preloader

Özgürlüğüne Düşkün: Volkswagen Passat Alltrack

29.11.2021
Özgürlüğüne Düşkün: Volkswagen Passat Alltrack

Yazı Boyutu:

Etkileyici bir atmosfere ve tablo gibi manzaralara sahip Kapadokya’ya rotamızı çevirdik! Volkswagen Binek Araç’ın kasım ayı sonunda Türkiye’de satışa sunmayı planladığı Passat Alltrack’i deneyimledik. Çok yönlülüğüyle dikkat çeken, özel off-road sürüş modu ile kayak tatilinden karavanla seyahat deneyimlerine kadar farklı rotalarda yol arkadaşınız olmaya aday Passat Alltrack deneyiminden izlenimlerimizi keşfedin.

İstikamet Kapadokya! Volkswagen markasının amiral gemisi olarak nitelendirilen Passat model ailesinin dört tekerlekten çekişli versiyonu Passat Alltrack’i Türkiye yollarına çıkmaya hazırlık yaparken deneyimledik. Station wagon ve SUV gövde tipleri arasında başarılı bir geçiş modeli olan Passat Alltrack, çok yönlülüğüyle dikkat çekiyor. Standart olarak sunulan arazi sürüşü için uyarlanan tasarım öğeleri, özel “off-road sürüş” modu, yerden daha yüksek gelişmiş yürüyen aksamı ve 4MOTION dört tekerlekten çekiş teknolojisiyle Passat Alltrack, normalde SUV araçların alanına giren arazilerde bile kendini evinde hissediyor. Passat Alltrack aynı zamanda konforlu ve hızlı bir uzun yol otomobili olarak da sürücüsünü memnun ediyor.

Kapadokya’nın Büyüleyici Atmosferi

Özgürlüğüne Düşkün: Volkswagen Passat Alltrack

İstanbul – Kayseri uçuşunun ardından, havalimanında yeni Passat Alltrack’lerle buluştuk ve test sürüşümüz başladı. Volkanik tüflerin yarattığı, rüzgâr, kar ve yağmurun binlerce yılda oluşturduğu etkileyici coğrafyası ile büyülü bir masal dünyasına adım atmanızı sağlayan Kapadokya’nın tüm güzellikleri yolda karşınıza çıkıyor. Sadece asfalt yollarda sürüş deneyimini sınırlamayıp, daha maceralı serüvenler de planlayanlar için de dikkat çekici bir model. Passat Alltrack, bir karavan seyahatinde kendisine eşlik etmesini isteyen veya kamp rotalarında üstün yol tutuşu isteyenler için geliştirilmiş. Station wagon ve SUV gövde tipleri arasında başarılı bir geçiş sunan model. “Offroad” sürüş modu ile yol şartları zorlaştığında daha fazlasını yerine getirebilen bir araç. 2,2 tona kadar ulaşan çekme kapasitesi ise karavan veya römork çekmek isteyenlerin dikkatini çekecek bir özellik.

Özgürlüğüne Düşkün: Volkswagen Passat Alltrack
Özgürlüğüne Düşkün: Volkswagen Passat Alltrack

Passat Alltrack ile yolculuğumuzn varış noktası ise Argos in Cappadocia oldu. Kapadokya’nın en yüksek yerleşimlerinden biri olan Uçhisar’da, Güvercinlik Vadisi ve Erciyes Dağı’nın nefis manzarasını seyredebileceğiniz bir otel. İçinden köy geçen otel olarak da anılıyor Argos in Cappadocia.

Kapadokya’yı Sevmek İçin Neden Çok!

Özgürlüğüne Düşkün: Volkswagen Passat Alltrack

Doğanın tarih ile birleştiği görsel bir şölen! Bölgede yer alan Erciyes, Hasan, Göllüdağ ve Melendiz Dağları’nın volkanik patlamalarını sular ve rüzgar muhteşem bir uyumla işlemiş ve bugün gördüğümüz yüzey şekilleri ortaya çıkmış. Kapadokya’da gezerken bir film platosunda kendinizi hissedebilirsiniz. Harika anılar ve fotoğraflarla bölgeden ayrılıyorsunuz. Özellikle balon deneyimi de yaşadığınızda, havadan bu manzarayı görmenin tadının çok başka olduğunu hissedeceksiniz!

Adının nereden geldiği konusunda farklı görüşler var. En bilineni Persler tarafından Katpatuka adıyla anılır ve “Güzel Atlar Ülkesi”olarak anlamlandırılır. Bazı yazarlara göre ise bölge, Kızılırmak Nehrinin bir kolu olan “Delice Çayı”nın eski adı olan Kapadoks’tan adını alır. Kattapatta-kattapita gibi isimlerle Hititler’de anılır. “Aşağı Nehir” anlamıyla karşımıza çıkan bu isimlerdeki nehir Kızılırmak’tır.

Kapadokya, peribacaları, yeraltı şehirleri, uçsuz bucaksız vadiler ile sınırlı kalmıyor. Kızılırmak nehrinin içinden geçtiği Avanos, kırmızı toprak yapısıyla ülkedeki önemli bir seramik merkezi olma özelliğini taşıyor. Nevşehir’den Avanos’a gelirken değişen toprağın rengi, çömlek diyarı kente yaklaştığınızın habercisi.

Kapadokya’nın görkemli jeolojik yapısının gizlediği florasının detayları da çok etkileyici… Patikaları kaplayan yoğun bir bitki örtüsüne sahip vadilerde alıç, kuşburnu, dağ muşmulası, kekik, kadın tuzluğu, meşe palamudu, ısırgan, ıhlamur gibi birçok farklı bitki türlerini görebilirsiniz.

Volkswagen ve Sanat Etkinlikleri

Binek Araç, Argos in Cappadocia ile de bir iş birliği içerisinde konser, sergi ve söyleşi gibi farklı sanat etkinliklerine de katkıda bulunuyor. Kapadokya’nın etkileyici coğrafyasıyla bütünleşen Argos in Cappadocia, gerçekleştirdiği etkinliklerle tarih, doğa ve sanatı buluşturuyor. Kış aylarında geleneksel hale gelen Bezirhane konserlerini siz de ajandanıza kaydedin.

{772712}

Senem Bal Ay
Senem Bal Ay Tüm Yazıları