preloader

Damatlar için Stil Rehberi

Damatlar için Stil Rehberi

Yazı Boyutu:

Düğün gününde dikkatleri üzerine çekmek isteyen damatlar için detaylı bir damatlık rehberi hazırladık. İşte istediğiniz modeli bulmanızı kolaylaştıracak, her stile uygun takım elbise ve smokin modelleri…

Düğün gününde tüm gözler aşkı simgeleyen gelin ve damadın üzerindeyken, damat adaylarının da bu özel günde gelin kadar en iyi şekilde görünme isteği kaçınılmazdır. Ne de olsa ömürlük bir hayata “evet” derken, damat kalabalık içinde en yakışıklı kişi olmalı. Fakat söz konusu damadın düğün gününe hazırlanması olunca, damat adayları gelinler kadar önceden hazırlık yapmıyor ya da nereden başlaması gerektiği konusunda bilgili olmayabiliyor. Eğer siz de damatlık seçiminiz henüz yapmadıysanız bu rehbere mutlaka göz atın.

Zamansız Siyah Smokin ve Takım Elbise Seçenekleri

Siyah smokin, geleneksel kıyafetlerle ilgilenen damatlar için defalarca kez denenip onaylamış bir seçenek. Zamansız ve sofistike bir görünüme sahip bu klasik modelleri yeterince kişiselleştirmeyeceğinizi düşünmeyin; yakalarını, kumaşını ya da ceket uzunluğunu kendi stilinize göre tercih edebilirsiniz. Silüeti biraz değiştirmek istiyorsanız, kruvaze ceketler vintage anları sevenler ve omuzlarını çok ama çok iyi göstermek isteyenler için harika.

Geline Eşlik Eden Beyaz Smokin ve Takım Elbiseler

Düğünde geline saygıdan dolayı beyaz elbise giyen hemen hemen hiç göremezsiniz ama bu durum düğünün bir diğer başrol oyuncusu için geçerli değil. Hatta beyaz smokin ve beyaz takım elbiseler ilkbahar ve yaz aylarındaki açık hava düğünleri için oldukça ideal bir seçenek. Aynı siyah tondaki smokin ve takım elbise de olduğu gibi kalıp ve kumaş konusunda kendi yorumunuzu katabilirsiniz. Eğer gelinin bembeyaz görüntüsüne hafif bir kontrast oluşturmak isterseniz de beyaz ceketi siyah pantolonla tercih edebilirsiniz. Ama bu konuda dikkat etmeniz gereken nokta: Beyaz takım elbise her zaman gelinin elbisesiyle uyumlu olmalıdır. Gelinin gelinliğinin rengi fildişi ise damadın ceketi de öyle olmalıdır.

Eğlenceli Bir Seçenek Arayan Damat Adaylarına Özel

Son zamanlarda damatlar, bu özel gün için gelinler kadar iddialı model arayışına girmeye başladı diyebiliriz. Klasik siyah veya beyaz modeller size göre değil, düğün için daha eğlenceli ve alışılmışın dışında bir model arıyorsanız, farklı renklere ya da kadife gibi ağır bir o kadar da gösterişli bir kumaşa yönelebilirsiniz. Geçmişe nazaran son derece popüler seçim haline gelen iki renk var: Lacivert, haki yeşil ve bordo. Tabii bu sizin yaratıcılığınız için sadece bir başlangıç…

Sadeliği Ön Planda Tutan Damatlıklar

Bazı damatlar, çizgilerin çok dışına çıkmadan abartıdan uzak ama siyah kadar da klasik olmayan tasarımlar sergilemek ister. Bu tip sadeliği tercih eden damat adayları genelde, mavi – lacivert ve tonlarına ağırlık verse de rustik, açık hava veya plaj temalı daha rahat bir düğün için açık ton takımlar harika seçenekler. Bu konuda dikkat etmeniz gereken en önemli nokta yaz aylarında yapılacak, açık hava düğününde tercih edebileceğiniz; krem, ten rengi, bej ya da gri takım elbiseler için olduğunuzdan biraz daha bronz görünmeniz. Böylece damatlık kendini daha çok gösterecektir.

Yaz Düğünlerinin Vazgeçilmez Kumaşı: Keten

İdeal düğün mekânınız yaza denk geliyor ve sahil ya da rustik bir kır düğünü temasına sahipse keten takım elbise en iyi seçeneğiniz olabilir. Rahat, kumaş olarak hafif malzemesi, bu büyük gününüzde sizi sıcaktan bunaltmaz ve açık tonlardaki rengi sayesinde ter görünümünü en aza indirmek için harikalar yaratır. Gündelik bir tören için, açık gri veya krem, bej rengi keten takımlar seçenekler arasında mutlaka denemeniz gereken renkler arasında.

Kravat mı Papyon mu?

Kravat ve papyon arasındaki karar, nihayetinde düğününüzün formalitesine bağlı. Eğer düğünde smokin giyiyorsanız ve resmi bir düğün yapmaya karar verdiyseniz, papyon en uygunudur. Yarı resmi ve daha rahat bir ortam sizi bekliyorsa kravat tercih edebilirsiniz. Tabii damatlığınızı daha geleneksel tutmayı seçiyor ancak yine de görünümünüze biraz zarafet katmak istiyorsanız, desenli papyonlar ve kravatlar bu tercih için harika bir seçenek.

Damatlığın Altına Nasıl Bir Ayakkabı Tercih Etmeli?

Damatlar için giyeceği kıyafet kadar bir diğer hassas karar da ayakkabıdır. Aynı, smokin giyip giymemek konusunda sorulması gereken “Düğün ne kadar resmi? Düğün nerede? Ve düğünün teması nedir?” soruları gibi ayakkabı konusunda da bu sorulara vereceğiniz cevaba göre ayakkabı tercihinizi yapabilirsiniz. Aşırı resmi ve geleneksel düğünler için siyah klasik bir oxford model ayakkabı sizi hüsrana uğratmaz. Bu makosen ve diğer süet ayakkabılar için de geçerli. Makosen ve süet ayakkabıların oxford modellere göre tek farkı takım elbisenin resmiyetini biraz daha yumuşatarak daha havalı bir enerji vermesi.

Damatlık Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Damatlar için Stil Rehberi
Damatlar için Stil Rehberi

D’S damat

Günümüzde damat adayları düğün gününde giyeceği takımı ya da smokini seçerken askıdaki klasik modellerden çok kendi tarzı ve kişiliğini yansıtan tasarımlara yöneliyor. Tabii ki bu büyük günde takım elbise, smokin veya daha az geleneksel bir şey giyme kararı erkekler için genellikle zor bir ikilem özellikle de şimdi, her zamankinden daha fazla kıyafet seçeneği varken. Peki damatlık seçerken nelere dikkat edilmeli? Hangi tarz ya da hangi modele öncelik verilmeli?

En Önemli Kural: Beden Tipine Uygun Modeli Seçmek

Takım elbisenizi ya da smokininizi seçerken, dikkat etmeniz gereken en önemli şey: Beden tipinize uygun en doğru modeli seçmek. İster askıdaki modellerden bir tanesi olsun isterseniz de özel dikim damatlık veya smokin… İlk kural, mutlaka profesyonel bir terzi tarafından ölçülerinizin birebir alınması. Daha sonra takım elbisenin ya da smokinin malzemeleri, kesimi ve rengi konusunda karar vermenizi çok kolaylaşacaktır.

Takım Elbise ve Smokin Arasındaki Fark

İlk bakışta takım elbise ile smokinin fiziksel görünümü arasında pek bir fark yok gibi dursa da bu iki erkek giyim stili arasındaki temel farklar şunlar:

 • Smokinler genellikle saten kumaşından detaylara (Düğmeler, yakalar ve pantolonun yan tarafındaki şeritler gibi) sahipken, takım elbisede bu kadar çok dikkat çekici detaylar yoktur.
 • Smokinler tipik olarak papyon, kuşak veya yelek ile giyilir ve cekette kuyruk detayına sahip olabilir.
 • Takım elbiselerin genellikle standart bir kalıbı – modeli vardır ve uzun bir kravat (ve tercihe bağlı olarak bazen bir yelek) ile kolayca kombin edilebilir.

Smokin Tercih Etmenin Avantajları

 • Smokin modeller geleceğe yatırım olarak nitelendirilirken, daha sonra kıyafet kodu; resmi olan davetlerde giymek için birebir bir alternatif olarak dolabınızda yer edinebilir.
 • Smokin takım elbiseye nazaran daha rahat bir tercih olmayabilir ama kesinlikle daha asil ve rafine bir görünüme sahiptir.
 • Smokinlerde model çeşitlilik daha az olduğu için karar verme süresini aza indirir damatlara daha hızlı bir şıklık sunar.

Smokin D’S damat’tan alınır!

İlkbaharın tazeliği ve yazın enerjisini şehrin renkleri ve dokusuyla bütünleştiren D’S damat’ın yeni kampanyası, dünyaca ünlü markanın her yaştan ve tarzdan erkeğe hitap eden en uygun smokin seçeneklerini vurguluyor. “Smokin D’S damat’tan alınır” sloganını merkeze alan film, yıllara dayanan köklü ve güçlü bir dostluk örneğinin en samimi ve içten sohbetlerini yansıtıyor. Smokin koleksiyonunun göz alıcı yeni formu eşliğinde D’S damat’ın benzersiz ve zamansız tarzına atıfta bulunuyor.

Takım Elbise Tercih Etmenin Avantajları

 • Düğün gününde takım elbise giymeyi tercih eder ve o gün için takım elbise satın alırsanız takımı, kendi düğününüz dışında birçok düğünde ve diğer resmi etkinliklerde tekrar tekrar giyebilirsiniz.
 • Takım elbiseyi düğün temasına uyacak şekilde kişiselleştirmek daha kolaydır.
 • Damatlık takım elbise modelleri birçok farklı stil ve renklerde geniş bir yelpazeye sahiptir.
 • Kravat, cep mendilleri, yaka çiçekleri gibi aksesuarlarla kolayca kombin edilebilir.
 • Smokine kıyasla kalıp olarak genelde daha rahat kullanılır.

*Bu içerik D’S damat iş birliğinde hazırlanmıştır.

Etiketler

Gizem Burcu İncircioğlu
Gizem Burcu İncircioğlu Tüm Yazıları