preloader

Olimpiyat Tarihine Geçen Unutulmaz Anlar

13.05.2024
Olimpiyat Tarihine Geçen Unutulmaz Anlar

Yazı Boyutu:

1900’lü yıllardan günümüze kadar, Olimpiyat tarihine geçen unutulmaz anları aynı heyecanla yaşamaya ne dersiniz?

Kökü Antik Yunan Dönemi’ne dayanan olimpiyatlar, asırlık tarihi süresince birçok unutulmaz ana tanıklık etti. Geçmişte bir yolculuk yaparak bu anların en unutulmaz olanlarını sizin için bir araya getirdik. Hazırsanız, başlıyoruz!

Oyun başlasın: Citius, altius, fortius!

Olimpiyat Tarihine Geçen Unutulmaz Anlar

Dünyanın dört bir yanından din, dil, ırk ayrımı gözetilmeksizin tüm sporcuları bir araya getiren Olimpiyat Oyunları, dört yılda bir düzenleniyor. Modern Olimpiyat Oyunları’nın kökeni ise Antik Yunan’da yapılan şenliklere dayanıyor. M.Ö. 776 yılında Yunanistan’ın Olimpia bölgesinde, Isparta Kralı Likorgos’un da önerisiyle yapılan şenlikler, tarihteki ilk olimpiyat oyunları olarak kabul ediliyor. İlk olarak bir gün süren, daha sonra süresi 5 güne çıkarılan olimpiyat oyunları içerisinde disk ve cirit atma, uzun atlama, boks, güreş, atlı araba yarışları gibi branşlar yer alıyordu. Olimpiyat oyunları, ölülerin ruhlarının dirileceği inancıyla sekiz yılda bir gerçekleşiyordu.

1896 yılında ise; Modern Olimpiyat Oyunları’nın görülmeye başladığını söyleyebiliriz. Baron Pierre de Coubertin kuruculuğu ve komite başkanlığında hayata geçen olimpiyat oyunları, ilk kez Atina’da düzenlendi ve ardından her dört yılda bir gerçekleştirildi. Olimpiyatı simgeleyen sözcükler ise şöyleydi: Citius, altius, fortius/ Daha hızlı, daha yüksek, daha güçlü.

Olimpiyat Tarihine Geçen Unutulmaz Anlar

1920 Anvers Oyunları’nda ise bugünkü olimpiyat bayrağı kullanılmaya başlandı. Beyaz zemin üzerine iç içe geçmiş beş ayrı renkteki beş halka dünya üzerindeki beş kıtayı (Amerika, Afrika, Asya, Avustralya, Avrupa) temsil ediyor. Bayrak, beş kıtanın dostluk ve sevgi duyguları içinde birbirine bağlanmasını simgeliyor.

Olimpiyat Meşalesi geleneği ise 1936 Berlin Oyunları ile başladı. Yunanistan’ın Olemp Dağı’nda yakılan meşale, oyunların yapılacağı ülkeye kadar atletler tarafından taşınıyor ve olimpiyat yapılacak stadyumdaki meşalenin ateşi bu meşaleyle tutuşturuluyor. Açılış töreninde yakılan meşale kapanışa kadar söndürülmüyor.

{38159}

Olimpiyat Tarihine Geçen Unutulmaz Anlar

Olimpiyat Tarihine Geçen Unutulmaz Anlar

Gelelim tarihte yer bulan unutulmaz anlara…

1900 Paris Olimpiyatları

1900 Paris Olimpiyatları’nı unutulmaz kılan özellik, olimpiyat tarihinde ilk kez tenis ve golf branşlarında kadın sporcuların yer alması.

1904 St. Louis Olimpiyatları

Amerika’nın damgasını vurduğu olimpiyat oyunlarına 687 sporcu katılmıştı. Olimpiyatta dikkat çeken ve tarihe geçen gelişme ise oyun sonunda dağıtılan 280 madalyanın 255’ini ABD’li sporcuların kazanması.

1908 Londra Olimpiyat Oyunları

Türkiye’nin ilk defa yer almasıyla tarihe geçen olimpiyat oyunlarından biri. Türkiye’yi olimpiyatlarda Jimnastikçi Aleko Mulos temsil etmişti.

1916 Berlin Olimpiyatları

Olimpiyat iptalinin ilk örneği 1916 Berlin Olimpiyatları’nda yaşandı. I. Dünya Savaşı nedeniyle olimpiyat oyunları iptal edildi.

Olimpiyat Tarihine Geçen Unutulmaz Anlar

1920 Anvers Olimpiyatları

Almanya, Avusturya, Macaristan, Türkiye ve Bulgaristan savaşı başlatan ülkeler oldukları gerekçesiyle olimpiyatlara davet edilmedi.

1924 Paris Olimpiyatları

Fransa ile siyasi sorunlar yaşayan Almanya olimpiyatlara katılmadı. Baron Pierre de Coubertine, ‘dünya gençliğinin ve barışın sembolü’ olarak kurduğu olimpiyatların politikaya alet edildiğini öne sürerek Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) başkanlığından ayrıldı.

1936 Berlin Olimpiyatları

Açılışını Almanya Führeri Adolf Hitler’in yaptığı 1936 Berlin Olimpiyatları’na Türkiye futbol, basketbol, güreş, binicilik, bisiklet, eskrim ve yelken dallarında 60 sporcu ile katıldı. Güreş alanında şampiyon olan sporcu Yaşar Erkan, Türkiye’ye ilk kez şampiyonluk madalyası getirdi.

Amerikalı siyahi atlet Jesse Owens, 1936 Berlin Olimpiyatları’nda dört altın madalya kazandı. Adolf Hitler tarafından hakarete uğradığı, Hitler’in elini sıkmayı reddettiği söylenen Owens, Alman uzun atlama sporcusu Carl Ludwig’in tavsiyesi sayesinde uzun atlamada dünya rekoru kırdı. Owens’ın rekoru 25 yıl boyunca geçilemedi.

Olimpiyat Tarihine Geçen Unutulmaz Anlar

1956 Melbourne Olimpiyatları

Hollanda ve İspanya, Rusya’nın Macaristan’ı işgal etmesi, Mısır, Lübnan ve Irak da Süveyş Krizi nedeniyle oyunları boykot etti.

1972 Münih Olimpiyat Oyunları

Filistinli bir örgüt, 5 Eylül günü olimpiyat köyünü basarak İsrailli sporcuları rehin aldı. Olaylar sonucunda 11 sporcu hayatını kaybetti. Olimpiyatlara ise bir gün ara verildi.

1976 Montreal Olimpiyatları

14 yaşındaki Rumen jimnastikçi Nadia Comaneci, hakemlerden 10 tam puan alarak olimpiyat tarihine geçti.

Olimpiyat Tarihine Geçen Unutulmaz Anlar

1980 Moskova Olimpiyatları

1979 yılında Sovyetler Birliği’nin Afganistan’ı işgali nedeniyle, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 35 ülke olimpiyatları boykot etti.

1988 Seul Olimpiyatları

Türkiye, 20 yıl aradan sonra “Cep Herkülü” lakaplı halterci Naim Süleymanoğlu ile altın madalya kazandı.

2008 Pekin Olimpiyat Oyunları

ABD’li sporcu Michael Phelps, yüzme alanında yarıştığı 8 dalda 8 altın madalya kazandı. Phelps 28 olimpiyat madalyası ile en son M.Ö 152’de Leonidas Rhodes’un aldığı, bireysel yarışlarda art arda 13 olimpik yarış birincisi unvanına sahip.

2012 Londra Olimpiyatları

Kraliçeden James Bond’a, Spice Girls’den Rowan Atkinson’a birçok ünlü İngiliz’i gördüğümüz açılış harikaydı. 2012 Londra Olimpiyatları birçok unutulmaz ana sahne oldu. Usain Bolt’un hem 100 metre hem de 200 metre yarışlarını kazanması; Michael Phelps’in dört altın ve iki gümüş madalya kazanarak Olimpiyat tarihinin en çok madalya kazanan sporcusu olması; Andy Murray’in Roger Federer’i mağlup etmesi Londra Olimpiyatlarından akılda kalanlar.

Olimpiyat Tarihine Geçen Unutulmaz Anlar

Rio 2016 Yaz Olimpiyatları

İngiliz tenisçi Andy Murray, dört saatlik bir mücadele sonrası altın madalya kazandı. Andy Murray, teklerde iki kez altın madalya kazanan ilk tenisçi.

Jamaikalı atlet Usain Bolt, Rio 2016 Yaz Olimpiyatları’nda adından söz ettiren isimler arasındaydı. Yarışı 9.81 saniyede tamamlayarak yeni bir rekora imza atan Bolt, olimpiyatlardaki yedinci altı madalyasını kazandı. Usain Bolt, aynı zamanda üç kez art arda 100 metreyi kazanan ilk sporcu olarak tarihe geçti.

Tokyo 2020 Olimpiyatları

13 yaşındaki Japon Momiji Nishiya kadınlar sokak kaykay yarışmasında altın madalya kazandı ve bu zaferiyle Olimpiyat tarihindeki en genç altın madalya kazanan sporculardan biri oldu. Jimnastikçi Simone Biles kendini zihinsel olarak iyi hissetmediğini söyleyerek yarışmayacağınız açıkladı. İtalyan yüksek atlamacı Gianmarco Tamberi ve Katarlı Mutaz Essa Barshim’in eşit dereceler elde ederek birbirlerine altın madalya verilmesini talep etmeleri ve birlikte altın madalya kazanmaları da unutulmaz anlardan biriydi.

{139871}

Paris 2024 Yaz Olimpiyatları

Simone Biles’in cesareti ve ruh sağlığını önceliklendirme kararı, Tokyo 2020’deki unutulmaz anlardan biriydi. Zorlayıcı baskılar altında bile kendi bakımını önemseyerek yarışmalardan çekilmesi ve daha sonra bronz madalya kazanması, öz bakımın gücünü gösterdi.

Öte yandan, Elaine Thompson-Herah’ın 100m ve 200m yarışlarında kazandığı çift altın madalya, Jamaikalı atleti Olimpiyat sprint tarihinde eşsiz bir konuma getirdi. Bu olağanüstü başarı, Thompson-Herah’ın sıradışı yetenek ve azmiyle birleştiğinde unutulmaz bir hikaye olarak akıllarda yer etti.

Mutaz Barshim ve Gianmarco Tamberi’nin ise yüksek atlama finalinde sergiledikleri sportmenlik örneği, altın madalyayı paylaşma kararıyla dostluğun ve saygının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösterdi. Bu jest, yarışın ötesindeki bağların ve sporun insanları bir araya getirme gücünün bir simgesi oldu.

Merve Ateş
Merve Ateş Tüm Yazıları