preloader

Bodrum'un Yeni Asyalısı: Attiko

Bodrum'un Yeni Asyalısı: Attiko

Yazı Boyutu:

Mett Hotel içerisindeki Attiko, beğenilen Pan Asya mutfağı seçkileri ve muhteşem Bodrum manzarasıyla misafirlerini ağırlıyor.

Daha önce yine Mett Hotel içerisinde bulunan İtalyan restoranı Isola Manzara Gardens’ı denemiştim ve çok memnun kalmıştım. Bu kez keyifli bir yemek tecrübesi için yine Mett Hotel içerisinde bulunan Attiko’ya geldim.

Attiko Ambiyans ve Manzara

Bodrum'un Yeni Asyalısı: Attiko

Mett Hotel içerisine girdiğinizde otopark alanına yönelip aracınızı bırakmanız gerekiyor. Ardından buggy’ler sizi Attiko’nun bulunduğu kısma götürüyorlar. Girişte çok zarif dekore edilmiş bir bekleme alanı bulunuyor. Fotoğraf çekmeye çok uygun olan bir çardak kurmuşlar. İçeri girerken Uzak Doğu esintilerini hissetmeye başlıyorsunuz.

Bodrum'un Yeni Asyalısı: Attiko
Bodrum'un Yeni Asyalısı: Attiko

Attiko’da iki tip masa var. Birincisi koltuklarda oturarak yemeğinizi yiyebilirsiniz. İkincisi ise sandalyelerde. Manzara ise muhteşem. Demirlemiş yatların ışıkları mehtaba karışıyor. Bütün koy ayağınızın altında. Hafif bir meltem var havada. Ferahlıyoruz.

İçeri girdiğinizde sizi turkuaz rengi büyükçe bir bar ve DJ kabini karşılayacak. Ben müzik listesini çok beğendim. Biraz deep house, biraz asya tınıları. Dilerseniz yemek öncesi ya da sonrasında bir kokteyli barda oturarak yudumlayabilirsiniz.

Bodrum'un Yeni Asyalısı: Attiko

Passion Fruit&Basil Mule

Biz barda oturmadık ancak yemek öncesi kokteyl ısmarladık. Madem Uzak Doğu restoranına geldik, oradan ürünlerin kullanıldığı imza kokteyllerden denememiz gerektiğini düşünerek Saketini ve Passion Fruit&Basil Mule isimli iki kokteyl ısmarladık. Birinin ana malzemesi sake, diğerinin ise Haku votka. Kokteylin bardağı çok hoştu. Asla ısıtmıyor kokteyli. Üstelik sanki yeşil çay içiyormuşçasına kendi kendinize sürekli servis ediyorsunuz.

Yeni açıldıkları için biraz konfor alanları içerisinde kalmayı tercih etmişler. Menüleri Uzak Doğu mutfağının en meşhur ve sevilen lezzetlerinden meydana geliyor ancak seçenekler sınırlı. Çok ufak bir menüleri var. Lezzetli olduğu sürece bu durum benim işimi kolaylaştırıyor. Çünkü ‘neyi seçsem’ diye düşünmeden neredeyse bütün menünün tadına bakma imkanına erişiyorum.

Attiko Yemekleri

Tempura Karides, Wasabi Mayonez

Bodrum'un Yeni Asyalısı: Attiko

Bütün halde tempura edilen karides içi yumuşak, dışı çıtır dokusuyla gönlümüzde hoş bir yer edindi. Beş parça servis ediliyor. Yanındaki wasabili mayonezin içerisindeki lime ekşiliği ve balın tatlılığı çok güzel bir aroma ortaya çıkarmış. Karidese de oldukça yakışmış. Güzel bir başlangıç tabağıydı.

Çıtır Kalamar, Wasabi Mayonez

Bodrum'un Yeni Asyalısı: Attiko

Kalamarın dış dokusundaki tempuranın çıtırlığı gayet iyiydi ancak -benim şansıma ya da bir sebepten- kalamarın kendisi biraz sertti. Açıkçası fazlaca çiğnemek durumunda kaldık. Bir eleştirim de şu: Böylesine dar bir menüde aynı pişirme tekniğine sahip iki deniz mahsulünün sosları farklı olabilirdi.

Yakitori Selection

Bodrum'un Yeni Asyalısı: Attiko

Teriyaki sos ile harmanlanmış somon, dana eti ve tavuk şişten oluşan bir tabak. Sos ürünlere çok iyi yedirilmiş. Tavuk ve et pamuk gibi pişirilmiş. Hem lezzetli hem yumuşak. Çok beğendim.

Somon Tradito

Bodrum'un Yeni Asyalısı: Attiko

Çiğ servis edilen incecik somon dilimleri üzerinde balık yumurtaları mevcut. Her bir lokmada ağızda patlıyorlar. Ponzudan yapılmış bir sos ile servis edilen tradito’nun enfes tadı damağımızda kaldı.

Sushi Çeşitleri

Bodrum'un Yeni Asyalısı: Attiko

Menüde vejetaryen olanı da dahil beş çeşit sushi var. Her bir tabak sekiz parça halinde ve bir klasik olarak zencefil turşusu ve wasabi ile birlikte geliyor. Biz dana eti ve kuşkonmazlı; klasik somonlu maki ve tuna ile avokadodan oluşan sushileri tattık. Burada ufak bir eleştiri yapmam gerekiyor. Elbette ben bir sushi ustası değilim ancak sushi pirincinde biraz daha pirinç sirkesi aromasını almak isterdim. Sushi benim için biraz da o demek.

Tavuk Satay, Yer Fıstığı Sos

Bodrum'un Yeni Asyalısı: Attiko

Zencefil, chili ve sarımsakla marine edilip şişlere takılarak ızgarada pişirilmiş çöp şiş görünümündeki tavuk satayın yumuşaklığı önünde saygıyla eğilmekle birlikte yer fıstık sosun kıvamı ve lezzetine de şapka çıkarıyorum efendim.

Dana Kontrafile, Miso Sos

Miso yani soya ezmesi ile servis edilen kontrafile pamuk gibi pişirilmiş; ki kontrafile pişirmek gerçekten maharet ister. Et bleu yani sadece etrafı mühürlenip dilimlenmiş şekilde masamıza geldi. Aslında orta az pişmiş et seven biri olsam da bayıla bayıla yedik. Üzerine biraz deniz tuzu ile çok lezzetliydi.

Çikolatalı Fondant ve Mochi

Bodrum'un Yeni Asyalısı: Attiko

Fondant’ın kıvamı ve lezzeti oldukça yerindeydi. İçerisinden çikolata akan lava kek, çikolata şelalesi ya da volcano diye de isimlendirilebilen tatlıyı susamlı dondurma ile servis ederek ufak bir Uzak Doğu dokunuşu yapmışlar.

Mochi ise lezzetli olsa da bana göre olmayan bir tatlı. Hafif marshmallow dokusunu andıran pirinç kekinin mangolusunu sipariş ettik. Tek bir parçayı ikiye bölerek getiriyorlar. Hayatımda ilk defa mochi yediğim için kıyaslayabileceğim bir done yok elimde. Ama dokusal anlamda benim hoşuma gitmedi. Ama bu tekrar ediyorum tamamen benimle ilgili bir durum.

Bodrum'un Yeni Asyalısı: Attiko

Attiko, gelecek vadediyor ve zamanla çok daha iyi bir Asya mutfağı restoranı olacak kanımca. Yeni açılmış bir restoranda ufak tefek eksikliklerin olması kaçınılmaz. Dubai’ye de şubelerini açtıkları zaman menülerinin de daha fazla seçenek içereceğine inancım tam.

Kendilerine bu güzel akşam için teşekkür ediyorum.

Attiko Bodrum, Mett Hotel, Eskiçeşme Mah. Haremtan Sk. Değirmenler Mevkii, Bodrum

Telefon: 0252 316 48 48

Efe Metin Çakıroğlu
Efe Metin Çakıroğlu Tüm Yazıları