preloader

Yeni Nesil Botoks Destekleyici ve Alternatifi Ürünler

01.03.2024
Yeni Nesil Botoks Destekleyici ve Alternatifi Ürünler

Yazı Boyutu:

Yeni nesil botoks destekleyici, alternatifi peptidleri ve bu peptidleri içeren en iyi ürünleri keşfedin.

Yüzümüzdeki mimik çizgilerinin oluşumu veya daha da yerleşmemesi için uygulanan botoks, güzellik rutinimizin kaçınılmaz bir parçası haline geldi. Botoks uygulamalarının arasını uzatmak isteyenlerin veya bu uygulamaya hâlâ mesafeli yaklaşanların yardımına ise yeni nesil, ekstra güçlü peptidlerle formüle edilmiş kozmetik ürünler yetişiyor. Proteinlerin yapı taşı olarak da bilinen peptidler aslında kısa amino asit zincirlerinden oluşuyor. Farklı amino asit dizileri, hücreler arası haberleşme, metabolizma düzenleme, doku yenileme ve bağışıklığa destek olmak gibi farklı görevleri olabilen çeşitli türdeki peptidleri oluşturuyor.

Bu peptidlerden bazıları cildin doğal kolajen üretimini artırmayı desteklerken, bazıları mimikleri dondurarak çizgilerin derinleşmesini azaltmayı hedefliyor. Aralarından özellikle bir tanesi, Argireline (Acetyl Hexapeptide-8) invazif olmayan uygulama şekline rağmen tıpkı botoks gibi sürüldüğü bölgenin kasılmasını engellediği için benzer bir etki sağlamayı destekliyor.

Amacınız ister botoksunuzun süresini uzatmak ister botokstan kaçabildiğiniz kadar uzak durmak olsun, peptidlerden faydalanarak çizgi ve kırışıklıklarınızla savaşmak çok daha etkili bir bakım rutini alternatifi sunuyor.

Yeni Nesil Botoks Destekleyici ve Alternatifi Ürünler

Favori Ürünümüz:
Lancôme Rénergie H.P.N-300 Peptide Rich Cream

Satın Al

Botoks Destekleyici ve/veya Alternatifi Peptidler

Argireline (Acetyl Hexapeptide -8)

Bu özel içeriklerin başında Argireline geliyor. Özellikle son dönemde Argireline, Agireline veya SNAP-25 Botulinum Toksin Antagonisti ismiyle geçen Acetyl Hexapeptide-8 peptidlerin Nörotransmiter SNAP-25’in işlevini taklit ederek kas kasılmalarını engellemeye yardımcı olduğuna dair çalışmalar bulunuyor. Bu peptidlerin kas gevşemesine yol açmadan, dolaylı olarak mimik çizgileri gibi tekrarlayan hareketlerle oluşan kırışıklıkların görünümünü azaltmaya yardımcı olması, cildin iyi anlamda gevşemesini ve doğal ifadeyi koruyarak kasılmaları azaltmayı destekliyor.

Yeni Nesil Botoks Destekleyici ve Alternatifi Ürünler

Tabii bu durumun kırışıklık sorununu tamamen ortadan kaldırmadığını ve görünümünü yumuşatarak azaltmaya yardımcı olduğunu göz önüne alarak, doğal içerikli kozmetik arayan, hafif kırışıklık problemi yaşayan kişiler için daha uygun bir alternatif olabileceğini belirtmekte de fayda var.

The Ordinary

Argireline Solution 10%

Dr. Dennis

Fill + Repair Serum

Matrixly 3000 (Palmitoyl Tripeptide -5)

Cildin sıkılığını ve elastikiyetini artırmaya yardımcı kolajen ve elastin üretimini artırmayı destekleyen bu peptid, cildin nemini ve dokusunu iyileştirmeye yardımcı olurken, kırışık ve ince çizgi görünümünü de azaltmayı destekliyor.

The Ordinary

Matrixyl 10% + HA

Paula's Choice

Clinical Peptide Booster

GHK ve PAL KKP (Palmitoyl Tripeptide -1 ve 3)

Yeni Nesil Botoks Destekleyici ve Alternatifi Ürünler

Glycyl-L-histidyl-L-lysine veya GHK olarak da görebileceğimiz Palmitoyl Tripeptide-1 ve Pal KKP veya Lys-Lys-Pro (lysine, lysine, proline) olarak karşımıza çıkabilen Palmitoyl Tripeptide 3 gibi içerikler ise ciltteki kolajen sentezini artırarak, cildin elastikiyetini ve sıkılığını korumaya, kırışıklıkların ve ince çizgilerin görünümünü azaltmaya yardımcı oluyor.

Drunk Elephant

Protini™ Powerpeptide Resurf™ Serum

Mario Badescu

Super Peptide Serum

Kiehl's

Super Multi-Corrective Cream

La Roche-Posay

Pure Vitamin C10 Serum

Editörün Önerisi; Yüz Yogası ve Mikro Akım Cihazları

Yeni Nesil Botoks Destekleyici ve Alternatifi Ürünler

Yapılan bazı çalışmalar gösteriyor ki botox uygulaması çok sık ve abartılı kullanıldığı durumlarda, bazı kasların kullanımını kısıtladığı için, uygulama olmayan diğer bölgelerdeki kaslara daha fazla yüklenerek bu bölgelerdeki çizgi oluşumlarını da artırabiliyor. Örnek vermek gerekirse; alın kaslarınızı kullanmayı bıraktığınızda burnunuzu kullanarak gözlerinizi kısmaya başlayabilirsiniz. Bu durum da burun çevresindeki kırışıklıklarınıza yenilerini ekleme ihtimalini artıyor olabilir. Yüz yogasıyla ilgili detaylı bilgi almak için bu rehbere bakabilirsiniz.

Yeni Nesil Botoks Destekleyici ve Alternatifi Ürünler

Bu noktada yukarıda listelediğimiz Peptidlerin yanı sıra yüz kaslarını çalıştırmayı amaçlayan yüz yogası egzersizleri veya Foreo Bear2 gibi mikro akımla yüz kaslarını güçlendiren uygulamalar da ekstra fayda sağlayacaktır.

Satın Al

Özellikle kaz ayağı ve gülümseme çizgilerinin doğal ve acısız kaybolması için çok iyi bir alternatif sunan mikro akımlı masaj özelliği sayesinde evinizin konforunda yüzünüze egzersiz yaparak kan dolaşımını ve kas yoğunluğunu artırabilirsiniz.

Esra Er Kursan
Esra Er Kursan Tüm Yazıları