preloader

Şehir Hayatınızı Kolaylaştıracak Uygulamalar

01.09.2022
Şehir Hayatınızı Kolaylaştıracak Uygulamalar

Yazı Boyutu:

Gündelik yaşantınızı organize ederek şehirde her türlü işinizi planlamanıza yardımcı olacak uygulamaları keşfedin.

Cep telefonlarımız her an eliminizin altında ve bu cihazlar üzerinde çalışan uygulamaların hayatımıza kattığı değer sürekli artıyor. Bu yazımızda sizlere hayatınızı farklı alanlarda kolaylaştıracak, gündelik yaşantınızı organize ederek şehirde her türlü işinizi planlamanıza yardımcı olacak uygulamaları anlatıyoruz.

Armut

Şehir Hayatınızı Kolaylaştıracak Uygulamalar

Ev ve işyerlerinde ihtiyaç duyulan çoğu hizmet ve servise erişmeyi kolaylaştıran Armut’ta temizlik, tadilat ve nakliyat gibi profesyonel hizmetlerin yanı sıra sağlık, özel ders ve düğün gibi alanlarda da alternatif tekliflere ulaşmak mümkün oluyor. Armut’ta ihtiyaca uygun hizmet ve sağlayıcı seçmek son derece kolay. Planlama ve ödeme gibi adımlarda da uygulamanın kolay arayüzü yol gösterici oluyor.

Diaro

Şehir Hayatınızı Kolaylaştıracak Uygulamalar

Çok platformlu bir günlük uygulaması olarak öne çıkan Diaro’ya telefon, tablet veya bilgisayarınızdan erişerek yazdıklarınız anında senkronize oluyor. Yazılara resim ekleme yeteneği de dikkat çekici. Uygulama ayrıca, notlarınızı anahtar kelime, tarih, etiketler veya konuma göre bulmanızı sağlayan güçlü bir arama işlevi sunuyor. PIN, güvenlik kodu veya parmak izi ile özel günlük yazılarınızı şifreyle girilecek biçimde koruma altına alabilirsiniz.

Google Drive

Şehir Hayatınızı Kolaylaştıracak Uygulamalar

Google’ın bulut depolama hizmeti Google Drive, farklı platformlardan dosyalarınızı yükleyip dilediğiniz zaman erişebileceğiniz ve paylaşabileceğiniz bir platform. Farklı dosya türlerini ortak biçimde düzenelenebilecek biçimde yüklemenin mümkün olduğu Google Drive’da ücretsiz depolama kapasitesini yükseltmek için aylık belirli bir ücret ödemek gerekiyor. Yedeklemek istediğiniz önemli dosyalarınız için de Google Drive oldukça cazip bir seçenek.

Study Bunny

Şehir Hayatınızı Kolaylaştıracak Uygulamalar

Eğlenceli ve kullanışlı bir odaklanma uygulaması olan Study Bunny’de motivasyon figürü olarak bir tavşan kullanılıyor. Tavşanı mutlu etmek için karnını doyurmak, yani odaklanmak gerekiyor. Uygulamanın içinde to-do list (yapılacaklar listesi) ve flashcard (hafıza kartları) hazırlanabiliyor. Study Bunny’de kazanılan coin’ler ile arka planda müzik çalınabiliyor. 1 coin almak için 10 dakika çalışmak gerekiyor.

Money Manager

Şehir Hayatınızı Kolaylaştıracak Uygulamalar

Kişisel bir finans uygulaması olan Money Manager, paranızı yönetmeyi kolaylaştırıyor. Finansal planlama, inceleme, gider takibi ve kişisel varlık yönetimi için kullanabileceğiniz uygulama, kişisel ve ticari finansal işlemlerinizi kaydetmeye ve harcama raporları oluşturmaya, günlük, haftalık ve aylık finansal verilerinizi gözden geçirmeye yardımcı oluyor. İster belirli bir hedef için tasarruf etmeye başlayın, ister her ay gerçekte ne kadar harcadığınızı görmek için harcamalarınızı takip edin…

Smoke Free

Şehir Hayatınızı Kolaylaştıracak Uygulamalar

En iyi sağlık uygulamaları arasında bulunan Smoke Free, adı üstüne sigarayı bırakmak isteyenler için son derece faydalı bir uygulama. İçme isteği üzerine odaklanan uygulama, kullanıcıyı motive edecek araçlara sahip. Çeşitli görevlerle ilerleyen sigara bırakma uygulaması sigaranın azaltılmasının etkilerini rakamsal olarak veya grafik şeklinde gösteriyor.

Pepapp

Şehir Hayatınızı Kolaylaştıracak Uygulamalar

Akıllı telefonların ve planlama uygulamalarının yaygınlaşmasıyla duvar veya masa takvimleri pek kullanılmıyor. Özellikle adet döngüsü takibi için dijital takvimlere ihtiyaç duyuluyor. Adet takvimi uygulamaları arasında bulunan Pepapp, kadınsal döngüyü takip etmeye olanak tanıyor. Adet, pms, ovülasyon takvimi Pepapp, ruh haline ve güncel bilgilere göre faydalı ve eğlenceli bildirimler gönderiyor. Doğum kontrolü ile ilgili bilgilendirme de yapan uygulama cinsel sağlığa dair bilgileri şifreli bir şekilde saklamayı sağlıyor.

iHeartRadio

Şehir Hayatınızı Kolaylaştıracak Uygulamalar

Radyo severler için de mobil dünyada pek çok seçenek bulunuyor. En iyi müzik çalar uygulamaları arasında bulunan iHeartRadio, veri akışını destekleyen AM ve FM radyo istasyonlarını da içeriyor. Chromecast desteği, Android Wear desteği ve Android Auto desteği sunuyor. Mevsimlik radyo istasyonları, podcast’ler, talk radyo ve komedi şovları dinlemek isteyenler iHeartRadio radyo uygulamasını tercih ediyor.

Headspace

Şehir Hayatınızı Kolaylaştıracak Uygulamalar

Meditasyon, daha sakin olmanın, daha net düşünmenin ve rahatlamanın en erişilebilir yollarından biri. Başlamanız için en iyi uygulamalardan birinin Headspace olduğunu söyleyebiliriz. En iyi farkındalık uygulamalarından biri olan Headspace, Netflix’teki belgesel serisiyle de ününe ün kattı.

Özellikle meditasyonun daha ruhsal yönlerine hazır değilseniz, Headspace bunu basitleştiriyor. Bu uygulama ile basit farkındalık egzersizlerine odaklanabilirsiniz. Bu etkinlikler, ne kadar hızlı ilerlediğinize bağlı olarak üç ila on dakika arasında sürebilir. Ayrıca, hiçbir seansı kaçırmamanız için programınıza göre çalışmanıza izin veren esneklik sunuyor.

Photo Editor by Aviary

Şehir Hayatınızı Kolaylaştıracak Uygulamalar

Birçok efekt ve tek dokunuşla geliştirme seçenekleriyle birlikte gelen Photo Editor by Aviary, en iyi ücretsiz fotoğraf düzenleme uygulamaları arasında bulunuyor. 1500’den fazla ücretsiz efekt, çerçeve, kaplama ve çıkartma arasından seçim yapmaya olanak tanıyan uygulama, tek dokunuşla geliştirme seçenekleri sayesinde fotoğraf düzenleme işlemini kısa sürede gerçekleştiriyor.

Sleep Cycle

Şehir Hayatınızı Kolaylaştıracak Uygulamalar

Yatağınıza yattığınız andan sabaha kadar geçen sürede uykunuzu takip eden Sleep Cycle uygulaması uyku düzeninizin detaylı analizini sunuyor. Benzersiz tasarımıyla uykunuzun en hafif evresinde olduğunuz anda sizi uyandıran Sleep Cycle’ın sağladığı uyku verileri Excel dosyasına aktarılabiliyor. Ayrıntılı uyku istatistikleri ve günlük uyku grafikleri sunan Sleep Cycle, patentli ses teknolojisi sayesinde uyku analizi yapmaya olanak sağlıyor. Ayrıca, çevrimiçi yedekleme imkanıyla uyku verilerinizi güvence altına alıyor.

Flipboard

Şehir Hayatınızı Kolaylaştıracak Uygulamalar

Okumaktan hoşlandığınız makale türlerine pratik biçimde erişmek için kullanabileceğiniz Flipboard, okumak istediğiniz her şeyin tek bir yerde olmasını sağlamak için akıllı deergiler oluşturmanıza olanak tanıyor. Tercihinize göre size makaleler de öneren uygulama CNN, The Washington Post, Forbes, Wired, National Geographic, Rolling Stone, The New York Times ve daha pek çok ünlü kaynaktan yazılar okumayı sağlıyor. Daha da iyisi, aynı fikirde olan diğer insanlarla etkileşim kurmak için sürekli büyüyen topluluğa da katılabilirsiniz.

Find My Family

Şehir Hayatınızı Kolaylaştıracak Uygulamalar

Konumunuzu arkadaşlarınızla ve sevdiklerinizle hızlı bir şekilde paylaşmak için “Find My Family” gibi bir uygulamaya sahip olmak istemez misiniz? Uygulama, aileniz ve arkadaşlarınızla koordine olmanızı çok daha kolay hale getiriyor. Arkadaşınızın gerçek zamanlı konumunu özel bir harita üzerinde görüntülemenizi sağlıyor. Arkadaşınız evden, işten ve okuldan gelip gittiğinde uygulama size haber veriyor. Aileniz bir sürüşü tamamladığında da sizi uyarabilir. Ayrıca sevdiklerinize fotoğraf paylaşmanızı ve mesaj göndermenizi sağlıyor. Çarpışma algılama hizmetini kullanarak arkadaşlarınızı araç kullanırken koruyabilirsiniz. Ayrıca Find My Family, kaybolan veya çalınan telefonunuzu da bulmanızı sağlar.

Dub Müzik Çalar

Şehir Hayatınızı Kolaylaştıracak Uygulamalar

İnternetsiz müzik uygulamaları arasında bulunan Dub Müzik Çalar; klasik, hip-hop, rock ve diğerleri gibi 9 farklı tipte ekolayzır ayarına sahip olmasıyla diğer müzik çalar uygulamaları arasında farklılık gösteriyor. Hız kontrolü ve ses dengesi kontrolü sağlaması ve ana ekran ile kilit ekranı widget’ları sağlaması da Dub uygulamasını en iyi müzik çalar uygulamaları listesine yerleştiriyor.

Focus To-Do

Şehir Hayatınızı Kolaylaştıracak Uygulamalar

Focus To-Do, Pomodoro tekniği ile yapılacaklar listelerini bir araya getiriyor. 25 dakikada bir 5 dakikalık aralar vermeyi sağlayan uygulama, tamamlanmış görevlerin istatistiklerini, odaklanma süresinin Gantt şemasını gösteriyor. Ücretsiz olarak sunulan uygulamada önem düzeyi yüksek olan görevler renklerle vurgulanabiliyor. Arka plan sesleri çalışma zamanında odaklanmaya yardımcı oluyor.

Meditopia

Şehir Hayatınızı Kolaylaştıracak Uygulamalar

Dokuz milyondan fazla kullanıcısıyla son dönemlerin en popüler meditasyon uygulamaları arasında bulunan Meditopia, 1000’in üzerinde derin meditasyon içeriğiyle dikkat çekiyor. Ücretsiz Türkçe meditasyon uygulaması Meditopia, sekiz farklı dili de destekliyor. Uygulamada uyku, ilişkiler, yalnızlık, yetersizlik hissi gibi birçok başlık ile birlikte günün ilham veren sözleri, hatırlatmalar gibi bölümler de bulunuyor.

Nike Training Club

Şehir Hayatınızı Kolaylaştıracak Uygulamalar

Evde spor uygulamaları arayışındaysanız spor denildiğinde akla gelen marka Nike’ın uygulaması Training Club’u tercih edebilirsiniz. Hedef üzerine kurulu fitness programları içeren uygulama, ekipmanlı veya ekipmansız egzersizler sunuyor. Kendi ihtiyaçlarınıza ve kişisel hedeflerinize göre düzenleyebileceğiniz uygulama hareketleri için görüntüler içeriyor. Uygulama başlangıç düzeyinde olanlar tarafından rahat kullanılıyor. Uygulamayı iOS ve Android cihazınıza indirebilirsiniz.

My Fitness Pal

Şehir Hayatınızı Kolaylaştıracak Uygulamalar

Egzersiz uygulamaları arasında diyet listesi sunmasıyla öne çıkan My Fitness Pal, egzersiz takip grafikleri ve kolay okunabilir arayüzü ile kullanıcı dostu bir uygulama. My Fitness Pal uygulaması ile yiyeceklerinizin kalorilerini hesaplayabilir, beslenme takibinizi yapabilir, spor destek besinlerinizi ayarlayabilirsiniz. Uygulamayı Android ve iOS cihazınıza indirebilirsiniz.

VSCO

Şehir Hayatınızı Kolaylaştıracak Uygulamalar

Üstün fotoğraf düzenleme araçlarına sahip olan VSCO, hem fotoğraflara hem videolara filtre eklemeye olanak tanıyor. Topluluk odaklı özellikleriyle de fark yaratan uygulamanın sanatsal efektleri de dikkat çekiyor. Özel diyafram ve odaklanma kontrolleri sayesinde favori kamera uygulamanız haline dönüşebilecek VSCO fotoğraf düzenleme uygulaması, uygulama içi satın alımlarla açılabilen birden fazla hazır ayar seçeneğine sahip.

Buffer

Şehir Hayatınızı Kolaylaştıracak Uygulamalar

iOS ve Android’de kullanılabilen uygulama, farklı sosyal medya hesaplarını tek bir ekrandan yönetmenizi sağlar. Sosyal medya aracılığıyla her zamankinden daha fazla bilgilendirildiğimiz günümüzde, sosyal medya platformlarını yönetmeyi kolaylaştıran Buffer, küçük işletmeleri için de en sezgisel ve uygun fiyatlı sosyal medya yönetim olanağı verir. Sosyal içerik planlayabilir, etkileşim verilerini ve içgörülerini alabilir ve tüm gönderilerinizi tek bir yerde görebilirsiniz. Buffer, üç sosyal platformda hesaba sahip bireysel kullanıcılar için ücretsiz seviyeden başlayarak hesaplarınız çoğaldıkça farklı fiyatlandırma seçenekleri sunar.

Erdal Kaplanseren
Erdal Kaplanseren Tüm Yazıları