preloader

Alp Kırşan ile Deniz Tutkusu Üzerine

22.07.2019
Alp Kırşan ile Deniz Tutkusu Üzerine

Yazı Boyutu:

Elinde oltası, her zaman en büyük balığın peşine düşen, balık turnuvalarının da ödüllü müdavimi ünlü sunucu Alp Kırşan ile deniz tutkusu üzerine konuştuk.

Televizyonların en sempatik sunucusu Alp Kırşan'ın aslında bir deniz tutkunu olduğunu biliyor muydunuz? Alp Kırşan hem çok iyi bir denizci hem de başarısını turnuvalarda kazandığı ödüllerle taçlandırmış sıkı bir sportif balıkçı. Bu tutkusu sebebiyle yıllar önce Bodrum'da yaşamayı tercih eden Kırşan'a, denize açılmak için ister lüks bir yat olsun ister balıkçı kayığı, hiç fark etmiyor. Yanında olta takımı olsun yeter.

Alp Kırşan ile Deniz Tutkusu Üzerine

Deniz sizin için ne ifade ediyor?

Deniz benim için özgürlük ve nefes anlamına geliyor. En sık ormanlarda bile aldığım nefes, denizin ortasında aldığım nefes kadar olamıyor. Denizde seyir ederken kendimi uçuyor gibi hissediyorum. Hele bir de yemeklik balığımı ya da kalamarımı yakalamışsam, benden kralı yok o an.

Türkiye'de ve yurt dışında en sevdiğiniz bağlama yeri/koy neresi? Neden?

Cennet koylarımız varken yurt dışında bir yer söylemeye gerek duymuyorum. Dirsek bükü, Bozburun, Mazı, Çökertme, Gökova Akbük, Knidos Burnu başlıcaları. Hepsi de yakın, ulaşımı kolay uğrak noktaları ve mükemmel denizler.

Alp Kırşan ile Deniz Tutkusu Üzerine

Tekneyle gittiğiniz, en sevdiğiniz restoran neresi? Neden?

Ailecek biz Knidos'taki restoranı çok sevdik, şiddetle tavsiye ederiz. Hem kapalı bir koy hem deniz enfes hem de Akdeniz ve Ege'nin birleşme noktası olarak mucize bir yer bence. Restoranı mucizeler yaratmıyor elbette ama oldukça tatminkar ve samimi.

{772217}

Mavi yolculuğa çıkarken mutlaka yanınıza aldığınız, sizin için özel olan üç şey nedir?

Olta takımlarım, rapalalar ve kalamar zokalarım. Zor duruma düşersek aç kalmamak lazım.

Alp Kırşan ile Deniz Tutkusu Üzerine

Mavi yolculuk ekibinizde kimlerin olmasını isterdiniz?

Eşim Zeynep Kırşan ve iki oğlum bana yeter. Başka kimseye ihtiyacım yok.

Teknede yemek yapar mısınız? Okurlarımıza verebileceğiniz bir tarif var mı?

Ben değil ama eşim harika şeyler yapar. Başta mezeler olmak üzere, balık konusunda harika işlere imza atar. Eli çok lezzetlidir. O zaman Zeynep'ten bir kalamar dolması tarifi vereyim:

Kalamar bacakları, karides, kaşar peynir, ahtapot bacağı, tuz ve kırmızı pul biber ince kıyım harmanlanıp kalamar tüpüne boca edilir. Kürdanla ağzı kapatılan kalamar, önce una sonra sıvı yağa bulanıp 200 derece fırında üzeri kızarana kadar pişirilir. Fırından çıkan kalamarların üstüne sıcak iken tereyağı, sarımsak ve soya sosundan karışım bir sos eklenerek servise hazırlanır.

Alp Kırşan ile Deniz Tutkusu Üzerine

Bu yaz mavi yolculuğa çıkacak kişilere kitap öneriniz ne olurdu?

İlber Ortaylı'nın “Bir Ömür Nasıl Yaşanır?” isimli kitabını tavsiye ederim.

{772176}

Mavi yolculuk için beş şarkılık bir playlist hazırlar mısınız?

Beş albümlük olsa? Dario Moreno'suz 40 Yıl, Glykeria/14 Greek Classics, Gino Varon/Şarkı Gibi Şarkılar, John Legend/Once Again, Gregory Porter/Nat King Cole&Me.

Alp Kırşan ile Deniz Tutkusu Üzerine

Hayalinizdeki mavi yolculuk teknesi hangisi?

Mavi yolculuk için hayalimde bir tekne yok, o an hangi tekneye sahipsem tadını çıkarmayı biliriz. Taka, bot, motoryat ya da yelkenli bize fark etmez.

Hayalinizdeki rota neresi?

Hiçbir zaman kendimizi rota ile sınırlandırmadık. Tekneye binince nereye eserse oraya giden tiplerdeniz. Bodrum'da yaşadığımızdan, vakit müsaade ettiği sürece uzaklaşabilen şanslılardanız.

Alp Kırşan ile Deniz Tutkusu Üzerine

Şule Kaya
Şule Kaya Tüm Yazıları