preloader

En İyi Catering Firmaları: Five O'Clock

17.11.2018
En İyi Catering Firmaları: Five O'Clock

Yazı Boyutu:

İstanbul’un en başarılı pastanelerinden ve catering firmalarından olan Five O’Clock, detaya verdiği önem ve şık tasarımları ile dikkat çekiyor. Markanın kurucusu Sinem Ekşioğlu ve şefi Çiğdem Seferoğlu, hikayelerini ve catering ile ilgili bilinmesi gerekenleri OGGUSTO için anlattı.

Nasıl kuruldunuz? Markanızın catering sektöründeki farkı ne?

Sinem Ekşioğlu: 8 senelik bir Five O’Clock geçmişimiz var ve artık kabuğumuza sığamadığımız noktada tatlıların dışında misafirlerimize yemek alternatifleri ve hoş sunumlu ev davetleri de vermeye başladık. 2018’in başında 2000 metrekarelik yeni bir üretim tesisiyle catering operasyonumuzu genişletmiş olduk. Öncelikle biz sadece catering yapmıyoruz. Gıdanın servis sunumları dışında, gittiğimiz evde ya da herhangi bir mekanda tüm sıcaklığıyla bir misafiri nasıl ağırlamak gerekiyorsa tüm eksik noktaları bulup elimizden geldiğince ev sahibini detaylarla uğraştırmayacak kadar o gece önemli olan her detayla kalem kalem ilgileniyoruz. Bunun içerisinde sunumlar, masa dekoru, büfe düzeni, servis personelinin giyim tarzı, çiçek tonları, menü basımları, operasyon yönetimi bulunuyor.

Biz ruhumuzla yemek yapıyoruz ve bunu gittiğimiz her ortama yansıtmaya çalışıyoruz, hem görsel anlamda gözleri doyurmak hem de normalin dışında ve lezzetli tatlarla damaklarda şölen yaratmak için çabalıyoruz.

En İyi Catering Firmaları: Five O'Clock

Çiğdem Seferoğlu: Tüm küçük detayları en ince ayrıntısına kadar düşünerek ev sahibine hiçbir şey bırakmamış oluyoruz. Aslında vazgeçemediğimiz klasik lezzetlerimiz var ama her davette onun sunumunu değiştirerek, içine mevsimsel farklı bir şey katarak mutlaka yenilemeye çalışıyoruz ki bir önceki yediklerini tekrar yememiş olsunlar. Menüde de en dikkat ettiğimiz şey mevsiminde ürün tüketmek, doğal ürünler tüketmek, konserve ya da katkı maddesi barındıran ürünler asla kullanmıyoruz. Mutfakta en çok dikkat ettiğimiz konular bunlar.

{771331}

Catering sektöründe yakın gelecekte ne gibi yenilikler ve trendler göreceğiz?

Sinem Ekşioğlu: Yemek sunumu ve servislerinin artık bir şölen içerisinde olmasına çok dikkat ediliyor. Özellikle son zamanlarda gıdaları servis eden kişilerin giyiniş tarzları değişti, mesela servis personeli aşçı kıyafeti giyebiliyor ya da konseptle bağdaşan özel kıyafetler tasarlanabiliyor artık. Aynı zamanda bazen gıdaların ya da içeceklerin dans şovlarıyla servis ediliyor olması şuan trendler arasında. Servis elemanlarına yüz boyama teknikleri, iddialı ve neon renkli kıyafetler, değişik tek kullanımlık parlak servis gereçleri gibi alternatifler çoğalmaya başladı. Artık sadece gümüş tepsiler değil başka dekoratif ürünler de servislerde kullanılmaya başlandı.

Aynı zamanda sağlıklı ürünler artık çok revaçta, vitamin barlar, glütensiz, şekersiz tatlı büfeleri, antioksidan ürünleri bir arada bulunduran gıdalar trend olmaya devam ediyor.

En İyi Catering Firmaları: Five O'Clock

Menünüzün imza yemeği nedir?

Çiğdem Seferoğlu: Zerdeçallı levrek ve erik soslu bonfilemiz oldukça başarılı.

Yemek hizmeti dışında masa kurma, yemek takımı, çiçek, süs vs gibi hizmetler veriyor musunuz?

Sinem Ekşioğlu: Öncelikle biz bir organizasyon firması değiliz. Bu ayrımın son derece farkında olup yaptığımız servislerde, catering firması kişiliğimize Five O’Clock ruhunu yansıtacak ve bu çizgiyi asmayacak dokunuşlarda bulunuyoruz. Çiçek süslemeleri, masa dekoru, yemek takımları ve sunumlar zaten başından beri bizim vazgeçilmezlerimiz arasında çünkü ürünün sunumunun, mekandaki dekorlara ve ortama ahenkle ayak uydurabilmesi bizler için çok önemli. Dolayısıyla ayni dili konuşabilmek adına o gece gerekli olan tüm detaylara elimizden geldiği kadar yardımcı oluyoruz.

En İyi Catering Firmaları: Five O'Clock

Minimum kaç kişilik bir organizasyon olmalı?

Sinem Ekşioğlu: Bunu kişi sayısıyla sınırlandırmak yanlış olur. Her davetin bence kendine ait olması gereken bir kişi sayısı var. Bu bir ev yemeği daveti, oturmalı bir düzen ise farklı, pass around bir davetse farklı, açık büfeyse ya da bir mekan davetiyse farklı. Tüm bunların dışındaki en önemli kriterde yaptığımız mekanın maksimum aldığı kişi sayısı. İnsanlar yiyecekleri tüketirken yeterince hijyenik ve nefes alan bir ortam olup, yediği yemekten keyif alabilmesi önemli.

Kendi bünyemizde Five O’Clock Kitchen adresimizde şuan özel davetlerde maksimum 100 kişiye kadar hizmet verebilmekteyiz.

Çiğdem Seferoğlu: götürdüğümüz gıdalarla bir ön hazırlık yapabilmemiz için bize iyi bir ortam sağlanabilmesi gerekiyor, kişi sayısında bu da çok önemli bir konu.

{771576}

Sizce catering firması seçerken nelere dikkat edilmeli?

Sinem Ekşioğlu: Bence şuan catering firmalarının başında olan her şefin kendine ait bir tarzı da var. O tarza göre de seçim yapılıyor olması lazım, kimileri belki balık yemeklerinde çok daha iddialıyken kimi de daha Osmanlı Muftağı ya da dünya mutfağı gibi konularda daha öne çıkmış olabiliyor. Catering firmasının yemeğin ötesinde nasıl sunum yaptığı, operasyonu nasıl yönettiği, mekana girerken ve çıkarken ortam nasıl bulduğu ve bıraktığı, servis elemanları gibi her şey aslında bir bütün. Yani catering deyince sadece yemek olarak nitelendirilmemeli. Ve o gece gerçekleşebilecek herhangi bir sorunun altına da imzasını atabilecek yönetim ruhuna sahip olmak lazım.

Yilbasinda nasil bir menü olusturulmali?

Sinem Ekşioğlu: Yilbasi deyince herkesin aklina hindi geliyor ama bence hindi herkesin tercih ettigi bir lezzet olmayabiliyor. Başrolu hindinin cekmeyecegi, biraz daha her damak tadina uygun bir menü secimi yapilmasi gerekmekte. Ama kis aylarinin, özellikle aralik ayinin kendine has bazi ozellikleri var. Mesela balkabagi, tatli patates, kestane gibi…

En İyi Catering Firmaları: Five O'Clock

Çiğdem Seferoğlu: Hep tarcinli ve kabakli lezzetler gelir akla, daha sicak hisettirecek samimi bir ortam olmasi için herhalde bu kadar yoğun baharatli ve kestaneli, özel soslu seyler yapiliyor. Yilbasi sofrasi aileleri birleştiren bir ortam olduğu için böyle daha sicak daha samimi tatlar oluyor.

Sinem Ekşioğlu: Gencinden yaslisina herkesin severek yiyebileceği bir menü yapilmali. En basta olmazsa olmaz bir çorba, güzel zeytinyagli cesitleri, et,balik veya hindi hangisi tercih ediliyorsa onun yanina yakışacak bir salata ve bir kaç cesit sicak garnitür… Tabiiki yilbasi pastasiz olmaz o yüzden yilbasi celenk pasta veya möblen bir pasta yapilabilir, ayrica çocuklari da sevindirecek minik cupcakelerde bu menüye girebilir.

Etiketler

Başak Güsar
Başak Güsar Tüm Yazıları