preloader

Erkek Bakımının Olmazsa Olmazları

13.10.2023
Erkek Bakımının Olmazsa Olmazları

Yazı Boyutu:

Her ortama uyum sağlayabilmeniz ve bir centilmen olduğunuzu ispat edebilmeniz için erkek bakımının olmazsa olmazlarını keşfedin.

Kabul edelim ki artık erkekler de en az kadınlar kadar hatta bazı durumlarda onlardan daha da fazla kendilerine ve günlük bakımlarına dikkat ediyor. Bunun en büyük göstergesi ise öz bakımları konusunda bu iştahı sergileyen erkeklere özel birçok yeni ürünü piyasaya sürmekten çekinmeyen kozmetik firmalarının çabaları. Gün geçmiyor ki erkeklere yönelik ürünlere bir yenisi daha eklenmesin veya kozmetik dükkânlarındaki rafların sayısında artmış olmasın. Durum böyleyken erkeklerin kafaları belki biraz karışmış olabilir. Öyleyse erkek bakımının olmazsa olmazlarını ve yapılması gereken temel şeyleri birlikte keşfedelim.

Deodorant ve Parfümle Tazelenin

Erkek Bakımının Olmazsa Olmazları

Terlemeyi önleyen bir deodorant seçmeniz sizin faydanıza ancak ve bu özellik herkesin aradığı bir özellik olmayabilir. Terlemeyle alakalı ciddi problemleriniz varsa bir dermatolog size yardımcı olabilir. Bunun dışında her şey normal seyrindeyse bol su içmenin terlemeyi kolaylaştıracağını ve kokusunu seyrelteceğini unutmamalı. Elbette yediklerimiz ve genetik faktörler de terleme konusunda etkili… Çoğu deodorantta bulunan alüminyum tuzlarının çok zararlı olabileceğini göz ardı etmeyin. Mümkünse bunlardan arındırılmış bir tanesini seçmekte fayda var. Bunun yanı sıra kışın odunsu, yazın ise daha taze notalardan oluşan parfümler seçerek her daim girdiğiniz ortamlarda fark yaratabilirsiniz.

Düzenli Tıraş Olarak Parlak Cilde Kavuşun

Erkek Bakımının Olmazsa Olmazları

Kurallar çok basit! Parlak bir cilt için tıraş oluyorsanız her gün ihmal etmeden olun ve hep aynı gözükün. Kulaklarınıza yakın kısımları özellikle kesmeyi unutmayın. Sinekkaydı bir tıraş muhakkak ki dikkatli bir boyun ve ense tıraşıyla birlikte olmalı. Detayları ihmal ettiyseniz tıraş olmanızın çekiciliğini öldürürsünüz. Sakallıysanız eğer muhakkak ki şeklinin düzgün olmasına, bir boy kısaltılmasına ve dağınık bir görüntü arz etmemesine özen gösterin. Sakal temizliğinizi günlük olarak yapın. Sakallarınız her zaman güzel koksun ve parlak olmalarına da dikkat edin.

Tıraş sonrası bakım, erkeklerin cilt bakım rutininin önemli bir parçası. Bu nedenle her zaman yatıştırıcı bir jel veya yağ uygulayın. Pul pul dökülme gibi aşınmaları azaltmak için ağır kremlerden kaçının. Hem tıraş hem sonrası için temiz ve doğal ürünler seçin. Doğru bileşenlere sahip hedefe özel cilt bakım ürünlerini seçmek, cilt bakımı oyununda galibiyeti garantiler.

Suyun İyileştirici Gücünden Yararlanın

Erkek Bakımının Olmazsa Olmazları

Kendinize duyduğunuz saygı doğrultusunda her gün (mümkünse) duş almanız gerekir. Sağlıklı bir bedenin temel koşulu temizliktir ve düzenli olarak tüm vücudunuzu yıkamanız hem sizin hem de ruhunuzun arınmasını sağlayacaktır. Suyun fazla elektrik yükümüzden ve stresten bizi arındırdığı gerçeğini göz ardı etmeyin. Onun tüm iyileştirici gücünden maksimum derecede faydalanın. Sakinleşmek isteyenler sıcak veya ılık bir duştan fayda görebilirler. Eğer biraz dopamin seviyenizi artırmaksa amacınız o zaman soğuk suyla duşun çok faydalı olduğunu belirtelim.

Stilinize Uygun Saç Kesimini Bulun

Erkek Bakımının Olmazsa Olmazları

Öncelikle güvendiğiniz bir berberinizin olması hayat kurtarır. Hele bir de sizi ve saçınızı iyi tanıyor ve kesiminizi ona göre yapıyorsa çok şanslısınız. Saçlarınızı muhakkak ki hep aynı şekilde kestirin veya aşırı farklı saç modellerinden eğer 15 yaşında değilseniz uzak durun. İnsanlar sizi her zaman hep aynı stilde görürse bu herkes için daha iyi olur ve aynı zamanda güven vericidir.

Eğer saçınızı yandan ayırdığınız bir saç stili benimsemişseniz bunu doğru yerden ayırdığınıza dikkat edin. Sorun şu ki, birçok erkek bunu yapmıyor çünkü saçlarının vücutlarının doğal bir parçası olduğunu bile bilmiyorlar. Doğru yer saçınızın ayrılmaya meyilli olduğu yerdir. Bunun yerine, saçlarını ayırma şekilleri şans eseri başlamış veya alışkanlıktan devam ediyor da olabilir. Bu da doğal ayrım yerinin tam tersi olabilir. Sonuç? Olabildiğince yerinde durmayan veya keskin görünmeyen bir saç modeliyle baş başa kalmanızdır. Hani şu yerinde duramayan saçlardan bahsediyoruz.

Eğer saçınız yoksa ya kelleşiyorsunuz ya da ‘kel kafa’ tıraşını seviyorsunuzdur. Her iki durumda da lütfen kafa deriniz üzerinde kalan saçlar (veya ona benzeyen incelmiş tüyler) hep aynı boyda ve kısacık olsun. Diğer türlü tüm modeller sizi şık göstermekten uzaktır.

Burun, Kaş ve Kulak Bakımını İhmal Etmeyin

Erkek Bakımının Olmazsa Olmazları

Burada da izlenecek yol kendinize sadece bu iş için yapılmış bir makine satın almaktan geçiyor. Bu makineler ya tek başlıklı ya da kulak, kaş ve burun için ayrı başlıklara sahip olabiliyor. Hangisini isterseniz ve kullanırsanız kullanın ancak düzenli kullanmaya özen gösterin. Her tıraş sonrasında bir süre de bu bölgelerinize özen gösterirseniz uzun süre ihmal edilmiş bir görüntü hiç üzerinizde durmaz.

Vücut Tıraşıyla Temizliği Üst Seviyeye Çıkarın

Erkek Bakımının Olmazsa Olmazları

Bu da en az suratınız kadar önemli. Uzanabileceğiniz yerleri belli bir boyda kısaltmanızda fayda var. Uzanamayacağınız yerleriniz için ağda veya lazer epilasyondan faydalanabilirsiniz. Muhakkak bir uzman eşliğinde yaptırın kendi başınıza yapabileceğiniz uygulamalar değil, unutmayın!

Nemlendiriciyi Cilt Bakım Rutininize Ekleyin

Erkek Bakımının Olmazsa Olmazları

İyi bir cilt için günlük cilt bakım rutininizin en önemli ve temel bileşenlerinden biri nemlendiricidir. Pürüzlü, donuk ciltten kurtularak esnek, ipeksi bir cilt elde etmenize yardımcı olmak için cildiniz üzerinde çalışacak bir kreme ihtiyacınız var. Ayrıca bunun parlak olmamasına dikkat edin. Erken yaşlanmamak için güneşe karşı etkili kremleri yazın kullanmanızda bir sakınca yok. Bunları kullanmak sizi metroseksüel de yapmaz ama kendisine karşı sorumlu ve dikkatli bir erkek belki…

Unutmayın ki cilt, vücuttaki en büyük organdır ve bu nedenle sağlıklı bir cilt elde etmek için bütünsel sağlık üzerine odaklanmak son derece önemlidir. Günde 2-3 litre su içmek, 30 dakika fiziksel aktivite yapmak ve stres seviyelerini yönetmek sadece cilt sağlığı için değil, aynı zamanda genel sağlık için de faydalıdır.

Dişlerinizi Derinlemesine Temizleyin

Erkek Bakımının Olmazsa Olmazları

Her gün iki kere yapmanız gereken bir eylemdir ve bunu ihmal ediyorsanız lütfen diğer maddeleri de uygulamayın. Çünkü bakımlı bir erkeğin olmazsa olmazı temiz bir nefes ve sağlıklı bir gülüştür. Çürük dişler, kokan bir nefes ve ağız, sizi insanlarla yakınlaşmaktan alıkoyacak yegane şeylerdir. Diğer her şey düzgün olsa bile bunlar yerinde değilse hiç şansınız yok unutmayın.

Diş fırçalamak tek başına yeterli değil, düzenli doktor kontrolü ve diş ipi kullanmak da kaçınılmazdır. Gargara kullanmak da tercihen yapılabilecek temizlik rituelleri arasında.

En önemli şeyin diş fırçası olduğunu unutmayın. Diş macununun etkisinin neredeyse hepsinde aynıyken iyi bir fırçanın daha önemli olduğunu ve temizlik işinin neredeyse hepsini yaptığını unutmayın.

Tırnak Sağlığınızı Önemseyin

Erkek Bakımının Olmazsa Olmazları

Geldik son ritüelimize ve en önemlilerinden birine. Unutulmaması gereken şey şu, bir erkeğin hem el hem de ayak tırnakları her zaman bakımlı ve düzgün olmalıdır. Daha önemlisi uzun olmamalıdır. Bir kadından muhakkak ki daha kısa ama etinizin de dibinden başlayan kesimlerden uzak durulmalısınız.

Manikür ve pedikür yaptıracaksanız aletlerin size özel olması veya iyice dezenfekte edilmesi çok önemli. Tercihen kendi setinizi almalı ve onunla yapılmasını istemelisiniz. Veya kendiniz yapacaksanız da tırnaklarınızı küt kesmeye dikkat etmelisiniz. Eğer çok derine girerseniz tırnak batmalarına ve yaralanmalara yol açabilirsiniz.

Tırnaklarınızı yemeyin ve eğer ki yiyorsanız bu durumla alakalı ürünlerden kullanın. Mantara karşı dikkatli olun, sararmış tırnaklarınızı mantardan arındırmak köşedeki eczaneye gitmek kadar kolay. Artık sürebileceğiniz oje benzeri ilaçlarla neredeyse birkaç dozda tedavisi mümkün olan böyle bir hastalıktan muzdarip olmayın. Temiz, düzgün ve araları kirli olmayan tırnaklar erkek bakımının olmazsa olmazlarındandır.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları