preloader

Mükemmel Spor Kıyafeti Seçimi Hakkında Her Şey

27.01.2023
Mükemmel Spor Kıyafeti Seçimi Hakkında Her Şey

Yazı Boyutu:

Açık ya da kapalı alanda yapılan her spor spor için seçilen kıyafetin önemi var. Kumaşı, dikimi, tarzı ve daha birçok detayıyla spor kıyafetin nasıl olması gerektiğini spor giyim koleksiyonları tasarlayan Comeup‘ın Marka Direktörü Fatma Kaya ile konuştuk.

Mükemmel Spor Kıyafeti Seçimi Hakkında Her Şey
Fatma Kaya

Spor kıyafetleri seçiminde ilk dikkat edilmesi gereken detay ne olmalı?

Kusursuz bir spor için dikkat edilmesi gerekenlerden biri kıyafet seçimidir. Her antrenman için kusursuz rahatlık sunarak egzersiz keyfini en yüksek seviyeye ulaştıran inovatif tasarımlar, hem rahat hem de verimli bir spor yapmak isteyenlerin ilk tercihi olmalı. Yenilikçi tasarımların başında da dikişsiz giyim teknolojisiyle üretilen ürünler geliyor. Dikişsiz giyim teknolojisi, yüksek kaliteli, uzun süre kullanıma dayanıklı kumaşlarla her yöne esneyebilen bir rahatlık sağlıyor. Dikişsiz giyimle üretilen tasarımlar, spor sırasında hareket kabiliyetini en üst düzeye çıkarıyor. Egzersiz keyfini en yüksek seviyede yaşatıyor.

{28785}

Spor kıyafetlerinde çok farklı kumaşlar artık karşımıza çıkabiliyor. Hangi kumaşları ya da nasıl içeriği olan kıyafetleri seçmeliyiz?

Spor için kıyafet seçimi yapılırken dikkate alınması gereken en önemli nokta kumaşın yapısıdır. Sporun gerekliliklerine uygun yeni teknoloji ile üretilen sentetik kumaşların tercih edilmesi daha doğru olacaktır. Egzersiz esnasında terli kalmanız hem cildinizin tahriş olmasına hem de bakteri oluşumuna neden olur. Bu nedenle çabuk kuruyan cilde nefes aldıran hava sirkülasyonu sağlayan kumaşlar, sporseverler için doğru tercih olacaktır.

Mükemmel Spor Kıyafeti Seçimi Hakkında Her Şey

İç mekân ve dış mekân sporları için seçim yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Dış mekân sporlarında kumaşları ve teknik özellikleri ihtiyaçlara göre dizayn edilen performans ürünlerinin tercih edilmesinden yanayız. Yaz aylarında dilediği her an spor yapmak isteyen kullanıcılar; sporda, sokakta, özgür kılan teknik özelliklere sahip ürünleri tercih etmeli. Zihinleri ve bedenleri sağlıklı tutmayı hedefleyen, spor yapan kişiyi sıkmayan, hareketlerini sınırlamayan tasarımlara yönelmeli. Bu noktada eğer günlük egzersiz kapalı alanda yapılacaksa, 4 yana esneyebilen kıyafetler tercih edilmeli. Özellikle kışın spor yapanlar ağırlıklı olarak kapalı alanları tercih ettikleri için koku ve bakteri oluşumu ile mücadele eden teknik ürünleri seçmeleri de büyük önem taşıyor. Diğer taraftan spor tutkunları, hem açık hem de kapalı alanlar için ürün tercih ederken koku ve bakteri oluşumu ile mücadele eden teknik ürünleri seçmeye dikkat etmeliler. Söz konusu özelliği bulunduran tasarımlar ter kokusu ve bakteri oluşumu ile mücadele ederek, rahat bir kullanım sunuyor.

Hangi spor dalı için nasıl kıyafet seçilmeli?

Her spor kıyafeti her sporda kullanılmayabilir. Örneğin bisiklet sporu ile uğraşıyorsanız, bacak arası jel pedler ile desteklenen tayt ve şortları tercih etmelisiniz. Koşu sporu için tasarlanan teri hızlıca emerek dışarı atan, cilde nefes aldıran özel kumaşlar ile tasarlanan giysileri seçmeniz verimliliğinizi arttıracak, sağlığınızı koruyacaktır. Fitness gibi fit görünümü ortaya çıkaran sporlar için kadınlar sporcu sutyeni ve taytları tercih etmeli. Bunun dışında renkli, konforlu ve esnek spor kıyafetlerinin tercih edilmesi, sporseverlerin motivasyonunu artırırken, aynı zamanda antrenmanın daha eğlenceli geçmesine de olanak sağlar.

Doğru bedeni bulduğumuza nasıl emin olabiliriz?

Her spor türünde farklı hareketler yapmanız gerekir. Bu nedenle tercih ettiğiniz spor kıyafetlerin çok bol olması yapmanız gereken hareketleri zorlaştırabilir. Vücudu sıkmadan saran, nefes aldıran, esneyerek bedeninizin hareketlerine uyum sağlayan spor kıyafetleri sayesinde egzersizinize daha iyi uyum sağlayabilirsiniz. Kıyafetlerinizin çok dar ve bol olması antrenmandan alacağınız verimi düşürebilir. Çok dar ve esnekliği iyi olmayan kıyafetler kasların hareketini kısıtlar ve kan dolaşımına zarar verir. Spor yaparken bedeninizin rahat olması çok önemlidir. Bu nedenle sporseverlerin beden seçimi yaparken bu kriterlere dikkat etmesi büyük önem taşıyor.

Mükemmel Spor Kıyafeti Seçimi Hakkında Her Şey

Spor kıyafetlerin bakımı ve temizliği nasıl olmalı?

Günlük spor aktivitelerinde tercih edilen spor kıyafetleri; teri emme ve hızlı kuruma özelliği olan, hava alan ve bedeni rahat ettiren kumaşlardan yapılmakta. Spor giysileri ne kadar rahat ve kullanışlı olursa, spor süreleri de o derece uzar. Bu noktada spor kıyafetleri seçimi büyük önem taşıyor. Spor giysileri için oluşturulan yıkama ve bakım talimatları da giysilerin daha uzun süreler boyunca yıpranmadan kullanılması için fayda sağlar. Bu bağlamda, her spor aktivitesinden sonra, spor kıyafetleri mutlaka havalandırılmalı, nemli ya da terli spor giysileri hemen yıkanmamalı. Yıkama öncesi giysinin yıkama talimatı incelenmesi de büyük önem taşıyor. Bazı spor kıyafetleri kurutma makinesinde zarar görmektedir, kurutma yaparken bu noktalara dikkat edilmelidir. Spor giysileri temizlenirken kategorilerine göre ayrılmalı, açık ve koyu renkli giysiler mutlaka ayrı yıkanmalı.

{33659}

Comeup’ın koleksiyonunda hangi parçalar bulunuyor?

Comeup olarak dinamik renkler ve teknik özellikli malzemelerle sınırsız spor modası başlatarak, kullanıcılara daha fazla kombin özgürlüğü sunuyoruz. Zıt renkleri bir araya getirerek farklı tarzların ortaya koyulmasını sağlayan koleksiyonlarımız; pastel ve daha yumuşak tonlardaki renk paletleriyle de kusursuz kombinlerin oluşturulmasına imkân tanıyor. Yeni sezonda, ana ürün kategorileri olan tayt, sporcu sutyeninin yanında sezonun ihtiyaçlarına uygun uzun kollu üstler, ceketler, spor tulumlar, crop top’lar, pantolon ve spor tişörtlerimiz öne çıkıyor. Taytlarda kullandığımız ve farklı derecelerde kompres özelliklere sahip olan kumaşlarımız, kullanıcılara tercih şansı sunuyor. Üstlerde ise oldukça yumuşak dokular ve jakarlar (desenlerle oluşturulan özgün kumaş) göze çarpıyor. Sporcu sutyeni ve atletlerde kullandığımız takıp çıkarılabilir pedler de çok fonksiyonlu kullanım olanağı sağlıyor. Tasarımlarda, düz kumaşların yanında, ribli, grafik tasarımlı ve çift renkli dokular spor modasına yeni bir soluk getiriyor.

Koleksiyonlarınızda spor kıyafetini çok daha konforlu yapan detaylar var. Bu detayları ve kullandığınız teknolojileri nasıl anlatırsınız?

Tüm sporseverlere konforlarından ödün vermemeleri için inovatif, kullanıcı dostu ve şehrin dinamizmine uyum sağlayan çağdaş ürünler sunuyoruz. Dayanıklı ve yüksek kaliteli ipliklerden üretilen ürünlerimizin yüzde 95’i dikişsiz giyim teknolojisi ile tasarlanıyor. İnovatif birçok özelliğinin yanı sıra ürünlerimizde; ter kokusu ve bakteri oluşumunu engelleyen Silverplus, dört yöne esneme ve kullanıcıların hareketlerini kısıtlamadan toparlayıcılık sağlama gibi temel özellikler bulunuyor. Her antrenman için kusursuz konfor sunarak egzersiz keyfini en yüksek seviyede yaşatıyor.

Ürünleri iplikten itibaren kendimiz ürettiğimiz için yeni kaliteleri, yeni iplik karışımlarını, ürün performansını artırmaya yönelik teknik özellikleri Ar-Ge sürecinde denemeyi çok önemsiyoruz. Alanımızda ortaya çıkan inovasyonları yakından takip ediyoruz. Sezon renklerimiz trendler ile uyumlu ancak markanın duruşu çok renkli olduğu için alışılmışın dışında renkler denemek konusunda cesur davranıyoruz. Koleksiyonlarda ana hedefimiz kalite standartlarımızı koruyarak trendleri ürünlere yansıtmak. Protolar (ilk numune) çıktıktan sonra fitting (prova) sürecinde ürün performansından emin olmak için ürünleri üretime almadan önce mutlaka kendi ekibimiz ile deniyoruz.

Mükemmel Spor Kıyafeti Seçimi Hakkında Her Şey

Spor kıyafeti konusunda beğenilen bir marka olmayı başardınız. Hikâyenizi anlatabilir misiniz?

Comeup olarak aktif spor giyim pazarında faaliyet göstermek üzere, odak noktası performans ürünleri olan moda ve teknik özellikleri spordan sokağa taşımak hedefi ile 2 yıllık bir ön hazırlık dönemi geçirdik. Hazırlıkların ardından dikişsiz giyim alanında ürün geliştirme, üretim ve ihracat tecrübesi olan Alper Moda tarafından kurularak 2020 Nisan ayında faaliyete başladık. Sadece kendi web sitemizden satış yapma hedefiyle yola çıkarak markamızı yukarıda saydığım ihtiyaçları karşılamak üzere hayata geçirdik. Her antrenman için kusursuz rahatlık sunarak egzersiz keyfini en yüksek seviyeye ulaştıran inovatif tasarımlara sahip ürünlerimiz, yüksek esneme ve toparlayıcılık özelliğine sahip kumaş yapısı ile spor yapan kişiyi sıkmadan, hareketlerinin sınırlanmasına engel oluyor.

{52964}

Kullanıcı dostu ve şehrin dinamizmine uyum sağlayan çağdaş tasarımlarımız, enerjisi yüksek kullanıcılara hitap ediyor. Bu bağlamda, günlük kullanım ve performans odaklı tasarımlar üretirken, hem antrenmanlarda hem de sokakta önceliğini konfor sağlamaya veriyoruz. Comeup olarak spor tutkunları için alternatif birçok ürün sunarken, tarzına sportif şıklık katmak isteyenler için de birbirinden farklı tasarım ve renkli seçenekleri kullanıcılarımızla buluşturuyoruz. Özellikle bedeni sıkmadan toparlayıcı etki gösteren teknik kumaşlar, kusursuz silüeti yakalamamızı sağlayan tasarım ve örgü tekniklerimiz sayesinde kullanıcılarımızın sokak stilini yukarıya çekerek, ürünlerimizin sporda olduğu kadar gündelik hayatta da tercih edilmesini sağlıyoruz.

Kübra Haniç İnce
Kübra Haniç İnce Tüm Yazıları