preloader

Propolis Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

01.10.2022
Propolis Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Yazı Boyutu:

Doğal antioksidan ve antibiyotik etkisiyle bağışıklık sistemini güçlendiren “arı tutkalı”, yani propolis hakkında bilinmesi gereken her şeyi Apiterapi Proje Yürütücüsü ve Doğal-Der Genel Başkanı Prof. Dr. Rüştü Karaman anlattı.

Propolis Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Prof. Dr. Rüştü Karaman

Propolisi tam olarak nedir ve neden “arı tutkalı” olarak da adlandırılır?

Propolis, çeşitli bitkilerin yaprakları, gövde ve tomurcuklarından işçi arılar tarafından özenle toplanan ve kovanda sterilizasyonu sağlamak için kullanılan koyu renkli, reçinemsi ve acımsı bir maddedir. Arılar, son derece yüksek antioksidan ve antimikrobiyal özelliğe sahip olan propolisi, dış ortamdan gelebilecek her türlü enfeksiyonlara ve zararlılara karşı kovanlarını korumak, peteklerinin hijyenini sağlamak için kullanırlar. Propolis sayesinde arılar, kovana koruyucu bir kanaldan girip çıkarlar. Böylece hem kovan hem de kendi hijyenlerini sağlamış olurlar. Reçinemsi ve izole edici yapısı nedeniyle aynı zamanda arı tutkalı olarak adlandırılır.

Propolis Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Organik Propolis var mıdır?

Organik kelimesi esasen üretimde kalite izlenebilirliğinin en önemli teknik ifadesidir. Organik üretim sisteminde elde edilen organik ürünler sağlığa ve doğaya zararlı kimyasallar barındırmaz. Organik olarak üretilen ürünlerin tüm üretim ve satış aşamaları onaylı ve akredite kontrol ve sertifikasyon kuruluşlarınca kontrol edilerek uygunluğu sertifikalandırılır. Ürünlerin organik normlara uygun olarak üretildiğini, işlendiğini ve paketlendiğini garanti altına alır. Böylece çiftlikten tüketiciye besin değeri yüksek olan organik ürünler güvenilir şekilde sunulur. Özellikle apiterapi amacıyla kullanılacak olan propolisin organik sertifikalı olması, propolisin saflığı ve güvenilirliği açısından son derece önemlidir. Organik propolis mevcuttur. Apivital Bio Propolis ürünü, ülkemizde organik propolis üretiminde öncü konumundadır.

Propolis için mucizevi besin denebilir mi? Genel sağlık için faydalarını bahseder misiniz?

Propolisin yapısında 180 farklı bileşik tanımlanmış olup, son derece değerli fenolik bileşikler ve flavonoid maddeler yer almaktadır. Propolis özellikle içerdiği zengin fenolik bileşikler, flavanoidler ve diğer bileşenler sayesinde çok güçlü bir doğal koruyucu, antioksidan, antibiyotik ve antitümör etkiye sahiptir. Bu nedenle propolis; hem arılar ve hem de insan sağlığı için büyük önem taşımaktadır. Propolisin vücudun immün sistemini tetiklediği ve bağışıklık hücrelerini aktive edebildiği rapor edilmiştir. Son yıllarda özellikle kanser tedavisine olan desteği ile anılan, bu konuda binlerce üniversite araştırmasına konu olan ve daha pek çok şifa etkisi bulunan son derece değerli bir arı ürünüdür. Propolis virüslere karşı çok güçlü koruma etkisine sahiptir. Propolisin antiviral özelliği pekçok bilimsel çalışmalarla ortaya konmuştur. Güçlü antimikrobiyal özellikleri nedeniyle dermatoloji alanında da yaygın olarak kullanılmaktadır. Deri enfeksiyonlarını giderir, mantarların gelişimini engeller, deride koruyucu bir bariyer oluşturur.

Propolis Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Propolis özellikle bağışıklık sistemimize nasıl fayda sağlar? Haber kanallarında Covid -19 korunma ve mücadeleye yardımcı olduğu konusundaki yayınlar var bu konuyu açıklayabilir misiniz? Tedavi ve korunma süreçlerinde tüketilmesi gereken günlük miktar ne olmalıdır?

Propolis, binlerce yıllık doğal koruma geleneğidir. Arıların bal yaparken kovanlarını dış etkenlere karşı korumak için ürettikleri mucize bileşik; ‘PROPOLİS’ insanları da koruyor. Çok güçlü doğal antioksidan, antibiyotik, anti-viral ve anti-tümör etkiye sahip olan propolis; özellikle kış aylarında yaygın olarak insanlığı tehdit eden grip, nezle gibi hastalıklara karşı eşsiz bir koruma sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendiren bu bileşik, Covid-19’a karşı korunmaya ve mücadeleye de yardımcı olur. Nitekim son zamanlarda Koronavirüs Covid-19 pandemisine karşı uzmanlar sık sık bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine vurgu yapmaktadır.

Propolisin Covid-19 mücadelesine diğer önemli katkısı, Ace inhibitör etkisinin yüksek oluşudur. Korona virüs akciğerlere Ace-2 enzimine bağlanarak girmekte ve burada çoğalarak, zatürre ve solunum sıkıntısı gibi hayati sorunlara yol açmaktadır. Propolis tüketiminin, ace’yi baskılayarak vücuda virüs girişini ve çoğalması baskılayabileceği bildirilmiştir. Yine benzer bir çalışma; propolis özütlerindeki Acon-II reseptörlerine bağlanmadaki yüksek flavonoid potansiyelinin, Covid-19 tedavisi için yüksek potansiyele sahip olduğunu göstermiştir.

Genel korunma ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi amacıyla, uygun yöntemlerle ekstrakte edilmiş ve yaklaşık %20-25 aktif propolis içeren propolis ekstraktından çocuklar için (4-10 yaş) günde 10-15 damla, yetişkinler için (11 yaş ve üzeri) 20-30 damla yemeklerden önce tüketilmesi önerilir. Özel durumlarda belirtilen dozlar iki katına çıkartılabilir.

{772943}

Propolis biraz keskin bir lezzeti var, çocukların tüketebilmesi için öneriniz var mı? Meyve suyu ile karıştırmak besin değerinden kaybettirir mi?

Piyasada satılan propolis ekstraktlarının önemli bölümü alkol bazlı olduğu için, doğrudan tüketimi çok zordur. Bu nedenle genellikle meyve suyu ile karıştırılarak tüketimi daha kolay hale getirilir. Ancak doğrudan tüketimi her zaman çok daha faydalıdır.

Propolis Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey
Bee pollen propolis isolated on white background. Top view

{773372}

Ürün olarak elde edilmesi zor olduğunu biliyoruz ama piyasada çok fazla ürün var, yanılmamak için propolis satın alırken dikkat edilmesi gerekenler, güven duyulacak marka seçimi konusunda bilgi verir misiniz?

Propolis ham halde iken insan vücuduna faydalı olamaz. Propolis yapısında yer alan değerli bileşenlerden insanların faydalanabilmesi için, propolisin bilimsel teknikler kullanılarak ve yapısına zarar verilmeden uygun çözücülerde çözülmesi gerekir. Özütlemede alkol ve benzeri zararlı kimyasallar kullanılması, propolisin doğal yapısına ciddi oranda zarar verir, etkisizleştirir. Doğru yöntemlerle çözülen propolis, nar suyundan 80 kat daha fazla antioksidan içerir. Bu nedenle, marka seçiminde doğru yöntemlerle özütlenmiş organik propolis ürünlerinin tercih edilmesi çok önemlidir. Örneğin Ankara Üniversitesi Teknokent Bölgesi’nde uzman ekip tarafından geliştirilmiş olan APIVITAL Bio Propolis® bu alanda önemli bir boşluğu doldurmuştur.

Apivital Bio Propolis, çok özel bilimsel biyoteknolojik yöntemle saf propolis özünün ekstraksiyonu ve zeytinyağı-çörek otu yağında özütlenmesi ile elde edilen yüksek yararlılıkta % 100 Organik Sıvı Propolis ürünüdür. Ankara Üniversitesi Teknokent Bölgesi’nde uzman eliyle geliştirilen ve tamamen doğal olan bu ürün, maksimum biyo etkiye sahiptir. Alkol, gliserin vb. hiçbir zararlı katkı maddesi ya da benzer türevlerini içermemektedir.

Apivital markasını kısaca anlatır mısınız?

Arı ürünleri, çocuk-yaşlı herkese sayısız fayda sağlayan çok değerli bir gıda ve aynı zamanda eşsiz şifa kaynağı. Arı ürünleri, sağlıklı beslenme ile birlikte binlerce yıldır hastalıklara karşı da büyük bir koruma ve vücut direnci sağlıyor. Yaşam kalitesini yükselten bu ürünler bir gençlik (anti-aging), aynı zamanda sağlıklı yaşam iksiri. Bu ürünler oldukça yüksek ANTİOKSİDAN kaynağı ve doğal ANTİBİYOTİK özelliğine de sahip.

Propolis Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Bilim dünyası her geçen gün bu konuda ciddi bulgular elde ediyor. Son yıllarda tüm dünyada ‘APİTERAPİ’ olarak bilinen ‘Arı Ürünleri ile Sağlık ve Tedavi’ yöntemi giderek artan bir gelişme trendine sahip. Apiterapi; insanların sağlığını korumak, ve hastalıklarını önlemek amacıyla bal, polen, arı sütü, propolis, perga, arı zehiri, balmumu gibi arı ürünleri kullanılarak yapılan destek ya da tedavi yöntemi. Ülkemizde ise Sağlık Bakanlığı’mız tarafından 27 Ekim 2014 tarihinde çıkartılan ‘Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Yönetmeliği’nde Apiterapi’nin yer alması çok önemli bir gelişme.

Arı ürünlerinin hastalanmadan önce üstün nitelikli gıda olarak koruyucu amaçlı kullanımlarının teşvik edilmesi büyük önem taşımakta. Artık biliyoruz ki doğru beslenmek ve hastalıklardan korunmak tedavi olmaktan daha kolay. Bununla birlikte uzmanlar uyarıyor: Apiterapi’de kullanılacak arı ürünlerinin sağlıklı ve güvenilir olması son derece önemli. Nitekim ‘Apiterapi; arı ürünlerinin nitelikli üretiminden kullanımına kadar geçen süreçte tarım, gıda, beslenme, sağlık gibi çok sayıda farklı disiplin ve uzman bilim insanlarının bir arada çalışmasını gerektiren, son derece ciddi ve hassas bir konu’. Eşsiz poliflora ve zengin bitki çeşitliliğine sahip olan Ülkemiz, mevcut arıcılık potansiyeline karşılık güvenilir ve nitelikli Apiterapi ürünlerinin temini konusunda halen hak ettiği düzeyde değil. Maksimum fayda açısından arı ürünlerinin güvenilir kaynaklardan temin edilmesi, doğal yapılarına zarar verilmemesi, kalite standartlarına ve yasal mevzuatlara göre tüketiciye sunulması son derece önemli.

Propolis Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Satın Al

Ankara Üniversitesi Teknokent Bölgesi’nde kuruluşunu tamamlayan ORKAVİTALS® Doğal Ürünler A.Ş., nitelikli ve güvenilir arı ürünleri temini ve Apiterapi alanında bilimsel Ar-Ge çalışmaları ile faaliyetlerine başlamış ve APIVITAL® arı ürünleri markasını oluşturmuştur. Temel kuruluş amacı insanlık tarihi kadar eski olan doğanın eşsiz mucizesi arı ürünleri ve Apiterapi çalışmalarına evrensel bilim kuralları çerçevesinde katkıda bulunmaktır. Ar-Ge çalışmaları, başta Ankara Üniversitesi Gıda Güvenliği Enstitüsü olmak üzere 20’ye yakın Üniversiteden çok sayıda uzman bilim insanı ile yakın iş birliği içerisinde yürütülmektedir. Ankara Üniversitesi Gıda Güvenliği Enstitüsü tarafından analizler sonucu kalitesi güvence altına alınmış ve konusunda uzman akademisyenlerin bilgi, tecrübe ve danışmanlığında bilimsel normlara göre geliştirilen APIVITAL® arı ürünleri % 100 doğal ve katkısızdır. Tam bir vitamin ve şifa deposu olan bu ürünler hiçbir tıbbi tedavi ya da ilacın muadili olmayıp, doğanın bizlere sunduğu mükemmel gıda ve değerli besinlerdir.

Yaprak Üner
Yaprak Üner Tüm Yazıları