preloader

Dünyanın En İlgi Çeken Şelaleleri

13.11.2023
Dünyanın En İlgi Çeken Şelaleleri

Yazı Boyutu:

Şelaleler, dünyanın en ilgi çeken destinasyonları arasında. Instagram’da en çok paylaşılan, etiket sayıları en fazla olan şelalelere göz atın!

Ülkeden ülkeye farklılık gösteren seyahat kısıtlamalarıyla sosyal medyada paylaşılan seyahat destinasyonları daha çok aratılmaya başlandı. Kimileri evde, sosyal medyaya bakarak teselli bulurken kimileri de gelecekteki tatillerini şimdiden planlıyor. Durum böyleyken, biz de sizler için Instagram’da en çok paylaşılan, şelaleri bir araya getirdik. 3,397,431 hashtag ile listenin başını çeken Niagara’dan binlerce kez paylaşılan dünyanın dört bir yanındaki şelalelere… Mutlaka görülmesi gereken şelaleri bir sonraki seyahat planınıza alın!

Seljalandsfoss

Dünyanın En İlgi Çeken Şelaleleri
Dünyanın En İlgi Çeken Şelaleleri

İzlanda’nın en tanınmış şelalelerinden biri olan Seljalandsfoss, nefes kesici güzelliğiyle sosyal medyada en çok merak edilen 8. şelale! 163,914 hashtag ile Instagram’da çok dikkat çeken Seljalandsfoss şelalesi, Güney sahilini ziyaret ederken mutlaka uğramanız gereken noktalardan biri! İzlanda Ulusal Arazi araştırmasına göre 65 metre boyunda olan şelalenin arkasına da geçebiliyorsunuz. Şelalenin arkasında bulunan kayanın altında bulunan geniş ve yeşil alan da en az şelale kadar dikkat çekici.

Yosemite

Dünyanın En İlgi Çeken Şelaleleri
Dünyanın En İlgi Çeken Şelaleleri

Sosyal medyada bir hayli dikkat çeken Yosemite şelalesi 190,185 hashtag ile Instagram’da en çok paylaşılan 7. şelale olma özelliğine sahiptir. Yaklaşık 739 metreden daha fazla bir yükseklikliğe sahip olan Yosemite Şelaleleri, Kuzey Amerika’daki en yüksek şelalelerden biridir. Kasım’dan Temmuz’a kadar akan şelale en yüksek akışını Mayıs’ta gerçekleştiriyor.Yosemite Şelalesi aslında üç ayrı şelaleden oluşur: Yukarı Yosemite Şelalesi 436 metre, orta kademeler 205 metre ve Aşağı Yosemite Şelalesi 97 metre. Sierra Nevada Dağları’nda bulunan şelale, Kuzey Amerika’nın en yüksek şelalesi!

Multnomah

Dünyanın En İlgi Çeken Şelaleleri
Dünyanın En İlgi Çeken Şelaleleri

251,639 hashtag ile Instagram’da dünyada en çok paylaşılan 6. şelale olan Multnomah şelaleri; Corbett ve Dodson, Oregon, ABD arasında, Troutdale’in doğusunda, Columbia River Gorge’daki Multnomah Creek’te bulunyor. Bazalt kayalıklar üzerinde iki kademeye yayılan şelale, 189 metre yüksekliği ile Oregon eyaletindeki en yüksek şelaledir. 165 metre ve 21 metrelik iki basamaktan dökülen şelale, 2 metrelik bir su yolu ile birbirinden ayrılıyor. Hem kış aylarında hem de yaz aylarında muhteşem bir görüntüye sahip olan Multnomah, Birleşik Devletler Orman Müdürlüğü tarafından, Birleşik Devletler’deki yıl boyunca canlı kalan ikinci en uzun şelale ünvanına da sahiptir!

Skógafoss

Dünyanın En İlgi Çeken Şelaleleri
Dünyanın En İlgi Çeken Şelaleleri

İzlanda’daki en büyük ve en zarif şelalelerden biri olan Skógafoss, 255,519 hashtag ile Instagram’da en çok paylaşılan 5. şelale olma özelliğine sahip. Skógafoss şelalesi 25 metre genişliğinde ve 60 metre yüksekliğinde. Güneşli havalarda çıkan gökkuşağı ile dikkat çeken şelale, İzlanda’nın güneyindeki eski bir sahil şeridinin falezlerinde konumlanıyor. Film yapımcıları tarafından da keşfedilen şelale Thor: The Dark World ve The Secret Life of Walter Mitty’nin sahnelerine de ev sahipliği yaptı. Eyjafjallakokull ve Myrdalsjokull dağları arasında şelaleler boyunca uzanan engebeli yollarda yürüyüş yapmanın hayali bile çok güzel!

Victoria

Dünyanın En İlgi Çeken Şelaleleri
Dünyanın En İlgi Çeken Şelaleleri

Afrika’nın dördüncü büyük nehri olan Victoria şelaleleri, Instagram’da en çok paylaşılan 2. şelale! Sosyal medyada 286,410 hashtag ile paylaşılan dünyanın en muhteşem şelalelerinden biri olarak kabul edilen Victoria Şelaleleri, Zambezi Nehri üzerinde yer alıyor ve aynı zamanda Zambiya ile Zimbabve arasındaki sınırı da belirliyor. Şelaleler yaklaşık olarak 1,7 km genişliğinde ve 128 m yüksekliğinde. Buna bağlı olarak şelalenin en dikkat çekici özelliği, uzunluğu bir kilometreden uzun ve yüksekliği yüz metreden fazla olan dünyadaki tek şelale olması!

Gullfoss

Dünyanın En İlgi Çeken Şelaleleri
Dünyanın En İlgi Çeken Şelaleleri

Gullfoss şelaleleri, sosyal medyadaki en popüler üçüncü şelale olma özelliğine sahip. İzlanda’nın en önemli turistik yerlerinden biri olan şelale Instagram’da 329.576 hashtag ile paylaşılmış. Şelalenin en ilginç özelliklerinden biri 21 ve 11 metre yüksekliğe sahip olan birbirlerine dik açıyla iki büyük merdivenden oluşması. İzlanda dilinde “Altın Şelale” anlamına gelen üç basamaklı Gulfoss şelalesi İzlanda’nın güneyindeki Hvita Buzul Nehri’nde yer alıyor. Oldukça dar olan Gulfoss şelalesi yaklaşık 32 metre yüksekliğe sahip.

Iguazú

Dünyanın En İlgi Çeken Şelaleleri
Dünyanın En İlgi Çeken Şelaleleri

Arjantin’in dünya harikası Iguazú şelaleri, Instagram’da 1.005.532 kez paylaşılarak Instagram’da en çok paylaşılan ikinci şelale olarak biliniyor. 1984 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası ilan edilen Iguazu şelalesi dünyanın en görkemli şelalesi olarak kabul ediliyor. Brezilya eyaleti, Parana ve Arjantin eyaleti Misiones sınırında yer alan Iguazu şelalesi; 1,7 mil (2,7 km) genişliğe sahiptir ve yüksekliği 60-82 metre arasında değişen 275 ayrı şelaleye sahiptir. Şelalelerin %80’i Arjantin’de ve %20’si ise Brezilya’da bulunuyor. “Iguazu” adının nereden geldiğini merak ederseniz; yerli Guarani dilinde “büyük su” anlamına geliyor!

Niagara

Dünyanın En İlgi Çeken Şelaleleri
Dünyanın En İlgi Çeken Şelaleleri

Niagara şelaleri dünyada Instagram’da en çok paylaşılan şelale olma özelliğini taşıyor. Dünyanın en romantik destinasyonlarından biri olan Niagara şelaleri 3,397,431 hashtag ile çekiciliğini halen kaybetmemiş gibi görünüyor! Niagara şelalesi, Kuzey Amerika’da Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada arasındaki sınırı aşan üç muhteşem şelaleye toplu olarak verilen addır. Amerikan şelaleleri, Horseshoe şelaleleri ve Bridal Veil şelaleleri; Niagara şelalelerini oluşturan üç şelaledir. Niagara şelalesi bir jeoloji harikasını temsil eder ve Horseshoe şelalesi, üç şelalenin en büyüğü olarak bilinir. Kabaca 790 metre genişliğindedir, Amerikan şelaleleri ise genişliği yaklaşık 320 metre boyutundadır. Bridal Veil Falls, üçünün en küçüğüdür ve yalnızca 17 metre genişliğindedir.

Plitvice

Dünyanın En İlgi Çeken Şelaleleri
Dünyanın En İlgi Çeken Şelaleleri

Plitvice Gölleri Milli Parkı, Hırvatistan’ın doğal güzelliklerinin en göz alıcı örneklerinden biri. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu parkın en çarpıcı özelliklerinden biri, 16 kademeli gölün ve bu göllerin oluşturduğu doğal barajlar sonucu meydana gelen muhteşem şelaleleri. Bu göller, kireçtaşı ve tebeşir tabakaları üzerinde binlerce yıl süren su akışı sonucunda oluşmuştur. Her bir göl, farklı bir renk tonuna sahip, bu da suyun mineral içeriğine ve güneş ışığının sudaki yansımasına bağlı. Göller, canlı mavi, yeşil ve turkuaz renklerde parıldar ve bu renk oyunlarıyla ziyaretçileri adeta büyülüyor.

Manawaiopuna

Dünyanın En İlgi Çeken Şelaleleri
Dünyanın En İlgi Çeken Şelaleleri

Manawaiopuna Şelalesi, Hawaii’nin Kauai adasında, doğal güzellik ve gizemle dolu bir cennet. Dünyanın dört bir yanından ziyaretçileri büyüleyen bu şelale, özellikle “Jurassic Park” filminde yer almasıyla ünlü, bu nedenle halk arasında “Jurassic Şelalesi” olarak da bilinir. Yaklaşık 110 metre yükseklikten düşen Manawaiopuna, Hanapepe Nehri üzerinde yer alıyor. Şelalenin çevresindeki yoğun ve yemyeşil tropikal yağmur ormanları, bu doğal harikanın hem gizemini hem de görsel güzelliğini artırıyor. Şelaleye ulaşım, özel mülkiyet sınırlamaları nedeniyle sadece helikopter turları ile mümkün.

Detian

Dünyanın En İlgi Çeken Şelaleleri
Dünyanın En İlgi Çeken Şelaleleri

Çin ve Vietnam sınırında yer alan sınır boyunca uzanan Quy Xuan Nehri üzerinde bulunan Detian, görkemli güzelliği ve büyüleyici ortamı ile ziyaretçilerini etkiliyor. Yaklaşık 91 metre genişliğindeki bu kademeli şelale, etrafını çevreleyen kayaçlardan ve bol yeşillikten yükselen sis perdesiyle rüya gibi bir manzara sunuyor. Detian Şelalesi, özellikle bahar aylarında, eriyen kar sularının debisinin artmasıyla göz alıcı bir görsel şölen yaratıyor.

Igazu

Dünyanın En İlgi Çeken Şelaleleri
Dünyanın En İlgi Çeken Şelaleleri

Iguazu Şelalesi, Güney Amerika’nın en büyüleyici doğal harikalarından biri olarak kabul edilir. Arjantin ve Brezilya sınırında, Iguazu Nehri üzerinde bulunan bu muazzam şelale, 2.7 kilometrelik bir alana yayılıp 275’ten fazla bireysel şelaleyi kapsıyor. Iguazu Şelalesi’ni ziyaret edenler, bu etkileyici doğal oluşumu birkaç farklı şekilde deneyimleyebilirler. Ziyaretçiler, şelalelerin tabanına yakın bölgelerde tekne turları yapabilir veya çeşitli yürüyüş yollarını takip ederek ormanın içindeki manzaraları keşfedebilirler. Şelalelerin Brezilya tarafında, geniş bir panoramik manzara sunan bir platform bulunurken, Arjantin tarafı ziyaretçilere şelalelere daha yakın bir deneyimi var.

Havasu

Dünyanın En İlgi Çeken Şelaleleri
Dünyanın En İlgi Çeken Şelaleleri

Havasupai Kızılderili Rezervasyonu içinde yer alan bu şelale, özellikle turkuaz renkli suları ve etkileyici kızıl kayalıkları ile ünlü. Şelale, yaklaşık 30 metre yükseklikten, kızıl kaya katmanlarının üzerinden düşerek, göz alıcı turkuaz bir havuza dökülüyor. Şelalenin rengi, çevredeki kireçtaşı minerallerinin ve güneş ışığının su üzerindeki etkileşimi sayesinde benzersiz bir görünüm sağlıyor. Havasu Şelalesi’ne ulaşım, zorluğuyla bilinen bir yürüyüş parkuru ile mümkün. Yaklaşık 15 kilometre uzunluğundaki bu yürüyüşle varış noktasındaki muhteşem manzara her adımı değerli kılıyor.

Yazılardaki Instagram verileri https://www.showerstoyou.co.uk/ araştırmasından alınmıştır.

İpek Uslu
İpek Uslu Tüm Yazıları