preloader

Türkiye'nin Mühendis Kadınları: Hayriye Karadeniz

11.06.2023
Türkiye'nin Mühendis Kadınları: Hayriye Karadeniz

Yazı Boyutu:

Ford Otosan’ın Dijital Ürünler ve Servisler Lideri Hayriye Karadeniz, mühendis olmanın hayatına kattıklarını anlatıyor ve mühendis olmak isteyen genç kadınlara öneriler veriyor.

Mühendislik okumaya nasıl karar verdiniz?

1995 yılında Bilgisayar Mühendisi olarak mezun oldum ve aktif olarak 29 yıldır otomotiv ve teknoloji alanlarında çalışıyorum. Bugünden geriye gittiğimde tercihlerimi yaptığım o dönemde çok da bilinçli olmama karşılık potansiyelimi gerçekleştirdiğimi, beni çok mutlu edecek bir meslek seçmiş olduğumu görüyorum. Öğrenim hayatım boyunca her zaman matematik, analitik düşünme yetkinliklerinde başarılıydım. Özellikle matematik alanında zorlu problemleri çözmek beni çok mutlu ediyor, merakımı ve heyecanımı artırıyordu. Bu tip soruları çözerken eğleniyordum, sıkıldığımı hiç hatırlamıyorum. Bu merakım ve yatkınlığım neticesinde lisede TÜBİTAK’ın gerçekleştirdiği bir sınavda Ege bölgesinde matematik alanında başarılı olmuş ve hayatımdaki ilk önemli ödülümü almıştım. Sanırım o gün analitik alanda çalışmak istediğimi ve başarılı olacağımı fark ettiğim zamandı. Bu farkındalıkla bu isteğime mühendislik mesleği ile ulaşabileceğimi anladım. Mühendislik alanında özellikle Bilgisayar ve Elektronik alanları çok daha fazla dikkatimi çekmişti. Öğrenme merakımı da sürekli besleyen bu meslek hayalimle beni buluşturdu.

Mühendisliği; dünyaya bakışımın, liderlik tarzımın, iş yapışımın ve anneliğimin, özetle beni ben yapan özelliklerin bir parçası olarak görüyorum.

Mühendislik size hayatınızın hangi noktalarında ve nasıl faydalı oluyor?

Hangi konu önüme gelirse gelsin onu belli bir yaklaşımla analiz etmek, verilerle bunu anlamlandırmak, bolca ve merakla soru sormak, belli bir modellemeyle analiz yapmak, sonuç odaklı yaklaşmak iş hayatımdaki pek çok başarımın arkasındaki disiplin. Mühendislik formasyonu sadece iş hayatında değil çocuklarımla olan iletişimimde de bana yardımcı oldu. Onları yetiştirirken yaşadığım problemlerde rasyonel yaklaşımlar geliştirip dengeli bir ilişki kurmamıza destek oldu. Mühendisliği; dünyaya bakışımın, liderlik tarzımın, iş yapışımın ve anneliğimin, özetle beni ben yapan özelliklerin bir parçası olarak görüyorum.

{159002}

Mühendislik okumayı düşünen genç kızlara neler önerirsiniz?

Bilime, teknolojiye, tasarım yapmaya merakları varsa, analitik düşünme becerileri diğer yetkinliklerinden daha öne çıkıyorsa tüm gençlere mühendislik okumalarını şiddetle tavsiye ediyorum. Öğrenmeye meraklı tüm gençlerin kendilerini çok geliştirebilecekleri, üretkenliklerini artıracakları, ürettikçe faydalı olacakları ve yaşam gayesi gibi daha bütünsel bir anlama bağlayacak bir meslek olduğunu düşünüyorum. Özellikle teknoloji alanındaki gelişmelere şahit oldukça, bunun gelecekte artarak devam edeceğini görüyorum, bu alandaki ihtiyacın dünya genelinde çok yüksek olduğu pek çok raporda paylaşılıyor. Bunları birleştirince mühendislik mesleği ya da temel bilimlerde eğitim almalarını öneriyorum. Gelecekte teknoloji muhakkak aranan bir yetkinlik olacağı için meslek seçimi her ne olursa olsun teknolojiyle ilgilerini sürdürmelerini öneriyorum.

Türkiye'nin Mühendis Kadınları: Hayriye Karadeniz

Mühendis olmasaydınız ne olmak isterdiniz?

Mühendis olmasaydım; faydalı olmanın verdiği motivasyonu bulduğum için, farklı bir alanda da olsa yine şimdi olduğu gibi, üretebildiğim, insana, topluma fayda yaratabileceğim bir iş yapmak isterdim. Bugünkü girişimci ekosistemlerini görünce heyecanı, üretkenliği yüksek seviyede olduğu ve bol çalışma içerdiği için tercihim girişimcilik olabilirdi.

Özlem Güsar
Özlem Güsar Tüm Yazıları