preloader

Tektaş ve Alyans Yüzüklere İmza Atan Tasarımcı: Burcu Okut

28.10.2022
Tektaş ve Alyans Yüzüklere İmza Atan Tasarımcı: Burcu Okut

Yazı Boyutu:

Hem zarif hem de göz alıcı tektaş yüzüklere imza atan Burcu Okut ile beğenilen yüzük tasarımlarını ve mücevhere bakışı hakkında konuştuk.

Tektaş ve Alyans Yüzüklere İmza Atan Tasarımcı: Burcu Okut
Burcu Okut

Safir, spinel, morganite, turmalin, tanzanite, pırlanta, ham elmas gibi birbirinden ışıltılı değerli taşları yüzük tasarımlarına taşıyan Burcu Okut son zamanların yükselen mücevher tasarımcılarından bir tanesi. Kullanılan taşların yanı sıra ince işçilik detayları, tasarımları ve zarif duruşuyla beğenilen mücevher markasının kurucusu Burcu Okut’a göz alıcı mücevherleriyle ilgili merak ettiklerimizi sorduk.

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Tektaş ve Alyans Yüzüklere İmza Atan Tasarımcı: Burcu Okut

1986 yılında İstanbul’da doğdum. Galatasaray Üniversitesi’nde yaptığım iletişim yüksek lisansının ardından eğitimimi 1 yıl Londra’da devam ettirdim. Seyahat, müzik ve takı/mücevher her zaman ilgi alanımın içerisindeydi. Her gittiğim ülkeden kendim için mutlaka bir yüzük alırdım. Aldığım her yüzüğün nasıl yapıldığına, hangi malzemeler kullanıldığına dair büyük bir merak içerisinde olurdum. Mücevher ve kuyumculuğa olan ilgim ve tutkum sayesinde kurumsal iş hayatımın ilk senelerinde yolumu değiştirdim ve çağdaş takı tasarımı ve yeni teknikler üzerine yerli ve yabancı birçok eğitime katıldım. Ayrıca Kapalıçarşı’nın tecrübeli kuyumcu ustalarından geleneksel teknikler üzerine eğitim aldım. Pırlanta ve renkli taşlar üzerine Gemological Institute of America’nın (GIA) eğitimlerine katılarak, bu alanda uzmanlaştım.

Markanızın kuruluş sürecini, nasıl alyans ve yüzük tasarlamaya başladığınızı anlatır mısınız?

Tektaş ve Alyans Yüzüklere İmza Atan Tasarımcı: Burcu Okut

Mücevhere olan ilgim ve aldığım tasarım/üretim eğitimlerinin ardından, 2012 yılında kendi adımı taşıyan “Burcu Okut Jewellery” markasını yarattım. Moda’daki ilk atölyemde geleneksel kuyumculuk tekniklerini, çağdaş takı tasarımı ile birleştirerek altın ve gümüş gibi madenlerle çalışmaya başladım. O senelerde çağdaş takı tasarımı henüz yeni yeni duyulmaya başlamıştı. Olağanın dışına çıkarak yeni bir bakış açısı ile tasarımlar yaratmak ilk günden fark edilmemi sağladı. Tasarımlarım, İstanbul’da birçok showroom ve mağazanın yanı sıra, İngiltere başta olmak üzere Amerika, Avustralya ve Kanada gibi ülkelerin çeşitli mağazaları ve e-ticaret siteleri aracılığı ile birçok tasarım sever ile buluştu.

Tektaş ve Alyans Yüzüklere İmza Atan Tasarımcı: Burcu Okut

2015 yılında şu an hâlâ en sevilen modellerimizden biri olan Art-Deco Pırlanta alyansı kendim için tasarladım. Bu ilk tasarım alyans modelimiz bundan sonraki marka serüvenimizi kökten değiştirdi.

2016 yılında “Burcu Okut Wedding” ile Türkiye’de ilk alışılagelmiş modellerin dışında, tasarım alyans ve tektaş koleksiyonunu oluşturdum. Koleksiyonun ilk günden itibaren gördüğü yoğun ilgi ile ekibimle beraber çalışma alanımızı bu yönde ilerletmeye karar verdik. Bu tarihten itibaren büyüyen ekibimizle, Suadiye’deki yeni mağazamızda her geçen gün yeni tasarımlar ekleyerek koleksiyonumuzu genişletiyoruz.

Alyans ve düğün yüzükleri tasarlıyorsunuz. En çok kullanıldığınız taşlar, kesimler, modeller neler?

Tektaş ve Alyans Yüzüklere İmza Atan Tasarımcı: Burcu Okut

Kaliteye ve tasarıma değer veren, farklı ve zarif tektaş arayanlar için tasarladığımız yüzüklerimizi değerli taş koleksiyonumuzun en iyi parçaları ile birleştiriyoruz. Pırlanta, safir, ham elmas ve spinel gibi yüksek kaliteli değerli taşlar ile alternatif tektaş tasarımları sunuyoruz. Tasarımlarımızda kullandığımız tüm taşları, uzman ve profesyonel bir göz ile inceliyor ve kesimi, berraklığı, kalitesi en yüksek olan taşları seçiyoruz. Yeşil safir, gri spinel, salt and pepper elmas gibi nadir bulunan taşlar üzerine daha çok odaklanıyoruz. Kesim olarak ise oval, yuvarlak, emerald gibi bilinen kesimlerin yanı sıra asimetrik formda farklı kesimlere sahip değerli taşları kullanmayı çok seviyoruz.

Özel sipariş alıyor musunuz?

Tektaş ve Alyans Yüzüklere İmza Atan Tasarımcı: Burcu Okut

Aslında çoğunlukla kişiye özel sipariş ile çalışıyoruz diyebiliriz. Tasarım alyans ve tektaşlarımızdan oluşan koleksiyonumuzda kişiselleştirmeler yapabiliyor ve kişiye özel hale getirebiliryoruz. Özenle seçtiğimiz en kaliteli pırlantaların yanı sıra değerli doğal taşlardan oluşan koleksiyonumuzdan müşterilerimiz kendi taşlarını seçerek, tasarım danışmanlığımız ile sipariş verebiliyorlar. İstanbul Suadiye’de yer alan mağazamızda benim ve tasarım ekibiminin yürüttüğü süreçte müşterilerimize oldukça keyifli bir deneyim sunuyoruz.

Markanızı 3 kelimeyle anlatın desek?

Zarif, yalın, etkileyici…

Koleksiyonlarınızı hazırlarken nelerden ilham alıyorsunuz?

Deneyimlediğimiz hayat bizim için sonsuz bir ilham kaynağı. Bu kaynağı kimi zaman somut olarak doğada var olan bir formda, kimi zaman soyut bir düşüncede bulabiliyorum. Gördüklerim, duyduklarım, hislerim, beni ben yapan tüm detaylar ile birleşen, uyumu yakaladığım her an benim için bir ilham kaynağıdır.

Hayatınızın sonuna kadar tek bir mücevher takmak zorunda olsanız neyi seçerdiniz?

Tektaş ve Alyans Yüzüklere İmza Atan Tasarımcı: Burcu Okut

Her zaman takmaktan en keyif aldığım mücevherler natürel doğal taş ve pırlantanın birleşimi olan yüzükler olmuştur. Tek bir yüzük seçmek zorunda olsaydım, bu kesinlikle rengi, kesimi ve berraklığı ile eşsiz bir safir yüzük olurdu.

Gelecekte mücevheri nerede görüyorsunuz?

Geçmişten bugüne binlerce yıldır var olan mücevher tutkusunun yakın gelecekte de eksilmeyeceğini hatta giderek artacağını düşünüyorum. Gelecekte mücevherin gizemli duruşu değişerek, bilinçli kullanıcıya yönelik, daha şeffaf, kaynağı, üretim aşamaları bilinen, kişiye özel hale getirilmiş bi hal alacağını düşünüyorum. Mücevher, yine lüks ve değer anlamında yerini koruyacak ancak bunu daha şeffaf bir biçimde yansıtacak.

Mücevheri en güzel taşıyan kadınlar sizce kim?

Mücevher, kadının tarzını, duruşunu ve ruhunu ifade eder. Taşıdığı mücevher ile duygusal bağı olan, mücevherin kendisini yansıttığını düşünen kadınların mücevheri en güzel taşıyan kadınlar olduğunu düşünüyorum.

Çok sevdiğiniz birine hediye edeceğiniz mücevher hangisi olurdu?

Tektaş ve Alyans Yüzüklere İmza Atan Tasarımcı: Burcu Okut

Çok yakın bir zamanda, sevdiğim bir arkadaşım için onu yansıttığını düşündüğüm Brezilya turmalini ve pırlantadan oluşan bir mücevher kolye tasarladım. Başka sevdiğim birine yine hediye hazırlayacak olsam özel taş koleksiyonumdan onu yansıtacak olan, belki bir safir taşını ya da bir ham elması seçer ve pırlanta ile bütünleyerek bir mücevher tasarlardım. Bu hediyenin tasarladığım tüm diğer mücevherler gibi eşsiz olması ve onu yansıtması önceliğim olurdu.

Tektaş ve Alyans Yüzüklere İmza Atan Tasarımcı: Burcu Okut

Burcu Okut Jewellery
www.burcuokut.com
[email protected]
Suadiye Mah. Ülkü sok. No:10/A Bağdat Caddesi, Kadıköy

Kübra Haniç İnce
Kübra Haniç İnce Tüm Yazıları