preloader

Jaguar F-PACE Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Jaguar F-PACE Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yazı Boyutu:

Dinamik SUV’lar arasındaki yerini yenilenerek pekiştiren Jaguar F-PACE’i daha yakından tanımaya hazır mısınız?

Jaguar’ın ilk SUV’si F-PACE, 2021 yılı için yenilenmesinin ardından, Borusan Otomotiv bayilerindeki yerini aldı. Yeni Jaguar F-PACE, 2.0 litrelik turbo dizel motor 204 HP güç üretiyor ve SE, HSE, R-Dynamic SE ve R-Dynamic HSE paketleri ile sunuluyor. Gelin şimdi araçla ilgili detaylara bakalım.

Jaguar F-PACE Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yeni Jaguar F-PACE, lüks SUV pazarı içerisinde, performansını ve gelişmiş teknolojileri, İngiliz markanın sportif çizgileriyle yansıtıyor. Jaguar tarihinin temel yapılarından biri olan ve duygulara hitap eden sürüş özellikleri aynı zamanda konfor odaklı uzun yolculuklara da imkân sağlıyor. Bir Jaguar’ın olmazsa olmazlarından olan kusursuza yakın tasarım, güncellenen F-PACE’de de kendini gösteriyor. Sürüş esnasında heybetli motor kaputunu izlemek ve yola hakimiyet duygusu sayesinde kilometrelerin çoğalmasını isteyebilirsiniz. Yeni radyatör ızgarası ve çift “J Blade” signature farlarla yeni F-PACE’in ifadesi daha da yırtıcı bakışlara sahip. Tüm bu bileşenler hem şehirde hem de uzun yoldaki trafikte algılanmanızı kolaylaştırıyor ve hayranlık duyacağımız bir izlenim oluşturuyor.

Jaguar F-PACE Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yeni Jaguar F-PACE, tamamen elektrikli Jaguar I-PACE modelini anımsatan yeni stop grubuna kavuştu. Arka bölümde ayrıca entegre egzoz kaplamaları, yeniden tasarlanan arka rüzgarlığı tamamlıyor. Hem ön hem de arkada yeni tampon tasarımları da bütün bu elementlerle birleştirildiğinde, F-PACE’in genişliğinin daha da vurgulu bir hale geldiğini görüyoruz. Hele bir de R-Dynamic tasarım seçeneğini tercih ederseniz; ön tarafta yer alan hava girişleri için kullanılan krom çerçeveler ve tampon altlarında yer alan “Dark Techno” kaplamalar F-PACE’in etkileyici duruşunu daha dinamik bir seviyeye taşıyor.

Jaguar F-PACE Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yeni Jaguar F-PACE’in donanımına göz attığımızdaysa neredeyse eksiksiz bir teklifle karşı karşıya olduğumuzu görüyoruz. 4.7 metrelik Yeni Jaguar F-PACE’in 778 litrelik bagajı, arka koltuklar da yatırıldığında 1.8 metreküplük bir yükleme alanına ulaşıyor ki, bu alana dünyaları sığdırabilirsiniz!

Jaguar F-PACE Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Konu anahtara gelmişken kısa bir parantez açarak Yeni Jaguar F-PACE’de sunulan ‘Vale Modu’ndan bahsetmek istiyoruz. F-PACE, Vale moduna alındığında, aracı teslim alan park görevlisinin bagaj bölmesine erişimi engelleniyor. Telefon numaraları veya navigasyon adreslerine ulaşılmasının da önlenmesi amacıyla dokunmatik ekranın çalışması da engelleniyor. Vale modu açık olduğunda kameralar ve park yardımı gibi yalnızca temel sürücü destek özellikleri aktif olarak kullanılabiliyor.

Jaguar F-PACE Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İç mekâna adım atar atmaz teknolojinin son nimetlerinden yararlanıldığını fark ediyorsunuz. “Sakin bir sığınak” olarak anılan iç mekânda, Jaguar markasının Premium kalitesine yakışan malzeme ve işçilik, insanı şaşırtmıyor. Özel renk temaları ve dekorasyonlarla dokunmatik ekranların armonisi sadece ilk bakışta değil, günlük kullanıma geçtiğinizde de fonksiyonel özellikleriyle büyüleyici detayları barındırıyor.

Jaguar F-PACE Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Büyütülen dokunmatik multimedya ekranında en güncel teknolojilere hükmedebiliyorsunuz. Bunların arasında Apple Car Play, Bluetooth, dinamik ses kontrolü, IPOD bağlantısı, sesli komut, PIVI Pro bulunuyor. Kokpitin hemen ikinci ekranı olarak havalandırma kumandaları da dikkat çekiyor. Sezgisel tasarımıyla çok kolay kullanılan bu ünitede istediğiniz takdirde her şeyi “Auto” butonuna basarak aracın kendisine bırakabilirsiniz. Yeni bilgi-eğlence sistemi standart olarak Apple CarPlay özelliğiyle sunulurken, Bluetooth aracılığıyla aynı anda iki telefonun bağlanmasına olanak tanıyor. Ek olarak sunulan kablosuz şarj özelliği de yolcuların uyumlu akıllı telefonlarını hızlı bir şekilde şarj etmelerini sağlıyor.

Jaguar F-PACE Hakkında Bilmeniz Gerekenler

EVA 2.0 olarak adlandırılan Jaguar’ın gelişmiş elektronik araç mimarisi, F-PACE’de sunulmaya başlandı. PIVI Pro bilgi-eğlence teknolojisine; tamamen yeni 11,4 inç kavisli cam HD dokunmatik ekrandan erişilebilirken, basitleştirilmiş menü yapıları, sürücülerin iki dokunuşla ana ekrandan ortak görevlerin yüzde 90’ına ulaşmasına olanak tanıyor. Sürücülerin önemli bilgilere hızlı bir şekilde erişmesine yardımcı olmak için, Yeni Jaguar F-PACE ayrıca tam ekran navigasyon gösterebilen, gelişmiş grafiklere ve yapılandırılabilir bir düzene sahip yeni 12,3 inç interaktif sürücü ekranıyla da dikkat çekiyor. İsteğe bağlı olarak eklenebilen Head-up Display teknolojisiyle sürücüler ihtiyaç duydukları tüm bilgileri, en az dikkat dağıtıcı şekilde görüntüleyebiliyorlar.

Jaguar F-PACE Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yeni Jaguar F-PACE’in segmentinde ilk olarak sunulan ‘Aktif yol gürültü engelleme teknolojisi’ ise sürekli olarak yol yüzeyinden gelen titreşimleri izliyor ve yolcular tarafından duyulan gürültüyü ortadan kaldırmak için gereken ses dalgalarını hesaplıyor. Bunun yanında ‘Motor gürültü engelleme’ özelliği konfor hissini daha da artırmak için kabini istenmeyen motor gürültüsünden izole ediyor.

Jaguar F-PACE Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Covid-19 pandemisi sebebiyle hayatımızda daha fazla yer tutan konulardan biri de araç içinde taze ve temiz havanın sağlanabilmesi. Bu sebeple Yeni Jaguar F-PACE içinde yer alan PM2,5 filtresi ve kabin içi hava iyonizasyon sistemi, adeta hayati bir donanım olarak öne çıkıyor. Bu sistem, sürücünün ve yolcuların kendilerini daha iyi hissetmesini sağlıyor. Özellik etkinleştirildiğinde özel olarak tasarlanmış bir filtre dışarıdaki hava içerisinde bulunan küçük partikülleri, toz ve polen gibi uçucu alerjik maddeleri kendine çekerek yakalıyor.

Jaguar F-PACE Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yeni Jaguar F-PACE’deki yolculukları daha da keyifli hale getiren koltuklardan da bahsetmek gerekiyor. Standart olan ısıtma ve opsiyonel olarak sunulan soğutma fonksiyonlarına sahip konforlu koltuklar ve yeni ambiyans aydınlatması iç mekânın premium havasını artırıyor. Standart olarak sunulan 13 hoparlörlü Meridian ses sistemi konser salonunu andıran ses kalitesine sahipken, isteğe bağlı olarak tercih edilebilen, 17 hoparlörlü Meridian Surround ses sistemi sayesinde müzik keyfi adeta zirvede yaşanıyor.

Jaguar F-PACE Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bu arada güvenlik adına da harikulade donanımlar unutulmamış. Örneğin 3D çevre görüş kamera sistemi mevcut. Bu sayede aracın içindeyken kokpitteki ekrandan Yeni Jaguar F-PACE’in çevresini adeta bir bilgisayar oyunundaymış gibi takip ederek park etme kolaylığı mevcut. Dilediğiniz takdirde ön ve arkada park yardımcısı da heybetli boyutların zorluklarını çocuk oyuncağına çeviriyor. Benzer biçimde kör nokta asistanı ve geri trafik kontrolü sayesinde de istenmeyen kaza olasılıklarının önüne geçiliyor. Ön ve arkadaki yolcular, araçtan çıkarken yaklaşan bir başka aracın veya bisikletlinin varlığına karşı Clear Exit Monitor ile uyarılıyorlar.

Jaguar F-PACE Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yeni Jaguar F-PACE’in teknik özelliklerini merak edenler ve rakamları sevenler için yazımızın bu bölümü oldukça keyifli olacaktır. Jaguar’ın başyapıtı arasında anılan Ignenium motor ailesinin bir üyesi olan bu güç ünitesi, 204 HP ve 430 Nm üreterek, tüm sıvılar ve yüzde 90 yakıt dahil biçimde aracın 1876 kg olması durumuna rağmen, 0-100 km/s hızlanmasının 8 saniyede tamamlanabilmesini sağlıyor. Elbette bunda, maksimum torkun sadece 1750 devir/dakikada verilebilmesi ve 8 kademeli otomatik şanzımanın etkisi büyük. Türünün en iyi örneklerinden biri olan tork konvertörlü otomatik şanzıman, sollamalarda ya da ani hızlanmalarda çok hızlı tepki vermesiyle adından söz ettiriyor. Bu muhteşem şanzımanın bir etkisi de yakıt tüketiminde kendini gösteriyor. 60 litrelik yakıt deposu ve WLTP normlarına göre 100 km’de sadece 6.2 litre yakıt tüketen bu dev SUV ile rahatlıkla bir depoyu doldurup 1.000 km’nin üzerinde menzile ulaşabilirsiniz.

Jaguar F-PACE Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Söz konusu bir SUV olunca, 4 tekerlekteki çekiş sisteminden bahsetmeden yazımızı tamamlayamayız! Jaguar’ın Intelligent Driveline Dynamics adındaki çekiş sistemi, ön tekerleklerdeki çekiş gücünün kaybedilmeden kontrolü ve dengeyi korumak üzere torku yönlendirebiliyor. Bu noktada dinamik performans ve en iyi yakıt ekonomisi arasından seçim yapabilmenizi sağlayan JaguarDrive Control’den de bahsetmemiz gerekir. “Dynamic” modda daha hızlı, “Eco” modda ise daha erken vites değiştirme gerçekleştirilerek adaptif bir sürüş karakteri belirlenebiliyor. “Rain”, “Ice”, “Snow” modları ise zemin tutuşunun zayıf olduğu durumlarda daha yumuşak bir ilerleme karakterine geçiş yapıyor.

{773828}

Birkan Demir Çalışkan
Birkan Demir Çalışkan Tüm Yazıları