preloader

Paris 2024 Yaz Olimpiyatlarına Dair Her Şey

01.02.2024
Paris 2024 Yaz Olimpiyatlarına Dair Her Şey

Yazı Boyutu:

Sporun ve dünya gündeminin kalbini hızlandıran Paris 2024 Yaz Olimpiyatları için geri sayım devam ediyor.

Dört yılda bir; Yaz, Kış ve Paralimpik olarak düzenlenen Olimpiyat Oyunları, milyonlarca insanı şehirlerde ve televizyon başlarında bir araya getiriyor. Dünyanın en büyük ve geniş çaplı spor organizasyonu olan Yaz Olimpiyat Oyunları, yüz yıl sonra yeniden Paris’te gerçekleştirilecek. Paris 2024 Yaz Olimpiyatlarının hazırlık heyecanı devam ederken, etkinlik detaylarıyla ilgili rehberimizi sizler için hazırladık.

Paris 2024 Yaz Olimpiyatları Ne Zaman Başlıyor?

Paris 2024 Yaz Olimpiyatlarına Dair Her Şey

26 Temmuz- 11 Ağustos 2024 tarihleri arasında düzenlenecek olan Olimpiyat Oyunlarına, tarihinde altıncı kez olmak üzere Fransa ev sahipliği yapıyor. Başkent Paris’te yaklaşık 10.500 yarışmacının katılımıyla düzenlenecek etkinlik, 35 ayrı spor dalında düzenlenecek. Programda bulunan 28 sabit spor dalına ek olarak; dalga sörfü, kaykay, spor tırmanış ve break dans dalları da yer alacak. Cinsiyet eşitliği hedefiyle, eşit sayıda kadın ve erkek katılımcının bulunacağı yarışlarda, tarihte ilk kez olmak üzere halka açık maraton koşusu da gerçekleştirilecek. Böylece ülkede yapılan çeşitli koşu organizasyonlarında derece alan amatör sporcular, olimpiyat yarışmacılarıyla aynı parkurda koşabilecekler.

Görkemli açılış töreni ise 26 Temmuz 2024’te şehrin simgesel nehri olan Sen Nehri üzerinde ve çevresinde gerçekleştirilecek. Sporcuları selamlayan tekneler ve özel ışıklandırmalarla unutulmaz bir açılış töreni ön görülüyor. Paralimpik Oyunların açılış töreni ise ünlü Champs-Élysées meydanında; dünyanın farklı yerlerinden 180 delegasyon ve 4000’den fazla yarışmacının katılımıyla düzenlenecek.

Daha önce 1900 ve 1924 yıllarında Yaz Olimpiyatlarının düzenlendiği Paris; 1924, 1988 ve 1992 yıllarında Kış Olimpiyatlarına da ev sahipliği yapmıştı.

Paris 2024 Yaz Olimpiyatları Tanıtım Videosu

2024 Paris Olimpiyatları Etkinlik Takvimi

Paris 2024 Yaz Olimpiyatlarına Dair Her Şey

Geçtiğimiz aylarda açıklanan etkinlik takvimine göre, 27 Temmuz’dan itibaren düzenlenen törenlerle Altın Madalya sahipleri açıklanacak.

Eskrim etkinlikleri, Grand Palais tarihi alanında; judo ise olimpiyatlar için kurulan büyük bir salon olan Arena Champ-de-Mars’da gerçekleşecek. Sokak kaykayı ve yol bisiklet turnuvaları ise Alexandre III Köprüsü çevresinde ve Place de la Concorde meydanında düzenlenecek.

Tenis severler, 27 Temmuz – 4 Ağustos tarihleri arasında; efsanevi tenis kompleksi Stade Roland-Garros’a düzenlenen turnuvayı takip edebilirler. Programda tek ve çift müsabakaları ile karışık çiftler (kadın-erkek) müsabakaları yer alacak.

Yine 27 Temmuz – 4 Ağustos tarihleri arasında olimpiyatların temel sporlarından olan yüzme ve atletizm turnuvaları yapılacak. Bu turnuvalar, dünyadaki tüm televizyon izleyicilerinin çoğunlukla izleyebileceği akşam saatlerinde gerçekleştiriliyor. Finallerin ise 1-11 Ağustos aralığında Stade de France stadyumunda yapılması planlanıyor.

{38159}

Erkekler arası futbol turnuvası finallerini 9 ağustos 2024’te; kadınlar finalini ise ertesi gün, 10 Ağustos’ta izleyebilirsiniz. Futbol turnuvaları ve finalleri, Paris’teki farklı stadyumlarda yapılacağı için etkinlik takvimini tarih yaklaştıkça gözden geçirmek gerekebilir.

Basketbol ve hentbol turnuvaları ise 6 -11 Ağustos 2024 tarihleri arasında; Accor Arena ve Pierre de Mauroy kapalı stadyumlarında gerçekleşecek.

Voleybol turnuvaları ise 27 Temmuz- 11 Ağustos arasında; Paris’in en bilinen sergi ve konferans alanı olan Expo Porte de Versailles içine kurulacak bir spor salonunda yer alacak.

Paris 2024 Yaz Olimpiyatları tüm etkinlikleri görmek için bu linke tıklayabilirsiniz!

Olimpiyatlara Nasıl Bilet Alınır?

Paris 2024 Yaz Olimpiyatlarına Dair Her Şey

1 Aralık 2022 tarihinden itibaren olimpiyatlar için bilet satışları açıldı. Etkinliklere katılmak; bir ya da daha fazla turnuva için bilet almak istiyorsanız öncelikli olarak çekilişe kayıt olmanız gerekiyor. Bunun için olimpiyatların resmi sitesinden bir bilet alma hesabı oluşturuyorsunuz. Daha sonra ise katılmak istediğiniz etkinlikleri ya da çekilişleri belirliyorsunuz.

1 Aralık 2022 – 31 Aralık 2023 tarihleri arasında yapılacak olan çekiliş sonrası, katılım kaydı olanların arasından seçilen kişiler, mail yoluyla açıklanıyor. Bu kişiler Make Yor Games (Kendi Oyununu Yap) paketi ile bir ya da birden fazla turnuvaya, kendi seçeneklerini oluşturarak katılabilirler. Her bir yarışma için 6 bilet alabilen bu kişiler; toplamda 30 bilete kadar satın alım yapabilecekler.

Yoğun olan açılış ve turnuvaların biletleri ise Make Your Games paketlerine dâhil edilmiyor. Bu müsabakalar için alım biletleri, tek alım biletlerinin açıklanacağı Mayıs 2023’te belirlenecek. Tek alım biletlerine sahip olmak için de yine çekiliş kaydı oluşturmanız gerekiyor.

Bilet almak için kayıt: Paris 2024 Yaz Olimpiyatları Resmi Kayıt Sitesi

{38236}

Olimpiyatlarda Nasıl Gönüllü Olunur?

Paris 2024 Yaz Olimpiyatlarına Dair Her Şey

Paris 2024 Olimpiyatlarında ve Paralimpik Oyunlarında yer almak için 45 bin gönüllü arandığı resmi olarak duyuruldu. Gönüllüler dünyanın her yerinden alanında profesyonel olan farklı sporcularla tanışırken; olimpiyat atmosferini de tecrübe edebilecek.

Gönüllülük başvuruları 3 Mayıs 2023 tarihinde sona erecek. Başvuruları kabul edilen adaylar ise Eylül-Aralık 2023 tarihleri arasında, yer alacakları pozisyonlarla birlikte açıklanacak. Gönüllü olmak için aranan özelliklerin başında akıcı şekilde Fransızca ve/veya İngilizce konuşmak geliyor. Ayrıca 18 yaşından büyük olmak ve Paralimpik Oyunların sona ereceği 8 Eylül tarihine kadar çalışabilir olmak da koşulların arasında yer alıyor.

Başvuruda bulunmak için kayıt : Paris 2024 Yaz Olimpiyatları Gönüllü Başvurusu

Paris 2024 Yaz Olimpiyatlarının Maskotu Nedir?

Paris 2024 Yaz Olimpiyatlarına Dair Her Şey

Olimpiyatlar tarihi boyunca ülkeler, kültürel miraslarını aktarmak ve tüm dünyaya göstermek için olimpik yarışların simgesi olarak maskot seçerler. Yerel figürlerin kullanıldığı bu simgeler genellikle hayvan maskotlarıyla belirlenir. Paris 2024 Olimpiyatlarında ise Fransa’nın özgürlük simgesi olan Frig Şapkası kullanılacak. Fransa tarihinde halka uzun dönem eşlik eden bu şapkalar, 1789 Fransız Devrimi’ndeki varlıklarıyla ise özellikle biliniyor.

Türkiye’nin Olimpiyatlardaki Başarıları

Paris 2024 Yaz Olimpiyatlarına Dair Her Şey

1896 yılında Atina’da başlayan ve 4 yılda bir farklı ülkelerde düzenlenen Modern Olimpik Oyunlar’a, Türkiye ilk kez 1908 yılında katıldı. 1936 yılında Berlin’de düzenlenen turnuvalarda ise güreşçi Yaşar Erken, altın madalya kazanırken; güreşçi Ahmet Kiriş ise bronz madalyayı kazandı ve Olimpiyat Oyunlarındaki ilk resmi başarılar elde edildi.

1936 tarihinden 2000 yılına kadar düzenlenen olimpiyatlarda Türkler; 41 altın, 26 gümüş, 37 bronz olmak üzere toplamda 104 madalya kazanmıştır. Madalyaların tümü Yaz Olimpiyatları’nda kazanılırken; Kış Olimiyatları’nda henüz madalya kazanılamamıştır.

Türkiye adına madalya kazanan 85 sporcunun 16’sı, birden fazla madalya sevinci yaşamıştır. Mustafa Dağıstanlı ve Mithat Bayrak güreşte 2 kez altın madalya kazanırken; Naim Süleymanoğlu ve Halil Mutlu halterde 3 kez kazanmştır.

1992 yılında Barselona’da düzenlenen turnuvalarda, judocu Hülya Şenyurt bronz madalyayı kazanarak olimpiyatlarda derece alan ilk kadın sporcumuz olmuştur. 2004 yılında Atina’daki tunuvalarda ise altın madalyayı alarak tarihe ismini yazdıran halterci Nurcan Taylan’dır. Tekvandocu Nur Tatar ise farklı olimpiyatlarda madalya kazanan tek kadın sporcumuzdur.

{38193}

Pandemi nedeniyle 2020 yılı atlanarak 2021 yılında gerçekleştirilen Olimpiyat Oyunlarında ise Türkler 6 branşta toplam 13 madalya elde etti. Tarihte Türklerin en çok madalya kazandığı turnuvalardaki bu branşlar; güreş, tekvando, karete, boks, okçuluk ve cimnastik oldu. Okçulukta Mete Gazoz, bu branşta altın madalya kazanan ilk Türk oldu. Cimnastikte ise Ferhat Arcan, bronz madalya alarak tarihi bir diğer başarıya imza attı. Kadın boks sporcularımızdan Buse Naz Çakıroğlu gümüş madalya alarak bu branşta madalya kazanan ilk Türk sporcu ünvanını alırken; Busenaz Sürmeneli ise altın madalyayı alarak yine tarihe geçti. Tekvandoda 2 bronz madalya kazanılırken; karate branşında ise milli sporcularımız bir gümüş yanı sıra 3 bronz madalya kazandılar.

Dünden Bugüne Olimpiyat Meşalesi

Paris 2024 Yaz Olimpiyatlarına Dair Her Şey

Olimpiyat meşalesi, antik Olimpiyat Oyunları’ndan ilham alınarak modern Olimpiyat Oyunları’na dahil edilen önemli bir sembol. İlk modern Olimpiyat meşalesi 1928 Amsterdam Oyunları’nda yakıldı ancak meşale koşusu fikri 1936 Berlin Olimpiyatları’nda başlatıldı ve o tarihten bu yana her dört yılda bir tekrarlanarak gelenek haline geldi. Olimpiyat meşalesi oyunların başlamasından önce tüm dünyada taşıdığı ateşle sporun ve barışın birleştirici gücünü simgeliyor. Her taşıma seremonisi, meşalenin geçtiği yerlerde insanları bir araya getiriyor ve oyunların coşkusunu arttırıyor.

Olimpiyat meşalesi yani oyunlardan birkaç ay önce Olimpiyat Stadyumu’ndaki olimpiyat kazanını yakacak olan meşale ateşi Yunanistan’ın Olympia kentinde antik yöntemlerle güneş ışınları kullanılarak yakılır. Bu ateş daha sonra belirli rotalar üzerinden dünyayı dolaşarak ev sahibi ülkeye getirilir. Bu süreçte meşale binlerce gönüllü tarafından elden ele taşınır, denizler aşar, dağlar geçer ve bazen hava yoluyla da taşınabilir. Örneğin 2000 Sidney Olimpiyatları’nda meşale Avustralya kıyılarında bir dalgıç tarafından su altında taşındı.

Her Olimpiyat Oyunları’na özel olarak tasarlanan meşaleler, ev sahibi ülkenin kültürünü, tarihini ve oyunların temasını yansıtır. Örneğin, 1992 Barselona Olimpiyatları’nda meşale, Gaudí’nin mimari stilinden ilham almıştı. Unutulmaz anlardan biri yine 1992 Barselona Olimpiyatları’nda yaşandı. Archer Antonio Rebollo Olimpiyat meşalesini bir okla yakarak tarihe geçti. Bu yaratıcı ve etkileyici an izleyicilerin hafızasına kazındı ve meşale yakma törenlerinin ne kadar özel olabileceğini gösterdi.

Paris 2024 Yaz Olimpiyatlarına Dair Her Şey

2024 Paris Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları meşalesi Fransız tasarımcı Mathieu Lehanneur tarafından tasarlandı. Bu meşale oyunların kimliğini şekli, rengi ve ilham kaynakları ile yansıtıyor. Paris 2024 meşalesi, kendine özgü ve parlak bir renkle tanınıyor. Lehanneur Paris 2024’ün üç temasından ilham aldı: Eşitlik, Su ve Huzur. Paris 2024 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları meşalesi tasarımıyla adeta bir sanat eseri niteliği taşıyor. Bu meşale sadece bir sembol değil, aynı zamanda bu oyunların ruhunu taşıyan bir obje olarak ön plana çıkıyor.

Olimpiyat Oyunları’ndaki Tasarım Detayları

Paris 2024 Yaz Olimpiyatlarına Dair Her Şey

Olimpiyat Oyunları’nda kostümlerden madalyalara pek çok tasarım detayı bulunuyor. Örneğin 2024 Paris Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları için tasarlanan madalyalar ünlü Fransız mücevher markası Chaumet tarafından üretildi. Chaumet’in tasarladığı madalyalar Paris’in zarafetini ve tarihi mirasını yansıtarak sporculara sunulan en prestijli ödüllerden biri olma özelliği taşıyor. Madalyaların ön yüzünde klasik bir zafer tanrıçası figürü yer alırken, arka yüzünde Paris’in sembolleri bulunuyor.Madalyaların sunumu da Louis Vuitton’un özel tasarımı tepsilerle yapılıyor. Louis Vuitton tepsileri, markanın klasik zarafetini ve işçiliğini yansıtıyor ve Paris’in lüks moda dünyasının bir yansıması olarak Olimpiyat Oyunları’na ayrı bir prestij katıyor.

Paris 2024 Yaz Olimpiyatlarına Dair Her Şey

Olimpiyat Oyunları’nın açılış ve kapanış törenleri, sporcuların ve izleyicilerin unutulmaz anılar yaşadığı etkinlikler. Bu törenlerde giyilen kostümler, ev sahibi ülkenin kültürel zenginliğini ve estetik anlayışını sergiliyor. Her oyun için özel olarak tasarlanan tören kostümleri renkli ve yaratıcı tasarımlarla dikkat çekiyor. Örneğin, 2016 Rio de Janeiro Olimpiyatları’nın açılış töreninde, Brezilya’nın canlı ve renkli kültürünü yansıtan kostümler büyük ilgi görmüştü. Paris 2024’te de benzer şekilde tören kostümleri ve diğer tasarım detayları, oyunların atmosferini ve estetiğini belirleyerek unutulmaz bir deneyim sunmayı hedefliyor.

Ceylan Kara
Ceylan Kara Tüm Yazıları