preloader

Mükemmel Bir Kahve Keyfi İçin Bilmeniz Gereken Her Şey

15.01.2021
Mükemmel Bir Kahve Keyfi İçin Bilmeniz Gereken Her Şey

Yazı Boyutu:

Mükemmel bir kahve keyfi için ihtiyacınız olan her şeyi bir araya getirdik.

Günümüzde kahve hem damakta kalan tadı hem de yarattığı fiziksel etki sayesinde artık zengin bir evrene dönüştü. Elbette dünyanın dört bir yanında farklı yöntemlerle hazırlanan, farklı kavurma teknikleri sayesinde farklı anlamlar kazanan kahveler bir süredir vardı; ancak özellikle son 10 yıl içinde kahve ile olan ilişkimiz çok daha özel ve çok daha derinlikli bir hal aldı. Yöntemler çeşitlendikçe ve deneyim zenginleştikçe, kahvenin hayatımızda kapladığı alan da çoğaldı. Artık kahve denince akla bir değil beşten çok alternatif gelmeye, gün içinde damakta aranan lezzet ve aroma farklılaşmaya başladı. Evde geçirdiğimiz vakit arttıkça da bu farklılıklar elimizin altında olsun, gün boyunca arzuladığımız kahveyi arzuladığımız o anda içebilelim istiyoruz…

Durum böyleyken biz de kahve keyfinizi mükemmel bir deneyime dönüştürmek istedik. Kahveyle ilgili bilmeniz gereken temel bilgilerden kahveye eşlik eden atıştırmalıklara… İhtiyacınız olan her şey bu rehberde!

En Popüler Kahve Çeşitlerini Yakından Tanıyın

Mükemmel Bir Kahve Keyfi İçin Bilmeniz Gereken Her Şey

Günümüzde kahve hem damakta kalan tadı hem de yarattığı fiziksel etki sayesinde artık zengin bir evrene dönüştü. Elbette dünyanın farklı köşelerinde farklı yöntemlerle hazırlanan, farklı kavurma teknikleri sayesinde farklı anlamlar kazanan kahveler bir süredir vardı; ancak özellikle son 10 yıl içinde kahve ile olan ilişkimiz çok daha özel ve çok daha derinlikli bir hal aldı.

Yöntemler çeşitlendikçe ve deneyim zenginleştikçe, kahvenin hayatımızda kapladığı alan da yeniden tanımlandı. Artık kahve denince akla bir değil beşten çok alternatif gelmeye, gün içinde damakta aranan lezzet ve aroma farklılaşmaya başladı. Evde geçirdiğimiz vakit arttıkça da bu farklılıklar elimizin altında olsun, gün boyunca arzuladığımız kahveyi hemen içebilelim istiyoruz… Kahveyi yakından tanımanız için en çok tercih edilen kahve çeşitlerini ve aralarındaki farkları öğrenmek için okumaya devam edin!

Mükemmel Bir Kahve Keyfi İçin Bilmeniz Gereken Her Şey

Kahvenin Kavrulma Şekillerini Keşfedin

Mükemmel Bir Kahve Keyfi İçin Bilmeniz Gereken Her Şey

Genellikle az, orta ve koyu şeklinde adlandırılan ve gruplanan kavrulmuş kahve çekirdeklerinde sanılanın aksine az kavrulmuş kahve çekirdekleri daha yoğun ve kompleks aroma ihtiva ediyor. Zira daha uzun süreli kavrulmaya uğrayan çekirdekler, içlerindeki aromatik yağları ve asiditesini kaybettiğinden dolayı derinliği olmayan bir lezzete sahip oluyorlar. Kavrulma işlemi kahvenin tadı kadar kıvamında da etkili oluyor.

Hava, nem ve ışıktan korunarak saklanması gereken kahve için diğer önemli bir nokta ise hazırlanışı. Hangi yöntemle hazırlanırsa hazırlansın, kahveyi sunabilmek için önce çekirdekleri öğütüp (toz haline getirip) ardından da sıcak su ile (aromasını suya verebilmesi için) bir süre buluşturmak gerekiyor. Öğütme ve sıcak su ile buluşturma işlemi kahveyi hazırlayış yöntemine göre büyük bir yelpazede çeşitlilik gösteriyor. Örneğin günlük hayatımızda sıkça karşılaştığımız espresso ve filtre kahvede öğütme ve sıcak su ile buluşturma işlemi birbirinden çok farklı… Aralarındaki farkları şef, menü danışmanı ve yemek kitabı yazarı Jale Balcı’dan öğrenin.

Mükemmel Bir Kahve Keyfi İçin Bilmeniz Gereken Her Şey

French Press ile Lezzetli Kahveler Yapın

Mükemmel Bir Kahve Keyfi İçin Bilmeniz Gereken Her Şey

Tüm dünyada en çok tüketilen içecekler arasında yer alan kahve, ilk olarak 9. yüzyılda Etiyopyalı çobanlar tarafından keşfedildi ve ününe ün katarak günümüze kadar geldi. Başlı başına bir kültür olarak değerlendirilen kahve, kendi içinde yüzlerce farklı seçenek sunuyor ve bunların arasında günümüzde en çok tüketilen türü ise filtre kahve. Önce tıpkı çay gibi demlenen ve ardından süzülerek içilen filtre kahve, farklı yöntemlerle hazırlanabiliyor. Fakat makine kullanmadan da filtre kahve hazırlamanın çok pratik bir yöntemi var; French Press kullanmak.

Nasıl Kullanılır?

1. French Press’e Filtre kahveyi ekleyin.

2. Kahvenin üstüne kaynamış su ekleyin.

3. 4 dakika bekleyin ve pressleyin.

French Press kullanarak daha leziz kahveler demleyebilmek için Coffee Department kurucusu Metin Benbasat’ın basit ipuçlarını takip edebilirsiniz.

Türk Kahvesini Tanıyor musunuz?

Mükemmel Bir Kahve Keyfi İçin Bilmeniz Gereken Her Şey

Kendinize bir Türk kahvesi yapıp kahve eşliğinde bu yazıyı okumanızı tavsiye ediyoruz! Kültürümüzde önemli bir yere sahip olan Türk kahvesinin tarihini, sanattaki, edebiyattaki yerini ve Türk kahvesi ile ilgili az bilinen gerçekleri sizlere buluşturuyoruz. Kısa bir giriş yapıp Türk kahvesiyle ilgili şaşırtıcı bilgiler sunalım…

  • Ortalama bir çikolata barında 30 miligram kafein varken, bir fincan kahve 100 ile 150 miligram civarında kafein içerir.

  • 20.000 kişi üzerinde çalışma yapan Harvard'lı bir araştırmacıya göre, düzenli olarak kahve içenler, kahve içmeyenlere oranla üçte bir daha az astım belirtileri gösterirler.

  • Kaliforniya Üniversitesi'nin çıkardığı bilimsel bir rapor, bir fincan kahveden yükselen buharın üç adet portakaldakine eşdeğer miktarda antioksidan içerdiğini ortaya çıkarmıştır. Antioksidanlar kanseri ve kalp krizini engelleyen heterosiklik bileşimler içerirler. Bu sizin için iyidir!

  • İnsan vücudu hakkında yapılan özel çalışmalar, insan vücudunun verilen süre içinde 300 miligram kafein emebileceğini ortaya çıkarmıştır. Yaklaşık 4 normal fincan. Bunun üzerindeki miktarlar sadece atılır, daha fazla uyarılmaya sebep olmaz. Aynı zamanda, insan vücudu, her saat sistemdeki kafeinin %20'sini harcar.

  • Her yıl 400 milyar fincan tüketilen kahve dünya çapında en popüler içecektir.

Kahvenizin Yanına Atıştırmalık Alın

Marsel Delights

Satın Al

Josephine Cookies

Satın Al

Çoğu kahve sever için kahveye eşlik eden küçük bir atıştırmalık ritüelin bir parçası. Sizi öncelikle Marsel Delights ile tanıştırmak istiyoruz. Lokuma çağdaş ve lezzetli bir yorum katan bu harika marka, aşina olduğumuz damla sakızı ve fıstıklı lokumları sumak ve biber gibi farklı aromalarla bir araya getiriyor. Üstelik de rafine şeker ilave etmeyerek ve doğal malzemeler kullanarak! İkinci önerimiz ise günlük taze olarak pişirilen ve kapınıza kadar gelen Josephine Cookies! En iyi içeriklerle hazırlanan birbirinden lezzetli kurabiye çeşitleri herkesi mutlu etmek için birebir!

Şekersiz Tatlılar Yapın

Mükemmel Bir Kahve Keyfi İçin Bilmeniz Gereken Her Şey

Kahveye eşlik edecek atıştırmalığı kendiniz yapmak istiyorsanız, sizi hemen mutfağa alalım. İçerisinde rafine şeker olmaksızın çok lezzetli ve sağlıklı tatlılar yapmak mümkün. Aydan Üstkanat’ın şekersiz elmalı kekinden İdil Yazar’ın şekersiz pudingine, Elif Edes Tapan’ın hafif lime cheesecake’inden Ece Zaim’in ev yapımı bounty tarifine… Ünlü şeflerin şekersiz tatlı tariflerini inceleyin.

Mükemmel Bir Kahve Keyfi İçin Bilmeniz Gereken Her Şey

Kahveye Eşlik Eden ve İlham Veren Kitaplar Okuyun

İyi bir kahveye eşlik edebilecek en güzel şeylerden biri ise iyi bir kitap! Bu ikileye bir de arka fonda çalan keyifli bir playlist de eşlik ediyor ise, verilebilecek en güzel molalardan biri verilmiş demektir. Assouline’in birbirinden ilginç temalara sahip ve muhteşem görselleri ile büyüleyen uçsuz bucaksız kitap seçkisine göz atmayı unutmayın! Biz sizin için iki tanesini seçtik bile…

Italian Chic

Satın Al

Ai Weiwei

Satın Al

Kitap ve kahve keyfinize eşlik etmesi için aşağıdaki listemizi dinleyebilirsiniz!

Instagram’ın en iyi kahve hesaplarından ilham alın

Yaptıkları paylaşımlar ile adeta kahve kokusunu burnunuza getiren hesapları takip ederek, kendi Instagram hesabınız için ilham alabilirsiniz. Sizin için seçtiğimiz üç hesap ile takibe başlayabilirsiniz. @baristart, Michael Breach isimli bir baristanın hesabı, kahve sanatının gerçekten hakkını veriyor! @coffeetablemags; kitap, çiçek ve kahve üçlemesini en güzel şekilde paylaşıyor. Bir baristanın hesabı olan @junichi_yamaguchi ise kahveyi sunuş şekilleri ile içinizi açıyor.

Kahve Tutkunu Sevdiklerinizin Keyiflerini İkiye Katlayın

Nespresso Atelier

Satın Al

Kahveyi hayatının merkezine alan dostlarınız ve aileniz için bir hediye arayışında mısınız? Belki de kahve tutkunu olan sizsiniz ve kendinizi şımartmak istiyorsunuz… Lezzetli kahveler yapmanızı sağlayacak bir kahve makinası, kahveye eşlik eden ilham veren kitaplar, şık kahve aksesuarları gibi alternatifleri değerlendirebilirsiniz. Kahve tutkunlarının hoşuna gidecek hediye önerilerimizi keşfedin.

Mükemmel Bir Kahve Keyfi İçin Bilmeniz Gereken Her Şey

İstanbul’un En İyi Kahvecilerini Deneyimleyin

Son senelerde hayatımıza Üçüncü Dalga Kahve diye bir akım yön veriyor. Her gün yeni mekanlar açılıp kapansa da bazıları kalitesinden ödün vermeden, İstanbul’un en özenilmiş kahvelerini misafirlerine sunuyor. Çekirdek seçiminin ve kavurma tekniğinin hayati önem taşıdığı bu alanda kendi kahvelerini kavuran ve şehrin en yetenekli baristalarıyla çalışan İstanbul’un en iyi kahve yapan mekanlarını keşfedin. İçinde bulunduğumuz dönemde pek çoğunun online satışa devam ettiğini hatırlatalım!

Mükemmel Bir Kahve Keyfi İçin Bilmeniz Gereken Her Şey

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları