preloader

Internal Shower Hakkında Her Şey

24.07.2023
Internal Shower Hakkında Her Şey

Yazı Boyutu:

Süper gıdalar listesinde yer alan chia tohumlarını salatalarınıza serpiştirmiş, smootilerinize eklemiş, puding yapmış olabilirsiniz. Peki bu tohumları suyunuza kattınız mı?

TikTok’ta milyonlarca kişinin görüntülemesine bakılırsa chia katılmış suyu #internalshower ya da Türkçe adıyla ‘iç duş‘u mercek altına almaya değer. Bu yeni trend gerçekten sağlık mucizesi mi, yoksa geçici heves mi?

Internal Shower İçeceği Nasıl Hazırlanır?

“İç duş” içeceğini yapmak için bir bardak suya (yaklaşık 150 ml) 2 yemek kaşığı chia tohumu ekleyin. Hemen karıştırın (Bu, chia tohumlarının parçalar oluşturmasını önler) ve yaklaşık 5 ila 10 dakika bekletin. Chia tohumları suyu emerek jel benzeri bir madde oluşturur. Ardından yarım limonun (mümkünse organik) taze limon suyunu sıkın ve hemen için.

Internal Shower Hakkında Her Şey

Sağlıklı bir yaşam için detoks yapmak isterseniz bu içeriği mutlaka okumalısınız.

Internal Shower Faydaları

Küçük chia tohumları suya girdiğinde orijinal boyutlarından 12 kat daha büyürler. Sindirim sisteminiz için bir “iç duş” etkisi yapıp, sağlıklı bağırsak hareketlerini teşvik edip, şişkinliği hafifletip, detoksifikasyona yardımcı olurlar.

Bu içeceği rutininize eklemeniz için dört önemli neden var:

Kilo Vermeye Yardımcı

Chia tohumları, daha uzun süre tok hissetmemize yardımcı olan iki besin maddesi protein ve lifle doludur. Suya attığınızda gözlerinizin önünde genişledikleri gibi, mide özsuyunu da emerek midenizde genişlemeye devam ederler. Midenizde çok fazla yer kapladığından tok hissetmenize yardımcı olur, daha az yemek yemenizi sağlar, dikkatsizce atıştırmanız azalır.

Internal Shower Hakkında Her Şey

Bağırsak Sağlığına Destek

Chia tohumları harika çözünür lif kaynağıdır ve bağırsaklardaki sıvıyı emerek düzenli bağırsak faaliyetini teşvik eder. Gün boyunca yeterli lif (yani günde 25 ila 35 gram) bu düzenliliğe yardımcı olur ve şişkinliği azaltır. Lifli gıdalar tüketilirken bol miktarda su içmek ekstra önem taşır, yeterince su içilmezse bağırsak tembelliğine neden olabilir.

Besin Değeri Yüksek

Chia tohumları lif, doymamış yağlar, protein ve antioksidanların yanı sıra vücuda mikro besinleri B vitaminleri, demir, kalsiyum, magnezyum, çinko ve fosfor sağlar. Bunların hepsi vücudunuzun normal çalışması ve optimum sağlık için gereklidir.

Kalp Sağlığına Destek

Chia tohumları, kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilecek klorojenik asit adı verilen bir antioksidan içerir. Ayrıca kalp sağlığını desteklemeye yardımcı olabilecek lif ve omega-3 yağ asidi “alfa-linolenik asit” (ALA) içerirler.

Bu sağlıklı ve lezzetli smoothie tariflerini mutlaka kaydetmelisiniz.

Gereğinden fazla chia tohumunu tüketmek tüm bu olası faydalarını tersine çevirebilir. Tüm bağırsak sağlığına uygun trendler gibi, dahili duş içeceği de besleyici gıdalardan oluşan dengeli bir beslenme, düzenli egzersiz, iyi uykuyu ve doğal detoksifikasyon yollarını destekleyen diğer yaşam tarzı alışkanlıklarını tamamlamak için kullanılmalıdır.

Yaprak Üner
Yaprak Üner Tüm Yazıları