preloader

2022’nin Dijital Trendleri

19.12.2021
2022’nin Dijital Trendleri

Yazı Boyutu:

Salgın hastalığın gölgesinde geçen son iki yılın ardından, 2022’nin teknolojik yönelimleri bazı güncellemerle ortaya çıktı. Teknolojik gelişmeler ve kullanıcı davranışları, pandeminin getirdiği değişikliklerin aslında kalıcı olduğunu gösterdi. 2022’nin dijital trendlerini 10 başlık altında mercek altına aldık.

Teknolojinin gelişim hızı son yıllarda daha büyük bir ivme kazandı. İş ve sosyal yaşamın dijital dünya üzerine yığılmasının bunda etkisi büyük. Eski teknolojiye yönelik yeni icatlar ve iyileştirmeler; yaşamı değiştirmeyi, daha kullanışlı ve erişilebilir olma vaadiyle konumlanıyor. Ancak hem fiziksel hem de dijital teknolojinin somutlaşması, tasarlaması ve mükemmelleşerek ürün haline gelmesi zaman alıyor. Bu nedenle, piyasaya çıkmaya hazır olmadan yıllar önce yeni teknoloji hakkında bilgi sahibi olabiliyoruz. Bu gelişmelerin önümüzdeki 3 ila 5 yıl içinde iş ve özel yaşamlarımızı yenden biçimlendirmesi bekleniyor.

McKinsey ve Gartner gibi araştırma şirketlerinin raporlarından faydalanarak 2022 yılında öne çıkacak 10 teknoloji trendini derledik.

Online Alışverişte Artırılmış Gerçeklik

2022’nin Dijital Trendleri

Sadece 10 yıl önce devrim niteliğinde bir kavram olan online alışveriş, gıdadan giyime ve eşyaya kadar her şeyi tek tıklamayla doğrudan kapımıza getiren bir kapsama kavuştu. Ancak çevrimiçi alışverişin yetersiz kaldığı bir alan varsa, o da beklentileri yönetmektir.

Son birkaç yıldır gündemdeki yerini koruyan Artırılmış Gerçeklik (AR) ile satıcılar artık gerçekçi 3D ürün modelleri oluşturarak potansiyel alıcıların ürünü satın almadan önce ellerindeymiş gibi görmelerine olanak tanıyor. Yani bir kıyafeti giyinmeden üzerinizde nasıl durduğunu canlandırabileceksiniz. Veya bir koltuğun salonunuzda nasıl durduğunu görüp öyle satın alacaksınız. Bu teknoloji, yalnızca satın almak istediğiniz ürünün daha doğru bir örneğini sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda emin olmadığınız şeyleri satın almama imkanı sunacak.

Akıllı TWS Kulaklıklar

2022’nin Dijital Trendleri

Pandemiye rağmen, küresel TWS (Gerçek Kablosuz Stereo Kulaklık) pazarı yıldan yıla %78 büyüdü ve 2021’de yıllık %33 büyüyerek 310 milyon adede ulaştı. Evden çalışma modelinin yaygınlaşması ve eğlence içeriklerinin tüketimi için akıllı telefonlara olan bağımlılığın artması da TWS kulaklık talebini katlanarak artırdı. Kişisel ses alanındaki bu büyük dönüşüm ayrıca, Yapay Zeka ve Makine Öğrenmesi teknolojilerinin artan olgunluğu ile daha zengin bir ses deneyimi için fırsat yaratıyor. Kablosuz kulaklıklarda gürültü engelleme ve düşük güç tüketimine dönük gelişmeleri 2022 yılında daha net göreceğiz. Makine Öğrenmesi destekli sensörlerin kulaklıklarda yaygın olarak uygulanması, iyileştirilmiş analiz ve doğru çevresel gürültü tespiti gibi devrimsel faydalar sağlayacak. Yani yeni bir kulaklık almayı planlıyorsanız 2022’nin ortalarını beklemenizi tavsiye ederiz.

Dijital ve akıllı ev teknolojileri

2022’nin Dijital Trendleri
Digital tablet screen with smart home controller on a wooden table

Dünyaca ünlü araştırma ve danışmanlık şirketi McKinsey’in Küresel Yöneticiler Anketi’ne göre dijitale bağlı tüm disiplinler, son 2 yıl içinde 7 yıllık gelişime eş değer şok edici bir sıçrama yaşadı. Aynı McKinsey raporuna göre, meydana gelen tüm değişikliklerden en önemlileri kalacak ve insanların uzaktan etkileşim tercihi bunlardan biri olacak.

Ev teknolojilerinin, son birkaç yıla kadar eğlence ağırlıklı olması da değişimin merkezlerinden biri olacak. Evden çalışma modelinin büyük bir hızla yaygınlaşması, hizmet ve donanım alanlarında yenilikler doğuracak. Bu elbette ev eşyalarını ve genel olarak ev yaşamındaki düzeni de derinden etkileyecek.

Gartner’ın raporuna göre de evde daha fazla zaman geçiren insanlar, eşya yatırımlarını akıllı ürünlerden yana kullanmaya yönelecek. 2022 yılında ev eşyalarını uzaktan ve otomasyonla yönetmeye dönük ürünlerin gelişiminde bir sıçrama yaşanacak. Işıklandırma, güvenlik, iklimlendirme ile ses ve görüntü ürünlerinin ağa bağlanması; Yapay Zeka destekli sesli asistanları daha gerekli hale getirecek. 2022 alışveriş listenize bir sesli asistan eklemenizde fayda var.

Teknolojide Sürdürülebilirlik

2022’nin Dijital Trendleri

Modern teknolojik aletler, günlük hayatımızın kalıcı bir parçası olduklarını kanıtladı. Hem çevresel, hem de ekonomik olarak daha sürdürülebilir hale getirme konusunda 2022 parlak bir yıl olacak. İnsanlar önümüzdeki yıl, eski cihazlarını değiştirmek yerine onarmaya ve yeniden kullanmaya yönelik daha büyük bir değişim görecek. Ayrıca, uzun ömürlülüğü artırmak ve çevre üzerindeki olumsuz etkiyi azaltmak için daha yeni cihazlar daha iyi malzemelerden yapılacak.

Düşük karbonlu ve biyolojik olarak parçalanabilen malzemelerden enerji verimliliğine ve daha büyük kapasiteli pillere kadar her şeyi görebiliriz. Ayrıca, gelecekteki telefonlar çok daha fazla iş yükleneceği için; daha uzun bir fiziksel kullanım ömrüne sahip olmaları da muhtemel. 2022’de alacağınız bir teknolojik cihazı, önceki yıllarda çıkanlara göre çok daha uzun süre kullanmamız mümkün olacak.

Düşük Kodlu ve Kodsuz Yazılım

2022’nin Dijital Trendleri

Otomasyon ve her şey için bir uygulama oluşturmak, büyük işletmelerden küçük işletmelere ve hatta profesyonel ve amatör bireylere kadar herkes için daha önemli hale geliyor. Ancak çoklu programlama dillerinde kapsamlı bilgi her zaman bir engel oldu. Adından da anlaşılacağı gibi, düşük kodlu ve kodsuz, çok genel tanımıyla yazılım oluşturmak için sürükle ve bırak gibi görsel öğelere dayanan yazılım geliştirme teknikleri olarak açıklanabilir. Kod tabanlı yazılımın yakın zamanda ortadan kalkmasını beklemek belki hayali olabilir ancak düşük kodlu ve kodsuz alternatifler, bir uygulama veya yazılım geliştirmek için gereken süreyi önemli ölçüde azaltabilir. Düşük kodlu ve kodsuz yazılım ayrıca teknolojiyi, bir fikri olan herkes için erişilebilir hale getirerek, sadece uzman yazılımcıların değil, teknik bilgiye sahip olmayan standart kullanıcıların da uygulama tasarlamasını mümkün kılacak.

5G Teknolojisi

2022’nin Dijital Trendleri

Yıllar süren büyük yatırımlarla geliştirilen 5G’nin benimsenmesi ve önümüzdeki yıl 4G’yi geride bırakması bekleniyor. Nesnelerin ağa bağlanmasında hız ve performans konularında çok büyük bir gelişme sağlayacak olan 5G teknolojisi, güvenlik ve düşük gecikme süresi sayesinde çok sayıda yeni uygulama ve kullanım senaryosuna ortam yaratacak. Pek çok şirket 5G özellikli akıllı telefonları ve cihazları zaten tanıtmış olsa da, yarı iletken endüstrisi en çok fayda sağlayan sektör.

Daha hızlı bağlantı, uzaktan sağlık sağlık hizmetleri gibi bazı hassas alanlarda da 5G’nin muazzam gelişimine heyecanla tanık olacağız. Yüksek bağlantı hızı, eğlence içeriklerine erişimde de önemli farklar sağlayacak. Henüz 4K içerikler büle çok yaygınlaşmamış olsa da, 20Gbps kapasiteli 5G bağlantısı ile 8K içerikleri de hiç beklemeden izleyebileceğiz.

2021’de küresel 5G bağlantılarının sayısı üç katına çıkarak 670 milyona ulaştı ve önümüzdeki yıl içinde daha geniş bir pazara ulaşacak. Ülkemizde de telekom operatörlerinin 5G yatırımları, Batı ülkelerini aratmayacak nitelikte.

Yapay Zeka

2022’nin Dijital Trendleri

Yapay zeka teknolojisinde kat edilen yol bizlere birbirinden faydalı ve eğlenceli ürün/hizmetler olarak dönüyor. 2022’de yapay zeka destekli teknolojik aletlerin, uygulamaların, web sitelerinin ve araçların patlamasını bekliyoruz. Chatbot’ları insan müşteri destek temsilcilerinden ayırt etmek zorlaşacak. Üstelik sadece yazılı değil, sesli destek servislerinde de robot ve gerçek insanı ayırmak daha zor olacak. Ayrıca sosyal medya ile müzik ve video servislerinde içerik önerileri geleneksel veri analizinden ziyade bir yapay zekadan geleceği için çok daha isabetli olacak. Spotify haftalık keşif listeniz size çok daha fazla hitap edecek diyebiliriz.

Parolasız Kimlik Doğrulama

2022’nin Dijital Trendleri

Gün içinde kaç cihaza veya hesaba giriş yapmak için litre giriyoruz hiç düşündünüz mü? Neyse ki cep telefonlarında biyometrik güvenlik yaygınlaştı da iris veya parmak izi tanımayla epeyce bir zahmetten kurtuluyoruz. Yapay Zeka ve Makine Öğrenmesi daha akıllı hale geldikçe, en güçlü parolalar bile yeterli sürede kırılabiliyor.

Neredeyse her yerde mobil cihazlar ve biyometri kullanarak parolasız kimlik doğrulamaya doğru kademeli bir geçişe tanık olacağız. Bu yalnızca düzinelerce parolayı saklama ve düzenli olarak değiştirme zorunluluğunu ortadan kaldırmakla kalmayacak, aynı zamanda çok daha güvenli olacak. Bu sayede dolandırıcılardan da korunmak mümkün olacak.

Sanal Moda

2022’nin Dijital Trendleri

Artırılmış Gerçeklik teknolojisi geliştikçe ve sosyal medya kullanımı arttıkça, insanlar özellikle Instagram ve benzeri sosyal medya platformlarında gönderilerine daha fazla yatırım yapacak. Yani artık şirketler, en son tasarım giysilere binlerce harcamak yerine, sadece fotoğraflarda görülebilen lüks giysiler satmaya başlayacak.

Sanal moda, üst düzey aksesuarları daha erişilebilir hale getirecek. Ayrıca tek bir Instagram gönderisi için satın alınan hızlı moda giyim ürünlerinin tüketimini sınırlayabilir ve çevre üzerinde net olumlu bir etki yaratabilir. Yani üzerinizde çok iyi duran kıyafet ve aksesuarları sadece sanal olarak satın alıp giyinerek fotoğraflar çekebilir, Instagram’da gururla paylaşabilirsiniz.

Herkes için Sanal Gerçeklik

2022’nin Dijital Trendleri

2022 trendleri arasında adı çok genen Yapay Zeka, Makine Öğrenmesi, Artırılmış Gerçeklik ve 5G teknolojisinin birleşiminden doğan “sanal gerçeklik evreni”, 2022’nin en çok konuşulan ve küçük parçalarıyla hayatımıza giren trend olacak. Facebook’un çatı şirket adını Meta olarak değiştirmesine paralel biçimde gündemde kendine yer bulan Metaverse, sanal gerçeklik üzerinde şekilenecek.

Bunun ilk adımı ise sanal gerçeklik cihazlarının uygun fiyatla satın alınabilir olması olacak. Sanal gerçekliğin eğlence dışındaki alanlarda uygulandığını göreceğiz. Örneğin araştırmacılar, öğrenciler ve tıp uzmanları, soyut ve karmaşık konular hakkında daha fazla bilgi edinmek için sanal gerçekliği kullanabilir. Benzer şekilde, uzaktan çalışanlar sanal toplantılara katılmak ve çalışma kültürüne katılmak için sanal gerçeklik cihazlarını kullanabilir.

Sonuç Değerlendirmesi:

2022’de piyasaya çıkması beklenen pek çok teknolojik yenilik henüz başlangıç aşamasında. Yılın ilerleyen aylarında, araştırmalar meyvelerini daha fazla verdikçe, bahsettiğimiz dijital trendlerin rafine versiyonlarını görmemiz olası.

2022’de piyasaya sürülecek olan teknolojinin, kısa bir süre sonra takip edilecek daha ileri gelişmeler için muhtemelen bir basamak taşı olacağından da bahsedebiliriz. Bu nedenle, geleceğin teknolojisinin getireceği sonsuz olasılıklar için açık fikirli olmakta fayda var.

Erdal Kaplanseren
Erdal Kaplanseren Tüm Yazıları