preloader

Dünyanın En Renkli Şehirleri

13.09.2023
Dünyanın En Renkli Şehirleri

Yazı Boyutu:

Farklı yerleri ve kültürleri keşfetmeyi sevenler için yepyeni bir gezi teması oluşturduk. Ülkelerin en renkli 10 şehri sizlerle. Renklerin başrol olduğu bu şehirler için seyahat ajandanızda yer ayırmaya başlayın.

Cape Town, Güney Afrika

Dünyanın En Renkli Şehirleri

Güney Afrika’nın en çok ziyaret edilen bölgesi Bo-Kaap semtinin bu rengarenk evleri, gezenlere gökkuşağına düştüklerini hissettiriyor. Çoğunlukla müslümanların yaşadığı bu bölgede, eskiden kulübe tarzında evler varmış. Günümüzde ise yerini modern apartmanlar ve villalar alıyor. Semtin eğimli yapısı, gezenleri zorlasa da onlara eşsiz bir manzara sunuyor. Bu renkli evlerin ardındaki hikâye ise onları daha anlamlı kılmakta. 1990’ların başında, ırk ayrımcılığına son verilmesiyle, müslüman halk mutluluğunu yansıtmak için evlerini boyamaya başlıyor. Böylece bu renkli sokak özgürlüklerinin bir temsili oluyor.

Salento, Kolombiya

Dünyanın En Renkli Şehirleri

Disney’in çok sevilen animasyonlarından biri olan Encanto’nun Kolombiya’daki Salento kasabasından ilham aldığını biliyor muydunuz? Kolombiya’nın rengarenk ruhunu sokaklarına yansıtan Salento’da yemyeşil dağ eteklerine kurulu düzene ve enerjisine hayran kalacaksınız. Buraya özgü kahveleriyle de tanınan Salento’da oldukça sıra dışı bir tema parkı olan kahve alanlarını gezebilir, Latin Amerika’nın doğasının tadına varabilir ve renkleri ruhunuzda hissedebilirsiniz.

Salvador, Brezilya

Dünyanın En Renkli Şehirleri

Özgürlükten doğan bir diğer renkli şehir de Salvador. Bir zamanlar köle pazarının merkezi olan bu şehir 1835 yılında yapılanmaya başlıyor. Şimdi, UNESCO Dünya Mirasları’ndan biri olan Salvador, farklı türlerden dans, müzik ve lezzetli yemekleri bir araya getirmekte. Ayrıca bu renkli şehir, çeşitli müzeleriyle de sizleri zamanda yolculuğa sürüklüyor.

Şafşavan, Fas

Dünyanın En Renkli Şehirleri

Gökyüzünü sokaklara sığdıran şehir Şafşayan, masmavi evleriyle ayaklarınızı yerden kesecek. Fas’ın kuzeybatısında yer alan bu şehrin evlerinin mavi olmasının sebebi tam olarak belli değil. Bazıları Yahudi mistisizmi bazıları da sineklerin uzak durması için diyor. Arnavut kaldırımlarının ve dar sokaklarının, Fas mimarisiyle buluştuğu Şafşayan’ı keşfetmek için ilkbahar harika bir mevsim.

{50044}

Burano, İtalya

Dünyanın En Renkli Şehirleri

Venedik Adası’nda bulunan Burano, rengarenk ev ve kapılarıyla gezenleri bambaşka bir yolculuğa davet ediyor. Zamanında şehrin balıkçıları, sisli havalarda kaybolmamak için evlerini mor, sarı, turuncu gibi birçok renge boyamış. Böylece Burano’yu renklendiren hikaye başlamış. Eğer yolunuz düşerse; hediyelik eşya dükkanlarını gezip, restoranlarında eşsiz lezzetler tadıp, parklarında dinlenmeyi unutmayın. Daracık sokaklarına koca bir dünya sığdıran bu şehirde, fotoğraf çekmeye doyamayacaksınız.

Kopenhag, Danimarka

Dünyanın En Renkli Şehirleri

Kopenhag’ın soğuk havasından eser bırakmayan bu renkli evleri mutlaka tatil rotanıza ekleyin. Nyhavn Limanı’nda bulunan evlerin altındaki restoranlarda, farklı lezzetler tadabilir veya gündüzleri keyifli bir tekne turuna çıkıp, eşsiz manzaralara şahit olabilirsiniz. Noel kutlamalarının bir başka yaşandığı Kopenhag’da, yaz ayları da şehrin tadını çıkarmak için mükemmel bir zaman.

Notting Hill, İngiltere

Dünyanın En Renkli Şehirleri

Julia Roberts ve Hugh Grant’ın meşhur filmini izlediyseniz, burayı gezmek sizin için daha da anlamlı olacak. “Notting Hill’’ filmiyle ünlenen yer, yağmurlu ve kapalı havası olan İngiltere’ye bambaşka bir soluk katıyor. Londra’nın, ‘Gri Şehir’ namını yok eden bu evlere, Portobello Yolu üzerinden birgün mutlaka eşlik edip, İngiltere’nin bambaşka bir tarafını keşfedebilirsiniz.

{48587}

Buenos Aires, Arjantin

Dünyanın En Renkli Şehirleri

La Boca Mahallesi’nde bulunan Caminito sokağı, işçi sınıfına ait olan renkli blok evlerden oluşuyor. 1950’lerin sonunda sokak, bir grup ressam tarafından yapılandırılıp halka açılıyor. Evler yerel tersanenin atık parçalarıyla oluşturuluyor. Boyama işlemi ise geriye kalan herhangi bir renkle… Rastgele kalan boyayla boyanan evler, dünyanın en renkli şehirlerinden birini meydana getirmekte. Arjantin’in sıcak kültürünü keşfetmek için Buenos Aires harika bir başlangıç noktası.

Trinidad, Küba

Dünyanın En Renkli Şehirleri

Rotamızı, Küba’nın nostaljik şehri Trinidad’a çeviriyoruz. Ülkedeki eski kültürü yaşatmaya devam eden bu yer, renkli evleriyle UNESCO Dünya Mirasları’ndan biri. İspanyol kolonisi zamanında yapılan bu evler, günümüze kadar varlığını sürdürmüş durumda. Küba kültürünü doruklara kadar size yaşatacak olan Trinidad’ı gezmek için en güzel zaman ilkbahar aylarından biri olacaktır.

Jaipur- Hindistan

Dünyanın En Renkli Şehirleri

Pembe şehrin hikâyesine yakından tanıklık etmek isteyenlerin yolculuğu Hindistan’a. Jaipur 19. yüzyılda hâlâ İngiltere’nin kolonisiyken, Galler Prensi Edward tarafından ziyaret ediliyor. Halk da bunun şerefine şehrin birçok yerini pembeye boyuyor. Günümüze kadar yapısını koruyan bu binalar, ülke için eşsiz bir kültürel miras durumunda. Hindistan’ın en farklı yerlerinden olan Jaipur’u keşfetmek için, seyahat ajandanızda mutlaka bir yer ayırın.

Charleston, Güney Carolina

Dünyanın En Renkli Şehirleri

Amerika’nın Güney Karolina eyaletinde bulunan Charleston, Atlas Okyanusu’nun kıyılarında yer alıyor. Göçmen İngilizler tarafından kurulan şehir, ilk olarak İngiltere Kralı 2. Charles onuruna ‘Charles Town’ olarak anılmış. Daha sonra bugünkü adına evrilmiş. ‘Amerika’nın Avrupalı şehri’ olarak bilinen bu yer, geçmişten gelen mimari yapılarını hâlâ koruyor. Bir gün Charleston’a yolunuz düşerse, farklı balıklar tatmadan, festivallere katılmadan ve alışveriş yapmadan dönmeyin.

{24794}

Ela
Ela Tüm Yazıları