preloader

Devrim Niteliğinde Bir Spa Deneyimi: Chenot Espace

05.12.2022
Devrim Niteliğinde Bir Spa Deneyimi: Chenot Espace

Yazı Boyutu:

Karadağ’da Boka Körfezi’nin muhteşem kıyılarında yer alan One&Only Portonovi, Adriyatik’te yepyeni bir tatil anlayışı sunarken konuklarını bünyesinde bulunan Chenot Espace ile detoks ve yenilenmenin dönüştürücü yolculuğuna çıkartıyor. Chenot Espace Spa’nın CEO’su George Gaitanos merak edilen soruları OGGUSTO’ya özel yanıtladı.

Devrim Niteliğinde Bir Spa Deneyimi: Chenot Espace
Özlem Güsar, George Gaitanos

İlk olarak, Chenot Metodu neleri içeriyor?

Chenot Method herhangi bir hastalığı tedavi etmiyor. Bunun yerine, temel sebebini ele alıyor; yaşlanma. ‘Yaşlanma’ tıbbi bir durum ve bizim amacımız vücudunuzun doğal iyileşme mekanizmalarını içten onarıp yenilemek için desteklemek, en sonunda da sizi yaşa bağlı hastalıkların gelişmesine karşı korumak.

Chenot Metodu, enerjik, fiziksel ve duygusal sinyalleri vücuda entegre etmesi ve iletmesi açısından benzeri olmayan bir uygulama. Ayrıca kişiyi, bireysel semptomlara odaklanmak yerine bütüncül bir düzeyde tedavi ediyor. Vücudun doğal boşaltım süreçlerini destekleyen entegre detoks tedavileri ve diyet, Chenot Metodu’nun temel ilkelerini oluşturuyor.

Enerji kanallarının aktivasyonu, fizyolojik fonksiyonun uyarılması, Chenot ürünlerinin uygulanması, kullanılan detoksifikasyon teknikleri ve diyet, hepsi birlikte koruyucu, onarıcı ve yenileyici eylemleri tetiklemek için pozitif stresörler olarak hareket ediyor. Vücut, kendi içsel iyileşmesini oluşturarak yanıt veriyor ve enerjiyi, fonksiyonel kapasiteyi, iç uyumu yeniden kazanarak bunları uzun süre koruyor. İşlemler, güçlü, etkili ve kişiye özel olarak, beden ve zihnin optimum aktivite düzeyine ulaşmasını sağlıyor.

Chenot’un teknoloji ve bilime dayalı sağlıklı yaşam tarzını nasıl tanımlarsınız?

Her bir konuğumuza ve ihtiyaçlarına entegre ve bütünsel bir şekilde odaklanıyoruz. İşlemlerimiz tek başına değil. Chenot Palace ve Chenot Espaces’de sahip olduğumuz yüksek düzeyde teknolojilere ve tıbbi cihazlara rağmen, esas nokta konseptimizi sunmak ve etiğimizi yerine getirmek için sinerji içinde çalışmak üzere bunları nasıl entegre ettiğimiz. Bu açıdan sinerji ve bağ, başarımızın temel ilkeleri. Tüm çalışanlarımız veya iş arkadaşlarımız sürecin tamamen ayrılmaz bir parçası.

Devrim Niteliğinde Bir Spa Deneyimi: Chenot Espace

Chenot’u diğer sağlıklı yaşam merkezlerinden ayıran nedir?

Bilim destekli modelimiz, hastalığı tedavi etmekten çok, sağlığı ve yaşam kalitesini geliştirmeye odaklı ve bu, bizimle rakiplerimiz arasındaki en büyük fark. Bizim için Sağlık Wellness’ı, hastalığın yokluğuyla değil, ‘insan potansiyeli’ ve mümkün olduğu kadar iyi yaşama ile tanımlanıyor. Konuklarımızın yaşlılığa kadar sürecek optimal sağlığa ulaşma potansiyelini ortaya çıkarıyoruz. Tanılarımız aracılığıyla, konuklara sağlıklı alışkanlıklar oluşturmaya başlamaları için eve götürecekleri hayati bilgiler sağlıyoruz. Bu alışkanlıklar sonunda otomatik hale geliyor.

Chenot’un Karadağ’daki konumunun avantajları nelerdir?

One&Only’nin Avrupa’daki ilk resort’unda yer alan ilk Chenot Espace olmasının yanı sıra, One&Only ve Chenot’un bir araya gelmesi, sakinlik ve iyileştirilmiş sağlıktan, daha enerjik ve sosyal bir riviera tarzı yaşam tarzına kadar bir dizi deneyim sunuyor. One&Only Portonovi’deki Chenot Espace, One&Only’nin ünlü olduğu olağanüstü lüks ve hizmet düzeyiyle birleştirilmiş, son teknoloji sektör lideri tedavileri sunarak resort refahında devrim yaratıyor.

En önemli avantajlardan biri, One&Only Portonovi’deki Chenot Espace’de sunulan programların oldukça esnek olması. Konuklar, bir haftalık tamamen sürükleyici bir Chenot programına katılmayı veya arkadaşları ve aileleriyle bol bol zaman geçirmelerini sağlayan belirli öğeleri seçebilirler. Sadece Chenot deneyimini tatmak isteyenler için, işlemler arasından seçim yapabilecekleri geniş bir alakart tedavi menüsü var.

Devrim Niteliğinde Bir Spa Deneyimi: Chenot Espace

Medikal masaj ile normal masaj arasındaki farklar nelerdir?

Yaklaşımımızın özü, geleneksel Çin tıbbının Batı tıbbı ve teşhisi ile bütünleşmesi. Meridyenlerdeki enerji akışını rahatlatmayı ve temizlemeyi amaçlayan Chenot Enerji Masajı, temel tedavilerimizden biri. Vantuzların kullanımıyla, enerji dolaşımını eski haline getirebiliyor, lenfatik akışını ve kan dolaşımını iyileştirebiliyoruz. Hidroterapi tedavilerimizle birleştirildiğinde vücut detoksifiye ediliyor ve canlanıyor. İşlemler arasındaki sinerji, genel bir iyi olma duygusunun geri kazanılması için gerekli.

2023’teki spa trendleri neler ve medikal spanın geleceğini nerede görüyorsunuz?

Tıbbi müdahalelerin ‘iyi’ hissetme yollarından sadece biri olduğuna ve bütünleştirici yaklaşımımızın çok daha derinlere indiğine inandığım için, “Tıbbi Spa veya Tıbbi Sağlık” yerine “Sağlık Wellness” terimini kullanmayı tercih ediyorum. ‘Yaşama bilimi’ne odaklanmak, semptomları tedavi etmek ve çareler aramak yerine, sağlığı geliştirmemizi ve hastalıkları önlememizi sağlıyor. Açıklayacak olursam, bu modern post-genomik çağda, sağlıklı yaşam yaklaşımlarının çoğu modası geçmiş durumda. Çoğu kişi hâlâ iyi sağlığı, ‘hastalığın yokluğu’ olarak tanımlıyor. Chenot’ta, görünmeyen şeyin gücüne inanıyoruz; daha yüksek düzeyde işlevsellik, dayanıklılık ve sürekli değişen çevremize adaptasyon için insan potansiyelimiz. Yaptığımız ve 2023’te yatırım yapmaya devam edeceğimiz en önemli gelişmelerden biri moleküler biyoloji ve epigenetik testlere olan yaklaşımımız. Sessiz iltihaplanma, yaşlanma ve doku bozulması gibi faktörlerle bağlantılı belirli genlerin aşırı ekspresyonunu değerlendirerek, insanların gelecekte sağlık sorunları geliştirme eğilimlerini belirlemelerine yardımcı olabiliriz. Yaşam tarzı değişiklikleri ve fitobesin takviyesi kombinasyonu sayesinde, istenmeyen gen aktivitesini azaltabilir ve sağlığı geliştirebiliriz.

Devrim Niteliğinde Bir Spa Deneyimi: Chenot Espace

Chenot’ta artık yaşam süresinden bahsetmiyoruz, sağlık süresinden bahsediyoruz; yaşlandıkça mümkün olduğu kadar uzun süre formda ve sağlıklı kalma isteği. Yaşlanma kavramı ve anlayışı şu anda tıbbi ve biyoteknoloji araştırmalarında hızlı gelişmelerden geçiyor ve eğer sağlığımızın büyük resmini ortaya çıkarabilirsek, daha yavaş yaşlanabilir, hastalıktan ve zamanla oluşan işlevsel düşüşten kaçınabiliriz. Tüm bu gelişmelerle birlikte, trendlere odaklanmak ve tamamen ilaçların onarıcı eylemlerine bağımlı olmak yerine, toplumumuzu sağlıklı yaşamlarını geliştirmek için eğitmek ve ilham vermek için bu bilgi birikiminden yararlanmalıyız.

Etiketler

Özlem Güsar
Özlem Güsar Tüm Yazıları