preloader

Yeme Krizleriyle Başa Çıkmanın 5 Yolu

27.03.2020
Yeme Krizleriyle Başa Çıkmanın 5 Yolu

Yazı Boyutu:

Aniden gelen, tatlı ya da yemek yeme isteği ile başınız beladaysa sizler için derlediğimiz krizlerle başa çıkmanın yolları size yardımcı olacak. Yemek yeme krizlerini nasıl önleyeceğinizi öğrenin.

Evden çalıştığımız hatta neredeyse tüm hayatımızı eve sığdırmaya çalıştığımız bu günlerde, ister istemez çoğumuzun yeme krizleriyle başı dertte! Bu yüzden biz de aniden gelen yemek yeme isteğini azaltacak ipuçlarını sizler için bir araya getirdik.

Yeme Krizlerinin Olası Nedenleri

Sağlıklı beslenmeye ne kadar önem versek de aniden gelen yeme krizlerine engel olamayabiliyoruz. Birleşik Devletler Ulusal Tıp Kütüphanesi’nde yer alan bir araştırmaya göre ise yeme krizleri, genelde stresten kaynaklanıyor. Bir dahaki sefere büyük boy pizza ya da browni sipariş ederken, yaşadığınız bu yeme atağının nedenine odaklanmaya çalışın. Gardınızı düşürmemek için aşağıdaki 5 adımı uygulayın.

Kendinizi Dinleyin

Yeme Krizleriyle Başa Çıkmanın 5 Yolu

Gerçekten aç olduğumuz zaman yediğimiz şey konusunda seçici olmayız; amacımız karnımızı doyurmaktır. Canınız cheesecake dışında bir şey yemek istemiyorsa, muhtemelen aç değilsinizdir. Aç olmadığınızı fark ettiğinizde bir bardak su içmeyi ve algınızı başka yöne çekmeyi deneyin. Yine de tatlı bir şeyler yemeği tercih edecekseniz; bir elmanın üzerine biraz tarçın serperek bu krizi sağlıklı bir şekilde atlatın.

Kokuların Gücünü Keşfedin

Yeme Krizleriyle Başa Çıkmanın 5 Yolu

Fırından yeni çıkan kek kokusu şüphesiz ki iştahımızı açar. Ancak koku duyusunu kullanarak iştahımızı azaltmanın yolları da var. Eczacı ve Aromaterapi Uzmanı Ferda Doğruöz’ün iştah kesmek adına önerdiği uçucu yağ karışımı size bu konuda yardımcı olabilir:

“Minik bir şişeye, 20 damla limon, 20 damla frankincense ve 20 damla tarçın yağı koyup, karıştırın. Karışımın içindeki tarçın yağı tokluk hissi verirken, limon yağı ise yeme isteğini engeller. Frankincense ise duygu durumu düzenleyip, zihnin odağını yemekten başka yöne kaydırır ve duygusal yemenin önüne geçer.”

Yeme isteği geldiğinde şişeyi açıp koklayabilir ya da bileğinize bir damla sürüp gün içinde koklayarak etkiyi artırabilirsiniz. Bunun yanı Homemade Aromaterapi’nin uçucu yağlarını zihninizi sakinleştimek için kullanabilirsiniz. İster bileğinize damlatın, ister buhurdanlığın için koyun. Tercih sizin! Bunun yanı sıra aromaterapi ile evinize huzur getirmek de mümkün!

Protein Almayı İhmal Etmeyin

Yeme Krizleriyle Başa Çıkmanın 5 Yolu

Protein yönünden zengin beslenmek hem yeme krizlerini hem de fazla yeme isteğini önlemeye yardımcı olur. Ergenlik dönemindeki fazla kilolu genç kızlar üzerinde yapılan başka bir araştırma, sabahları protein ağırlıklı beslenenlerin daha az yeme krizi yaşadığını gösteriyor. Kilo fazlası olan erkekler üzerinde yapılan bir diğer araştırma ise yeteri kadar protein almanın, günde %25 daha az kalori almaya ve yeme krizlerini %60’a kadar önlemeye yardımcı olduğunu belirtiyor. Sabahları kendiniz için peynirli omlet gibi protein yönünden zengin bir kahvaltı hazırlayarak, güne daha emin adımlarla başlayın.

Acıbadem Maslak Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Roksi Menase; “Geç uyansanız da kahvaltıyı atlamamaya; özellikle poğaça, börek, salam, sosis, reçel gibi besinlerden uzak durarak sağlıklı bir kahvaltı yapmaya özen gösterin. Proteinden zengin besinler, yumurta, beyaz peynir, zeytin, ceviz, tam buğday ekmek ve yeşillikten oluşan hafif bir kahvaltı; önceki akşam yediğiniz ağır yemeği dengelemenize yardımcı oluyor.”

{772854}

Sabah Saatlerinde Egzersiz Yapın

Yeme Krizleriyle Başa Çıkmanın 5 Yolu

“Gün nasıl başlarsa, öyle devam eder” sözü bir bakıma doğru. Brigham Young Üniversitesi araştırmacılarının, yemek fotoğraflarına beynin verdiği tepki üzerine yaptığı bir araştırma da bu görüşü destekler nitelikte. Koşu bandında 45 dakika egzersiz yapan katılımcıların, yemek fotoğraflarına karşı daha az ilgi gösterdikleri tespit edilmiş. Sabah saatlerinde, ofis yaşantınızı etkileyecek kadar yorulmamak için belirli bir tempoda yürüyüş yapmayı deneyin. Böylelikle hem kalori yakabilir hem de gün içinde aldığınız kalori miktarını düşürebilirsiniz.

Uykunuzu Alın

Yeme Krizleriyle Başa Çıkmanın 5 Yolu

Uykumuzu alamadığımız zaman hormon dengemizde dalgalanmalar olur. Bu durum ise güçlü yeme isteklerine neden olabilir. PubMed’te yer alan çalışmalar, uykusunu alamayan insanların obezite riskinin uykusunu alanlara kıyasla yüzde 55 daha fazla olduğunu gösteriyor. Kendinize bir uyku rutini oluşturun. Gece yatmadan 90 dakika evvel duş almayı deneyin. Duşun ardından vücut ısınızın soğuması ile birlikte rahatlayarak, kolayca uyku moduna geçin.

Pınar Şen
Pınar Şen Tüm Yazıları