preloader

Konya'nın En Beğenilen Restoranları

21.07.2023
Konya'nın En Beğenilen Restoranları

Yazı Boyutu:

Geçmişinin 8000 yıl önceye uzandığı varsayılan Konya mutfağının simge lezzetlerini tanıyor, bu lezzetleri nerede tadabileceğimizi keşfediyoruz.

Konya’ya yolunuz düştüyse tarihi atmosferinden mutfağına bu misafirperver şehirden etkilenmemeniz imkansız. Antik kentlerin, höyük ve yaylaların arasında uzanan bu coğrafya, Anadolu Selçukluları döneminden günümüze uzanan derin bir mutfak kültürüne sahip. Mevlevi mutfağı da Konya mutfağının şekillenmesinde önemli bir rol oynamış. Mevlana mutfağının baş aşçısı adına düzenlenen Ateşbaz-ı Veli Mutfak Kültürü Günleri adlı uluslararası boyutta bir gastronomi buluşmasına ev sahipliği yapan şehirde, Ateşbaz-ı Veli’nin türbesi de bulunuyor. Yüz yaşına kadar yaşadığı söylenen ve ailenin üç kuşağına yemek pişiren Ateşbaz-ı Veli, dünyada türbesi olan tek aşçıbaşı. Gelin hep birlikte aile büyüklerinden miras yemekler, Mevlevi mutfağından lezzetler, fırın kebabı ve etli ekmek gibi çarşı yemekleriyle ağızlara layık tatlar barındıran Konya mutfağını keşfe çıkalım.

Lokmahane

Konya'nın En Beğenilen Restoranları
Konya'nın En Beğenilen Restoranları

Adı Mevlana’nın ‘Bulunca paylaşırız, bulamayınca şükrederiz. Bir lokma, bir hırka yaşarız’ sözlerinden gelen Lokmahane, Konya’nın geleneksel ev yemeklerinden oluşan et ve hamur işleri ağırlıklı bir menü sunuyor. Minicik bamyalarla yapılan bamya çorbası, tarhun çorbası, kayısılı yahni, tirit, nohutlu bulgur pilavı üzerinde servis edilen kemikli kuzu parçası büttüm et, kıymalı su böreği, çeşit çeşit şerbetler ve hoşaflar… Saydıklarım menülerindeki ağız sulandıran lezzetlerden sadece birkaçı. Hepsi nefis, hepsi damaklara layık. Sac arası adlı tatlının en lezzetlisini de burada tadabilirsiniz. İçerisinde sadece kaymak bulunan, incecik açılmış hamurla hazırlanan tatlı, üzerine pudra şekeri serpilerek tatlandırılıyor. Konya mutfağını tanımak için mutlaka uğramalısınız. Lokmahane’nin bir de Lokmahane Çarşı adlı bir şubesi daha var. Bamya çorbası, etli ekmek, fırın kebabı ağırlıklı bir menü sunan Çarşı şubesi Meram’da hizmet veriyor.

Aziziye Mah. Mengüç Cad. No:49 Karatay/Konya
Lokmahane Çarşı: Alavardı Mah. Yaka Cad. No:36/A Meram/Konya

Köfteci Sofu

Konya'nın En Beğenilen Restoranları

Sadece kuzu kıymasından yaptığı köfteleriyle nam salan Köfteci Sofu, 1952 yılından bu yana hizmet veren bir esnaf lokantası. Sanayi içinde ufacık bir mekân olsa da köftesinin lezzeti büyük. Artık ocağın başında ailenin üçüncü nesli var. Turşu, sumaklı soğan, ezme ikramıyla sunulan köfteleri, İnegöl köfte gibi ince ama daha uzun. Ağız sulandıran bu köfteleri tatmadan şehirden ayrılırsanız çok şey kaçırırsınız.

Horozluhan Mah. Hizarcı Sok. No:131 Selçuklu/Konya

Lezzetleriyle keşfedilmeye değer şehirlerden biri de Kayseri. Kayseri’nin en beğenilen yemeklerini ve mutlaka tadılması gereken restoranlarını bu içerikte bulacaksınız.

Tarihi Mithat Tirit

Konya'nın En Beğenilen Restoranları

Konya’da tirit denilince akla gelen ilk mekânlardan olan Mithat Tirit, 1988 yılından bu yana hizmet veriyor. Tadı damağınızda kalacak bu lezzeti hazırlamak için bayatlamış pideler tereyağında bir tur çevrilip güvece yerleştiriliyor. Üzerine yoğurt ekleniyor. Ardından sinirleri temizlenip ızgarada pişirilmiş kuzu eti üzerine yerleştiriliyor. Domates ve biber ilave edildikten sonra fırınlanıyor. Fırından çıkan tiridin üzerine tereyağı gezdirilip maydanoz serpiliyor.

Aziziye Mah. Aziziye Cad. Yusufağa Sok. No:21 Karatay/Konya

Kabakçı Ali Lokantası

Kabakçı Ali Lokantası’nın menüsünde sadece tirit var. Burası şehrin en eski mekânlarından. Tiridi siz sipariş verince tazecik hazırlıyorlar. Tiridin üzerindeki şiş köfteler gözünüzün önünde cızırdayarak pişiyor. Tadı tam kıvamında. Uğrarsanız memnun kalırsınız.

Devri Cedid Mah. Müneccimbaşı Sok. No:18/A Selçuklu/Konya

Cemo Etliekmek

Konya'nın En Beğenilen Restoranları

Konya mutfağının simge yemekleri arasında ilk sıralarda yer alan etli ekmeği en bilinen lokantalardan birinde tatmak isterseniz Cemo Etliekmek’i gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. 1985 yılında kapılarını açan Cemo, artık 3 farklı mekanda hizmet veriyor. İşinin ehli ustalar tarafından hazırlanan etli ekmeklerinin yanı sıra düve etinin bifteklik kısmından hazırlanan bıçakarası ile kuşbaşı ya da köfte seçenekli tiritleri de çok lezzetli. Tatlı yiyecek yeriniz kaldıysa sac arası ve bir tür kaymaklı un helvası olan Konya höşmerimiyle bu keyifli yemeği noktalayabilirsiniz.

Selçuklu Belediyesi Yanı, Turkuaz İş Merkezi Selçuklu/Konya
Ahmet Hilmi Nalçacı Cad. No:2 Selçuklu/Konya
Yenişehir Mah. Gazze Cad. No:13 Meram/Konya

Seranade Etli Ekmek

Konya'nın En Beğenilen Restoranları

Pazar günleri kapalı olan Seranade Etli Ekmek, Horozluhan Organize Sanayi Bölgesi’nde hizmet veriyor. Burada pişirilen etli ekmekleri tadabilmek için sıra beklemeyi göze almalısınız. Zira öğle saatlerinde ve cumartesi günleri Konyalıların akın ettiği mekânın etli ekmeği yolunuzu organize sanayi bölgesine düşürtecek kadar leziz.

Musalla Bağları, Elmalı Cad. No:254 Horozluhan Organize Sanayi Bölgesi Selçuklu/Konya

Hasan Şendağlı Yağ Somunu

Konya'nın En Beğenilen Restoranları

Melike Hatun Çarşısı’na (Kadınlar Pazarı) gittiğinizde mutlaka bu mekâna uğrayıp yağ somunu yemelisiniz. Yağ somunu kapalı bir pide çeşidi. Konya küflü peyniri, tulum, çeçil ve kaşar peynirleriyle hazırlanıyor. Hele bir de Konya küflü peyniri, pastırma ve kavurmayla hazırlananı var ki dillere destan. Konya’ya gelip de dumanı üzerinde fırından çıkan, çıtır çıtır yağ somununu denemezseniz çok şey kaçırırsınız.

Melike Hatun Çarşısı (Kadınlar Pazarı) No:1/Y Karatay/Konya

Hacı Şükrü Fırın Kebap

Konya'nın En Beğenilen Restoranları

Konya’da 1907 yılından bu yana fırın kebabının değişmeyen adresi Hacı Şükrü. Konya’nın en sevilen çarşı lezzetlerinden olan fırın kebabını tatmak istiyorsanız mutlaka uğrayın. Konya ve Karaman yöresindeki kuzulardan yapılan fırın kebabında sadece ön kol ve kaburga etleri kullanılıyor. Hiçbir baharat ve katkı maddesi eklenmiyor. Etler büyük bakır kaplara yerleştirilip kendi yağıyla yaklaşık 5-7 saat pişiriliyor. Kullandıkları taş fırında meşe odunu yanıyor. Fırından çıkarılan etler tırnak pide üzerinde servis ediliyor. Meram’da da şubesi bulunan mekânın tiridi ve bamya çorbası da nefis.

Ferhuniye Mah. Müneccimbaşı Sok. No:20 Selçuklu/Konya
Meram Yeni Yol Dutlukırı Yolu Üzeri Meram/Konya

Ehil Kebap

Konya'nın En Beğenilen Restoranları

Tam bir aile işletmesi olan mekânda 1934 yılından bu yana fırın kebabı yapılıyor. Ehil Kebap’ın bakır kazanlarda pişen, ağızda dağılan fırın kebabı sadece kaya tuzuyla kendi yağında tatlanıyor. Katiyen su eklenmiyor. Etler pişme süresi boyunca yaklaşık 150-200 kere alt üst ediliyor. Buranın bir de boyun kebabı var ki, tam bir ziyafet. Yanında buz gibi bir ayran içmeyi unutmayın.

Yazır Mah. Dr. Halil Ürün Cad. Mustaş Sitesi No:8 B Blok Selçuklu/Konya
Hançerli Sok. No:25/A Merkez/Konya
Fevzi Çakmak Mah. 10568 Sok. No:47 Karatay/Konya
Yenişehir Mah. İbrahim Sur Sok. No:2 Meram/Konya

Ankara keşfetmeye değer restoranlara sahip şehirlerden biri. En beğenilen restoranlarının isinde gastronomi yolculuğu için bu listeyi takip edin.

Gazyağcı Furun Kebabı

Konya'nın En Beğenilen Restoranları

Gazyağcı Furun Kebabı, Konya’nın en eski işletmelerinden biri. 1891 yılından bu yana kebaplarıyla Konyalıların beğenisini kazanan mekân, artık ailenin yeni nesli tarafından işletiliyor. Dedelerinin mirasını en iyi şekilde yaşatmaya çalışan torunlar geleneksel tatları layıkıyla günümüze taşımayı başarıyor. Şık ve hoş bir ambiyansa sahip mekanda yiyebilecekleriniz kesinlikle fırın kebabıyla sınırlı değil. Mezelerini de denemelisiniz. Bamya çorbası, kebap çorbası, kuzu şiş, bıçakarası, yağ somunu, boyun kebabı, tirit… Her biri lezzetli. Dondurmalı sac arası ile kıtır kabak tatlılarını da tatmalısınız.

Aşkan Mah. Yeni Meram Cad. No:222/A Meram/Konya

Kebapçı Dedeler

Konya'nın En Beğenilen Restoranları

Fırın kebabını en iyi yapan mekanlar arasında haklı bir üne sahip bir diğer lokanta ise Kebapçı Dedeler. Burası 1929 yılından bu yana müdavimlerini ağırlıyor. Ardı ardına açılan şubelerinin hepsi fırın kebaplarını tatmaya gelenlerle dolup taşıyor. Yıllardır kalitesini bozmadan hizmet veren Kebapçı Dede’nin şubelerinden birinin yakınındaysanız mutlaka uğrayın.

Ahi Baba Sok. No:20 Meram/Konya
Şehir Cad. No:11 Meram/Konya
Aziziye Cad. No:28 Karatay/Konya
Med Cezir Cad. No:39/H Karatay/Konya
Kerkük Cad. No:5 Selçuklu/Konya

Ayşe Ece Aktürk
Ayşe Ece Aktürk Tüm Yazıları