preloader

Egzersiz Yaparken Konsantrasyonu Artırmanın Yolları

15.02.2021
Egzersiz Yaparken Konsantrasyonu Artırmanın Yolları

Yazı Boyutu:

Egzersiz yaparken geçirdiğiniz vakti daha verimli hale getirecek yolları keşfedin.

Dışarıda egzersiz yapmak eğlenceli olabilir. Fakat evde yapılan egzersizi günün en heyecan verici aktivitesi olarak görmek, genelde zordur. Dakikalar saatler gibi hissettirirken aynı antrenman setlerini tekrarlamak; günün “erteleme tuşuna” basmanıza neden olabilir. Egzersiz yaparken sadece fiziksel olarak değil, zihinsel olarak da “an”da kalmanız için yapabileceklerinizi Egzersiz Eğitmeni Çağdaş Cemre Kılıç’tan öğrendik.

Kendinizle Konuşma Biçiminizi Değiştirin

Egzersiz Yaparken Konsantrasyonu Artırmanın Yolları

Negatif ifadelerimiz gün sonunda kendini gerçekleştirip, hedeflerimizi sınırlayabilir. “Yapamıyorum” ya da “Bu hareket çok zor” gibi cümleler kurmak yerine dilinizi pozitif yönde değiştirmeyi ve olumlu ifadeler kullanmayı deneyin. İçsel motivasyon konuşmalarınızda özneniz “ben” yerine “sen” olmalı. European Journal of Social Psychology’de yayımlanan bir araştırmaya göre kendilerini başka bir insanla konuşur gibi teşvik eden kişiler, zorlu görevlerde daha iyi performans gösteriyor. “Sen bunu başarırsın” ya da “Sana güveniyorum” gibi cümlelerle, kendinizi yüreklendirin.

Verilerinizi Kaydedin

Egzersiz Yaparken Konsantrasyonu Artırmanın Yolları

Satın Al

Egzersiz Eğitmeni Çağdaş Cemre Kılıç, “Teknolojinin ilerlemesiyle beraber antrenman verilerinin kaydedilmesi, bireylerin gelişimlerini daha somut görmesini ve takip etmesini kolaylaştırıyor. Böylece hedefler daha net belirlenebiliyor” diyor. Bu da egzersize olan bağlılığınızı ve konsantrasyonunuzu olumlu yönde etkileyecektir.

Editörün Seçimi: Apple Watch Series 6, yeni antrenman türleri içeren sağlık ve fitness özellikleri sunuyor. Koşu, yüzme, yoga, bisiklet gibi aktiviteler arasında seçim yapıp hareketleri ve durumu gözlemlemeyi mümkün kılıyor.

Farklı Şeyler Deneyin

Egzersiz Yaparken Konsantrasyonu Artırmanın Yolları

Egzersiz rutininizdeki bir hareketi zorlaştırdığınızda ya da yeni bir egzersiz hareketi denediğinizde, zihniniz öğrenme moduna geçer. Böylece sadece fiziksel olarak değil, zihinsel olarak da orada olursunuz. Mevcut egzersiz rutininizin sırasını, egzersiz eğitmeninizle konuşarak değiştirebilir ya da daha önde denemediğiniz bir egzersiz türünün online grup dersine katılabilirsiniz. Kılıç’a kulak verin: “Antrenmanları çeşitlendirmek ve daha önce uygulanmayan egzersiz hareketlerini dahil etmek, sizi o günkü antrenman için heyecanlandırabilir. Bu da odağınıza olumlu yönde etki yapar.”

{772940}

Dikkat Dağıtıcı Unsurları Ortadan Kaldırın

Egzersiz Yaparken Konsantrasyonu Artırmanın Yolları

“Her ne ile ilgileniyorsak olalım, konsantrasyonumuz önündeki engel ‘şimdi ve burada’ olmamaktır” diyen Kılıç, antrenman esnasında telefon veya televizyon gibi dikkat dağıtacak unsurları ortamdan uzaklaştırmayı öneriyor. Kendinizi bedeninize ve hareketlerinize odaklayın. Antrenmanınızı kendine ayırdığınız bir zaman dilimi olarak görün.

Müzik Listesi Hazırlayın

Egzersiz Yaparken Konsantrasyonu Artırmanın Yolları

Müzik insanların acı ve yorgunluğa odaklanmasını engellerken, modunu da yükseltir. Böylece müzik dinleyen insanlar; daha fazla koşmaya, daha uzun süre pedal çevirmeye meyilli olur. Londra’daki Brunel Üniversitesi’nden Kostas Karageorghis, müziği “yasal performans arttırıcı ilaç” olarak görebileceğimizi söylüyor. Anck müzik listenizi önceden hazırlamanızda fayda var. Kılıç, müziğin kişiye ve egzersiz prensibine uygun olması gerektiğini belirtiyor: “Pilates ve benzeri egzersizler için daha soft, koşu ve kickboks gibi egzersizler için daha sert ritimli bir liste oluşturmak, performansı arttırabilir.”

Pınar Şen
Pınar Şen Tüm Yazıları