preloader

Erkeklerin En Sık Karşılaştığı Cilt Problemleri

12.09.2023
Erkeklerin En Sık Karşılaştığı Cilt Problemleri

Yazı Boyutu:

Erkeklerin en sık karşılaştığı cilt problemlerini ve bu problemlere karşı kullanabilecekleri en etkili ürünleri keşfedin.

Ciltte kızarıklık, hassasiyet, gözenek, yağlanma ve özellikle göz çevresinde yoğunlaşan yaşlanma etkileri ve kuruluk gibi problemler, erkeklerin en sık karşılaştıkları cilt problemlerinin başında geliyor. Kadınlar genellikle cilt bakımını, ayrı ve özel zaman gerektiren bir ritüel gibi görse de çoğu erkek tercihini, sonuca daha hızlı giden, az sayıda ve pratik üründen yana kullanmak istiyor. Ancak doğru ürünü bulmakta zorlandıkları zaman ise erkekler bu sürece başlamadan vazgeçiyor.

Biz de erkeklerin en sık karşılaştıkları cilt problemlerine karşı alacakları birkaç minik önlemle beraber, kullandıklarına pişman olmayacaklarını düşündüğümüz hızlı, etkili ve pratik ürünleri listeledik.

Cildiniz Kızarıyor ve Tahriş Oluyorsa…

Aynaya baktığınızda özellikle yanaklarınızda veya burnunuzda kızarıklık gözlemliyorsanız ve cildinizde yanma, batma gibi rahatsız bir his varsa, bu his sıcak / soğuk havalardan veya baharatlı gıdalardan sonra artıyorsa, hassasiyet problemi yaşadığınızı söyleyebiliriz. Öncelikle beslenme rutininizi gözden geçirerek başlamak isteyebilirsiniz. Baharatlı gıdalar, alkollü içecekler, bazı hayvansal besinler ve alerjik reaksiyona neden olabilecek şeylerden uzak durduğunuzda cildinizdeki hassasiyetin azaldığını gözlemleyebilirsiniz. Aşırı soğuk veya tam tersi sıcak havalarda da cildiniz dış etkenlere karşı çok daha savunmasız kaldığı için, mevsimsel olarak da bu durumu gözlemliyor olabilirsiniz. Üzerine bir de her gün tıraş oluyorsanız, (tıraşla beraber cildinizin en üstünde bulunan ve cildi korumakla görevli ölü hücreler de gittiği için) bu problemin yarattığı sonuçları katlanarak deneyimlemeye başlamanız çok normal.

Tercih edeceğiniz cilt bakım ürününüzde rahatlatıcı etkisi bulunan Aloe Vera, Papatya, Hyalüronik Asit, Seramidler ve Azelaic Asit gibi içerikler olmasına dikkat edebilirsiniz. Skinceuticals’ın Phyto Corrective serisinde yer alan yatıştırıcı ve nemlendirici etkili serum, hassasiyet sebebiyle oluşan kızarıklıkları gidererek, cilt tonu eşitsizliği görünümünü azaltmaya yardımcı oluyor.

Hassas ciltlerin temizliği esnasında da zaten savunmasız kalmış olan cildinize daha nazik davranmanız gerekecektir. Önerimiz cildinizi mutlaka hassas ciltlere uygun bir temizleyici ile temizlemeniz ve devamında havlu ile kurularken nazik tampon hareketlerle silmeniz olacaktır.

Aloe vera gibi rahatlatıcı içeriklere sahip bir spreyi buzdolabında muhafaza edip ara ara cildinize sıkarak hızlı rahatlık sağlayabilirsiniz. Kızarıklık ve hassasiyet problemi yaşayan ciltler çoğu zaman kuruluk ve nemsizlik gibi problemleri de beraberinde deneyimleyebileceği için, tüm cilt bakım ürünlerinizin nemlendirici etkili olmasına da özen gösterebilirsiniz.

Göz Çevresi Bakımı Çok Önemli!

Anti-aging söz konusu olduğunda ilk bakmanız gereken yer göz çevresidir. Cildin diğer bölümlerinden farklı olarak, göz çevreniz kendi nemini üretemediği için ve gün içerisinde yoğun bir biçimde (mimik yaparken, uykusuzluk durumunda, fazla ekrana maruz bırakarak, ellerimizle ovaladığımızda, havlu ile kurularken) ve nispeten daha özensiz davranarak kullandığımız için, ödem, morluk veya kırışıklık gibi yaşlanma belirtileri bu bölgede daha hızlı oluşur. Bazı zamanlarda aşırı tuz tüketiminizin dahi göz çevrenizdeki ödeme etkisi olduğunu gözlemleyebilirsiniz.

Tüm bu problemlere karşı, içeriğinde renk ve kırışıklık açıcı etkileri bulunan Retinol, Niasinamid ve C vitamini, hızlı anti-aging etkileriyle bilinen peptit ve ödem karşıtı kafein içeren kremler kullanmayı tercih edebilirsiniz. Göz kapağı sarkması, göz altı kırışıklıkları ve şişlik görünümüne karşı etki gösteren, nemlendirici etkili Neostrata Skin Active Yoğun Göz Çevresi Bakım Kremi’ni deneyebilirsiniz.

Anti-Aging Etki İstiyorsanız…

Tıpkı göz çevresinde olduğu gibi, yüzünüzün geri kalanı için de Retinol, Niasinamid, C Vitamini ve Peptidler içeren ürünlerden fayda sağlayabilirsiniz.

Önerimiz içeriğinde retinole ek olarak niasinamid, peptit ve seramidler gibi güçlü anti-aging içerikler bulunduran, göz altı ve kazayağı bölgesine de uygulayabileceğiniz Kiehl’s Retinol Skin Renewing Daily Micro Dose Serum.

Ancak özellikle retinol içeren bir ürünü kullanırken cildinizde leke oluşmaması için gündüz mutlaka SPF içeren bir güneş kremi uygulamanızı ve güneş gözlüğü kullanmayı ihmal etmemenizi öneriyoruz. Eğer cildinizin çok kuru ve nemsiz olduğunu hissediyorsanız, bazı durumlarda sadece etkili bir şekilde nemlendirerek bile kırışıklık görünümünden kurtulabilir ve ihtiyacınız olan anti-aging etkiyi sağlayabilirsiniz.

LA Roche Posay Anthelios Age Correct SBF50, hyalüronik asit, re-resorsinol ve niasinamid içeren formülüyle günlük UV ışınlarına maruz kalmanın neden olduğu yaşlanma belirtilerinin, kırışıklık ve koyu leke gibi problemlerin görünümünü düzeltmeye ve cildi korumaya yardımcı oluyor.

Yağlanma, Belirgin Gözenekler ve Sivilceler…

Cilt bakımına ve temizliğine gereken önemi gösteremediğimiz zamanlarda, cilt yüzeyinde biriken ölü hücreler gözeneklerde birikerek daha geniş ve belirgin görünüme yol açabilir. Yağlı bir cilde sahipseniz, bu ölü hücreler yağ ile birleşerek cilt yüzeyinde siyah nokta, cilt altındaysa beyaz nokta problemine dönüşebilir. Son olarak bu siyah veya beyaz noktalar bakteri ile bir araya geldiğindeyse sivilce problemi kaçınılmaz olabilir.

Ciltteki yağlanmayı engelleyerek sivilce problemiyle savaşmak çok etkili bir yöntem olmayabilir. Çünkü yağlanma aslında cildin koruma bariyerinin bütünlüğünü sağlayan ve cildi koruyan bir emniyet görevi görmektedir, dolayısıyla cildinizdeki yağlanmayı durdurmayı değil dengelemeyi hedefleyebilirsiniz. Asıl durdurmak istediğimiz gözeneklerde biriken ölü hücreler ve bakterilerdir. Bu amaçla cildinizi düzenli olarak Glikolik Asit ve Salisilik Asit içeren soyucu etkili içeriklerle temizleyebilir, cilt bakım rutininize haftada 2-3 defa kullanabileceğiniz bir peeling veya kil maskesi ekleyebilirsiniz. Bu adımda dikkat etmeniz gereken nokta cildinizi kurutup tahriş etmeden temizlemek olmalıdır, aksi takdirde kızarıklık ve hassasiyet problemi yaşayabilirsiniz.

OSL Glycolic Cleanser içerdiği glikolik ve salisilik asitler yardımıyla ciltte derinlemesine temizlik sağlarken, E vitamini ve panthenol içeriğiyle cildin yağ dengesini korumasını destekliyor.

Glikolik ve salisilik asit gibi içerikler cildinizdeki ölü hücreleri uzaklaştırmakla kalmayacak, yaşayabileceğiniz olası bir kıl dönmesi ve batık problemine karşı da önlem almanızı destekleyecektir, çünkü aslında kıl dönmesi probleminin de temel nedenlerinden biri cilt yüzeyinde ölü hücrelerin kılların çıkışına izin vermemesi olabilmektedir. Aynı şekilde, bu içeriklerle ölü hücre ve pürüzlerden temizlediğiniz cildinizi tıraş ederken de daha yakın bir tıraş deneyimi ve konfor hissetmeniz mümkün.

Son olarak eğer sivilce problemini daha yoğun yaşıyorsanız ve sivilce görünümünün altında kırmızılık ve yanma hissi mevcutsa, bu durum hassasiyet kaynaklı bir problem olabilir ve yukarıda bahsettiğimiz içerikler cildinize iyi gelmeyeceği gibi tam tersi bir etki yaratarak daha da hassaslaşmasına yol açabilir. İşte bu sebeple yaşadığınız tüm yoğun cilt problemleri için herhangi bir şey yapmadan önce bir dermatolog görüşü almayı tercih edebilirsiniz.

{110550}

Esra Er Kursan
Esra Er Kursan Tüm Yazıları