preloader

Mevsim Geçişinde Yaşanan Cilt Problemleri ve Bakım Önerileri

05.10.2022
Mevsim Geçişinde Yaşanan Cilt Problemleri ve Bakım Önerileri

Yazı Boyutu:

Yaz mevsimini geride bıraktık… Peki, bu süreçte cildinizde ne gibi hasarlar oluştu? Cilt problemlerini, çözümlerini, en iyi içerik ve uygulamaları Dermatoloji Uzmanı Doktor Nezih Karaca’ya sorduk.

Farklı hava koşulları, cildimizde farklı hasarlara yol açabilmektedir. Özellikle mevsim geçişlerinde oluşan hasarı onarmaya çalışan cilt, bir de yeni koşullara adapte olmaya çalıştığında çok daha sağlıksız, yaşlı ve yorgun görünür. Yaz mevsimini geride bıraktığımız bu günlerde, cildimizde ne gibi hasarlar oluştuğunu, bu problemlere karşı kullanılabilecek içerik ve uygulamaları Dermatoloji Uzmanı Doktor Nezih Karacaya’ya sorduk.

Yazın ardından cildimizin en sık karşılaştığı sorunlar nelerdir?

Cildimiz her mevsim farklı hava koşullarının etkisi altında kalmakta, değişen hava koşullarına uygun olarak da farklı tepkiler gösterebilmektedir. Yaz aylarında güneşli ve sıcak havalara maruz kalan ciltte hassasiyet, leke, sivilce, yağlanma artışı görülürken saçlarda; kepeklenme pullanma, dudaklarda; kuruluk gibi farklı problemler de gözlemlenebilir.

Mevsim Geçişinde Yaşanan Cilt Problemleri ve Bakım Önerileri

Cilt hassasiyeti nasıl anlaşılır ve nasıl bir bakım izlenmelidir?

Cilt sıcak havaların kurutucu etkisinden ve güneşin hasarlarından dolayı yıpranır. Hava değişimiyle kuruyan ve hassaslaşan cildimiz tahriş olmuş, kızarık ve pul pul dökülen bir görünüm oluşturur. Özellikle nemlendirici seçiminde, daha güçlü formüllerle desteklenen, yenileyici ya da onarıcı maskelerden destek alarak, acil yardım sinyali veren cildinizi sakinleştirebilir ve iyileştirebilirsiniz. Özellikle içeriğinde hyalüronik asit içeren nemlendiricilerle kombine edilmiş C vitamini ve Ferulik asit gibi antioksidandan zengin bir ürünü kullanmanın yanında haftada iki gün yatıştırıcı-nem verici bir maske uygulamak da büyük önem taşır.

En sık karşılaştığımız leke problemine karşı neler yapabiliriz?

Yazın, güneşin etkisi ile lekeye meyilli ciltlerde kahverengi lekelenmeler ortaya çıkabilir. Bazen bu lekeler yaygın ve can sıkıcı bir hal alabilir. Buna yönelik leke açıcı konsantre kremler ve C vitamini, Niyasinamid, Arbutin içeren serumlar oldukça faydalıdır. Yine lekeye meyilli ciltlerin günlük rutinlerinde A vitamini (retinol) içeren bir ürünü, geceleri kullanması önemlidir.

Sivilce problemleri ve ciltte yağlanmada artış olabileceğini de söylemiştiniz..

Yazın bronzlaşan ve güneş alan ciltte, güneşin etkileri azaldıkça yağ bezleri yeniden fazla çalışmaya başlayarak sivilce, yağlanma ve gözenek problemlerine neden olabiliyor. Bu durumda günlük rutinimizde Salisilik asit, Glikolik asit içeren temizleyiciler, Yine Retinol içeren ürünler kullanmak çok değerlidir. Eğer sivilce problemi fazla ise tıbbi ilaç tedavileri de gerekebileceği için bir dermatoloğa başvurmak gerekebilir.

Cildin kendini yenilemesine yardımcı uygulamalardan bahsedebilir misiniz?

Hücresel yenilenme ve ölü hücrelerden arındırmak amaçlı cilt bakım uygulamaları ve sonrasında Fraksiyonel Lazer, BBL teknolojisi gibi yoğunlaştırılmış ışık tedavileriyle cilt kendini yeniler ve daha aydınlık bir görünüme kavuşabilir. Ergonomik ve yenilikçi Fraksiyonel CO2 lazer teknolojisi, derinin üst tabakasından orta alana kadar kolajen şekillendirmesini destekleyerek; çeşitli yara izleri, geniş gözenekler, pürüzlü ciltler, genel ve derin kırışıklıklar, yapısal cilt bozuklukları, istenmeyen ton farklılığı, cilt gevşekliği, güneşe bağlı yıpranmış ciltlerde etkili tedavileri mümkün kılmaktadır. BBL geniş bantlı ışık tedavisi olarak bilinen forever young işlemi, ameliyatsız cilt gençleştirme yöntemidir. Yaşlanma etkisini azaltmak ciltte oluşan hasarlı bölgelerin genç bir görünüm kazanması amacıyla uygulanır. İncelmiş olan cildin tekrardan eski kalınlığına dönmesini ve elastikiyetine kavuşmasını sağlar.

Mevsim Geçişinde Yaşanan Cilt Problemleri ve Bakım Önerileri

Saçların ve dudakların da mevsimsel olarak etkilendiğini belirtmiştiniz…

Değişen iklimden saç derisi de etkilenir. Havaların serinlemesi saç derinizi de kurutabilir. Tüm bu etkenlerle birlikte artan kepekler ve pullanmalar başınıza dert açabilir. Dönemsel kepekten kurtulmak için formülünde selenyum sülfit ve çinko piriton olan şampuanları tercih edebilirsiniz.

Bunun yanı sıra, dudak derisi, göz çevrenizle birlikte yüzünüzdeki en hassas bölgedir. Dudakların hava sıcaklığındaki dramatik farktan etkilenmesine şaşmamak gerek. Çatlayan ve acıyan dudaklarınız için gün içinde tazeleyeceğiniz bir balmı makyaj çantanıza atın. Ekstra bakım için akşamları eğlenceli dudak maskelerini de uygulayabilirsiniz.

Esra Er Kursan
Esra Er Kursan Tüm Yazıları