preloader

Dilara Koçak’tan Yiyerek Güzelleşmenin Sırları

05.03.2024
Dilara Koçak’tan Yiyerek Güzelleşmenin Sırları

Yazı Boyutu:

Hangi besin hangi cilt sorununa iyi gelir? Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilara Koçak’tan cildinizin güzelleşmesini sağlayacak yaz besinlerini öğrenin.

Dilara Koçak’tan Yiyerek Güzelleşmenin Sırları
Dilara Koçak

Cilt yapısını en çok genetik faktörler etkiliyor ancak çevresel faktörlerin etkisi de küçümsenemez. Özellikle güneşin bize daha cömert davranmaya başladığı bu aylarda ise koruyucu kremleri kullanmak ve öğle saatlerinde kendimizi güneşten korumak çok önemli. Ancak beslenme düzenimizde yapacağımız bazı değişikliklerle de cilt sağlığımızda harikalar yaratmak mümkün.

Parlak Bir Cilt İçin Avakado

Dilara Koçak’tan Yiyerek Güzelleşmenin Sırları

Avokado, badem, fındık gibi yağ içeren besinler de E vitamini bakımından zengindir. İçeriğindeki antioksidan ve mineraller sayesinde cildin daha dolgun ve parlak gözükmesine yardımcı olur. Avodakonun tüm özelliklerini ve faydalarını öğrenmek için tıklayın.

Leke ve Yaralara Karşı Kuru Baklagiller

Düşük çinko seviyesi ile ciltte oluşan lekeler-yaralar arasında ilişki olduğu görülmüştür. Araştırmacılar, çinkonun iyileştirici etkisinin olduğunu düşünmektedir. Kuru baklagillerin genellikle çinko içeriği yüksektir, bunlardan faydalanmaya çalışın. Cilt lekelerinden kurtulmak için kuru baklagillerin yanı sıra etkili cilt bakım ürünleri de kullanmayı ihmal etmeyin. Cilt lekeleri nasıl geçer sorusuna cevap olacak detaylı ürün listesini keşfedin.

Akne ve Çizgiler İçin A Vitamini

A vitamininin çizgi ve kırışıklıkları azalttığını, akne (sivilce) oluşumuna karşı koruyucu olduğunu belirtmektedir. Yayınlanan başka bir çalışmada ise yüksek beta karoten içeren (A vitaminin bir formu) yiyeceklerin sedef hastalığı riskini azalttığını göstermiştir. Akneli ciltler için bakım önerileri bulacağınız bu rehbere göz atın.

Dilara Koçak’tan Yiyerek Güzelleşmenin Sırları

Canlı Bir Cilt İçin Ispanak

Taze sebze ve meyveler içerdikleri doğal antioksidanlar sayesinde cilt sağlığına da korur. Örneğin doğal bir antioksidan olan lutein en fazla ıspanakta bulunur ve cildin canlı gözükmesinde önemli rol oynar. Yeşil yapraklı sebzeler, kırmızı ve mor renkteki meyveler yüksek antioksidan kapasitesine sahip besinlerdendir.

Çizgilere Karşı Süt

Dilara Koçak’tan Yiyerek Güzelleşmenin Sırları

Süt ve süt ürünlerinden düzenli olarak aldığınız protein, cildinizi sıkılaştırır ve çizgilerin oluşumunu önler. Günde 1-2 porsiyon süt ve süt ürünleri tüketerek kırışıklık görünümü azaltmaya yardımcı olabilirsiniz. Kırışıklıklardan kurtulmanın bir yolu da çift aşamalı temizlik, detayları inceleyin.

Sağlıklı Saç ve Tırnaklar İçin Muz ve Yulaf

Biotin, deri, tırnak ve saç hücrelerinde bulunan bir besin öğesidir. Yeterli miktarda alınmadığında dermatitlerle veya bazen saç kaybı ile karşılaşılabilir. Muz, yumurta, yulaf ezmesi, pirinç en bilinen kaynaklardandır. Saç ve tırnaklarınızı güçlendirmenin yollarını öğrenmek için tıklayın.

Kızarıklıklar İçin Yeşil Çay

Yeşil çayda bulunan “epi-gallo-kateşin-3-gallat” adı verilen ve kısaca EGCG olarak isimlendirilen madde, kızarıklık oluşumunu azaltmaktadır. Ayrıca yapılan araştırmalar, yeşil çayın vücuttaki enfeksiyonla savaştığını göstermiştir.

Dilara Koçak’tan Yiyerek Güzelleşmenin Sırları

Güneşin Zararlı Etkilerine Karşı Yumurta

Araştırmalar selenyumun deri kanserini önlemede anahtar rol aldığına inanmaktadır. Güneşin zararlı etkilerine karşı cildi korur. Tam tahıllar, deniz ürünleri, sarımsak ve yumurta selenyumun en iyi kaynaklarıdır.

Güzel Bir Cilt İçin Su

Dilara Koçak’tan Yiyerek Güzelleşmenin Sırları

Güzel bir cildin en önemli kuralı elbette yeterli sıvı alımıdır. Cildin nemli olması, elastikiyetinin sağlanması ve daha sağlıklı olması için gün içinde en az 2-2.5 litre su içmeye özen gösterin. Özellikle sıvı kaybının arttığı yaz aylarında sıvı tüketiminizi biraz daha artırmanız faydalı olacaktır. Sudan maksimum faydayı almanız ve kendinizi daha zinde hissetmeniz için doğru su içmenin kurallarını öğrenin.

Cilt Elastikiyeti İçin İstiridye

C ve E vitamini gibi antioksidan vitaminler, cildimizin beslenmesi ve serbest radikallerden korunması için gereklidir. C vitamini, çinko ve bakırın birlikte alınması derinin elastikiyetini sağlar. Bu nedenle C vitamini alırken, yağsız et, tavuk, hindi, bazı deniz ürünleri (istiridye gibi) çinko kaynaklarından faydalanmayı unutmayın.

{47467}

Esra Er Kursan
Esra Er Kursan Tüm Yazıları