preloader

Karavan Seyahati Hakkında Bilmeniz Gerekenler

01.03.2024
Karavan Seyahati Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yazı Boyutu:

Ruhunuzu dinlendirecek ve doğayla iç içe olabileceğiniz bir karavan seyahatine çıkmaya ne dersiniz? Karavan seyahatine çıkmadan önce bilmeniz gerekenler ile ilgili hazırladığımız rehbere bir göz atın!

En son ne zaman ruhunuzu dinlendirecek, telaşsız ve özgürce hareket edebildiğiniz bir seyahate çıktınız? Birçoğumuzun hayalinde karavanla seyahat etmek vardır. Kendi isteğinize göre planladığınız, sevdiklerinizle keyifli vakit geçirebileceğiniz ve doğayla iç içe olabileceğiniz bir seyahate kim hayır diyebilir ki? İster yaz ister kış aylarında olsun, özgürce ve huzurlu bir seyahat… Karavan seyahatine çıkmadan önce düşünülmesi ve yapılması gereken pek çok şey var.Uzun zamandır karavanla seyahat etme hayalini gerçekleştirmek isteyen seyahat meraklıları için hazırladığımız rehbere bir göz atın deriz.

Karavan Seyahati Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kendinize Uygun Karavanı Seçin

Karavan Seyahati Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Karavanla seyahat etme kararını alır almaz yapmanız gerek ilk şeylerden biri de bütçenize ve kişisel tercihinize uygun karavanı seçmek olacaktır. Gideceğiniz yere, izleyeceğiniz rotaya ve kişi sayısına göre karavanınızı seçmek en ideali. Karavan seçerken sadece satın alma değil, kiralama opsiyonlarından da yararlanabilirsiniz. Moto karavan yani kamyon kasa ve römorklu yani aracın arkasına bağlanan karavan modelleri için B tipi ehliyet yeterli olacaktır. Normal araç kullanımına göre daha yüklü olacağı için, karavanı alışılığından yavaş kullanmak güvenlik açısından önemlidir. Satın alacağınız veya kiralayacağınız karavan ile ilgili önceden bilgi edinmek ve işin uzmanlarından öneriler almak her zaman yararlı olacaktır. Ancak yine de modeller hakkında fikir sahibi olmakta fayda sağlayacaktır.

Hangi Arabalara Karvan Bağlanabilir?

Günümüzde araçların büyük bölümüne karavan bağlanabiliyor. Önemli olan aracınıza uygun karavan modelini bağlamak. Çeken ve çekilen araçların toplamına katar ağırlığı deniyor. Karavanınızı çekmeyi planladığınız aracın ruhsatında azami yüklü ağırlığı ve katar ağırlığı yazıyor. Bu değerler güvenli yolculuk için çok önemli.

Karavan Kullanmak İçin Farklı Bir Ehliyet Gerekir mi?

750 kg altındaki karavanları B sınıfı ehliyetle kullanabiliyorsunuz. Ama azami ağırlığı 751 kg üstü karavanlar için ehliyetinize E ilavesi (BE, CE gibi) almanız gerekiyor.

M Sınıfı Karavan Ruhsatı Nedir?

Karavan genelde M1 sınıfı olarak geçiyor. M sınıfı araç, en az dört tekerlekli ve yolcu taşımasında kullanılan motorlu araçlardır. Yolcu taşımasında kullanılan ve sürücü dahil en fazla 9 oturma yeri olan motorlu araçlar M1 olarak sınıflandırılıyor. TSE’den alınan aracın projeye uygun olduğu belgesiyle muayeneye gidiliyor.

Çeki Demiri Nasıl Monte Edilir?

Karavanın güvenle çekilebilmesi için sağlam, standartlara uygun üretilen bir çeki demirinin uzman yardımıyla monte edilmesi ve çeki demirinin asla ikinci el olmaması gerekiyor. Çeki demiri araca özel olarak hazırlanmalı ve onaydan sonra e-belgeli olarak monte ettirilip ruhsata işletilmeli. Her uzun yolculuk öncesinde demirin kontrolden geçmesi de çok önemli.

Karavan Modelleri

Klasik Çekme Karavan, The Conventional Caravan

Karavan Seyahati Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bu karavanların çoğu 3-6,5 metre uzunluğunda ve genellikle 2-6 kişi arasında bir kapasiteye sahiptirler. Çoğunlukla bir tuvaleti ve bir mutfağı mevcuttur. Bu modeli tercih etmek isterseniz şu üreticileri inceleyebilirsiniz; Bailey, Coachman, Elddis, Lunar, Swift Group.

Motokaravan ve Çekme Karavan Arasındaki Farklar

Kişisel zevkler ve konfor arayışınıza göre motokaravan veya çekme karavan tercih edebilirsiniz. Türkiye’de çekme karavan tipi daha çok tercih ediliyor. Çekme karavanlar, onay belgesi olmadan trafiğe çıkmıyor, hatırlatalım! Bunun sebebi araçların genel güvenlik kriterlerini karşılayıp karşılamadığını takip edebilmek. İçerisindeki yüklerle maksimum 750 kilogram olan O1, 751-3500 kilogram arasındakiler ise O2 olarak sınıflandırılıyor.

Mobile Tiny House

Son zamanlarda sosyal medyada sıkça rastladığımız tekerlekli küçük evler, karavan keyfini bir üst seviyeye taşıyor. Genellikle uzun süreli konaklamalar için kullanılan Tiny House’ları gerçek bir ev gibi kullanalar da var. Bazı kişiler insanlar kiraladıkları veya satın aldıkları arazilere bu tekerlekli küçük evleri yerleştiriyor. Klasik karavanlara göre oldukça şık bir görünümü olan bu evler, güzel bir alternatif.

Küçük Gözyaşı Römorkları, Tiny Teardrop Trailers

Karavan Seyahati Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bu tarz römorklar, boyutları sayesinde daha küçük araçlar tarafından çekişe uygundur. Normal arabalar tarafından kolaylıkla çekilebilirler. İç genişliği iki kişinin yatabileceği bir yatak büyüklüğündedir ve tuvaleti mevcut değildir. Arka bagaj kapağında dışarıdan ulaşılabilen minik bir mutfağı vardır. Ufak bir buzdolabı, lavabo ve 2 raflık dolaptan oluşuyor. Kilosu 750’nin altında kaldığı için ayrı bir ruhsat çıkarma ihtiyacı gerektirmez. Boyutu ve tuvaleti olmaması gibi koşullardan dolayı daha çok hafta sonu veya 3-5 günlük kısa tatiller için tercih edilmeye uygun bir modeldir.

The Stylish T@B

Karavan Seyahati Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bu model, gözyaşı römorklarından boyut olarak biraz daha büyük ama içerisinde klasik karavanda gibi her şey var: Tuvalet, duş, daha sonra katlanıp yatak olan bir oturma alanı. Bu yüzden klasik çekme karavan ile gözyaşı römork karışımı olarak bahsedilebilir. Mutfak gözyaşı römorklarındaki gibi karavanın bagaj kapağının altında ve dışarıdan açılıyor. Ayrıca pencere sayısı daha fazladır.

Tavanı Yükselen Karavanlar, Pop Top Caravans

Karavan Seyahati Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bir dönem daha popüler olan bu karavan modeli, ayakta durmak istendiğinde kafa payı bırakmak için yükselebilen özel bir tavana sahiptir. Boyutunun küçük olması sebebiyle karavanı çeken aracın daha az benzin yakmasını sağlar. Normal bir ev garajına sığabilirler. Bu tip yükselebilen tavanlı karavanlar seri üretimde artık olmasa da konuşup yaptırabilirsiniz.

Katlanan Karavanlar, Folding Caravans

Karavan Seyahati Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bu karavanlar araçlar tarafından çekilişi kolay ve hafif oldukları için yakıttan tasarruf sağlarlar. Aynı zamanda garaj ya da otoparka sığdırması kolaydır. Sadece her seferinde tekrar kurulmaları gerektiğinden geleneksel karavanlara göre zaman kaybettirici olabilir. Seyir halindeyken kapalı olması gerekir. Bu modelde seri üretim yok, ama sipariş üzerine yapılabiliyor.

Beş Tekerlekliler, Fifth Wheelers

Karavan Seyahati Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Standart bir karavandan daha yüksektir bu model karavanlar, bu yüzden sadece kamyonet tarzı araçlarla çekilebilirler. Geniş hareket alanına hatta açılıp kapanabilen bölmelere sahiptirler.

Mini Karavanlar, Tiny GRP Caravans

Bu karavanlar tek parçadan oluşan yapısı sayesinde ufak ve hafiftir. Ayrıca uzun ömürlü bir tasarıma sahiptirler. İsteğinize göre içini tasarlatabilirsiniz. Ya sadece yatak ya da sadece içine tuvalet ve mutfak düzeneği koydurabiliyorsunuz.

Motokaravan

Karavan Seyahati Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Motokaravanlar araba ve yaşam alanının entegre olduğu bir model. Bu sayede arabanın klima, müzik gibi sistemlerinden faydalanabiliyorsunuz.

Campervan

Camper tarzı karavanlar denildiğinde gözümüzde Vosvos T1 araçları canlanabilir. Ancak artık bu model üretilmiyor. Yeni nesil Camper’lar daha çok kapalı dorse okul servislerini andırıyor. T1’ler kadar göze hitap etmeseler de neredeyse ufak bir yat konforunda olabiliyorlar. Ayrıca motokaravan kadar büyük olmadıkları için de şehir içi kullanım kolaylığı sağlıyor.

Kampa Çıkmadan Dikkat Etmeniz Gerekenler

Karavan Seyahati Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Rotanızı Belirleyin

Karavan seyahatinin en keyifli yanlarından biri ise özgür bir şekilde kendi rotanızı, istediğiniz gibi çizebilmek. Rotanızı belirlemeden önce yapmanız gereken ilk şey bütçenize ve seyahatinizin kaç gün süreceğine karar vermek. Sonrasında, size en uygun rotayı çizmek seyahatinizin akışını güzelleştiren adımlardan biri olacaktır. Rotanızı oluştururken dikkat etmeniz gereken bir başka nokta ise yol koşullarını ve mevsim şartlarını kontrol etmek ve ona uygun bir rota oluşturup, hazırlıklı olmaktır. Gitmek istediğiniz yerleri belirleyip, çevresinde bulunan karavan kamplarıyla ilgili detaylı bilgi toplayın. Rota oluşturmak seyahatinizi ne kadar kolaylaştıracak olsada, spontane bir şekilde rotanın dışına çıkarak yeni yerler keşfetmeyi de unutmayın.

Konaklama Güzergahlarını Araştırın

Kendinize uygun karavanı seçtikten ve rotanızı belirledikten sonra planlamanız gereken bir başka şey ise karavan kamplarını araştırmak. Rotanızı belirlerken size uygun karavan kamplarını önceden belirlemeniz yolculuğunuz sırasında size çok büyük bir kolaylık sağlayacaktır. Bazı kamp alanlarında havuz ve çamaşır odaları bile bulunurken bazıları sadece temel ihtiyaçları karşılamak amaçlıdır. İhtiyaçlarınıza ve tercihinize uygun konaklama ve kamp alanları seçmeye özen gösterin. Unutmayın ki, karavan seyahati diğer sehayatlere göre çok daha özgürdür, bu yüzden dileğiniz yerde mola verip, yeni yerler keşfetme ve etrafta dolanabilme lüksünü de kaçırmayın deriz.

İhtiyacınız Olan Eşyalar İçin Bir Liste Çıkartın

Karavan seyahati sırasında ihtiyaç duyacağınız eşya ve ekipmanlar için seyahat öncesinden bir liste hazırlamanız her zaman faydalı olacaktır. Kişi sayısına göre ihtiyaçlarınızı belirleyip önceden organize etmeyi unutmayın. Seyahate çıkmadan önce hazırlayacağınız bu liste, aklınıza gelmeyecek eşyaları ve seyahat sırasında gerekli olabilecek herhangi bir şeyin eksiksiz olması, yolculuğunuzu daha rahat bir hale getirmenize yardımcı olacaktır.

Karavan Seyahati Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Elektrik ve Su Kontrolünü İhmal Etmeyin

Karavan seyahatiniz boyunca, her şeyden öncelikli olan iki şey ise elektrik ve su olacaktır. Yolculuğunuza çıkmadan önce elektrik ve su depolamayı ihmal etmeyin ve karavan kamp alanlarında bu depolama işlemini nasıl yapmanız gerektiği ile ilgili bilgilere sahip olduğunuzdan emin olun. Karavanla seyahat ederken en çok dikkat etmeniz gereken şeylerde biri de elektrik. Araç çalışmıyor haldeyken kullanılan elektrik, bir zaman sonra akü bitimine neden olur. Karavandan karavana değişse de, genel olarak karavanlarda 30 ile 100 litre su tankı bulunmaktadır. Bu da aşağı yukarı bir gün içinde banyo ve mutfak için yeterli olacaktır. Tuvalet için ayrı bir tank bulunmaktadır. Atıklar bir düğme ile dışarıya boşaltılır. Çevre temizliğini korumak için bu işlemi boş, toprak bir alanda yapmanızı tavsiye ederiz. Yolculuğa çıkmadan önce sıcak su sistemini kontrol etmenizde oldukça önemli detaylar arasında. Su deposunu doldurmak için bir hortum ve alet çantası da yanınıza almanız gerekenler arasında.

Bisiklet, Mangal, Çadır ve Kamp Masası Gibi Dış Alan Eşyalarınızı Yanınıza Alın

Karavan seyahatlerinin en keyifli yanlarından biri de dışarıda geçirilen zamandır. İster kamp alanlarında, ister yolda giderken dilediğiniz bir yerde durup açık havanın keyfini çıkarmayı unutmayın. Çadır, kamp masası, kamp sandalyesi, şemsiye, tente ve battaniye gibi eşyalar dışarıda geçireceğiniz zaman için oldukça kullanışlı olacaktır. Karavanınızı merkezden uzak bir yere park ettiyseniz ve yeni yerler keşfedip merkezi gezmek isterseniz diye, bisiklet veya motorsiklet gibi araçları da yanınıza almayı düşünebilirsiniz. Bir diğer vazgeçilmez ise barbekü… Sevdiklerinizle saatlerce dışarıda keyifli sohbet eşliğinde hazırlayacağınız mangal, karavan seyahatinizin tamamlayıcısı olacak.

Kişisel ve Ev Eşyalarınızın Eksiksiz Olduğundan Emin Olun

Seyahat boyunca karavanınızı ev olarak kullanacağınızı düşünürsek, yanınıza almanız gereken eşyalarda başka bir seyahate kıyasla çok daha fazla olacaktır. Yataklar için nevresim takımı, yorgan ve yastık başta olmak üzere yaz veya kış farketmeksizin listenize battaniye eklemeyi de unutmayın. Mevsime uygun olarak, günlük ve gece ihtiyacınız olabilecek giysilerinizi eksiksiz bir şekilde hazırladığınızdan emin olun. Yaz aylarında seyahat etmeyi düşünüyorsanız da izleyeceğiniz rotaya göre mayo ve terlik almayı ihmal etmeyin deriz. Evinizin konforunda olmak için, günlük kullandığınız banyo eşyalarınızı, bakım ürünlerinizi ve havlunuzu da yanınıza alın. Hem önlem amaçlı olarak hem de devamlı kullandığınız ilaçlarında bulunduğu bir ilkyardım çantası hazırlayın. Son olarakta, keyfinize keyif katması için bir kitap, hobi eşyaları veya sevdiklerinizle oynayabileceğiniz kutu oyunlarını yanınızda götürmeyi unutmayın.

Karavan Seyahati Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yemek ve Mutfak için Gerekli Eşyaları Unutmayın

Bir karavan seyahatin olmazsa olmazı tabikide yemek ve gerekli mutfak eşyaları. Seyahate çıkmadan önce yemek, içecek ve mutfak gereçleri için bir liste hazırlayın. Yolculuğunuz sırasında ne kadar şehir veya köy merkezlerinden yemek ve içecek eksiklerinizi giderebilme imkanınız olsada, yeteri kadar erzak bulundurmak her zaman işinizi kolaylaştıracaktır. Dondurulmuş, vakumlanmış veya konserve yiyecekler uzun dönemli yolculuklar için ideal olacaktır. Meyve, sebze, et, tavuk, ekmek, kuruyemiş ve atıştırmalık gibi besinleri ve temel gıdaları da listenize eklemeyi unutmayın. Su, çay, kahve ve dilediğiniz diğer içecekler için karavanınızda fazlasıyla yer olacaktır. Gelelim karavan mutfağında ihtiyacınız olabilecek eşyalara. Tava, kettle, çatal bıçak seti, tabak ve bardak bu eşyaların başında geliyor. Başta ne kadar gereksiz olabileceğini düşünsenizde, makas, çakmak, kibrit, termos, çöp poşeti ve kağıt havlu da seyahatiniz boyunca ihtiyaç duyabilecekleriniz arasında. Kendinizi şımartmak için yanınızda çay veya kahve demlemek için gerekli olan ekipmanlarınızı bile götürebilirsiniz.

Hayatınızı Kolaylaştıracak Olan Elektronik Eşyalarınızı Yanınıza Alın

Başta ne kadar gereksiz görünsede, aslında hayatınızı kolaylaştırabilecek olan elektrikli aletleri yanınıza almayı unutmayın. Telefon ve diğer elektronik cihazlarınızı şarj edebilmeniz için çakmak şarjı ve USB çoklayıcı gibi elektronik eşyaları da yanınızda götürmeyi unutmayın. Karavanla seyahat ederken en çok dikkat etmeniz gereken şeylerden biri de araç çalışmıyor haldeyken kullanılan elektrik. Bu nedenle, karavan kamp yerlerindeki elektrik ünitesinden yararlanabilmek için bir uzatma kablosuna ihtiyacınız olacaktır. Eşyaların güvenliği için alarm ve kilit sistemini de unutmayın deriz. Fener, mum, hoparlör ve uzatmalı ışıklandırma sistemleri de dışarıda geçireceğiniz akşam keyfinize eşlik edecek detaylar arasında.

Karavan Seyahati Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Karavanınız ile İlgili Teknik Bilgileri Öğrenin

Yolculuğa çıkmadan önce yapmanız gereken bir diğer şey ise, karavanınız ile ilgili teknik bilgilere sahip olmak. Her duruma hazırlıklı olmak amacıyla karavan satın aldıktan veya kiraladıktan sonra uzman birinden tüm detayları öğrenmelisiniz, hatta isterseniz bir başlangıç dersi bile alabilirsiniz. Lastik patlaması veya lambalarla ilgili olası sorunlar ile nasıl başa çıkılabileceğini bilmek fazlasıyla işinize yarıyacaktır. Araç arızalarıyla ilgili genel olarak ulaşabileceğiniz bir servisin telefon numarası her daim yanınızda bulunmalı. Bunun dışında çekmece ve dolapların sabit olması, güvenliğiniz açısından her zaman önemli olacaktır.

Türkiye’nin En Güzel Karavan Kampı Destinasyonları

Karavan Seyahati Hakkında Bilmeniz Gerekenler

“Kendi eviniz yanınızdayken” seyahat etmenin güven ve konforu ile karavan rotaları şimdi çok daha cezbedici. Kendi karavanınızı dilediğiniz gibi dekore etme özgürlüğünüz varken lüks karavan tatilleri ile güneşin doğuşuna, kuşların melodisine şahit olmaya ne dersiniz? Karavanla tatil yapanlar önümüzdeki yıllarda seyahat trendlerinin belirleyicisi olacak. İşte, Türkiye’nin gözde karavan rotaları…

Karavanla seyahat edenler için Türkiye’nin en beğenilen rotalarını bu yazıda bulabilirsiniz.

Ada Kamping, Cunda/Ayvalık

Midilli Adası’nın tam karşısında ve Cunda Adası’nın yakınlarında yer alan Ada Kamping, karavan seyahati rotanızda eklenmesi gereken duraklardan biridir. Burada mutfak, çamaşır makinesi, duş, çocuk parkı ve spor alanı gibi birçok imkan bulunurken aynı zamanda karavan ve bungalov kiralama opsiyonları da sunulmaktadır. Şehir merkezini ve yakınındaki adaları da gezmeyi seyahat planınıza ekleyebilirsiniz. Özel plajı, yemyeşil alanları ve büyüleyici bir deniz manzarası ile sizi doğayla baş başa kalacağınız bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Kaş Kamping, Antalya

Denize sıfır bir kamp alanında tatil yapmak güzel bir seçenek olabilir. Bungalov, klüp odaları, çadır ve karavan alanı bulunan Kaş Kamping, yaz aylarında kamp tutkunlarının ideal lokasyonu haline gelmiştir. Elektrik ve su gibi birçok temel ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz bir kamp hizmeti sunmaktadır. Merkeze oldukça yakın bir konumda olduğu için yöresel lezzetleri de deneyebilirsiniz. Doğayla iç içe, sevdiklerinizle keyifli bir tatil sizi bekliyor.

Yedigöller Milli Parkı, Bolu

Türkiye’nin eşsiz doğal güzellikleri arasında yer alan Bolu’dan bulunan Yedigöller Milli Parkı, karavanla seyahat edenlerin vazgeçilmez lokasyonları arasındadır. Masalsı bir manzaraya ve esrarengiz bir doğaya sahip olan Yedigöller, hem karavan hem de çadır kampı için idealdir.

Azmakbaşı Kamping, Muğla

Karia ve Keramos antik kentlerinin yakınlarında olan Azmakbaşı Kamping, büyüleyici bir koyda bulunmaktadır. Restorandan markete, bungalovlardan çadıra, birçok olanak sağlayan kamp, aynı zamanda sahile de sadece 150 metre uzaklıktadır. 2010 senesinde eski köy evinin tadilat edilmesinin ardınan ortaya çıkan, Akbük koyundaki göl kenarında bulunan Azmakbaşı kamp alanı, şehir kalabalığında uzaklaşmak için ideal lokasyonlar arasındadır.

Salda Gölü, Yeşilova/Burdur

Salda Gölü, Türkiye’nin en güzel ücretsiz kamp alanları arasında yer almaktadır. Çevrede ücretli hizmet veren kamp alanları olsa da, kendi karavanınızla özgürce kamp yapma olanağını değerlendirmenizi tavsiye ederiz. Temel ihtiyaçlarınızı Salda Gölü’nün çevresinde bulunan tesislerde karşılayabilirsiniz. Türkiye’nin Maldivler’i olarak bilinen Salda Gölü, kamp meraklıların kesinlikle gidip görmesi gereken destinasyonlardan biridir.

Kaya Kamping, Kapadokya

Kapadokya Göreme ilçesinde bulunan Kaya Kamping, merkeze sadece 12 km uzaklıkta olup, tepede olmasıyla nefes kesen bir manzaraya sahiptir. Çamaşır makinesi, duş, tuvalet ve mutfak gibi birçok ihtiyacı karşılayan ve dilediğiniz her şeyi bulabileceğiniz bir kamp alanı olarak bilinmektedir. Seyahat tutkunları için her şeyin düşünülmüş olduğu kamp alanının sunduğu büyüleyici gün doğumunu da deneyimleyebilirsiniz.

Gargara Kamp, Assos/Çanakkale

Küçükkuyu-Asos sahil yolu üzerinde bulunan Gargara Kamp, Kaz Dağları’nın yakınlarında ve denize sıfır olan bir kamp alanıdır. Doğayla iç içe olduğunuz bu kamp alanında bulunan mutfak alanından yararlanabilir, restoranlarda keyifli akşam yemekleri yiyebilir ve Ege’nin tertemiz sularının keyfini çıkarabilirsiniz.

Kamp İçin İhtiyacınız Olan Her Şey

Karavan Seyahati Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Huzura kavuşmanın ilk adımı doğaya kaçış. Yeşilin ve mavinin her tonuna doya doya bakmayı sağlayan ve kısa bir süreliğine de olsa onlarla iç içe yaşama imkanı sunan kamplar, doğanın iyileştirici gücüyle huzur vaat ediyor. Doğanın tadını eksiksiz çıkarabileceğiniz bir kamp macerası için ihtiyacınız olan her şeyi öğrenin.

Karavanla ya da kamp yapmak için yola çıkarken ihtiyacınız olacak tüm detayları bu içerikte bulabilirsiniz.

Türkiye’nin En İyi Glamping Rotaları

Karavan Seyahati Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Rutin hayatın insanı doğadan uzaklaştırması kaçınılmaz olsa da şehir hayatına tamamen teslim olunan günler artık geride kaldı. Yeşili, mavisi ve diğer tüm renkleriyle hayranlık uyandıran doğayla iç içe olunan kısa süreli kaçamaklar yapmak, şehir hayatının insan yaşamından götürdüklerini telafi etmek için en iyi seçenek. Fakat doğayla iç içe olmak demek her zaman konfor alanını terk etmek demek değil. Seyahat ve tatil trendleri arasında yer alan Glamping deneyimi ile doğada huzur ve konforun bir arada sunulduğu dört dörtlük bir kaçış planı sizi bekliyor.

Doğanın içinde ve konforlu tatil için Türkiye’nin en beğenilen glamping noktalarını keşfetmek için tıklayın.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları