preloader

Pinterest'in 2023 Trend Öngörüleri

13.12.2022
Pinterest'in 2023 Trend Öngörüleri

Yazı Boyutu:

Pinterest’in kullanıcıların arama trendlerinden yola çıkarak hazırladığı 2023 Trend Öngörüleri raporuna göz atın.

İnsanlar geleceği planlamak için Pinterest’i kullanıyor. Raporlara göre Pinterest’in yapmış olduğu bu öngörülerin %80’i ise gerçekleşti. Peki Pinterest’in 2023 Trend Öngörüleri bize hangi yeni trendleri gösteriyor? Gelin, Pinterest’in kullanıcıların arama trendlerinden yola çıkarak hazırladığı 2023 Trend Öngörüleri raporunu birlikte inceleyelim.

Havalı Stiller

2023 modası, Z ve Y kuşağının aramalarına göre dantel, tül, fırfır ve parıltılarla dolu olacak. “Erkekler için fırfırlı gömlek” ve “Tül pantolon kombini” bu trende örnekler. Kendini nasıl tanımlarsan tanımla, o motor ceketini ve savaş botlarını ruhsal ayrıntılarla takas etme zamanı. Bu yıl herkes için feminen olacak. Trendin arka planında, iki yıllık eşofman altı ve ev giyiminden sonra, odak nokta artık beden üzerinde. Modaya uygun bir güçlenme anı. Ruhsal duygusallığı balenin rüya gibi kalitesiyle birleştiren bu akım, kadınlığın ve gücün cinsiyetten bağımsız bir ifadesidir.

Pas Rengi Düğünler

Mavi şeylere elveda. Pişmiş toprak, bakır ve koyu kahverengi tonları bu yıl düğünlere konuk olacak. Z ve Y kuşaklarının artan aramalarına göre bu, için için yanan rengi 2023’te çiçek aranjmanlarından nedime elbiselerine kadar her yerde göreceksiniz. Bu trendin arka planında; turuncunun, iyimserlik, macera ve yaratıcılıkla ilişkilendirilmesi yatıyor. İnsanlar hayatlarında düğün gibi duygusal anları planlarken, bu kadar duygusal öneme sahip bir rengi ön plana çıkarmaları şaşırtıcı değil.

İkizler Saçı

İkizler seçim yapmak zorunda değil, saçlarınız da zorunda olmamalı. 2023’te iki tonlu bukleler her zamankinden daha fazla popüler olacak. Doğal tonları parlak maviler, morlar ve pembelerle karıştıran saç rengi trendinin arkasında Z ve Y kuşağı var. “Mavi ve siyah örgüler” ve “lavanta ve sarı saçlar” yükselişte. İki her zaman birden iyidir, sadece hayatınızdaki İkizler burcuna sorun.

Mikro Makyaj

Bu yılki güzellik görünümü diğerlerinin üzerinde bir kesim olacak. Y ve Z jenerasyon, uzun, tabut şeklindeki tırnaklarını mini Fransız manikürleriyle takas ediyor. Ve de uzun, tatlı bukleler yerine kısa örgüleri, kıyılmış kakülleri tercih edecekler. 2023’te küçük güzellik, büyük çıkışını yapıyor. Elveda, çok uzun. Artık insanlar taze yeni bir başlangıç deniyor.

Havuz Patileri

Dalış yapan köpekler! Köpek yavruları kürek çekiyor! 2023’te havuz partileri doruklara çıkıyor. Parti davetiyelerinden, parti hediyelerinden, parti dekorasyonlarından bahsediyoruz. X ve Boomers kuşağı, bir sonraki evcil hayvan havuz partisi için geri çekilmeyi planlamıyor. Atla dostum, su çok iyi. X ve Boomers kuşağı, dikkatlerini tüylü bebeklerine çeviriyor ve çocuklara yönelik toplantıların yerini evcil hayvan partileri alıyor.

Duşların Değişimi

Banyo yok mu? Sorun değil! 2023, tamamen yükseltilmiş duş rutini ile ilgili olacak. X ve Boomers kuşağı, önümüzdeki yıl duş bombaları ve evde spa banyoları arayarak, durulamayı bir ritüele dönüştürecek. Spa benzeri duşlar, su tasarrufuna yönelik küresel bir baskı ve daha fazla zemin alanı ihtiyacı sayesinde küvette uzun süre kalmanın yerini alacak. Spa benzeri bir banyo deneyimi yaratmak için daha erişilebilir yollar arayan X ve Boomers kuşağıyla, ritüel durulamaların yükselişte olması hiç de şaşırtıcı değil.

Bilimkurgu Kıyafetleri

2023 modasında ışık yılı önde olacak. Z ve Y kuşağı siber sokak giyimi, galaktik gözlükler ve oyuncu-kız stillerini tercih ettikçe, distopik kıyafetler ve fütüristik uyum aramaları artacak. Karanlık sinematik fantezilerden ilham alan insanlar, modanın sınırlarını zorluyor.

Yağmur Manzaraları

Yeşil yaşam gelişti, ancak 2023’te insanlar su tasarrufunu yeni zirvelere taşıyacak. Ve bu sadece kuraklığın vurduğu ortamlar için geçerli değil: Dünyanın her yerindeki Boomers kuşağı ve X kuşağı, evlerini daha sürdürülebilir hale getirmenin doğal yolları için yağmur suyu hasadı, yağmur varilleri ve kuraklığa dayanıklı çevre düzenlemesine yatırım yapacak. İnsanlar, ekolojik ayak izlerini azaltmanın ve lüks bir ev estetiğini korumanın birbirini dışlamak zorunda olmadığını fark ettiler. Alanlarını kuraklık ve diğer doğal afetlere karşı korurken doğal malzemelerin güzelliğini ve zarafetini benimsiyorlar.

Hipstoric

2023’te insanlar evlerinde eski şeyleri onurlandırmanın yeni yollarını bulacaklar. Elinizde bir el var mı? Bu aramalar, insanların genellikle miras kalan vintage parçaları modern tarzlarıyla birleştirmelerine yardımcı oluyor. Bu trendleri yönlendiren Boomers ve X kuşağı sayesinde antikalar hiç bu kadar şık görünmemişti.

İlk Hareket

2023’te insanlar ekranlarını esneme hareketleri ve masalarını trisep dips ile değiştirecek. Bu ilkel, teknoloji karşıtı egzersizler, insanları telefonlarını bırakmaya ve duruşlarına öncelik vermeye davet ediyor. X kuşağı ve Y kuşağı, önümüzdeki yıl “ilk hareket” ve “boyun kamburu egzersizleri” gibi aramaların artmasıyla bu trendi yukarı çekiyor.

YOLO Yılları

Pinterest'in 2023 Trend Öngörüleri
Pinterest

Sadece bir kere yaşarsın yılları geldi. Üzgünüm çocuklar, Nana’nın planları var. 2023’te Boomers ve X kuşağı, 100. doğum günü partilerinden 50. yıldönümlerine kadar önemli dönüm noktaları için destansı partiler planlayacak. Ne derler bilirsiniz: Daha fazla yıl, parti yapmak için daha fazla sebep. Pandemi herkes için zor bir dönemdi. Artık kısıtlamalar hafiflediğine ve normallik yeniden ortaya çıktığına göre, Boomers ve X kuşağı içinde bulunduğumuz anı en iyi şekilde değerlendirmeye kararlı. 2023’te bu kitle için kutlamalar yeni bir anlam kazanacak ve bunlar partinin hayatı olacak.

Kır Çiçekleri

Eczacı estetiği, her yaştan insanın kır çiçeği kekleri ve papatya tatlıları gibi iddialı tatlı ikramlarla uğraşmasıyla mutfağa geliyor. Bir zamanlar basit bir ekşi maya olan şey, tam anlamıyla yenilebilir bir sanatsal ifadeye dönüştü. X kuşağı ve Y kuşağı fırıncılar, unlu kreasyonlarını süslemek için doğaya dönüyor ve bu buket pişirme trendini benimsiyor.

Dördüncü Üç Aylık Dönem

İnsanlar doğum sonrası ihtiyaçları için giderek daha fazla Pinterest’e geliyor. Özellikle Y kuşağından yapılan aramalar, bu yıl insanların o ünlü dördüncü üç aylık dönemde, ebeveynleri desteklemenin yollarını aradıklarını ve doğum sonrası yemeklerden hediyelere ve temel ihtiyaçlara kadar her şeyi araştırdıklarını gösteriyor. Milenyum kuşağı (“paylaşım kuşağı” olarak da bilinir), bebeklerden doğum günlerine kadar yaşamdaki kilometre taşları ve yemek zamanı gibi mikro anlar için sosyal medyaya yönelmesiyle bilinir. Bu nedenle, bu demonun doğum sonrası dönemin derinliklerine inmek ve ebeveynliğin ilk günlerini kolaylaştırmak için Pinterest’e yönelmesi şaşırtıcı değil.

Farklı Randevular

Akşam yemeği ve film randevuları 2022’de kalıyor. Önümüzdeki yıl, Z jenerasyonu farklı türde bir flört deneyimine başlayacak, kitapçı buluşmaları, müze buluşmaları ve akvaryum maceraları gibi deneyimsel gezileri tercih edecek. Çünkü “kitapçı ve deniz ineği” varken kimin “akşam yemeği ve sinemaya” ihtiyacı var?

Romantik Komedi Özü

Modada yeni bir ana karakter var. 2023’te Z kuşağı ve Y kuşağı, slip elbiseler, askılı üstler, kargo pantolonlar ve pençe klipslerle dolaplarını romantikleştirecek. 2000’lerin en sevdiğiniz romantik komedilerinden ilham alan yeni bir sevimli buluşma türüne hazır olun. Y kuşağı için bu nostaljik bir trend olabilir, ancak Z Kuşağı için bu nostaljik değil: Sırf onu yaşamadığınız için içinde yaşayamayacağınızı kim söylüyor?

Mantar Dekoru

Sıkıcı evler, gidiyor. 2023’te Z ve Boomers kuşağı, kutsal alanlarında tuhaf tasarım, mantar dekoru ve fantezi sanatına yer açacak. Karantina sırasında insanların, kendilerini evden çıkmadan yaratıcı bir şekilde ifade etmenin yeni yollarına ihtiyacı vardı. Böylece, yatak odalarını yaratıcı cennetlere dönüştürdüler ve “garip dekor” estetiğini denediler. Bu maksimalist kendini ifade biçimi, önümüzdeki yıl artmaya devam edecek.

Püsküller

Püsküller, 2023’te büyük bir geri dönüş yapacak ve beklediğiniz şekilde olmayacak. X ve Y kuşakları, tipik püsküllerini serbest sallanan püsküllü kıyafetler, elbiseler ve ceketler için takas edecek. Ve sıra dışı gelinler için püsküllü gelinlikler yükselişte. Son birkaç yıl oldukça durgun geçti ve şimdi yeniden hareket etme zamanı. Saçakların özgür ruhlu akışkanlığı, insanların rahatlık, hafiflik ve çapkın bir eğlence duygusu hissetmelerine yardımcı olacak.

Saç Bakımı

2023’te saç bakımına hızlı bir başlangıç yapmak istiyorsanız köklerinize geri dönün. “Ciltleşme” veya kafa derisine ve başınızın tepesine odaklanma bu yıl öncelik olacak. X kuşağı ve Boomers’tan yapılan aramalar, “kafa derisi tedavisi” ve “temiz kafa derisi” gibi kafa derisi bakımında bir artış olduğunu gösteriyor. Şimdi, kim kafa derisi masajı ister?

Mavi ve Pembenin Ötesinde

Cinsiyet normları ve ebeveynlik yaklaşımları da değişiyor. Z ve Y kuşağı arasındaki aramalar, yeni nesli yetiştirirken ikiliği de yıkma arzusu gösteriyor. Zamir bilgi kartları ve cinsiyet bayraklarından öz kimlik sanatına ve unisex isimlere kadar, cinsiyetten bağımsız ebeveynliği gururla uyguluyorlar. Daha kapsayıcı ve kabul edici bir toplum haline geldikçe, ebeveynler çocuklarıyla cinsiyet çeşitliliği, kendini ifade etme ve zamirlerin kullanımı hakkında konuşmanın yollarını arıyor. Kitaplar, etkinlikler ve sanat gibi kaynaklar, gelecek nesil için geleneksel klişeleri yıkarak bu sohbetleri başlatmaya yardımcı olabilir.

Durulma

2023’te hislerinizi hissetmenin daha fazla yolu olacak. Etkileyici sanat ve müzik terapisinin yanı sıra sanat günlükleri gibi terapiler, konuşma terapisine alternatifler artıyor. Z ve Y kuşağı, kendileri üzerinde çalışmanın yeni ve yaratıcı yollarını arayarak bu trendi yönlendiriyor. Bu değişim sayesinde, insanlar kendilerini geleneksel konuşma terapisinin ötesine bakma ve müzikten günlük yazmaya ve etkileyici sanat etkinliklerine kadar kendilerini desteklemek için en iyi yaratıcı çıkışları bulma konusunda güçlenmiş hissedecekler.

Özgür Ruhlar

İçki yargısına yeter! Bazen insanlar içmek isterler, bazen istemezler, bazen sadece biraz içmek isterler, bu o kadar da karmaşık değil. Herkes için alkolsüz kokteyller, kokteyller ve düşük alkol oranı seçenekleri talep eden X kuşağı bu trendi yönlendirecek. Tüketiciler alkol hakkında yeni bir düşünce biçimini benimsiyor. Akşamdan kalma olmaktan nefret edenler için düşük alkollü seçeneği oluşuyor. İnsanlar kendi kurallarına göre ve istediklerini istedikleri zaman içecekler.

Trenler Yolculukları

Daha sürdürülebilir seyahat? 2023’te tren yolculuğu büyük bir geri dönüş yapacak. Daha hızlı biniş, ekstra diz mesafesi, doğal manzaralar ve daha düşük karbon ayak izi sayesinde Z kuşağı ve Y kuşağı, bu zamansız ulaşım yöntemi için yenilenmiş bir sevgi bulacak. Avrupa interrail, tren fiyatları ve tren seyahati estetiği aramalarının tümü yükseliş trendinde. Pandeminin ardından insanlar en az ekolojik etkiyle seyahat etmenin yollarını arıyor. Birincil ulaşım şekli olarak trenleri seçiyorlar ve bununla övünüyorlar! Ülkeler yeni tren güzergahları eklemeye ve yataklı vagon tanıtımları başlandı bile.

Cha-Ching Mücadelesi

Finansı eğlenceli hale getirin. Bu yıl, X ve Y kuşağı, mali durumlarını oyunlaştırmanın yeni yollarını arayacak, bütçe zorluklarını araştıracak ve oyunları kurtaracak. Küresel yaşam maliyetleri arttıkça, para yönetimi yaş grupları arasında daha önemli hale geliyor. İnsanlar zor bir konuyu ödüllendirici hissettirmeye çalışıyor ve tasarruflarını başlatmak için erişilebilir ve eğlenceli yollara yöneliyor.

Kağıt Sanatları

Analog hobiler: şu anda öyle. Boomers ve Z kuşağı kurnazlık isteklerini tatmin etmek için kağıt oymacılığı, origami ve kağıt sanatına yönelirken, kağıt el sanatları bu yıl geri dönüş yapacak. Dijital olarak detoks yapma arzusu, bu kağıt sanatı trendini yönlendiriyor. İnsanlar kapanmanın ve gevşemenin yollarını arıyorlar ve analogda iyileştirici bir çıkış yolu buldular. Bu, yaratıcı, farklı ve dikkatli sanat biçimi tüm yaşları kapsıyor.

Rave Kültürü

Rave kültürü önümüzdeki yıl hüküm sürecek. Z kuşağı ve Y kuşağı, iki yılı aşkın bir süredir karantinada kaldıktan sonra iyileşirken, dünyanın her yerindeki gece kulüplerini, depoları ve ev partilerini devralacaklar. Techno stili, çılgın moda ve house müzik kıyafetlerinin hepsi yükseliş trendinde. Pandemi kısıtlamaları gevşemeye devam ederken Z kuşağı ve Y kuşağının çılgın kültüre ve onun imza estetiğine olan sevgilerini yeniden alevlendirmesi şaşırtıcı değil. İnsanlar kendilerini özgür bırakabilecekleri ve istedikleri gibi giyinebilecekleri kapsayıcı, özgürleştirici alanlar bulmak istiyor.

Ev Önü

Arka bahçeler bir anı oldu ve şimdi karşılayana iyi hizmet etme zamanı. 2023’te ön sundurma spot ışığı alacak. Artan aramalar, Boomers ve X kuşağının girişlerini ayrıntılı dekor ve süslemelerle süsleyeceğini gösteriyor. Ev fiyatları yükselmeye devam etse bile, insanlar evlerine kişisel ve bütçe dostu yollarla değer katmaya çalışacaklar.

Suyosunu Vitamini

2023’te en süper yiyecekler denizden olacak. Asya kültürlerinde uzun süredir devam eden bir temel olan okyanus bazlı gıdalar ve mineraller, çok ihtiyaç duyulan sağlık yararları sayesinde tüm dünyada Y ve X kuşağı arasında popülerlik kazanıyor. Yeşil alg ve nori’den deniz yosunu atıştırmalıklarına kadar her şey yükseliş trendinde. Japonya, Kore ve Filipinler gibi yerlerde uzun süredir temel olan bu sebzeler, daha fazla insan tarafından keşfedikdikçe ana akım haline geliyor.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları