preloader

Yeni Bir Düşünme Biçimi: Etik Seyahat

Yeni Bir Düşünme Biçimi: Etik Seyahat

Yazı Boyutu:

Seyahat ederken rotanızı yeni bir düşünme biçimi ile tekrar gözden geçirmek isteyebilirsiniz. Etik seyahat nedir, sizler için inceledik.

Neden etik seyahat?

Yeni Bir Düşünme Biçimi: Etik Seyahat

Bali, ekolojik krizin ortasında. Endonezya adalarının yarısında nehirler kurudu ve kumsallar erozyona uğradı. Geçtiğimiz sene yetkililer Bali kıyılarında 6 kilometre uzunluğa ulaşan “çöp acil durumu” ilan ettiler. Yüzlerce kişinin görev aldığı temizlik esnasında her gün kumsallardan 100 ton atık toplandı. Nedeni? Gelmeye devam eden turistler. Zira ada nüfusu 4 milyonken Bali 7 milyon yabancı turisti ağırlamak durumunda kalıyor.

Kitlesel turizmden nasibini alan tek yer Bali değil. Turistlerin çöp ve yiyecek atıklarının adanın ekosistemini tehlikeye atması nedeniyle Tayland topyekun bir adayı kapattı. Venedik’te kıyıya yanaşan cruise gemilerinden akın eden turistler nedeniyle ev sahipleri evlerini Airbnb’den kiraya vermek zorunda kaldı. Tüm İspanya çevresinde -Barselona, San Sebastian, Bilbao ve Mallorca’da- turizmin günlük yaşamı olumsuz etkilemesi nedeniyle turizm karşıtı gösteriler düzenlendi.

Seyahat etmek kolaylaştığından beri turizmde ciddi bir patlama yaşandı. 1996 senesinde turistlerin toplam seyahati 560 milyon yolculukken bu sayı 2016’da ikiye katlandı. Ve dünya çapında turizm çevresel çöküntülere, yüksek yaşamsal fiyatlara ve hatta mekansal tahliyelere neden oldu.

Tüm bu rakamsal değerlerin yolu tek bir soruya çıkıyor; seyahat etmeyi bırakmalı mıyız?

Yeni Bir Düşünme Biçimi: Etik Seyahat

Turizm bir ülkenin ekonomisini domine ettiğinde, bazı devletler turistleri kendi vatandaşlarından öncelikli kılıyor. Dünya çapında bakıldığında, turizm kaynaklı mekansal tahliye örnekleriyle karşılaşmak mümkün. Geçtiğimiz sene Tanzanya’da avcılık turizmini geliştirmek adına 6.800 kişi evlerinde çıkarılarak yaşam alanları turizm amaçlı dönüşüme uğratıldı. Benzeri örnek, kaplanların “turizme açılması” gerekçesi ile Hindistan’da yaşandı.

Turizm, iklim değişikliğinden muzdarip olan bölgelerdeki lokal ekosistemleri de olumsuz yönde etkiliyor. Ekonomisi turizmle dönen Malezya’da sahil kıyısını genişletmek adına Langkawi adasının yağmur ormanları katledildi.

Değişen ne?

Yeni Bir Düşünme Biçimi: Etik Seyahat

Artık turistler seyahatlerinin gidecekleri yeri olumsuz yönde etkilemesinden endişeli ve seyahat planlarını buna göre yapıyor. Yapılan araştırmalar seyahatseverlerin %60’ının artık bölge halkına, doğasına veya ekonomisine zarar vermemesinden emin oldukları destinasyon seçeneklerine yöneliyor. Örneğin, doğal kaynakların korunmasına destek olmak isteyen turistler Kosta Rika’yı tercih ederken, gönüllük fikri üzerine seyahat edenler Kamboçya’ya gidiyor.

Bazı ülkeler de gelecek turist niteliğini ve niceliğini değiştirmek yönünde adımlar atıyor. Bhutan’da “yüksek değer-düşük zarar”yaklaşımı ile turistlerin günlük minimum 200 dolar harcama yapması koşulu getirildi. İtalyan hükümeti 2021 itibariyle cruise gemilerinin Venedik şehir merkezine yanaşmasını yasakladı. Malezya, UNESCO Dünya Mirası bölgelerinden Melaka ve George Town’da yaşayan halkı turizm planlamasına dahil ederek şehirlerine gelen turistler konusunda ortak bir vizyon yaratmayı amaçlıyor. Yine de 229 UNESCO bölgesinin neredeyse yarısında aktif bir turizm yönetimi planı uygulanmıyor.

Sürdürülebilir bir çözüm önerisi

Yeni Bir Düşünme Biçimi: Etik Seyahat

Lüks seyahat sektörü turizmi iki tarafın da kazandığı bir duruma dönüştürecek çözüm yolları üretmeye başladı. Ekolojik bilinçli seyahatseverler artık daha etik ve sürdürülebilir çözümlere yöneliyor. Bu çözümlerin başında da “gitmemek” geliyor. Bu, tabii ki, seyahat etmemek anlamına gelmemeli; sadece Venedik veya İspanya gibi açık açık turist istemediğini söyleyen veya Bali gibi ekonomisini bağladığı turizmin ekolojik dengesini altüst ettiği yerler yerine farklı alternatiflere yönelmek.

Etik seyahat için birkaç öneri

Yeni Bir Düşünme Biçimi: Etik Seyahat

Ocak 2013’te açılan Sleeping Around, Antwerp’in faklı lokasyonlarında konumlanan bir gezici otel. Gemi konteynerlerinin sürdürülebilir malzemelerle sade otel odalarına dönüştürülmesi ile yaratılan odalar, gecelik konaklama için ideal. Yerinizi ayırttığınızda o tarihte odanızın nerede olacağının lokasyon bilgisi GPS ile size iletiliyor.

Yeni Bir Düşünme Biçimi: Etik Seyahat

Portekiz’in kuzeyinde yer alan Eco-Resort Pedras Salgadas’da ormanlık alanın doğasına uyumlu olarak inşa edilmiş kabinlerden oluşan bir tesis. Doğal yaşama en az zararı verecek şekilde tasarlanan kabinlerde kalan ziyaretçiler ile coğrafya arasında bir bağ kurulması amaçlanmış.

Yeni Bir Düşünme Biçimi: Etik Seyahat

Bogota’da sekiz katlı yaşayan bir duvarın içinde kurulan B3 Hotel Virrey, dış cephesinde %40’ı Kolombiyaya has tür olan 25.000 bitkiye ev sahipliği yapıyor. Bu dikey bahçe otelin çevreye verdiği olası kirliliği önlüyor.

Yeni Bir Düşünme Biçimi: Etik Seyahat

Hampshire’deki oda-kahvaltı hizmeti sunan Cottage Lodge içinde yer alan Standing Hat odasında televizyon seyretmek isteyen ziyaretçiler pedal gücüne başvuruyor.

Yeni Bir Düşünme Biçimi: Etik Seyahat

Şili’deki Tierra Patagonia Hotel & Spa’da konakladığınız zaman size takip edilebilir bir ağaç tohumu veriliyor ve o tohum sizin için Şili Patagonya bölgesindeki yangından tahrip olmuş bölgeye ekiliyor. Siz daha sonra aldığınız koordinatları Google Maps üzerinden belirleyebiliyor ve bir sonraki ziyaretinizde ağacınızın gelişimini izleyebiliyorsunuz.

Zeynep Özar Berksü
Zeynep Özar Berksü Tüm Yazıları