preloader

Fotoğraflarda Harika Görünmenizi Sağlayacak 7 Profesyonel Öneri

08.01.2023
Fotoğraflarda Harika Görünmenizi Sağlayacak 7 Profesyonel Öneri

Yazı Boyutu:

Fotoğrafçılığın yanı sıra birçok projede görsel ve yaratıcı danışmanlık yapan Ege İşlek, fotoğraflarda hayal ettiğimiz gibi görünmemize yardımcı olacak poz önerilerini OGGUSTO okuyucuları için paylaştı. Fotoğraflarda en güzel şekilde çıkabilmeniz için poz önerilerini inceleyin.

Fotoğraflarda Harika Görünmenizi Sağlayacak 7 Profesyonel Öneri

Ege İşlek

Aşağı bakarak soğuk, yukarı bakarak sıcak bir poz yakalayın

Fotoğraflarda başınızı nasıl pozisyonladığınız önemli. Örneğin, başınızı yukarı kaldırırsanız bakışlarınız soğur, aşağı eğerseniz bakışlarınız ısınır (kuzey ve güney mantığı gibi düşünebilirsiniz). Vücudunuzun konumlandırması için de şunu söyleyebilirim; spor yapan kişilerin duruşu çok fark ediyor. O yüzden doğru duruş ve düzgün bir postür için yoga ve pilates gibi bir spor yapmanızı öneririm.


Editörün Notu: Soğuk ve sıcak pozları yakalamanın diğer bir sırrı, makyajdan geçiyor. Soğuk poz için gözlerde aydınlatıcı kullanabilirsiniz. Göz yapınızı biraz daha büyük göstermek ve bakışlarınızı aydınlatmak için göz pınarlarınıza açık renk ve parlak bitişli bir far ya da aydınlatıcı uygulayın. Aynı ürünü kaşlarınızın altına uygulayarak, daha aydınlık bir görünüm elde edebilirsiniz.

Fotoğraflarda Harika Görünmenizi Sağlayacak 7 Profesyonel Öneri
M.A.C Cosmetics
Satın Al

Sıcak poz için buğulu bir göz makyajı tercih edebilirsiniz. Açık renk farı, göz kapaklarınızın tamamına uygulayın ve iyice dağıtın. Göz kapağınıza uyguladığınız farın bir iki ton koyusunu, gözünüzün dış kenarına “v” şeklinde sürün ve yuvarlak fırça darbeleriyle farı iyice dağıtın. Göz kapağınız düşük ise katlanma bölgenize koyu far sürerek gölgelendirme yapın.

Daha iyi görünen tarafınızı bulun

Fotoğraflarda, başınızı hafif yana eğerek daha romantik bir poz yaratabilirsiniz. Bir de yüzümüz simetrik olmadığı için, herkesin mutlaka daha iyi göründüğü bir tarafı vardır. Poz verirken hafif yan dönüp, yüzünüzün daha iyi görünen tarafını kameraya çevirin. Daha iyi görünen tarafınızı bulmak için öncesinde birkaç deneme yapmanız gerekebilir.

Kollarınız kontrol altında olsun

Kollarınızın kontrolü elinizde olsun. Aşağıya doğru, dümdüz sarkıttığınız kollarınız, sizi düşük omuzlu göstereceği için, en kolay çözüm ceplerinizi kullanmak olacaktır.

{772984}

Kendinizi sabote etmeyin ve enerjinizi harekete geçirin

Konu fotoğraf çektirmek olduğunda insanlar ikiye ayrılır; “ben hep kötü çıkıyorum zaten,” diyenler ve her karede iyi çıktığını bilerek, hazırda bulunan pozlarından birini sergileyenler. En önemlisi fotoğraf çekildiğiniz sıradaki enerjinizdir, çünkü bu enerji fotoğrafa gözünüzden yansır. Derin bir nefes alın, nefesinizi ağzınızdan verirken, konsantre olup içinizdeki güzel enerjiyi gözlerinize taşıyacak şekilde kocaman gülümseyin.

Editörün Notu: Enerjinizi yükseltmek için renkli kıyafetlerden destek alabilirsiniz. Doğru renkleri birlikte kullanmak için renk çemberini öğrenmenizi tavsiye ediyoruz.

Gökkuşağını ilk gördüğünüz andaki heyecanınızı anımsayın; barındırdığı yedi renk nasıl da birbirleri ile uyumlu bir geçit yaratıyordu gökyüzünde… Renk çemberi de, bu fenomeni ve görsel spektrumda meydana gelen binlerce rengi açıklayan bir kavram.

Renk teorisi adı verilen bilimsel ideoloji, doğru rengi seçme ve onu eşleştirme konusunda bir rehber. Özellikle tasarımcılar ve görsel sanatçılar için benzersiz bir kaynak olan renk çemberi, gardırobunuzdaki renkleri ve hatta yapacağınız makyajın tonlarını belirlemenizde size kılavuzluk edebilir…

Fotojenik insan yoktur, çalışılmış poz vardır

Poz çalışın. Aynada kendinizle flört edin, sonra bu hissi fotoğraflardaki pozlarınıza taşıyın. ‘En iyi fotoğraf, haberin yokken çekilmiş fotoğraftır’ klişesini düşünün; sonuçta o kare çekilmeden önce orada bir saç, makyaj veya styling uzmanı yoktu. Fotoğrafı beğenmenizin asıl sebebi o kareye yansıyan gerçek histir. Kısaca; bir his yaratın ve onunla poz verin. Bir de poz verirken bir objeden yararlanmak işinizi kolaylaştırır; üzerinizdeki tişört, saçınız, kemeriniz veya elinizdeki bir obje gibi.

Editörün Notu: Poz çalışırken bir yandan size en çok yakışacak makyaj stilini bulun. Makyajla daha genç görünmek de, daha yaşlı görünmek de elinizde! Üniversite yıllarından beri vazgeçemediğiniz siyah göz kaleminiz veya toprak tonlarındaki allığınız yaşınıza en az 5 sene ekliyor olabilir. Neyse ki, bazı noktalara dikkat ederek bu durumu tersine çevirmek çok kolay. “Az, çoktur” felsefesini benimsemek, cildinizi nemli tutmak, cilde aydınlık veren parlak bitişli ten ürünleri kullanmak oyunun kurallarından sadece birkaçı.

Boynunuzun sıkı, yüzünüzün daha ince ve uzun görünmesini sağlayın

Dudaklarınızı aralık bırakmak bakışlarınıza daha derin bir anlam yükler ve yüzünüzün daha ince uzun çıkmasını sağlar. Boynunuzda belirgin olduğunu düşündüğünüz ek katlardan kurtulmak için de vücudunuzu öne doğru eğerek çenenizi yukarı kaldırabilirsiniz.

Editörün Notu: Bu görünümü günlük hayatınızda yüz yogası ile yakalamanız mümkün. Sıkı bir boyun ve çene hattı için ellerinizi köprücük kemiklerinizin üzerine yerleştirip parmakları aşağıya doğru çekin. Çenenizi dışarıya doğru çıkartın ve başınızı geriye atın. 10 saniye kadar bekledikten sonra başınızı sağa ve sola çevirin ve toplamda 30 saniyede hareketi tamamlayın. Günde 5 set yapabilirsiniz.

Acil durumlar için kurtarıcı pozu uygulayın

Tüm bunları deneyecek fırsatınız yoksa, bilinen en eski klişeyi kullanın, her ortamda sizi kurtarır; chin up, open ur mouth (çene yukarda ve ağzınız hafif aralık).

Kapak fotoğrafı: @lenaperminova

Görüntülü Konuşmalarda Harika Görünmenizi Sağlayacak 7 Profesyonel Öneri

Fotoğrafçılığın Türkiye’deki öncü isimlerinden Ege İşlek, artan görüntülü görüşme trafiğinde çok daha güzel görünmenizi sağlayacak önerilerini OGGUSTO ile paylaştı. Tüm detayları öğrenmek için tıklayın.

Ege İşlek Kimdir?

Üniversitede başlayan fotoğraf merakı, iş hayatına başladığı ilk yıllarda da devam eden ve çeşitli dergilerde içerik ve moda editörlüğü yaptıktan sonra, moda fotoğrafçılığı yapmaya başlayan Ege İşlek, fotoğrafçılık kariyerine oyuncu portreleri çekerek devam ediyor. Bugüne kadar sektörün önde gelen birçok oyuncusunu fotoğraflayan İşlek, İstanbul’da profesyonel headshot fotoğrafçılığı yapan ilk isim. Fotoğrafçılığın yanı sıra birçok projede görsel ve yaratıcı danışmanlık yapıyor.

Esra Er Kursan
Esra Er Kursan Tüm Yazıları