preloader

Sri Sri Yoga ve Ofis Yogası Üzerine Arzu Özev ile Konuştuk

Sri Sri Yoga ve Ofis Yogası Üzerine Arzu Özev ile Konuştuk

Yazı Boyutu:

Daha mutlu ve sağlıklı bir yaşam kapısını açan, Sri Sri yoga ve ofis yogası hakkında bilmeniz gerekenleri Arzu Özev’den dinleyin.

Sri Sri Yoga ve Ofis Yogası Üzerine Arzu Özev ile Konuştuk

Arzu Özev’in anlam arayışı çok erken yaşlarda başladı. University of Massachusetts, Amherst’te psikoloji okuduğu yıllarda Sudarshan Kriya nefes tekniği ve yoga öğretisiyle tanıştı. Daha mutlu ve sağlıklı bir yaşam kapısını açan, dünya çapında 150 ülkede yaygın bu nefes tekniğinin ve derin yoga bilgisinin deneyimi ve etkisiyle Hindistan başta olmak üzere, Yeni Zelanda, Güney Afrika ve Almanya’da öz bilgisi, kişisel gelişim ve yoga konusunda eğitimler aldı. Özev, her ay bodrum ve İstanbul’daki Fenerbahçe’deki stüdyosunda, “Sri Sri Yoga Atölyesi” yapıyor. Kurumsal firma çalışanları için ofis yogası gerçekleştiriyor ve “enerjik, sağlıklı ve odaklı hissetmek istiyorsak temiz yemek önemlidir.” diyerek, yılda iki kere Mutlu Mutfak Atölyesi’nden sağlıklı, taze ve pratik lezzetler sunuyor.

Öncelikle sizi biraz tanıyabilir miyiz? Yoga hayatınıza nasıl girdi?

Amerika’da psikoloji okuduğum yıllarda hayatın gerçeğine dair çok güçlü bir idrak yaşadım. Bu deneyimle birlikte, hayatta geçici ve önemsiz şeyleri fazlaca önemsediğimizi ve aslolanı tamamen kaçırdığımızı fark ettim. İnsanın mutsuzluğunun, tatminsizliğinin, kaygı ve depresyonun sebeplerine yönelik bu anlayış beni bir yoga okulu arayışına sürükledi. Kadim yoga öğretisinin bana bir yol haritası sunabileceğini ve bu sayede gerçekten önemli olana ulaşabileceğimi hissediyordum. Fakat gittiğim pek çok yoga okulunda yoganın ne kadar hareket odaklı -adeta bir spor gibi- öğretildiğine şahit olup düş kırıklığına uğradım. Yoga, sağlıklı ve mutlu yaşamanın, zihni ve bedeni disipline etmenin formüllerini gösteren kadim bir öğreti, bir bilim dalı. Yogayı hareketlerden ibaret olarak yansıtmak, köksüz bir ağaç dikmek gibi. Sonra bu duygularımı okuldan bir arkadaşımla paylaştım. Sri Sri Yoga’yı bulmamı sağlayan kapılar onun rehberliğinde açıldı. Daha sonra önce Yeni Zelanda, sonra Boulder Colorado ve en nihayetinde de Hindistan ve Güney Afrika’ya uzanan dönüşüm yolculuğum başladı. ‘Zehirli Masallar’ adlı kitabımda tüm bu macerayı kaleme aldım.

Sri Sri Yoga ve Ofis Yogası Üzerine Arzu Özev ile Konuştuk

Bize Sri Sri Yoga’nın ne olduğundan bahseden misiniz?

Sri Sri Yoga, Uluslararası Yaşama Sanatı Vakfı’nın yoga okulu. Okulun kurucusu dünyaca ünlü bir barış elçisi olan Sri Sri Ravi Shankar. Bu yüzden okulun ismi Sri Sri Yoga.

Yogaya yeni başlayanlara yogayı tüm yönleriyle sunan bir sistem. Sadece hareket odaklı değil. Katılımcıların yoganın tam olarak ne olduğunu hissetmeleri ve bu bilgiyi günlük hayata geçirebilmeleri için tasarlanmış. Yoga’yı özünden uzaklaştırmadan deneyimsel olarak aktarıyor. Programı tamamladıklarında katılımcılar evde kendi kendilerine uygulayabilecekleri bir yoga duruş serisi, nefes egzersizleri, derin dinlenme ve meditasyonlardan oluşan program öğrenmiş oluyorlar. Aynı zamanda da günlük stresle, olumsuz duygu ve düşüncelerle başa çıkabilmek konusunda da bilgi ve deneyim sahibi oluyorlar.

Sri Sri Yoga’yı diğer yoga türlerinden ayıran özellikler neler?

Sri Sri Yoga’da yoga bilgisi bir bütün olarak sunuluyor. Vücut formu ve sağlığı için yoga duruşları (asanalar), rahat ve sakin bir zihin için nefes egzersizleri (pranayama) ve çeşitli meditasyonlar, ruhsal derinlik için yoga bilgisi bir bütün halinde veriliyor. Sri Sri Yoga, bedeni, zihni ve ruhu uyum içinde bir araya getiren, nazik olduğu kadar da güçlü bir disiplin.

Katılımcılar, Sri Sri Yoga’dan neşe, sevgi, aidiyet duyguları ile ve yaşama sevinçleri artmış olarak ayrılıyorlar.

Sri Sri Yoga ve Ofis Yogası Üzerine Arzu Özev ile Konuştuk

Gelelim ofis yogasına… Ofis yogasının beden sağlığı için önemi nedir?

Ofislerimiz genellikle yüksek voltajlı gerilim alanları. Oturmak ve stresli çalışma koşulları birleşince omuzlarımız, sırtımız, boynumuz tutuluyor. Stresi en çok bu bölgelerde biriktiriyoruz. Uzun vadede fark etmeden bu tutuklukla yaşıyoruz aslında. Bedenimiz rahatlamadığı takdirde duruş bozukluklarına ve kronik ağrılara da kapı açıyoruz. Ofis yogası programımız, bedendeki gerginlikleri açmak için esneme hareketleri, zihni rahatlatmak için nefes egzersizleri ve odaklanmayı destekleyen meditasyonlardan oluşuyor. Araştırmalara göre ofis yogasına yatırım yapan şirketlerde, düzenli yoga yapmak çalışanların motivasyon ve verimlilik oranını da etkiliyor.

Ofis yogası strese ne derece etki ediyor?

Biz her gün duş alarak bedenimizi temizliyoruz. Fakat zihnimizden geçen düşünceleri temizlemek yeni yeni popüler bir hale geldi. Aslında aynı şey. Banyo yapmak fiziksel temizlik içinse, yoga ve meditasyon hem fiziksel, hem zihinsel, hem de duygusal hijyen için gerekli. Uzun vadede sistemimizde biriken stres, bizi fiziksel olarak da olumsuz yönde etkilemeye başlıyor. Bugünlerde “strese bağlı hastalıklar” başlığı altında kalp hastalığından şekere, yüksek tansiyondan mide ve bağırsak problemlerine, baş ağrılarından cilt rahatsızlıklarına pek çok hastalıktan söz ediliyor. Fiziksel hastalıkların yanı sıra, toplumumuzu ele geçirmiş olan anksiyete ve depresyon problemi var. Bu sorunların sebebi stresle nasıl başa çıkacağımızı öğrenmemiş olmamız. Yoga ve öz-varlık bilgisi stresten kurtulmak adına inanılmaz etkili bir sistem.

Sri Sri Yoga ve Ofis Yogası Üzerine Arzu Özev ile Konuştuk

Yoga duruşları (asanalar) yoluyla, vücudumuzdaki gerginlik, tutukluk, ağrı ve bilinçaltımızda takılı kalan çeşitli hislere karşı dikkat geliştiriyoruz. Nefesle birleştirilen yavaş ve meditatif esnemelerle, yoga hareketleri uzun zamandır bizimle olan gerginlikten kurtulmamızı kolaylaştırıyor. Asana egzersiziyle, vücudumuz ve hareketlerimiz esneklik kazanır, kaslar rahatlar ve şekillenir. Omurilik, eklemler ve bağlar açılır. Her hareket, belli organları uyarır ve böylece kan dolaşımı hızlanır, hazım kolaylaşır ve vücut zehirlerden (toksinlerden) arınır.

Her gün ofis yogası için kaç dakikamızı ayırmalıyız?

İşin sırrı düzenli olarak uygulamak. Her gün 20 dakika ila yarım saat arası dahi yoga için kendimize vakit ayırmak uzun vadede büyük fark yaratır.

Ofis yogasında omurga sağlığına en iyi gelen pozlar hangileri?

Genel olarak düzenli yoga pratiği omurga sağlığını korumak açısından da çok önemli. Ofiste uygulayabileceğiniz hareketler, oturarak omurgayı öne, arkaya ve yana doğru esnetme hareketleri olacaktır. Kolları yukarı kaldırıp elleri başın üzerinde birleştirerek sağa ve sola esnemek. Hareketin içinde kalarak 4 ila 6 nefes alıp vermek. Burada boynu sıkıştırmamak ve omuzları rahat bırakmak çok önemli. Bir diğer hareket de oturur pozisyonda sandalyeden destek alarak üst vücudu önce sağa doğru çevirerek sağ omuzun üzerinden geriye doğru bakmak ve derin nefesler alıp vermeye devam etmek. 4 ila 6 nefes yeterli olacaktır. Sonra aynı hareketi sol tarafa dönerek, sol omuzun üzerinden geriye bakarak uygulamak. Yoga, nezaket gerektirir. Ani hareketlerden kaçınmalı, tüm hareketleri doktorunuza danışarak uygulamalısınız.

Sri Sri Yoga ve Ofis Yogası Üzerine Arzu Özev ile Konuştuk
Cemre Bosnalı Zeydanlı
Cemre Bosnalı Zeydanlı Tüm Yazıları