preloader

Karavan Seyahati Hakkında Bilmeniz Gerekenler

08.11.2022
Karavan Seyahati Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ruhunuzu dinlendirecek ve doğayla iç içe olabileceğiniz bir karavan seyahatine çıkmaya ne dersiniz? Karavan seyahatine çıkmadan önce bilmeniz gerekenler hakkında hazırladığımız rehbere bir göz atın! Ayrıca son dönemin en popüler karavan türlerinden; panelvandan motokaravana kolaylıkla dönüştürülebilen araçlar da bu haberimizde yer alıyor.

En son ne zaman ruhunuzu dinlendirecek, telaşsız ve özgürce hareket edebildiğiniz bir seyahate çıktınız? Birçoğumuzun hayalinde karavanla seyahat etmek vardır. Kendi isteğinize göre planladığınız, sevdiklerinizle keyifli vakit geçirebileceğiniz ve doğayla iç içe olabileceğiniz bir seyahate kim hayır diyebilir ki? İster yaz ister kış aylarında olsun, özgürce ve huzurlu bir seyahat… Karavan seyahatine çıkmadan önce düşünülmesi ve yapılması gereken pek çok şey var. Uzun zamandır karavanla seyahat etme hayalini gerçekleştirmek isteyen seyahat meraklıları için hazırladığımız rehbere bir göz atın deriz.

Panelvandan Motokaravana

Panelvan

Motokaravanlar araba ve yaşam alanının entegre olduğu bir model. Bu sayede arabanın klima, müzik gibi sistemlerinden faydalanabiliyorsunuz. Motokaravanlardaki en yaygın uygulamalardan biri; bir panelvan satın alarak başlıyor. Arka camları ve koltukları olmayan panelvan araçlar, beyaz bir sayfa gibi tamamen kullanıcıların istekleri doğrultusunda karavan dönüşüm firmaları tarafından baştan tasarlanabiliyor.

Karavan Seyahati Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Hem Türkiye’de hem de dünyanın diğer ülkelerinde motokaravan konusunda en fazla tercih edilen markaların başında Mercedes-Benz gelmektedir. Sadece yolcu taşımacılığındaki premium araçlar sunmasıyla değil, güvenlik, konfor ve parça bulunabilirliği konularında öncü konumuyla Mercedes-Benz, en kırsal alanlarda bile seyahatinizin devamlılığı için güvenilir bir seçenek olacaktır.

Karavan Seyahati Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Motokaravan

Mercedes-Benz Hafif Ticari Araçlar ise motokaravanlardaki ideal boyutlarıyla Sprinter Panelvan’ın karavana dönüştürülmesine olanak sağlayan üretim altyapısı sağlamaktadır.

Karavan Seyahati Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Altyapısı Almanya’da geliştirilen Mercedes-Benz Sprinter Panelvan araçlar, 170 veya 190 beygirlik motor seçenekleri ile karavan deneyimindeki ideal alternatiflerden biridir. Bu kapsamda karavana dönüştürülebilir Sprinter Panelvan araçlar, döner koltuk ve elektrikli kayar kapı gibi özellikleri de standart olarak sunuyor.

Karavan Seyahati Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Mercedes-Benz Hafif Ticari Araçlar karavan dönüşümü için ise Sprinter Panelvan modellerini müşteriye sunmaktadır. Müşteriler, yetkili Mercedes-Benz bayilerinden ihtiyaçlarına göre sipariş edebildikleri Sprinter Panelvan modellerini diledikleri karavan üst yapı firmaları ile hayallerine uygun olarak yaptırabilmektedir.

Karavan Seyahati Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Karavan Seyahati Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Rotanızı Belirleyin

Karavan Seyahati Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Karavan seyahatinin en keyifli yanlarından biri ise özgür bir şekilde kendi rotanızı istediğiniz gibi çizebilmektir. Rotanızı belirlemeden önce bütçenize ve seyahatinizin kaç gün süreceğine karar vermek ilk önceliğiniz olmalıdır. Sonrasında, size en uygun rotayı çizmek seyahatinizin akışını güzelleştiren adımlardan biri olacaktır. Rotanızı oluştururken dikkat etmeniz gereken bir başka nokta ise yol koşullarını ve mevsim şartlarını kontrol etmek ve ona uygun bir rota oluşturup, hazırlıklı olmaktır. Gitmek istediğiniz yerleri belirleyerek, çevresinde bulunan karavan kamplarıyla ilgili detaylı bilgi toplamak işinizi kolaylaştırsa da spontane bir şekilde rota dışına çıkarak yeni yerler keşfetmek de heyecan verici olabilir.

Konaklama Güzergahlarını Araştırın

Karavan Seyahati Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kendinize uygun karavanı seçtikten ve rotanızı belirledikten sonra planlamanız gereken bir başka şey ise karavan kamplarını araştırmaktır. Rotanızı belirlerken size uygun karavan kamplarını önceden belirlemeniz yolculuğunuz sırasında size çok büyük bir kolaylık sağlayacaktır. Bazı kamp alanlarında havuz ve çamaşır odaları bile bulunurken bazıları sadece temel ihtiyaçları karşılamak amaçlıdır. İhtiyaçlarınıza ve tercihinize uygun konaklama ve kamp alanları seçmeye özen göstererek seyahatinizi daha konforlu hale getirebilirsiniz. Karavan seyahati diğer seyahatlere göre daha özgürdür, bu yüzden dileğiniz yerde mola verip, yeni yerler keşfetme lüksünü de kaçırmamanızı tavsiye ederiz.

İhtiyacınız Olan Eşyalar İçin Bir Liste Çıkartın

Karavan Seyahati Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Karavan seyahati sırasında ihtiyaç duyacağınız eşya ve ekipmanlar için seyahat öncesinden bir liste hazırlamanız her zaman faydalı olacaktır. Kişi sayısına göre ihtiyaçlarınızı belirleyip önceden organize etmeyi unutmayın. Seyahate çıkmadan önce hazırlayacağınız bu liste, aklınıza gelmeyecek eşyaları ve seyahat sırasında gerekli olabilecek herhangi bir şeyin eksiksiz olması, yolculuğunuzu daha rahat bir hale getirmenize yardımcı olacaktır.

Elektrik ve Su Kontrolünü İhmal Etmeyin

Karavan Seyahati Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Karavan seyahatiniz boyunca, elektrik ve su ihtiyaçlarınızı sağlıklı bir şekilde karşılamak ilk önceliğiniz olmalıdır. Yolculuğunuza çıkmadan önce elektrik ve su depolamayı ihmal etmeyin ve karavan kamp alanlarında bu depolama işlemini nasıl yapmanız gerektiği ile ilgili bilgilere sahip olduğunuzdan emin olun. Karavanla seyahat ederken en çok dikkat etmeniz gereken şeylerde biri de elektriktir. Araç çalışmıyorken kullanılan elektrik, bir süre sonra akü bitimine neden olur. Genel olarak karavanlarda 30 litreden 100 litreye kadar su tankı bulunmaktadır; ancak bu özellik karavan türüne göre değişmektedir. Ortalama bir gün boyunca banyo ve mutfakta kullanılan su ihtiyacını karşılayacaktır. Tuvalet için ayrı bir tank bulunmaktadır. Atıklar bir düğme ile dışarıya boşaltılır. Çevre temizliğini korumak için bu işlemi boş, toprak bir alanda yapmanızı tavsiye ederiz. Yolculuğa çıkmadan önce sıcak su sistemini kontrol etmenizde oldukça önemli detaylar arasındadır. Su deposunu doldurmak için bir hortum ve alet çantası da yanınıza almanız gerekenler arasındadır.

Bisiklet, Mangal, Çadır ve Kamp Masası Gibi Dış Alan Eşyalarınızı Yanınıza Alın

Karavan Seyahati Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Karavan seyahatlerinin en keyifli yanlarından biri de dışarıda geçirilen zamandır. İster kamp alanlarında, ister yolda giderken dilediğiniz bir yerde durup açık havanın keyfini çıkarmayı unutmayın. Çadır, kamp masası, kamp sandalyesi, şemsiye, tente ve battaniye gibi eşyalar dışarıda geçireceğiniz zaman için oldukça kullanışlı olacaktır. Karavanınızı merkezden uzak bir yere park ettiyseniz ve yeni yerler keşfedip merkezi gezmek isterseniz diye, bisiklet veya motosiklet gibi araçları da yanınıza almayı düşünebilirsiniz. Bir diğer vazgeçilmez aktivite ise barbeküdür. Sevdiklerinizle saatlerce dışarıda keyifli sohbet eşliğinde hazırlayacağınız mangal, karavan seyahatinizin tamamlayıcısı olacak.

Kişisel ve Ev Eşyalarınızın Eksiksiz Olduğundan Emin Olun

Karavan Seyahati Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Seyahat boyunca karavanınızı ev olarak kullanacağınızı düşünürsek, yanınıza almanız gereken eşyalar başka bir seyahate kıyasla çok daha fazla olacaktır. Yataklar için nevresim takımı, yorgan ve yastık başta olmak üzere yaz veya kış fark etmeksizin listenize battaniye eklemeyi de unutmayın. Mevsime uygun olarak, günlük ve gece ihtiyacınız olabilecek giysilerinizi eksiksiz bir şekilde hazırladığınızdan emin olun. Yaz aylarında seyahat etmeyi düşünüyorsanız izleyeceğiniz rotaya göre mayo ve terlik almayı ihmal etmeyin. Evinizin konforunda olmak için, günlük kullandığınız banyo eşyalarınızı, bakım ürünlerinizi ve havlunuzu da yanınıza alın. Hem önlem amaçlı olarak hem de devamlı kullandığınız ilaçların da bulunduğu bir ilkyardım çantası hazırlayın. Son olarak, keyfinize keyif katması için bir kitap, hobi eşyaları veya sevdiklerinizle oynayabileceğiniz kutu oyunlarını yanınızda götürmeyi unutmayın.

Yemek ve Mutfak İçin Gerekli Eşyaları Unutmayın

Karavan Seyahati Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bir karavan seyahatinin diğer önemli ayrıntıları ise yiyecek ve gerekli mutfak eşyalarıdır. Seyahate çıkmadan önce yiyecek-içecek ve mutfak gereçleri için bir liste hazırlayın. Yolculuğunuz esnasında şehir veya köy merkezlerinde yiyecek ve içecek eksiklerinizi giderebilme imkanınız olsa da, yeteri kadar erzak bulundurmak her zaman işinizi kolaylaştıracaktır. Dondurulmuş, vakumlanmış veya konserve yiyecekler uzun dönemli yolculuklar için ideal olacaktır. Meyve, sebze, et, tavuk, ekmek, kuruyemiş, atıştırmalık ve temel gıdaları da listenize eklemeyi unutmayın. Su, çay, kahve ve dilediğiniz diğer içecekler için karavanınızda fazlasıyla yer olacaktır. Karavanda ihtiyacınız olan mutfak eşyalarını tava, kettle, çatal bıçak seti, tabak ve bardak olarak sıralayabiliriz. Makas, çakmak, kibrit, termos, çöp poşeti ve kağıt havlu da seyahatiniz boyunca gerekli olan önemli malzemeler arasındadır. Kendinizi şımartmak için yanınızda çay veya kahve demlemek için gerekli olan ekipmanlarınızı bile götürebilirsiniz.

Hayatınızı Kolaylaştıracak Olan Elektronik Eşyalarınızı Yanınıza Alın

Karavan Seyahati Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Hayatınızı kolaylaştırabilecek elektrikli aletleri yanınıza almayı unutmayın. Telefon ve diğer elektronik cihazlarınızı şarj edebilmeniz için çakmak şarjı ve USB çoklayıcı gibi elektronik eşyaları da yanınızda götürmeyi unutmayın. Karavanla seyahat ederken en çok dikkat etmeniz gereken şeylerden biri de araç çalışmıyor haldeyken kullanılan elektriktir. Bu nedenle, karavan kamp yerlerindeki elektrik ünitesinden yararlanabilmek için bir uzatma kablosuna ihtiyacınız olacaktır. Eşyaların güvenliği için alarm ve kilit sistemini de unutmayın deriz. Fener, mum, hoparlör ve uzatmalı ışıklandırma sistemleri de dışarıda geçireceğiniz akşam keyfinize eşlik edecektir.

Türkiye’nin En Güzel Karavan Kampı Destinasyonları

“Kendi eviniz yanınızdayken” seyahat etmenin güven ve konforu ile karavan rotaları şimdi çok daha cezbedici. Kendi karavanınızı dilediğiniz gibi dekore etme özgürlüğünüz varken lüks karavan tatilleri ile güneşin doğuşuna, kuşların melodisine şahit olmaya ne dersiniz? Karavanla tatil yapanlar önümüzdeki yıllarda seyahat trendlerinin belirleyicisi olacak. İşte, Türkiye’nin gözde karavan rotaları…

Karavan Seyahati Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ada Kamping, Cunda/Ayvalık

Karavan Seyahati Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Midilli Adası’nın tam karşısında ve Cunda Adası’nın yakınlarında yer alan Ada Kamping, karavan seyahati rotanızda eklenmesi gereken duraklardan biridir. Burada mutfak, çamaşır makinesi, duş, çocuk parkı ve spor alanı gibi birçok imkan bulunurken aynı zamanda karavan ve bungalov kiralama opsiyonları da sunulmaktadır. Şehir merkezini ve yakınındaki adaları da gezmeyi seyahat planınıza ekleyebilirsiniz. Özel plajı, yemyeşil alanları ve büyüleyici bir deniz manzarası ile sizi doğayla baş başa kalacağınız bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Kaş Kamping, Antalya

Karavan Seyahati Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Denize sıfır bir kamp alanında tatil yapmak güzel bir seçenek olabilir. Bungalov, klüp odaları, çadır ve karavan alanı bulunan Kaş Kamping, yaz aylarında kamp tutkunlarının ideal lokasyonu haline gelmiştir. Elektrik ve su gibi birçok temel ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz bir kamp hizmeti sunmaktadır. Merkeze oldukça yakın bir konumda olduğu için yöresel lezzetleri de deneyebilirsiniz. Doğayla iç içe, sevdiklerinizle keyifli bir tatil sizi bekliyor.

Yedigöller Milli Parkı, Bolu

Karavan Seyahati Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Türkiye’nin eşsiz doğal güzellikleri arasında yer alan Bolu’dan bulunan Yedigöller Milli Parkı, karavanla seyahat edenlerin vazgeçilmez lokasyonları arasındadır. Masalsı bir manzaraya ve esrarengiz bir doğaya sahip olan Yedigöller, hem karavan hem de çadır kampı için idealdir.

Azmakbaşı Kamping, Muğla

Karavan Seyahati Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Karia ve Keramos antik kentlerinin yakınlarında olan Azmakbaşı Kamping, büyüleyici bir koyda bulunmaktadır. Restorandan markete, bungalovlardan çadıra, birçok olanak sağlayan kamp, aynı zamanda sahile de sadece 150 metre uzaklıktadır. 2010 senesinde eski köy evinin tadilat edilmesinin ardınan ortaya çıkan, Akbük koyundaki göl kenarında bulunan Azmakbaşı kamp alanı, şehir kalabalığında uzaklaşmak için ideal lokasyonlar arasındadır.

Salda Gölü, Yeşilova/Burdur

Karavan Seyahati Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Salda Gölü, Türkiye’nin en güzel ücretsiz kamp alanları arasında yer almaktadır. Çevrede ücretli hizmet veren kamp alanları olsa da, kendi karavanınızla özgürce kamp yapma olanağını değerlendirmenizi tavsiye ederiz. Temel ihtiyaçlarınızı Salda Gölü’nün çevresinde bulunan tesislerde karşılayabilirsiniz. Türkiye’nin Maldivler’i olarak bilinen Salda Gölü, kamp meraklıların kesinlikle gidip görmesi gereken destinasyonlardan biridir.

Kaya Kamping, Kapadokya

Karavan Seyahati Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kapadokya Göreme ilçesinde bulunan Kaya Kamping, merkeze sadece 12 km uzaklıkta olup, tepede olmasıyla nefes kesen bir manzaraya sahiptir. Çamaşır makinesi, duş, tuvalet ve mutfak gibi birçok ihtiyacı karşılayan ve dilediğiniz her şeyi bulabileceğiniz bir kamp alanı olarak bilinmektedir. Seyahat tutkunları için her şeyin düşünülmüş olduğu kamp alanının sunduğu büyüleyici gün doğumunu da deneyimleyebilirsiniz.

Gargara Kamp, Assos/Çanakkale

Karavan Seyahati Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Küçükkuyu-Asos sahil yolu üzerinde bulunan Gargara Kamp, Kaz Dağları’nın yakınlarında ve denize sıfır olan bir kamp alanıdır. Doğayla iç içe olduğunuz bu kamp alanında bulunan mutfak alanından yararlanabilir, restoranlarda keyifli akşam yemekleri yiyebilir ve Ege’nin tertemiz sularının keyfini çıkarabilirsiniz.

Kamp İçin İhtiyacınız Olan Her Şey

Karavan Seyahati Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Huzura kavuşmanın ilk adımı doğaya kaçış. Yeşilin ve mavinin her tonuna doya doya bakmayı sağlayan ve kısa bir süreliğine de olsa onlarla iç içe yaşama imkanı sunan kamplar, doğanın iyileştirici gücüyle huzur vaat ediyor. Doğanın tadını eksiksiz çıkarabileceğiniz bir kamp macerası için ihtiyacınız olan her şeyi öğrenin.

Karavan Seyahati Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Türkiye’nin En İyi Glamping Rotaları

Karavan Seyahati Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Rutin hayatın insanı doğadan uzaklaştırması kaçınılmaz olsa da şehir hayatına tamamen teslim olunan günler artık geride kaldı. Yeşili, mavisi ve diğer tüm renkleriyle hayranlık uyandıran doğayla iç içe olunan kısa süreli kaçamaklar yapmak, şehir hayatının insan yaşamından götürdüklerini telafi etmek için en iyi seçenek. Fakat doğayla iç içe olmak demek her zaman konfor alanını terk etmek demek değil. Seyahat ve tatil trendleri arasında yer alan Glamping deneyimi ile doğada huzur ve konforun bir arada sunulduğu dört dörtlük bir kaçış planı sizi bekliyor.

Karavan Seyahati Hakkında Bilmeniz Gerekenler

*Bu içerik Mercedes-Benz iş birliğinde hazırlanmıştır.