preloader

Dünyanın En İlgi Çeken 8 Şelalesi

02.03.2021
Dünyanın En İlgi Çeken 8 Şelalesi

Yazı Boyutu:

Şelaleler, dünyanın en ilgi çeken destinasyonları arasında. Instagram’da en çok paylaşılan, etiket sayıları en fazla olan şelalelere göz atın!

Ülkeden ülkeye farklılık gösteren seyahat kısıtlamalarıyla sosyal medyada paylaşılan seyahat destinasyonları daha çok aratılmaya başlandı. Kimileri evde, sosyal medyaya bakarak teselli bulurken kimileri de gelecekteki tatillerini şimdiden planlıyor. Durum böyleyken, biz de sizler için Instagram’da en çok paylaşılan, şelaleri bir araya getirdik. 3,397,431 hashtag ile listenin başını çeken Niagara’dan binlerce kez paylaşılan dünyanın dört bir yanındaki şelalelere… Mutlaka görülmesi gereken şelaleri bir sonraki seyahat planınıza alın!

Seljalandsfoss

Dünyanın En İlgi Çeken 8 Şelalesi
Dünyanın En İlgi Çeken 8 Şelalesi

İzlanda’nın en tanınmış şelalelerinden biri olan Seljalandsfoss, nefes kesici güzelliğiyle sosyal medyada en çok merak edilen 8. şelale! 163,914 hashtag ile Instagram’da çok dikkat çeken Seljalandsfoss şelalesi, Güney sahilini ziyaret ederken mutlaka uğramanız gereken noktalardan biri! İzlanda Ulusal Arazi araştırmasına göre 65 metre boyunda olan şelalenin arkasına da geçebiliyorsunuz. Şelalenin arkasında bulunan kayanın altında bulunan geniş ve yeşil alan da en az şelale kadar dikkat çekici.

Yosemite

Dünyanın En İlgi Çeken 8 Şelalesi
Dünyanın En İlgi Çeken 8 Şelalesi

Sosyal medyada bir hayli dikkat çeken Yosemite şelalesi 190,185 hashtag ile Instagram’da en çok paylaşılan 7. şelale olma özelliğine sahiptir. Yaklaşık 739 metreden daha fazla bir yükseklikliğe sahip olan Yosemite Şelaleleri, Kuzey Amerika’daki en yüksek şelalelerden biridir. Kasım’dan Temmuz’a kadar akan şelale en yüksek akışını Mayıs’ta gerçekleştiriyor.Yosemite Şelalesi aslında üç ayrı şelaleden oluşur: Yukarı Yosemite Şelalesi 436 metre, orta kademeler 205 metre ve Aşağı Yosemite Şelalesi 97 metre. Sierra Nevada Dağları’nda bulunan şelale, Kuzey Amerika’nın en yüksek şelalesi!

Multnomah

Dünyanın En İlgi Çeken 8 Şelalesi
Dünyanın En İlgi Çeken 8 Şelalesi

251,639 hashtag ile Instagram’da dünyada en çok paylaşılan 6. şelale olan Multnomah şelaleri; Corbett ve Dodson, Oregon, ABD arasında, Troutdale’in doğusunda, Columbia River Gorge’daki Multnomah Creek’te bulunyor. Bazalt kayalıklar üzerinde iki kademeye yayılan şelale, 189 metre yüksekliği ile Oregon eyaletindeki en yüksek şelaledir. 165 metre ve 21 metrelik iki basamaktan dökülen şelale, 2 metrelik bir su yolu ile birbirinden ayrılıyor. Hem kış aylarında hem de yaz aylarında muhteşem bir görüntüye sahip olan Multnomah, Birleşik Devletler Orman Müdürlüğü tarafından, Birleşik Devletler’deki yıl boyunca canlı kalan ikinci en uzun şelale ünvanına da sahiptir!

Skógafoss

Dünyanın En İlgi Çeken 8 Şelalesi
Dünyanın En İlgi Çeken 8 Şelalesi

İzlanda’daki en büyük ve en zarif şelalelerden biri olan Skógafoss, 255,519 hashtag ile Instagram’da en çok paylaşılan 5. şelale olma özelliğine sahip. Skógafoss şelalesi 25 metre genişliğinde ve 60 metre yüksekliğinde. Güneşli havalarda çıkan gökkuşağı ile dikkat çeken şelale, İzlanda’nın güneyindeki eski bir sahil şeridinin falezlerinde konumlanıyor. Film yapımcıları tarafından da keşfedilen şelale Thor: The Dark World ve The Secret Life of Walter Mitty’nin sahnelerine de ev sahipliği yaptı. Eyjafjallakokull ve Myrdalsjokull dağları arasında şelaleler boyunca uzanan engebeli yollarda yürüyüş yapmanın hayali bile çok güzel!

Victoria

Dünyanın En İlgi Çeken 8 Şelalesi
Dünyanın En İlgi Çeken 8 Şelalesi

Afrika’nın dördüncü büyük nehri olan Victoria şelaleleri, Instagram’da en çok paylaşılan 2. şelale! Sosyal medyada 286,410 hashtag ile paylaşılan dünyanın en muhteşem şelalelerinden biri olarak kabul edilen Victoria Şelaleleri, Zambezi Nehri üzerinde yer alıyor ve aynı zamanda Zambiya ile Zimbabve arasındaki sınırı da belirliyor. Şelaleler yaklaşık olarak 1,7 km genişliğinde ve 128 m yüksekliğinde. Buna bağlı olarak şelalenin en dikkat çekici özelliği, uzunluğu bir kilometreden uzun ve yüksekliği yüz metreden fazla olan dünyadaki tek şelale olması!

Gullfoss

Dünyanın En İlgi Çeken 8 Şelalesi
Dünyanın En İlgi Çeken 8 Şelalesi

Gullfoss şelaleleri, sosyal medyadaki en popüler üçüncü şelale olma özelliğine sahip. İzlanda’nın en önemli turistik yerlerinden biri olan şelale Instagram’da 329.576 hashtag ile paylaşılmış. Şelalenin en ilginç özelliklerinden biri 21 ve 11 metre yüksekliğe sahip olan birbirlerine dik açıyla iki büyük merdivenden oluşması. İzlanda dilinde “Altın Şelale” anlamına gelen üç basamaklı Gulfoss şelalesi İzlanda’nın güneyindeki Hvita Buzul Nehri’nde yer alıyor. Oldukça dar olan Gulfoss şelalesi yaklaşık 32 metre yüksekliğe sahip.

Iguazú

Dünyanın En İlgi Çeken 8 Şelalesi
Dünyanın En İlgi Çeken 8 Şelalesi

Arjantin’in dünya harikası Iguazú şelaleri, Instagram’da 1.005.532 kez paylaşılarak Instagram’da en çok paylaşılan ikinci şelale olarak biliniyor. 1984 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası ilan edilen Iguazu şelalesi dünyanın en görkemli şelalesi olarak kabul ediliyor. Brezilya eyaleti, Parana ve Arjantin eyaleti Misiones sınırında yer alan Iguazu şelalesi; 1,7 mil (2,7 km) genişliğe sahiptir ve yüksekliği 60-82 metre arasında değişen 275 ayrı şelaleye sahiptir. Şelalelerin %80’i Arjantin’de ve %20’si ise Brezilya’da bulunuyor. “Iguazu” adının nereden geldiğini merak ederseniz; yerli Guarani dilinde “büyük su” anlamına geliyor!

Niagara

Dünyanın En İlgi Çeken 8 Şelalesi
Dünyanın En İlgi Çeken 8 Şelalesi

Niagara şelaleri dünyada Instagram’da en çok paylaşılan şelale olma özelliğini taşıyor. Dünyanın en romantik destinasyonlarından biri olan Niagara şelaleri 3,397,431 hashtag ile çekiciliğini halen kaybetmemiş gibi görünüyor! Niagara şelalesi, Kuzey Amerika’da Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada arasındaki sınırı aşan üç muhteşem şelaleye toplu olarak verilen addır. Amerikan şelaleleri, Horseshoe şelaleleri ve Bridal Veil şelaleleri; Niagara şelalelerini oluşturan üç şelaledir. Niagara şelalesi bir jeoloji harikasını temsil eder ve Horseshoe şelalesi, üç şelalenin en büyüğü olarak bilinir. Kabaca 790 metre genişliğindedir, Amerikan şelaleleri ise genişliği yaklaşık 320 metre boyutundadır. Bridal Veil Falls, üçünün en küçüğüdür ve yalnızca 17 metre genişliğindedir.

Yazılardaki Instagram verileri https://www.showerstoyou.co.uk/ araştırmasından alınmıştır.

İpek Uslu
İpek Uslu Tüm Yazıları