preloader

SUV Ailesinde İlk: Elektrikli Porsche Macan Hakkında Bilmeniz Gerekenler

SUV Ailesinde İlk: Elektrikli Porsche Macan Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yazı Boyutu:

Alman otomotiv devi Porsche’nin elektrik çağına ayak uydurarak SUV ürün gamına eklediği elektrikli Macan’ın öne çıkan özelliklerini keşfedin.

Elektrikli otomobil çağının hemen her segmente etki alanı yaratmasıyla birlikte, dünyanın en köklü üreticileri üzerinden “ilkleri” içeren gelişmelerle karşılaşmaya devam ediyoruz. Taycan ürün gamıyla geride bıraktığımız birkaç yılda premium segmentte dikkat çeken bir iş ortaya koyan Porsche, SUV ailesinin ilk elektrikli modelini ise yeni jenerasyon Macan üzerinden kullanıcılarla buluşturacak. İlk nesile göre güçlenen tasarım karakteriyle birlikte gözleri üzerinde toplamaya aday olan Macan’da, 800V mimarisi sayesinde ultra hızlı şarj deneyimi tam gaz devam edecek.

Yeni Nesille Birlikte Boyutlar Artıyor

SUV Ailesinde İlk: Elektrikli Porsche Macan Hakkında Bilmeniz Gerekenler

2014 yılında başlayan macerasında 10 yıllık periyodu geride bırakan Macan ailesi, bu süreçte dünya çapında 800 binden fazla satarak premium segmentte kayda değer bir başarı yakaladı. Ailenin ikinci jenerasyonuyla birikte ebatsal olarak da daha ileride seyretmesi, yeni kullanıcıları memnun edecek noktalardan birisi olabilir. Yeni Macan; 4.784 mm uzunluk, 1.938 mm genişlik, 1.622 mm yükseklik ve 2.893 mm aks mesafesi değerleriyle geliyor. Otomobilin artan boyutları ve keskinleşen hatları sayesinde dinamik bir görünüm kullanıcıları bekliyor. Ürün gamında sunulacak 20 – 22’inç genişliğindeki jant seçenekleri de görünümü daha güçlü göstermek üzerine tasarlanıyor. Altta konumlandırılan ana farlarda ise Matrix LED teknolojisi opsiyonel olarak alınabiliyor. Aracın arkasındaki Porsche logosu artık 3 boyutlu şekilde stop farı grubunda yer alıyor.

Kaput Altında Bagaj Ayrıcalığı

SUV Ailesinde İlk: Elektrikli Porsche Macan Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yeni Macan, günlük kullanım kolaylığı, yeni donanım opsiyonları ve geniş kişiselleştirme seçenekleri ile çok yönlülüğü artırılmış bir SUV olarak yollara çıkacak. Modele ve araçta bulunan donanıma bağlı olarak arka bagaj kapasitesi 540 litreye kadar çıkabiliyor. Buna ek olarak, kaput altında, ‘frunk’ olarak adlandırılan 84 litrelik kapasiteye sahip ikinci bir bagaj bölmesi bulunuyor. Bu, sayede içten yanmalı modele göre 127 litre daha fazla bagaj hacmi sunuyor.

Verimliliğe Etki Eden Aktif Gövde Panelleri

SUV Ailesinde İlk: Elektrikli Porsche Macan Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yenilenen tasarımıyla daha dikkat çekici olacağını vurguladığımız Macan’ın bu karakteri aynı zamanda bir SUV için kayda değer verimlilik seviyesini de taşıyor. Porsche, tasarım DNA’sını daha uzun menzil için iyileştirilmiş aerodinamizm ile birleştiriyor. Menzili ve güç tüketimini olumlu yönde etkileyen, aktif ve pasif aerodinamik ögeler sayesinde, Macan’da 0,25’lik bir hava sürtünme katsayısı karşımıza çıkıyor. Porsche Aktif Aerodinamizm sistemi, yeni Macan’ın pazardaki en aerodinamik SUV araçlarından biri olmasını sağlıyor. PAA sistemi, adaptif arka spoileri, ön hava girişlerindeki aktif soğutma kapaklarını ve aracın altında yer alan esnek kaplamaları içeriyor. Ön far modülü altındaki hava kapakları ve alçak ön kısım, hava akışını iyileştiriyor. Arka kısımda ise yanal spoiler ve difüzör, aerodinamik bir verimlilik sağlıyor.

Arka Aks Yönlendirme İlk Kez Karşımızda

SUV Ailesinde İlk: Elektrikli Porsche Macan Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Porsche’nin yeni nesil Macan’ın sürüş karakterini bir katman yukarıya taşıyacak önemli geliştirmelerinden bir tanesi de altyapı elemanlarında. 4 tekerlekten çekiş sistemine sahip Macan 4 ve Macan Turbo’da Elektronik kontrollü Porsche Çekiş Yönetimi (ePTM) teknolojisine yer veriliyor. Bu teknoloji geleneksel bir 4 tekerlekten çekiş sisteminden beş kat daha hızlı çalışıyor ve kaymaya karşı 10 milisaniye içerisinde tepki verebiliyor. Macan Turbo modelinde arka aksta yer alan elektronik kontrollü diferansiyel kilidi Porsche Tork Dağıtımı Plus (PTV Plus) yol tutuşunu önemli oranda artıracak.

Yenilenmiş Porsche Aktif Süspansiyon Yönetimi (PASM) sisteminde çift valf teknolojisine sahip amortisörlere yer verilmesi de dikkat çekiyor. Daha geniş bir çalışma aralığına sahip olan amortisörler sayesinde konfor ve performans arasında daha geniş bir aralık sunuluyor. Bu, sürüş programları arasındaki farkları daha da hissedilebilir bir hale getiriyor. Macan’da ilk kez opsiyonel olarak sunulan arka aks yönlendirme sistemi, 5 derecelik bir dönüş açısına sahip. Bu sistem, şehir içi trafikte ve manevra yaparken 11,1 metrelik kompakt bir dönüş çapı sağlarken, yüksek hızlarda ise üst seviye sürüş stabilitesi sağlıyor.

Kokpitteki Yenilikler

SUV Ailesinde İlk: Elektrikli Porsche Macan Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yeni Macan’in kapılarını açıp içerisine baktığımızda bizleri kavisli bir tasarıma sahip 12,6 inç dijital gösterge paneli, 10,9 inç merkezi ekran ve opsiyonel olarak alınabilen yolcu ekranıyla birlikte yeni üç ekran kombinasyonu karşılıyor. Yine zengin döşeme rengi seçenekleriyle kişiselleştirmeye açık olan kabinde teknolojik olarak da bir ilk bizi bekliyor.

SUV Ailesinde İlk: Elektrikli Porsche Macan Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Direksiyonun arkasında konumlanan baş üstü ekranda ilk kez, artırılmış gerçeklik teknolojisi sürücülere eşlik ediyor olacak. Bu destek sayesinde navigasyon okları gibi sanal görseller, akıcı bir şekilde gerçek dünyaya entegre ediliyor. Konsolun merkezinde konumlanan yeni nesil eğlence sistemi ise Android Automotive OS tabanlı geliştiriliyor.

{3007}

Ozan Öğretmenoğlu
Ozan Öğretmenoğlu Tüm Yazıları