preloader

Özgür ve Konforlu Karavan Tatili Deneyimi: Volkswagen Grand California

24.07.2023
Özgür ve Konforlu Karavan Tatili Deneyimi: Volkswagen Grand California

Yazı Boyutu:

Volkswagen Ticari Araç’ın ikonik Grand California modelini keşfetmek ve karavan tatilini deneyimlemek için rotamı Akyaka’ya çevirdim.

Pandeminin ardından birçok insanın hayatına giren karavan seyahati, son yıllarda otel fiyatlarının artmasıyla birlikte de hızla popülerliğini üst seviyelere çıkardı. Özgürce hareket edebilme, kalabalıktan uzaklaşma, dilediğin zaman doğanın sessizliğine yolculuk yapabilme gibi fırsatlar sunması sayesinde de karavanlar birçok seyahat severin gözdesi haline geldi. Ben de son yıllarda seyahat trendleri arasında ilk sıralarda yer alan karavan seyahatini, geçtiğimiz yıl Türkiye’de satışa sunulan Volkswagen Ticari Araç’ın ikonik Grand California modeliyle keşfetmek için rotamı Akyaka’ya çevirdim. Bu karavan deneyimi yolcuğunda, Akyaka Retreats’in uzman eğitmenleri eşliğinde zihnimi, ruhumu ve bedenimi de yeniden keşfettim.

Grand California ile Karavan Deneyimi

Özgür ve Konforlu Karavan Tatili Deneyimi: Volkswagen Grand California

Daha önceden karavan deneyimi yaşamamış biri olarak, bu seyahat benim için çok heyecanlı ve bir o kadar da kaygılı başladı diyebilirim. İtiraf etmeliyim ki, “Acaba rahat edebilir miyim?” gibi sorular aklımda günlerce dolanıp durdu. Ta ki Akyaka’ya ayak basıp Volkswagen Grand California’nın içine yerleşene kadar…

Volkswagen Ticari Araç’ın motor karavan modeli Grand California, bir tatil için ihtiyacım olan tüm detayları tam olarak karşıladı. Markanın karavan sınıfındaki en geniş modeli olan Grand California, mutfak, iki yatak, duş ve tuvaletiyle tam bir “tiny house” hissini yarattı diyebilirim.

Mutfak kısmında iki gözlü ocağı, sıcak-soğuk su ile katlanabilir eviyesi, 70 litrelik dondurucu bölmeli buzdolabı ve mutfak araç-gereçlerinizi koyabileceğiniz çekmeceleri bulunuyor. Mutfağının hemen önünde yer alan pencereden doğayı izleyerek kahvemi hazırlamak ise şehirde hasret kaldığım o mükemmel hissi yaşattı.

Karavanın içinde dört kişilik yemek masası yer alıyor. Burada aileniz ya da arkadaşlarınızla birlikte hazırladığınız yemekleri yiyebiliyorsunuz. Ama doğanın yanı başındayken dışarıda oturmayı tercih ederseniz, siz de benim gibi karavanda yer alan katlanabilir kamp masası ve sandalyesini aracınızın hemen önüne koyarak dışarıda vakit geçirebilirsiniz. Özellikle sadece doğanın sesini dinlediğiniz sabahın erken saatlerinde, karavanın tentesinin altında oturup kahve içmenin keyfi bir başka.

Özgür ve Konforlu Karavan Tatili Deneyimi: Volkswagen Grand California

2.0 TDI motoruyla 177 PS güç üreten ve 410Nm tork sağlayan Grand California, 4Motion dört tekerlekten çekiş özelliğine de sahip.

Özgür ve Konforlu Karavan Tatili Deneyimi: Volkswagen Grand California

6m’ye yakın uzunluktaki Grand California’da uyku deneyimi ise beklentilerimden fazlasını sundu. İki yetişkin için yanlamasına yerleştirilmiş yatağın bulunduğu karavanda, ayrıca merdivenli bir kabin üstü yatak da yer alıyor. Özellikle panoramik cam tavanın hemen altında yer alan kabin üstü yatak, gökyüzündeki yıldızları izleyerek uykuya dalma deneyimini yaşatıyor. Bu arada, sizin de benim gibi karavanda sivrisineklerden korunma ve ısıtma konusunda kafanızda soru işaretleri oluşuyorsa hiç dert etmeyin. Çünkü Grand California’nın kapısında ve tüm pencerelerinde sineklik, ısıtma ve soğutma için ise dokunmatik ekranlı kontrol ünitesinden yönetebildiğiniz üç bölmeli klimatronik klima bulunuyor. Ayrıca karavanın içinde lavabo, duş ve tuvalet bulunan bir alan bulunuyor. 18 litrelik tuvalet kartuşu bulunan alanda, karavandaki kombi sayesinde sıcak suyla rahatlıkla duş alabiliyorsunuz.

Özgür ve Konforlu Karavan Tatili Deneyimi: Volkswagen Grand California

Siz de benim gibi “workation” modelinde çalışan, yani internet üzerinden işlerinizi hallederek iş ve tatili birleştirenlerdenseniz Grand California’da rahat edebileceğinize emin olun. 104 W’lık tavan güneş paneline sahip karavandaki dört adet 230V elektrik priz ve kablosuz şarj imkânı ile dilediğiniz her an bilgisayarınızı açıp çalışabiliyorsunuz.

Doğanın İçinde Fiziksel ve Zihinsel Yenilenme

Grand California’da geçirdiğim iki günlük karavan deneyiminde, Akyaka Retreats’in uzman ve güler yüzlü eğitmenlerinin rehberliğinde fiziksel ve zihinsel yenilenme de yaşadım. Türkiye’de yoga, kite ve sağlıklı yaşam arayanların tercihi olan Akyaka Retreats’te sabahları paddle ile denize açılarak güne başladım. Vegan kahvaltısı ile sağlıklı, hafif ve lezzetli bir başlangıç yaparak; gün içinde gerçekleşen yoga ve ses meditasyonları ile farkındalık çalışmalarını deneyimledim.

Sinem Genç
Sinem Genç Tüm Yazıları