preloader

Evde Mükemmel Kahve Yapmanın İpuçları

01.10.2022
Evde Mükemmel Kahve Yapmanın İpuçları

Yazı Boyutu:

Baristaların mükemmel kahveler için ufak tefek sırları var. En güzel kahveyi evinizde içmek için bu tüyoları takip edin.

Evi saran kahve kokusuyla güne başlamanın; gün içerisinde küçük bir mola verildiğinde enfes kahvenin tadını almanın güzelliği başka hiçbir şeyde yok. En lezzetli kahveyi deneyimli baristalar gibi evde yapmak içinse birkaç küçük adıma dikkat etmek yeterli.

Kahvenizi Taze Öğütün

Evde Mükemmel Kahve Yapmanın İpuçları

Seçilen kahve çekirdeği, harmanı ya da kullanılan kahve makinesi ne olursa olsun kahvenin tadını, aromasını katlayacak önemli bir detay var: taze çekilmiş kahve. Kahve çekirdeği öğütüldükten sonra nasıl muhafaza edilirse edilsin az ya da çok aromasını, kokusunu az da olsa kaybedebiliyor ve bu da kahvenin aromasını azaltıyor. Demlenmeden hemen önce çekilen çekirdek ile yapılan kahvenin tadı ise kesinlikle çok daha lezzetli oluyor.

Kahve öğütücüsü seçiminde iç hazneye, öğütme sistemine ve kullanımı kolaylaştıracak tasarım özelliklerine bakmak gerekiyor. Zwilling Enfinigy kahve öğütücü 140 ayarlanabilir öğütme özelliği sayesinde french press’ten espresso’ya farklı kahve demleme yöntemlerine uygun boyutta kahve öğütebiliyor. Fincan sayısına göre de kahve öğütme özelliği ile herhangi bir gramaj ayarı yapmaya gerek kalmadan ideal kahve ölçüsünü ayarlıyor.

Zwilling Enfinigy kahve öğütücünün kahveye lezzet katan detaylarından biri de paslanmaz çelik konik öğütücüye sahip olması. Bu sayede kahve nazikçe öğütülüyor ve lezzetinden hiçbir şey kaybetmiyor.

Kahve Ölçüsünü Ayarlayın

Evde Mükemmel Kahve Yapmanın İpuçları

Kahve uzmanı baristaların atlamadıkları detaylardan biri de kullanılan kahve ölçüsü. Filtre kahve ya da espresso fark etmeden tüm dünya genelinde her bir bardak ya da shot için -göz kararı değil- yedi ya da sekiz gram kahve öneriliyor. Bu ideal ölçü için de hassas mutfak tartılarından kullanabilir, kahve ölçü kaşıklarını deneyebilir ya da her bir bardak için ideal kahve ölçüsünü sağlayan Zwilling Enfinigy kahve öğütücünün bardak ayarıyla ilerleyebilirsiniz.

Su Seçimine Dikkat Edin

Kullanılan su kesinlikle kahvenin tadını etkileyen bir etmen. Makine içerisinde beklememiş, daha önce tekrar tekrar kaynayıp soğumamış su kullanmak ilk kriterlerden biri olmalı. Kahveyi yapmadan hemen önce makine içerisine suyu koymak yeterli olacaktır.

Su seçiminde ise damak tadınıza güvenin. Arıtma ya da şişe su fark etmeden hangi suyu içiyorsanız onunla kahve yapmak damağınızdaki tadı artıracaktır.

Sütü İpeksi Kıvama Getirin

Evde Mükemmel Kahve Yapmanın İpuçları

Evde latte, cappuccino, flat white gibi kahveleri yapmanın en zor kısmı yumuşacık süt köpüğünü yakalamak olsa da aslında yardımcı tek bir alet sayesinde kendi baristanız olabilirsiniz. Buradaki detay kaliteli bir süt köpürtücü sayesinde istenilen kıvamda kahveyi yakalayabilmek. Filtre kahveye eklenen süt köpüğü sayesinde tadı çok daha güzel ve baristaların servis ettiği gibi içimi daha rahat oluyor.

İpeksi ve yoğun kıvamlı, uzun süre kahve üzerinde kalan süt köpüğü içinse seçilen köpürtücü önemli bir kriter. Bitkisel sütlerini bile en uygun kıvamda köpürtebilen Zwilling Enfinigy süt köpürtücü sıcak ya da soğuk fark etmeden sütü yumuşacık köpüklü hale getiriyor. Çıkarılabilir çelik süt kabı sayesinde de kolayca temizleniyor.

Doğru Kahve Makinesini Seçin

Evde Mükemmel Kahve Yapmanın İpuçları

Evde içilen kahvenin favoriniz olması için en önemli kriter kesinlikle seçilen kahve makinesi. Hem en sevdiğiniz kahve çeşidini hazırlayacak hem de teknik özellikleri sayesinde kahveyi en lezzetli şekilde olmasını sağlayacak bir makine bulmak gerekiyor.

Güne filtre kahveyle başlayanlardan ya da favorisi filtre kahve olanlardansanız birinci sınıf bir makine seçerek en lezzetli kahveye ulaşabilirsiniz. Zwilling Enfinigy filtre kahve makinesi hoş içim ve aromaların ortaya çıkması için alışılagelmişin dışında bir teknik ile çalışıyor. Kahvenin yumuşak olması için kahveyi ilk olarak biraz suyla demleyen Zwilling Enfinigy filtre kahve makinesi, sürahisindeki hunisi sayesinde de acı tortu oluşumunu engelliyor. Hijyenik paslanmaz çelik haznesi, yavaş demlemesi, kolay temizlik sağlaması, kireç tutmaması, 12 fincanlık haznesi ve sabah uyandığınızda kahvenin hazır olması için zamanlayıcı özelliğiyle evde kahve hazırlama konusunda fark yaratıyor.

Bardak Detayını Kullanın

Evde Mükemmel Kahve Yapmanın İpuçları

En sevilen kahve harmanından taze öğütülerek hazırlanmış kahvenin lezzetine eşlik eden bir detaysa servis edilen bardağı. Evde hazırladığınız kahvenizi yudumlarken onun tadına yakışacak ve görünüm olarak da kahve gibi mutlu edecek bir seçim yapabilirsiniz. En sevdiğiniz kupayı, fincanı ya da bardağı kahvenize eşlik etmesi için bir kenarda ayrı tutun.

Çift cam tasarımıyla hazırlanan bardaklarsa kahvenin sunumuna kesinlikle farklı bir hava katan detaylardan. Espresso, latte, cappuccino gibi farklı kahve tipleri için de bu bardaklardan bulmak mümkün. İçecekleri uzun süre kendi ısısında tutmayı kolaylaştıran ve sıcak içeceklerde el yakmayan çift katlı bardakları lezzetli kahveleri sunmak için mutlaka değerlendirin.

*Bu içerik Zwilling iş birliğinde hazırlanmıştır.

Etiketler

OGGUSTO
OGGUSTO
editörün tüm yazıları