preloader

Dünyanın En İyi Kitesurf Noktaları

08.06.2022
Dünyanın En İyi Kitesurf Noktaları

Yazı Boyutu:

Rüzgarla dans etmenin en adrenalin dolu yolu olan kitesurf’ün en popüler destinasyonlarını keşfedin.

Akyaka, Muğla, Türkiye

Dünyanın En İyi Kitesurf Noktaları

Dünyanın en iyi kitesurf destinasyonlarından biri de Akyaka. Üstelik dünya standartlarında ve her seviyeden kitesurf yapmak isteyen herkesin gereken her ekipmanı kiralayabileceği; gerekirse işin uzmanlarında ders alabileceği Lenovo Kitextreme okulu da burada yer alıyor. Türkiye’de kitesurf’e ilk başlayan kişi olarak tanınan ve dünyanın farklı yerlerindeki kitesurf yarışmalarından dereceyle ayrılan Taner Aykurt’un kurucularından olduğu okulda en iyi standartlarda eğitim sağlanıyor. Bu nedenle de dünyanın farklı yerlerinden kitesurf tutkunları ve bu sporu öğrenmek isteyenler için Akyaka tercih sebebi oluyor.

Akyaka’nın durgun ve sığ denizi, rüzgarı, sakin ortamı ve diğer tüm coğrafi özellikleri kitesurf yapmak için burayı en elverişli yerlerden biri haline getiriyor. Uzun bir sahili olması da ne kadar çok kişi burada bir araya gelirse gelsin kalabalık bir his vermiyor.

Web sitesi: Lenovokitextreme.com

Instagram: Lenovo Kitextreme

{773200}

La Ventana, Meksika

Dünyanın En İyi Kitesurf Noktaları

Meksika’nın batı sahilindeki La Ventana, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan bir bölge. Bu özelliği ile de kitesurf tutkunlarının her yıl akın ettiği La Ventana, turkuaz suyu, sıcak havası ve rüzgarı ile her seviye için uygun. Geniş ve sakin bir plaja sahip La Ventana, sabah ve öğlen başlangıç seviyesindekiler için uygun olurken, gün ortasında ise ileri seviyedeki sporcuların tercihi oluyor. Yakın zamanda plajın arka tarafında yer alan lagünün de kitesurf alanına dahil edildiğini belirtelim.

Maui, Hawaii

Dünyanın En İyi Kitesurf Noktaları

Hawaii’de yer alan Maui adası, kitesurf tutkunlarının önemli lokasyonlarından biri. 1996 yılında ilk yarışmalara ev sahipliği yapması ile kitesurf’ü popüler hale getiren Maui, sıcak havası ve güçlü rüzgarı ile sporcuların tercih ettiği noktalardan biri oluyor. Kahului Havaalanı’na yakın olan bu ada, Mart ve Ekim ayları arasında rüzgarlı bir havaya, Ekim-Mart ayları arasında ise büyük dalgalara sahip oluyor.

Gökçeada, Çanakkale

Dünyanın En İyi Kitesurf Noktaları

“Yavaş Şehir” (Cittaslow) unvanına sahip olan Gökçeada, hem sakin bir tatil hem de kitesurf deneyimi yaşamak isteyen herkes için ideal bir destinasyon. Adanın en popüler kitesurf noktası; arnavut kaldırımlı sokakları ve tarihi Rum evleri ile eşsiz bir atmosfere sahip Eşelek Köyü sahili. Tüm sene devam eden kuvvetli rüzgarlar sayesinde sörf mevsimi Gökçeada’da hiç bitmezken, kitesurf yaparken hissedeceğiniz özgürlük hissi de çok uzun süre hafızalarınızdan silinmeyecek.

{774988}

Mui Ne, Vietnam

Dünyanın En İyi Kitesurf Noktaları

Alternatif tatil adreslerinden biri olan Vietnam aynı zamanda kitesurf sevenlerin bir araya geldiği lokasyonlardan bir tanesi. Neredeyse tüm yıl boyunca kitesurf yapmaya elverişli olan rüzgarları ve hava durumu sayesinde de her zaman tercih edilebiliyor. Başlangıçtan uzmanlığa her seviyede kitesurf yapanları ağırlayan Vietnam’ın Bình Thuan Eyaleti’ndeki Mui Ne kasabası aynı zamanda mükemmel manzaralara sahip eski bir balıkçı köyü özelliği de taşıyor.

Le Morne, Mauritius

Dünyanın En İyi Kitesurf Noktaları

Son zamanların en sevilen tropik tatil destinasyonlarından biri olan Mauritius, kitesurf yapmak için de tercih edilen bir yer. Özellikle Nisan ayından Kasım’a kadar elverişli hava durumuna ve rüzgar hızına sahip olan Le Morne, farklı stillerde kitesurf yapmaya da imkan tanıyor. Mauritius’un enfes coğrafyasının artısı olarak kitesurf’ün yanı sıra birçok su ve su altı sporlarını da bu adada deneyimlemek mümkün.

Turks ve Caicos Adaları

Dünyanın En İyi Kitesurf Noktaları

Turkuaz sular üzerinde kitesurf yapmanın çok daha farklı olacağını düşünüyorsanız bu rotayı mutlaka değerlendirin. Karayipler’deki muhteşem denizi ile tanınan Turks ve Caicos Adaları, Kasım ve Ağustos ayları arasında çok sayıda kitesurf tutkununu ağırlıyor. Üstelik başlangıç seviyesi de dahil olmak üzere her seviye için uygun sulara ve iklime sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Özellikle Şubat ve Mart ayında şiddetli rüzgarları olan Turks ve Caicos Adaları’nda kitesurf yapmak için hem Kuzey hem de Güney cephede birçok koy ve sahil bulabilirsiniz.

{774985}

Tarifa, İspanya

Dünyanın En İyi Kitesurf Noktaları

Güney İspanya’da yer alan Tarifa, her kitesurf seviyesi için Avrupa’nın en çok tercih edilen noktalarından biri. 10 km plajı ve yılda 300’den fazla güneşli güne sahip olan bu bölge, en çok Temmuz ve Ekim ayları arasında rüzgarlı oluyor. Nisan ve Haziran ile Eylül ve Kasım aylarında en kalabalık dönemlerini yaşayan Tarifa aynı zamanda “GKA Kite World Tour” destinasyonu unvanına sahip.

*AdvertisementBu içerik Lenovo Kitextreme sponsorluğunda hazırlanmıştır.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları