preloader

Dünyanın En İyi Snowboard Destinasyonları

Dünyanın En İyi Snowboard Destinasyonları

Yazı Boyutu:

Dünyanın en iyi snowboard destinasyonlarını bir araya getirdik. Faklı seviyelerdeki snowboard pistlerini keşfedin.

‘En iyi snowboard noktaları’ kişiden kişiye değişse de genel bir liste oluşturmak için evrensel birkaç temel unsur var: İdeal bir snowboard şehrinde her zaman taze kar olmalıdır. Tüm kayış seviyelerini tatmin edecek farklı seviyelerde pistler bulunmalıdır. Ve pistte olmadığınızda dahi keyifli vakit geçirmenizi sağlayacak seçenekler yer almalıdır.

Tüm bu unsurlar göz önünde bulundurulduğunda bazı noktalarda evrensel olarak fikir birliğine varılıyor. İşte dünyanın en iyi snowboard destinasyonları…

Vail, Kolorado

Dünyanın En İyi Snowboard Destinasyonları

Siz siz olun, profesyonellerin tercihinden şaşmayın. Vail, her sene Burton U.S. Open Snowboarding Championship’e, nam-ı diğer Dünyanın En Büyük Snowboard Etkinliği’ne ev sahipliği yapıyor. 20.000 metrekarelik alanda her seviye kayıcı için alan ayrılmış durumda. İsveç Alp kasabaları model alınarak tasarlanan Vail, snowboard yapmadığınız zamanlarda kaliteli vakit geçirebileceğiniz bir adres.

Lake Tahoe, Kaliforniya

Dünyanın En İyi Snowboard Destinasyonları

Snowboard yapanlara nasıl davranılması gerektiğini bilen yerlerden Lake Tahoe. Son birkaç senedir parkurlara, parklara ve snowboard yapanlar için önem arz eden tesislere milyonlarca dolar yatırım yapan şehirde 20’yi aşkın konaklama seçeneği bulunuyor. Tüm bunların yanı sıra bölgeyi binlerce snowboard tutkunu için öne çıkaran bir faktör daha var; kaymak istemediğiniz zamanlarda adını aldığı gölde sörf yapabiliyorsunuz.

Hokkaido, Japonya

Dünyanın En İyi Snowboard Destinasyonları

Japon Alpleri olarak da bilinen Hokkaido, Japonya’nın en soğuk ve kuzeydeki adası olmasına ek gezegenin en çok kar yağışı alan yeri olması ile de snowboard yapmak isteyenlerin cazibe merkezi. Coğrafyanın mükemmel dengesi ile Sibirya’dan Japon Denizi’ne gelen soğuk hava engebeli araziye taze kar bırakıyor. Bölgeyi eşsiz kılan bir diğer faktör, doğal kaynak suları sayesinde kaydıktan sonra yatağa çökmek yerine onsen’de (kaplıca) rahatlayabilecek olmanız.

Verbier, İsviçre

Dünyanın En İyi Snowboard Destinasyonları

Dünyanın en özel kayak bölgelerinden olan Verbier’de kayarken Leonardo DiCaprio, Richard Branson, Beckhamlar veya İngiliz kraliyet ailesi üyelerine rastlamanız mümkün. Bölgenin bu ünü kazanmasının nedeni sadece üst sınıf konaklama seçenekleri değil; kayak bölgesindeki 100 teleferik ve her yeteneğe hitap eden 400 kilometrelik pistleri.

Kartalkaya, Türkiye

Dünyanın En İyi Snowboard Destinasyonları

Seneler boyunca dikkatleri çok da üzerine çekmeyen Kartalkaya, Köroğlu Ulusal Parkı ve pisti sayesinde artık daha fazla snowboard tutkununun ilgi odağı. 20 kilometreyi aşkın yamacı ve her seviyedeki kayakçı için ideal tesisleri ile Aralık ayının ortasından Mart ayının sonuna kadar ziyaret edilebilir.

Innsbruck, Avusturya

Dünyanın En İyi Snowboard Destinasyonları

Kış Olimpiyatları’na iki kez ev sahipliği yapmış olan bir bölgeye güvenimiz tam kuşkusuz. Dokuz farklı kayak tesisinin yer aldığı bölgede her seviyeye uygun toplam 260 kilometrelik pist yer alıyor. Hava karardığında ise bölge zengin mimarisi ve kültürü ile aydınlanıyor; zira Innsbruck’teki sanat müzeleri, saraylar ve yerel dans şovlarının yapıldığı arenalar sayesinde zaman son derece verimli geçiyor.

Les Menuires, Fransa

Dünyanın En İyi Snowboard Destinasyonları

Fransız Alplerinde kış sporlarından bahsedildiğinde son yıllarda ismi snowboard ile özdeşleşen bir yer var, Les Menuires. Bölgede manzara o kadar güzel ki kayakçıların çoğu telesiyeje binmek yerine yamacı yürümeyi tercih ediyor.

Wanaka, Yeni Zelanda

Dünyanın En İyi Snowboard Destinasyonları

Snowboard yapmak için senenin her ayını değerlendirmek isteyenlerdenseniz sezonu Haziran ortasında başlayıp Ekim ortasında sona eren Wanaka’yı tercih edebilirsiniz. Yeni Zelanda’nın Güney Alpleri’nin el değmemiş karlarında kaymak ve bölgenin keşfedilmemiş sessizliğinin tadını çıkarmak sıra dışı olabilir.

Cerro Catedral, Arjantin

Dünyanın En İyi Snowboard Destinasyonları

Kapladığı alan nedeniyle ‘Güney Amerika’nın Bekçisi’ olarak da anılan Cerro Catedral, 120 kilometrelik arazisindeki 50 farklı yamacı ile sadece Güney Amerika’nın değil güney yarımkürenin en büyük kayak alanı. Arjantin’in en iyi ve en eski kayak merkezlerine ev sahipliği yapan bölgeyi profesyoneller kadar başlangıç seviyesindeki snowboard tutkunları da ziyaret ediyor. Bölgeyi eşsiz kılan bir özellik ise, sadece kar aracı ile ulaşım sağlanan tütsülenmiş yemekleri ile gastronomik deneyim sunan La Cueva.

Banff, Kanada

Dünyanın En İyi Snowboard Destinasyonları

Ulusal parkta snowboard yapmanın en güzel yanı, kayarken bir yandan da çevredeki güzelliklere tanıklık etmek. Rock Dağları’nın harikulade manzarasında taze yağmış karda sizi üç farklı pist seçeneği bekliyor. Bölgeyi diğerlerinden ayıran bir özellik, Banff yerlilerinin misafirperverliği.

Zeynep Özar Berksü
Zeynep Özar Berksü Tüm Yazıları