preloader

Zor Zamanlarda Nasıl Güçlü Bir Lider Olunur?

23.03.2023
Zor Zamanlarda Nasıl Güçlü Bir Lider Olunur?

Yazı Boyutu:

Farklı sektörlerden üst düzey yöneticiler ve alanında uzman isimler, doğal afetler ve ekonomik sorunlar gibi iş dünyasını etkileyen zor dönemlerde güçlü bir lider olmanın püf noktalarını OGGUSTO ile paylaştı.

Avi Alkaş
Alkaş Yönetim Kurulu Başkanı

Zor Zamanlarda Nasıl Güçlü Bir Lider Olunur?

“Zor zamanlarda çalışanlarımın kendilerini strese kaptırmadan, olabildiğince kaygıdan uzak kalabilecekleri ortamı kurgulamaya çalışıyorum. Her türlü fırsatı yaratarak görsel işitsel birlikteliği arttırma olanaklarını çoğaltıyorum. Samimi ve özgün, çift yönlü iletişimi egemen kılıyorum. Ve Durumsal Liderlik uygulamalarını (yönet, destekle, koçluk, delege) takip ediyorum.”

Zor zamanlarda güçlü ve vizyoner bir lider olmanın önemli noktalarını Avi Alkaş anlatıyor.

Ayşe Kırımlı
Toplum Gönüllüleri Vakfı Genel Müdürü

Zor Zamanlarda Nasıl Güçlü Bir Lider Olunur?

“Samimiyet, dürüstlük ve şeffaflık her zaman önemli ama zor dönemlerde bu sıfatlar iki kat önem kazanıyor. Hem kurum hem de birey olarak ne yaptığınızı, yapacağınızı ya da yapamayacağınızı tüm paydaşlarınıza dürüstlükle anlatmak gerekiyor. Çalışanların çabalarının görüldüğünü hissettirmek ve mümkün olduğunca sevdikleriyle de zaman geçirebilmelerine fırsat yaratmak önem taşıyor.”

Liderlerin zor zamanlarda kontrolü elinde tutmaları için takip etmesi gereken yol haritasını Ayşe Kırımlı anlatıyor.

Banu Güney Arıduru
Little Caesars Pizza Türkiye ve Çelebi Gıda Genel Müdürü

Zor Zamanlarda Nasıl Güçlü Bir Lider Olunur?

“Lider olmak, birçok zorlukla eş zamanlı mücadele etme becerisi gerektiriyor ve zaman içinde de refleksleriniz gelişiyor. Fakat içinden geçtiğimiz afet gibi tarihi kriz anlarında bu senaryolar kolayca çekmeceden çıkarılıp kullanılmıyor. Üzülmek, endişe etmek, korkmak son derece insani duygular, tüm bunların içindeyken sakinliğini koruyup, soğukkanlı kararlar almak benim önceliğim oluyor.”

Güçlü liderlerin zor zamanlarda ekiplerini nasıl yönetmesi gerektiğine dair ipuçlarını Banu Güney Arıduru anlatıyor.

Burcu Geriş
TAV Havalimanları Holding İcra Kurulu Başkan Vekili ve CFO

Zor Zamanlarda Nasıl Güçlü Bir Lider Olunur?

“Özellikle belirsizlik dönemlerinde, şirketlerin nakit akışlarını planlamaları, farklı senaryo analizleri yapmaları, finansman planlarını önceden öngörüp hazırlık yapmaları ve likit kalmaları çok önemli. Kağıt üzerindeki karlılık, kar/zarar, bilanço yönetimi, bütçeleme hepsi ayrı ayrı önemli ve aslında hepsi bir bütün. Ancak nakit yönetimi doğru olmazsa bunların tek başına çok da anlamı kalmıyor.”

Zor zamanlarda güçlü ve vizyoner bir lider olmanın önemli noktalarını Burcu Geriş anlatıyor.

Cenk Akıncılar
QNB Finansbank İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı

Zor Zamanlarda Nasıl Güçlü Bir Lider Olunur?

“Bu gibi durumlarda her zaman soğukkanlılığımızı korumamız ve hızlı karar almak, planlanan adımları ve gelişen ihtiyaçlara dönük karar adımlarını hızla uygulamak gerektiğini düşünüyorum. Bir yönetici olarak seçimlerimiz durumları etkiliyor. Panik, kaygı ve korku gibi duygularımızı bir yana bırakıp büyük resme bakmamız gerektiğine inanıyorum.”

Güçlü liderlerin zor zamanlarda ekiplerini nasıl yönetmesi gerektiğine dair ipuçlarını Cenk Akıncılar anlatıyor.

Cenk Ulu
PwC Türkiye Kıdemli Ortağı

Zor Zamanlarda Nasıl Güçlü Bir Lider Olunur?

“Zor zamanlarda liderliğin kilit kavramlarından biri tutarlı olmak… Zor zamanlar, tutarlılığı kolayca bırakmayı cazip kılabilir, belirlediğiniz ilke ve stratejilere sadık kalabilmek büyük bir efor gerektirebilir. Oysa tutarlı olmak, şirketin karşı karşıya olduğu en önemli zorlukları tanımlama ve bunları aşmak için bir strateji geliştirme arayışından doğar.”

Liderlerin zor zamanlarda kontrolü elinde tutmaları için takip etmesi gereken yol haritasını Cenk Ulu anlatıyor.

Emre Kurt
Mercedes-Benz Otomotiv Pazarlama ve Kurumsal İletişim Grup Müdürü

Zor Zamanlarda Nasıl Güçlü Bir Lider Olunur?

“Kriz süreçlerini aynı zamanda yöneticilik becerilerinizi geliştirmek için önemli bir fırsat olarak görüyorum. Bu noktada değişen koşullara hızla ayak uydurabilmek için esnek olmayı, çalışanlarla iletişimi geliştirmeyi, ekip çalışmasına gereken önemi vermeyi, risk yönetimini güçlendirmeyi ve yeniliklere açık olmayı öneriyorum.”

Kriz dönemlerini vizyoner şekilde yönetmenin inceliklerini Emre Kurt anlatıyor.

Evrim Şen
PepsiCo Türkiye Genel Müdürü

Zor Zamanlarda Nasıl Güçlü Bir Lider Olunur?

“Ben her zaman bir yöneticinin, bir liderin acil eylem planı olması gerektiğine inanan biri oldum. Bu bir doğal afet olur, bir ekonomik kriz olur ya da şirket içi beklenmeyen bir durum olabilir… Olasılıkların düşünülmesi ve buna göre stratejiler geliştirilmesi gerekiyor. Ancak bu şekilde durumla baş edebilir, hızlı harekete geçebilir ve çözüm üretebilirsiniz.”

Zor zamanlarda güçlü ve vizyoner bir lider olmanın önemli noktalarını Evrim Şen anlatıyor.

Fatih Ağacık
VHV Allgemeine Sigorta Genel Müdürü

Zor Zamanlarda Nasıl Güçlü Bir Lider Olunur?

“Bugüne kadar edindiğim tecrübe ışığında rahatlıkla söyleyebilirim ki bir liderin yapabileceği en büyük hata çevresindekileri potansiyellerini gerçekleştirmeleri yönünde desteklememek olacaktır. Atıl bırakılmış, kurumsal körlükle baş etmeye çalışan bir bireyden inovatif, karlı ve ses getiren işler ortaya çıkarmasını beklemek bana kalırsa oldukça yanlış olur.”

Güçlü liderlerin zor zamanlarda ekiplerini nasıl yönetmesi gerektiğine dair ipuçlarını Fatih Ağacık anlatıyor.

Güçlü Batkın
TAV İşletme Hizmetleri CEO

Zor Zamanlarda Nasıl Güçlü Bir Lider Olunur?

“Ekibe güvenerek işe odaklanmak önemlidir, çünkü odaklılık her zaman verimlilik sağlar. Bu noktada ekibin büyük önemi var ve bir lider ancak ekibi kadar iyi olabilir. Önemli bir diğer nokta da ekibinizin size güvenmesi. Zor anlarda sergilediğiniz tavır bu nedenle çok kritik. Güven müşteriden size, çalışandan size ve sizden çalışana kurulduğu zaman başarı kaçınılmaz oluyor.”

Zor zamanlarda güçlü ve vizyoner bir lider olmanın önemli noktalarını Güçlü Batkın anlatıyor.

Güliz Öztürk
Pegasus Hava Yolları CEO

Zor Zamanlarda Nasıl Güçlü Bir Lider Olunur?

“Zor dönemlerde çeviklik ve esneklik çok daha kritik bir önem taşıyor. Bu nedenle asla yapılmaması gereken hata bence çevik ve esnek olamamak. Çünkü kriz dönemlerinde çoğu zaman saniyelerle yarışıyoruz. Ahesteliği kaldıracak bir atmosfer pek olmuyor. Buna ek olarak değişime direnmek ve belirsizlikleri yönetememek de yapılan diğer önemli hatalar diye düşünüyorum.

Kriz dönemlerini vizyoner şekilde yönetmenin inceliklerini Güliz Öztürk anlatıyor.

Işıl Arıdağ
ÜNİTE Edelman Yürütme Kurulu Başkanı

Zor Zamanlarda Nasıl Güçlü Bir Lider Olunur?

“Liderin ‘sorumlu iletişim’ ilkesini benimsemesi, iletişim tonundan açıkladığı taahhütlere özen göstermesi çok önemli. İletişimin farklı paydaşlar üzerindeki etkisinin öngörülememesi, tutulamayacak sözlerin verilmesi liderin ve temsil ettiği kurumun itibarı açısından büyük risk…”

Güçlü liderlerin zor zamanlarda ekiplerini nasıl yönetmesi gerektiğine dair ipuçlarını Işıl Arıdağ anlatıyor.

İnanç Kabadayı
Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı

Zor Zamanlarda Nasıl Güçlü Bir Lider Olunur?

“Liderler; alt ekipler, komiteler ve uzmanlık grupları kurmalı ve bunlardan beslenmeli. Zorlu dönemde de çalışanlarına alan açarak liderlik yapmalı. Benim liderlik anlayışımda liderlik kontrol değil anlamak üzerine kurulur. Her zorlu dönemin çalışanlar açısından da bir gelişim dönemi olduğu unutulmamalı.”

Liderlerin zor zamanlarda kontrolü elinde tutmaları için takip etmesi gereken yol haritasını İnanç Kabadayı anlatıyor.

Jaklin Güner
Vakko CEO

Zor Zamanlarda Nasıl Güçlü Bir Lider Olunur?

“Hayatım boyunca hiç karamsarlığa kapılmadım. Çok kaygılı olduğum zamanlarda bile, ‘hep nedeni vardır, bir kapı kapanırken, diğeri aralanır’ diye düşündüm. Fark yaratan da bu galiba. Hiç enerjini kaybetmeden tutunmak hayata… Her defasında daha büyük coşkuyla… Ve yine Ata’mızın “Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır” sözü, benim için temel bir düsturdur.”

Zor zamanlarda güçlü ve vizyoner bir lider olmanın önemli noktalarını Jaklin Güner anlatıyor.

Meltem Okyar Perdeci
Shell Türkiye Kurumsal İletişim Direktörü, Shell & Turcas İcra Kurulu Üyesi

Zor Zamanlarda Nasıl Güçlü Bir Lider Olunur?

“Kriz zamanlarında anlık değişen dinamikler, bilgi kirliliği, riskler ve belirsizlikler gibi pek çok faktör, çözüm yolunun bulunmasında ciddi engeller oluşturabiliyor. Dolayısıyla görev ve sorumlulukları net olarak tanımlamak, doğru iç görüye erişimi sağlamak ve gerçek ihtiyacı belirlemek ile paydaşlarla kesintisiz iletişim bir lider olarak önceliğim oluyor.”

Kriz dönemlerini vizyoner şekilde yönetmenin inceliklerini Meltem Okyar Perdeci anlatıyor.

Arzum Yönetim Kurulu Başkanı
Murat Kolbaşı

Zor Zamanlarda Nasıl Güçlü Bir Lider Olunur?

“Zor zamanlardan geçilirken, yaşayıp öğrenmek yerine muhakkak yaşamış veya süreci bilen kişilerden danışmalıklar almak bizim olmazsa olmazlarımızdan. Bunun yanında içinde olduğum dernek ve kuruluşlardan da ayakta kalmayı; sürdürülebilirliği sağlamış olan firmaların süreç yönetme şekillerini öğrenip, bunları da şirkete uyarlamayı da çok önemsiyorum.”

Liderlerin zor zamanlarda kontrolü elinde tutmaları için takip etmesi gereken yol haritasını Murat Kolbaşı anlatıyor.

Salim Kadıbeşegil
RepMan itibar Araştırmaları Merkezi Kurucu Başkanı

Zor Zamanlarda Nasıl Güçlü Bir Lider Olunur?

“Zor zamanlarda liderleri farklılaştıran temel yaklaşım, çalışanlarıyla birlikte zamana karşı yarış içinde hangi önceliklere hedeflendiklerini aktarabilecek güçlü bir iletişim dilidir. Neden “bu öncelikler”, arkasından ne gelecek, bizim ne yapmamızı istiyorsun gibi soruların cevaplarını kapsayan iletişim dilinin tonu, yüksekliği ve yaygınlığı hedefe odaklanmak açısından son derece önemlidir.”

Güçlü liderlerin zor zamanlarda ekiplerini nasıl yönetmesi gerektiğine dair ipuçlarını Salim Kadıbeşegil anlatıyor.

Selda Taşa
Capitol Alışveriş Merkezi İcra Kurulu Üyesi

Zor Zamanlarda Nasıl Güçlü Bir Lider Olunur?

“Krizlerin doğasını anlayıp etkilerini ön görebildiğimiz ölçüde doğru bir liderlikle krizi yönetebilir ve minimumda atlatabiliriz. Kriz anlarında endişe ve kaygı düzeyi arttığı için, soğukkanlı ve açık iletişimi önemsiyorum. Bu sayede doğru bir yol haritası çizip, kısa ve uzun vadeli stratejiler geliştirebiliriz diye düşünüyorum.”

Liderlerin zor zamanlarda kontrolü elinde tutmaları için takip etmesi gereken yol haritasını Selda Taşa anlatıyor.

Dr. Sertaç Doğanay
Teknoloji ve Sürdürülebilirlik İletişimcisi

Zor Zamanlarda Nasıl Güçlü Bir Lider Olunur?

“Krizlerde ilk birkaç gün hiçbir hamle yapmadan ne olduğunu anlamaya çalışıyorum. Bu krizin etkisinin hangi boyutta olacağını ve etkisinin ne kadar süreceğini hesaplıyorum. Ve bu dönemde işimi nasıl dönüştürmem gerektiği üzerine masa başı çalışması yapıyorum. Benden daha deneyimli kişilerden fikir alıyorum.”

Zor zamanlarda güçlü ve vizyoner bir lider olmanın önemli noktalarını Dr. Sertaç Doğanay anlatıyor.

Prof. Dr. Sinan Canan
Sinir Bilim Uzmanı

Zor Zamanlarda Nasıl Güçlü Bir Lider Olunur?

“Beklenmeyen ve potansiyel olarak olumsuz ihtimallerle karşımıza gelen her türlü durumda benim şahsen benimsediğim ve herkese de ilk etapta önerdiğim stratejik hamle ‘durmak’tır. Özellikle liderlik sorumluluğu taşıyan insanların bu eylemi önemsemesi önemlidir. Gerçekten de durmak, özellikle günümüz alışkanlıkları açısından bakarsak, bir hayli zor ve gerçek bir ‘eylem’dir.”

Güçlü liderlerin zor zamanlarda ekiplerini nasıl yönetmesi gerektiğine dair ipuçlarını Dr. Sinan Canan anlatıyor.

Sinem Sandıkçı Gökçen
L’Oréal Ülke Müdürü

Zor Zamanlarda Nasıl Güçlü Bir Lider Olunur?

“Benim yol haritam sadece zorlu dönemlerde değil her zaman onarıcı ve akışkan liderlik tarzı ile ilerlemek. Onarıcılık içinde bulunduğu ortama ve ekiplere enerji vermenin, döngüsel işleyişin ve büyük ekosistemin farkında olmanın, yenilenmeye odaklanmanın, değer yaratmak ve iyilik için itici güç olmanın önemini vurguluyor. Akışkanlık ise yüksek bir empati ile duruma ve kişilere uyum sağlayabilmeyi gerektiriyor.”

Liderlerin zor zamanlarda kontrolü elinde tutmaları için takip etmesi gereken yol haritasını Sinem Sandıkçı Gökçen anlatıyor.

Sitare Sezgin
Teknosa Genel Müdürü

Zor Zamanlarda Nasıl Güçlü Bir Lider Olunur?

“Zorlu dönemlerde hızlı karar almanın ve bu kararları tereddüt etmeden hayata geçirmenin önemli olduğuna inanıyorum. Liderlik kontrol değil, anlamak üzerine kurulur. Dolayısıyla çalışan ihtiyaçlarının dinlendiği, ekiplerin fikirlerini özgürce ifade edebildiği ve liderin sürece aktif olarak katıldığı ortamlarda zorlu süreçler daha sağlıklı bir şekilde atlatılıyor.”

Zor zamanlarda güçlü ve vizyoner bir lider olmanın önemli noktalarını Sitare Sezgin anlatıyor.

Süleyman Orakçıoğlu
ORKA HOLDING Yönetim Kurulu Başkanı

Zor Zamanlarda Nasıl Güçlü Bir Lider Olunur?

“Liderler, çalışanları için alan açmak zorundadır. Liderlik kontrol etmek değil, anlamak üzere kurulur. Her bir konu başlığında “şeffaflık” sağlandığı takdirde ekiplerle ilerleyebilmenin önemine inanıyorum. Arada güven varsa ve karşılıklı iletişim sağlandıysa, zor dönemleri yönetmek de o derece kolaylaşıyor.”

Güçlü liderlerin zor zamanlarda ekiplerini nasıl yönetmesi gerektiğine dair ipuçlarını Süleyman Orakçıoğlu anlatıyor.

TJ Joulak
Shangri-La Bosphorus, Istanbul Genel Müdürü

Zor Zamanlarda Nasıl Güçlü Bir Lider Olunur?

“Bir lider olarak, olaylara farklı bir bakış açısıyla bakmak, neredeyse doğru bir tahmin için olasılıkları incelemek, tüm alanları kapsayan tam odaklı stratejiler geliştirmek, sorunları eleştirel bir perspektifle çözme yeteneği geliştirmek ve sürekli öğrenmeye yatırım yapmak çok önemlidir.”

Liderlerin zor zamanlarda kontrolü elinde tutmaları için takip etmesi gereken yol haritasını TJ Joulak anlatıyor.

Zehra Öney
360+ Media Interactive Kurucu & CEO
Teknolojide Kadın Derneği Kurucu Başkanı

Zor Zamanlarda Nasıl Güçlü Bir Lider Olunur?

“Güçlü bir lider krizle ilgili yaptığı çalışmaları olabildiğince şeffaf bir şekilde ilerleterek şirketin genelini rahatlatır ve sonrasında ekibinin görüşlerini alarak içinde bulunduğu sistemin çalışmasını sağlar. Doğal olarak böyle bir senaryoda en alttaki çalışandan en üste kadar kaygı verici durumlar ve işleyişi bozacak yanlış bilgilerin önüne geçilmiş olur.”

Zor zamanlarda güçlü ve vizyoner bir lider olmanın önemli noktalarını Zehra Öney anlatıyor.

Zeynep Selgur
Sportive CEO

Zor Zamanlarda Nasıl Güçlü Bir Lider Olunur?

“Benim için öncelik ‘Yönetme Becerisi’. Geleneksel çalışma uygulamalarının değişmeye başladığı günümüzde çoğu zaman aynı mekânda, aynı zaman diliminde olmayan insanları ortak bir amaç için buluşturabilmek için yönetim becerilerinin çok gelişmiş olması gerekiyor. Benim yol haritam tekonolojiye daha fazla odaklanmak…”

Güçlü liderlerin zor zamanlarda ekiplerini nasıl yönetmesi gerektiğine dair ipuçlarını Zeynep Selgur anlatıyor.

Özlem Güsar
Özlem Güsar Tüm Yazıları