preloader

Çocuklara Özel Paris

12.01.2017
Çocuklara Özel Paris

Yazı Boyutu:

Çocuklarınızın unutamayacağı bir Paris seyahatine ne dersiniz?

Çikolata Müzesi

Çikolatanın Amerika’dan Avrupa’ya geliş tarihini eğlenceli bir anlatım ile sergileyen Çikolata Müzesi‘nde, yetişkinler için de çikolata servisinin farklı sunumlarını gösteren antikalar var. Sergi gezildikten sonra çikolata yapım atölyesine katılmak ve yapılan çikolataların tadına bakmak mümkün.

Çocuklara Özel Paris

Notre Dame Kilisesi

Paris seyahatinden önce, Disney’in “Notre Dame’ın Kamburu” çizgi filmini seyreden çocuklar, 800 yıllık binanın gerçek olduğunu öğrendiklerinde müthiş heyecanlanabilir. Cephe süslemelerinden yola çıkarak yaratılan karakterleri tanıyabilir hatta kulelere tırmanıp “gargoyle”ları ve Kazimodo’nun yaşadığı yeri yakından görebilirsiniz. Kulelerden Paris manzarası ise kelimeler ile tarif edilemez.

Çocuklara Özel Paris

Luxembourg Bahçeleri

Filmlerde de sıklıkla görülen tekne yüzdürme havuzu ile ünlü bu parkta, ayrıca kukla tiyatrosu ve opera binasının mimarı Garnier’nin tasarladığı atlıkarınca var. Son derece dingin bu atmosferde, bir zamanlar Hemmingway’in oğlunu gezdirdiği biliniyor. Yakındaki Rue Vavin’deki çocuk mağazaları da şıklıkları ile ünlü.

Çocuklara Özel Paris

Jardin des Tuilleries

17. yüzyıldan beri var olan bu park, Uyuyan Güzel ve Çizmeli Kedi masallarının yazarı Perrault’nun kral 14. Louis’yi ikna etmesi ile halka açılmış. İçinde oyun alanından başka, farklı bir Paris tecrübesi için parkın içindeki dev tekerleğe binmek yeterli.

Çocuklara Özel Paris

Tuilleries Bahçelerine çok yakın olan Cafe Marly’de Louvre’un piramidini seyretmek, küçücük Le Souffle’de inanılmaz farklı tatlarda dev suflelerin veya Angelina’nın harika pastalarının tadına bakmak mümkün.

Çocuklara Özel Paris

Deniz Müzesi

Trocadéro’dan Eyfel Kulesi’nin en güzel fotoğraflarını çekebilmeye ilave Napolyon’un teknesinin de sergilendiği Deniz Müzesi ve Paris akvaryumu olan Cinéacqua’yı unutmamakta fayda var. Deniz canlılarını seyrederken, bir denizkızına dahi rastlanabiliyor!

Çocuklara Özel Paris

Askeri Müze

Hotel des Invalides’in içindeki Askeri Müze‘de inanılmaz kapsamlı bir silah koleksiyonu sergileniyor. Orta Çağ şövalyelerinin miğferleri, ilk tüfekler, içine insan girebilen büyüklükteki toplara ilave, Napolyon’un ünlü şapkası da koleksiyona dahil. Ayrıca, kendisinin ihtişamlı mezarı da unutulmamalı.

Çocuklara Özel Paris

Grevin Müzesi

1882 tarihinde kurulan Grevin Müzesi‘nde Picasso’yu resim yaparken, Elton John’u piyano ve Jimmy Hendrix’i gitar çalarken, Küçük Prensi dünyasında, Üç Silahşörleri ise düello yaparken görmek mümkün. Buradaki tüm mum heykeller, benzer müzelerden farklı olarak kişilerin gerçek hayatlarındaki gibi yerleştirildiği için ziyaretçileri hayatlarının içine alıyor. Ziyaret ilk kez 1990’da dünya sergisi için yaratılmış Palais des Mirages’ın sunduğu kaleydoskopik ışık ve ses gösterisi ile başlıyor.

Çocuklara Özel Paris

A La Mere de la Famille

Paris’in en eski pastanesi olan A La Mere de la Famille‘de 1761 yılından beri yapılan harika tatlılar var. Bir zamanlar kraliçe Marie Antoinette için özel pastalar yapan bu tarihi yerde prenses gibi hissetmek mümkün. Ayrıca çok eğlenceli formlardaki pasta ve çikolataları görmek için dahi gitmeye değer.

Çocuklara Özel Paris

{77391}

Musee du Quai Branly

Çocuklara yönelik düzenlenen müzede ses ve film kullanılmış ve eserler hareket ediyor. Afrika, Oceania ve Güney Amerika’dan gelen eserlere ilave ünlü Fransız kaşiflerin adımlarını takip ederek 1931 yılında Asya’da gerçekleşen gezilere katılmak heyecan verebilir. Yaz aylarında bahçede çocuk aktivitelerine katılabilir ve Parisliler gibi kafesinden aldıklarınızla piknik yapmak mümkün. Binanın dış duvarları ise, dikey bahçe gibi!

Çocuklara Özel Paris

Guignols Kukla Gösterileri

Guignols kukla gösterileri 1818 yılından beri aralıksız devam ediyor. Fransızca olmasına rağmen çok görsel oldukları için kolayca anlaşılabilir. Okulların kapalı olduğu günlerde Rond Point des Champs-Elysées, Jardins de Luxembourg gibi merkezi yerlerde bu şirin gösterileri bulmak mümkün.

Çocuklara Özel Paris

Zanaat ve Meslekler Müzesi

1794 yılında eski bir manastırın içinde kurulmuş müze. Burada Foucault’ın pandülünü ve bir zamanlar Marie-Antoinette’e ait olan otomatları görebilirsiniz. Modern kimyanın kurucusu Lavosier’in laboratuvarını, 1897 tarihli ilk uçağı ve 1642’de yapılmış ilk hesap makinası da sergileniyor.

Çocuklara Özel Paris

Nicolas Flamel’in Evi

Harry Potter hayranları, Dumbledore’un simyacı arkadaşı Nicolas Flamel’in evini görebilirler. Zanaat ve Meslekler Müzesi’ne çok yakın olan ev, 51 Rue de Montmorency adresinde ve 1407 yılında yapıldığı için Paris’in en eski evi olarak ayrıca önem taşıyor.

Jardin D’Acclimatation

Parisli çocukların ilk tercihi olan bu eğlence parkı Jardin D’Acclimation, Bois de Boulogne içinde 1860 yılında Napoleon III tarafından açılmış. Parkta hala Belle Epoque tarzı hakim ve içinde sevebileceğiniz çiftlik hayvanları ve antika bir carousel ve orijinal hali ile korunmuş bir kuşluk var. Haftanın bazı günleri olan tiyatro ve Guignol gösterilerini seyredebilir ve 1927’den beri küçük çocukların en sevdiği Büyülü Nehir’de vakit geçirebilirsiniz.

Çocuklara Özel Paris

Parc de la Villette

Eski mezbahalar, fütüristik bir parka dönüştürülerek farklı temalı alanlar yaratılmış. Cite des Enfants ve Cite des Sciences’ta çocuklar televizyonculuğu öğrenebilir, basit bilimsel deneyler yapabilirler. İçerideki Planetarium’a ilave 1930 yılından kalma L’Argonaut isimli denizaltıda gezilebilir. La Philharmonie de Paris’te ise müzik aletleri sergileniyor ve çocuklara yönelik konser ve etkinlikleri de var. La Cineaxe‘da ise film çekimlerine katılmak mümkün.

Çocuklara Özel Paris

Bergin Azer
Bergin Azer Tüm Yazıları