idealdir.

Daha Parlak Saçlara Sahip Olmanın 6 Yolu

Bunun için saç derisinin dengesini korurken parlaklık ve yumuşaklık sağlayan Phytoprogenium Kolay Tarama Sütü gibi bir bakım ürünü ile birlikte kıvırcık saçlar dahil her saç tipinde kolay tarama sağlayan Tangle Teezer Wet Detangler tarak kullanabilirsiniz. Saçtaki elektriklenmeyi alırken yumuşaklık ve parlaklık veren Tangle Teezer Compact Styler saç tarağı ise kuru taramanın saça verdiği zararın önüne geçmek için mükemmel kullanım sağlar.

Aromaterapi Yağlarıyla Havayı Nemlendirin

Kış aylarında cildinizin çok daha fazla kuruduğu ve ekstra nem desteğine ihtiyaç duyduğu gibi nemsiz hava şartlarında saçlarınız da özel bakım ister. Yaşam alanlarını ısıtmak için kullanılan ısıtıcılar ise ortamın havasını ekstra kurutarak saçların da bundan etkilenmesine sebep olur.

Daha Parlak Saçlara Sahip Olmanın 6 Yolu

İç mekanlara nem sağlamak için kullandığınız hava nemlendiricilere ekleyeceğiniz aromaterapi yağları duyulara hitap eden bir atmosfer yaratırken, kurulukla mücadele etmek için ekstra destek sağlar. Böylelikle hem hava nemlendiricisinden hem de esansiyel yağların etkilerinden maksimum yarar sağlayabilirsiniz. Bood Aromatherapy Spa Hava Nemlendirici gibi bir buhar makinesi içerisine ekleyeceğiniz Homemade Aromaterapi Uçucu Yağları ile birlikte yaşam alanlarınızı nemlendirirken saçlarınıza da ihtiyaç duyduğu ortamı sağlamış olursunuz.

Aslıhan Dönmez
Aslıhan Dönmez Tüm Yazıları