• Arama

Yogaya Başlamanız İçin 7 Neden

Hayatınızı olumlu yönde etkileyen yoganın bilmeniz gereken 7 faydasını öğrenin.

Duruş, nefes ve meditasyonun bir birleşimi olan yoga; kendinizle baş başa kalabileceğiniz, beden ve zihinsel sınırlarınızı keşfedip onu genişlettiğiniz bir uygulama. Fiziksel, zihinsel ve ruhsal olarak sizi iyileştiren yoganın en temel 7 yararlarını öğrenin ve henüz yoga yapmıyorsanız bu mükemmel uygulamayı hayatınıza dahil edin! Unutmayın, yaş ve fiziksel durum fark etmeksizin herkes yoga yapabilir…

Enerji veriyor

Omurga ne kadar canlıysa insan kendini o kadar enerjik hissediyor. Yoga sırasında omurlar arasında açılan mesafe, enerji ve kanın serbest dolaşmasını sağlıyor. Serbest kalan enerji, başın tepesinden ayaklara kadar akıyor. Bu da beden üzerinde canlandırıcı etki yaratıyor, kendinizi yogadan sonra hafiflemiş ve mutlu hissediyorsunuz. Ayrıca yoga yaparken sinir taşıcıyıcıları aktif hale geliyor ve endorfin salgılanıyor. Endorfin salgılandığı için yoga seansından sonra bedeninizde hiç yorgunluk hissetmiyorsunuz.

Yataktan yorgun kalkıyor ve günün ilk saatlerini zor geçiriyorsanız, uyanınca ilk olarak yoga yapmayı deneyin. 20 dakikanızı ayırsanız yeter.

Esneklik, denge ve güç kazandırıyor

Yogaya başladığınız ilk zamanlarda, en basit hareketi yaparken bile zorlandığınızı hissedebilirsiniz. Ancak birkaç seanstan sonra esnekliğinizin arttığını, kaslarınızın güçlendiğini, dengede kalabildiğinizi ve önemlisi omurga duruşunuzun dikleştiğini gözlemliyorsunuz. Pratiğiniz geliştikçe, matın üzerindeki duruşunuz sağlamlaşıyor. Bununla beraber hayata karşı duruşunuz da bir o kadar güçleniyor. Aklınızından çıkarmayın; mat aslında sizin bir yansımanız…

Stresi azaltıyor

Stres anında beyninizin bilişsel ve duygusal fonksiyonları harekete geçiyor. Adrenalin ve kortizon hormonlarının salgılanması sonucunda duygusal fonksiyon stres tepkisini başlatıyor. Bu sırada kendini koruma altına almaya çalışan beyin, bilişsel fonksiyonunu da harekete geçirerek stresi baskılamaya çalışıyor. Bilişsel fonksiyon ne kadar güçlüyse, baskılama tepkisi o kadar işe yarıyor. Yoga duruşlarında dengenizi sağlamaya çalışırken yalnızca poza konsantre olduğunuz için bilişsel fonksiyon sürekli çalışıyor ve gün geçtikçe daha güçlü bir hal alıyor. Dolayısıyla günlük hayatınızda stresle daha kolay başa çıkabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra stres, vücudunuzdaki belli noktalarda kasılmalara sebep oluyor. Yogadaki esneme hareketleriyle tüm kasılan yerleri gevşeterek stresin yarattığı etkilerden kurtulmanız mümkün.

Öz saygınız artıyor

Yoga, sinir sistemi fonksiyonlarını çalıştırdığı ve hormon seviyenizi dengede tuttuğu için ruh haliniz her zaman iyi oluyor, hayata ve çevrenizdekilere karşı daha pozitif yaklaşıyorsunuz, stresten uzaklaşıyorsunuz, eskisi kadar kolay öfkelenmiyorsunuz ve size zarar veren kötü alışkanlıklarınız yok oluyor. Bunların sonucunda kendinize duyduğunuz öz saygı artıyor. 

Anda kalmanızı sağlıyor

Günlük yaşantınızda hangi sıklıkla düşüncelerinizi olduğunuz anın dışında buluyorsunuz? İnsan, yapısı gereği bulunduğu anın tadını çıkarmak yerine ya geçmişte yaşadığı bir olaya takılıp kalıyor ya da kendisini gelecek ile ilgili düşünürken buluyor (bundan bir saat sonra ne yağacağınızla ilgili düşünmek de bu durumun içine giriyor). Yoga duruşları, bedeni bir araç olarak kullanarak bulunduğunuz an ile yakınlık kurmanızı sağlıyor. Geçmiş ya da gelecek ile ilgili düşünceleri en aza indirip bulunduğunuz anı doyasıya yaşamınıza destek veriyor. Duruşları yaparken ya da meditasyona oturduğunuz sırada, beyniniz yalnızca hareketlere ve nefese odaklandığı için o ana kendinizi tamamen kaptırıyorsunuz. Ve bir süre sonra, anda kalabilme hali günlük yaşamınızda da etkisini gösteriyor.

“Yoga zihindeki düşünce dalgalarının kontrolüdür.” - Patanjali

Vücudunuzu tanımayı öğretiyor

Yaptığınız duruşlar ve nefes kontrolleri, vücudunuzu gözlemlemenize ve her bir kasınızın nasıl çalıştığına dair farkındalık kazanmanıza yardımcı oluyor. Yogaya başladıktan birkaç seans sonra, bedeninizin ve zihnininizin nasıl çalıştığını çok daha iyi anlıyorsunuz. Nefesle beraber hareketleri daha kolay yaptığınızı fark ederek, aslında doğru nefes almanın vücudunuzda yarattığı etkileri algılamaya başlıyorsunuz.

İç organlarınızın sağlıklı kalmasını destekliyor

Yoganın bedeninize sunduğu esneklik, iç organlarınıza ve salgı bezlerinizi de olumlu yönde etkiliyor. Kardiyovasküler, endokrin, solunum, sindirim, bağışıklık ve sinir sisteminin doğru bir şekilde çalışmasını sağlayan yogada, özellikle bedeninizi arkaya doğru çevirdiğiniz “twist” pozları iç organlarınızda detoks etkisi yaratıyor. 

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.