preloader

Evinizden Tokyo’yu Yaşamanın Yolları

06.01.2021
Evinizden Tokyo’yu Yaşamanın Yolları

Yazı Boyutu:

Dünyanın en ilginç şehirleri arasında kesinlikle ilk üçe girmeyi hak eden Tokyo’yu evinizden çıkmadan online olarak da gezebilirsiniz.

Yemekleri, her köşe başında bekleyen sürprizleri, sanatı ve yaşam tarzıyla Tokyo kesinlikle görülmesi gereken bir şehir. 12 saat uçak yolculuğu yapmadan, dokuz bin kilometre gitmeden ve altı saat dilimi değiştirmeden de dünyanın en şaşırtan şehri Tokyo’yu bu önerilerle gezebilirsiniz.

Tokyo’daymış Gibi Ziyafet Çekin

Evinizden Tokyo’yu Yaşamanın Yolları

Tokyo’da, Japon mutfağının en doğru tekniklerleriyle hazırlanan yemeklerinin envai çeşidini tadabilirsiniz. Japon mutfağı rafine bir damak tadına sahip olsa da sevenlerinin sayısı günden güne arttığı için kaliteli restoranların sayısı da günden güne artıyor. Japon şefler tarafından en az Tokyo’da yiyebileceğiniz kadar güzel, taze ve doğru tekniklerle hazırlanmış sushi, ramen, tempura, gyoza, onigiri, nigiri, saşimi’leri sipariş ederken kendinize küçük bir Tokyo ziyafeti çekebilirsiniz. Inari Omakase, Wagamama, Zuma, Ioki, Itsumi, Miyabi, Kawaii, Ororo Japon yemeklerini en kezzetli olarak bulabileceğiniz restoranlardan.

Hayao Miyazaki Maratonu Yapın

Japonya’nın en meşhur anime ve manga sanatçılarından biri olan Hayao Miyazaki, hakkındaki tüm övgüleri hak eden bir yetenek. Tokyo doğumlu sanatçının eserlerinin en eğlenceli halini Ghibli Müzesi’ni online gezerek de görebilirsiniz. Miyazaki’nin kurucusu olduğu Japonya’nın ünlü animasyon stüdyosu Ghibli’nin müzesi olan yerde sizi karşılayansa Totoro.

Eğer anime seviyorsanız -ön yargılıysanız bile Miyazaki’nin filmleriyle fikriniz değişecek- ünlü sanatçının yönetmenliğini yaptığı Spirited Away, My Neighbour Totoro, Princess Mononoke, The Wind Rises, Ponyo, Howl’s Moving Castle ile kendinize Tokyo tadında güzel bir anime maratonu hazırlayabilirsiniz.

Japon Sanatçılarıyla Tanışın

Evinizden Tokyo’yu Yaşamanın Yolları

Tokyo her ne kadar çok gelişmiş, son teknolojileri takip eden kalabalık bir metropol olsa da gelenekesel sanatlarını ve sanatçılarını yaşatan bir şehir. Şehrin havaalanına adım attığınız anda Hokusai’nin Great Wave off Kanagawa tablosu sizi karşılıyor ve tüm Tokyo geziniz boyunca da sizinle oluyor. Japon tarihinin en bilinen sanatçılarından Kitagawa Utamaro ve gölgeli çam ağacı çizimleriyle Hasegawa Tohaku da Tokyo’da sık sık göreceğiniz sanatçılarından.

Puantiye desenleriyle tüm dünyada tanınan Yayoi Kusama, desenleriyle Japon sanatının temsilcilerinden olan Takashi Murakami, çağdaş sanatı destekleyen çizimleriyle Yoshitomo Nara yeni nesil Japon sanatçılardan.

{773553}

Sakura Kokusunu Alın

Ocak ayında tomurcuklanıp Nisan ayına kadar Tokyo sokaklarında görsel şölen sunan sakura ya da bir diğer adıyla Japon kiraz çiçeklerini evinizde de yaşayabilirsiniz. Birçok kozmetik markası koku koleksiyonlarına çiçeklerini eklediği için kolonya, body mist, losyon ya da krem olarak bulabilirsiniz.

Evinizden Tokyo’yu Yaşamanın Yolları

Bath & Body Works

Satın Al

Evinizden Tokyo’yu Yaşamanın Yolları

Dior

Satın Al

Eğer aromalı çay seviyorsanız da Chado’nun sakuralı siyah çayını Tokyo’daymışsınız gibi deneyebilirsiniz.

Evinizden Tokyo’yu Yaşamanın Yolları

Chado

Satın Al

Japoncayı Keşfedin

Evinizden Tokyo’yu Yaşamanın Yolları

Dünyanın en zor, karmaşık; hem gramer hem konuşma hem de anlama becerisi için yıllarca çalışmayı gerektiren dili Japonca, Tokyo gezisinde oldukça kulağınızda kalacak. Tokyo gezisi dönüşünde belki Japonca cümle kurmak zor olacaktır ama birkaç Japonca kelime hayatınızın geri kalanı boyunca dilinizde kalabilir. Japoncanın karmaşıklığıyla ilgili küçük bir not: İkinci Dünya Savaşı sırasında tüm ülkeler telsiz dinlemelerine karşı kodlama yaparak konuşurken Japonlar kimse onları anlayamayacağı için kendi dillerinde konuşmaya devam etmişler.

{773575}

Tokyo Yaşamını Öğrenin

Evinizden Tokyo’yu Yaşamanın Yolları

Ufacık evleri en etkili şekilde kullanarak yaşamayı bilen Tokyolular yaşamı güzelleştirme anlamında da çok başarılılar. Tokyo’da birkaç hafta kalmadan da ünlü Tokyolu yazarların kitaplarıyla Japon yaşam tarzının nasıl olduğunu öğrenebilirsiniz.

Evinizden Tokyo’yu Yaşamanın Yolları

Ikigai

Satın Al

Evinizden Tokyo’yu Yaşamanın Yolları

Wabi Sabi

Satın Al

Evinizden Tokyo’yu Yaşamanın Yolları

Be More Japan

Satın Al

Tokyo’da Gece Yürüyüşü Yapın

Kendinizi gerçekten Tokyo’daymış gibi hissetmek isterseniz yukarıdaki videoyu tam ekran açın ve şehrin sesleri eşliğinde izleyin. Dakikalarca süren videoda karmaşanın içerisinde mükemmel düzenin olduğu Tokyo’daymış gibi hissedeceksiniz.

Hello Kitty Alışverişi Yapın

Evinizden Tokyo’yu Yaşamanın Yolları

Tokyo’da envai çeşit oyuncaklar, kırtasiye ürünleri, tasarımlar baş dönüdürücü güzellikte. Dünyanın en tanınmış ve en tatlı kediciği kediciği Hello Kitty için tam bir Japon eseri diyebiliriz. Sadece çocukların değil her yaştan hayranı olan Hello Kitty’nin ürünleri arasında yok yok. Mutfak eşyalarından mücevhere, ev tekstilinden kıyafete kadar Hello Kitty’nin birçok ilginç tasarım ürününü online alabilirsiniz.

Tokyo’daymış Gibi Sanata Bakın

Evinizden Tokyo’yu Yaşamanın Yolları

Japonların yüzyıllar öncesine dayanan sanatları var ve Tokyo gezisinden sonra bu sanatlara hayranlığınız bir kat daha artacak. Kağıtları katlayarak şekillendiren origami, tek bir kağıt parçasını hem katlayıp hem de üç boyutlu halde şekillendiren kirigami, kırılan porselen ya da seramik gibi parçaların altınla birleştirilip kusurların nasıl güzel olabileceğini gösteren kintsugi, gölgesiz renklerle tasarlanan resimler ukiyo-e, minik ağaç yetiştirme olan bonzai en bilinen Japon sanatlarından.

Eğer aralarından en bilineni olan origamiye ilginiz varsa Origami Kaikan’ı mutlaka görmelisiniz. Tokyo’da bulunan müze tadındaki mağazada origami kağıtları bulabilir, ders alabilir ve yapılan eserleri görebilirsiniz.

{773588}

Tokyo’yu Gezin

Evinizden Tokyo’yu Yaşamanın Yolları

Hem geleneksel hem de modern detayları olan şehirde görmeniz gereken çok fazla yer var. Tapınaklar, geleneksel mimari örnekleriyle hazırlanan bahçeler, ilginç temaları olan kafeler, müzeler ve çok daha fazlasını Tokyo’yu online gezerken de görebilirsiniz.

Yayoi Kusama Müzesi

Puantiyeyi sıradan bir benek olmaktan çıkaran sanatçının küçük ama göz alıcı detaylarla dolu bir müzesi de var. Sonsuzluğa uzanan ışıltılı puantiyelerin en dikkat çeken detaylardan olduğu müzede Yayoi Kusama’nın beğenilen çalışmaları yer alıyor.

Tokyo Disneyland

Her ne kadar Japonya, Amerika ve Amerikan kültürüne karşı mesafeli olsa da yeni nesil bununla yetişmiyor. Bu yüzden de dünyanın en büyük tema parklarından biri olan Disneyland Tokyo’da da var. Tokyo Disneyland ve Tokyo Disneysea’den oluşan park dünyanın en çok ziyaretçi alan ikinci tema parkı.

Tokyo Skytree

Burj Khalifa’dan sonra dünyanın en yüksek ikinci kulesi olan Tokyo Skytree 634 metre yüksekliğe sahip. Tokyo’yu güzel şekilde görebileceğiniz kuleye çıkmak için oldukça hızlı bir asansöre binecek ve sonrasında seyir terasında şehri görebileceksiniz.

Shibuya Yaya Geçidi

Özellikle işe gidiş ve işten çıkış saatlerinde muazzam bir kalabalıklığa ulaşan Shibuya yaya geçidi adeta şehrin simgelerinden biri. Kalabalık trafiğin bir anda durabildiği ve -belki de binlerce- yaya trafiğin yürümeye başladığı geçit kaosun içerisinde düzenle akıl almaz bir görüntü veriyor. Yukarıdaki videoya tıklayarak yaya geçidinin nasıl bir kalabalığa sahne olduğunu canlı yayınla izleyebilirsiniz.

{77906}

Tokyo’nun Hayvan Temalı Kafeleri

Tokyo’da mutlaka ama mutlaka görmeniz gereken yerler arasında hayvan kafeleri bulunuyor. Sadece evcil hayvan değil kirpi, yılan, penguen, minyatür domuz, baykuş, su samuru gibi hayvanların da olduğu temalı kafelerde sadece yiyecek ve içecekleriniz o temayla servis edilmiyor, dinlenmenize de hayvanlar dahil oluyor. Yani kahvenizi içerken kirpi sevmek güzel olmaz mıydı?

Tokyo National Museum

Japon tarihine, sanatına, teknolojisine, bilimine dair merak ettiğiniz her şey bu müzede bir araya geliyor. Japonların pek bilinmeyen sanatlarının bile yer aldığı Tokyo National Museum’u buradaki linke tıklayarak da online olarak gezebilirsiniz.

Tokyo Bahçe ve Parkları

Evinizden Tokyo’yu Yaşamanın Yolları

İmparatorluklardan, soylulardan ve yer yer budizmden ilham alan, farklı detayıyla sadece Zen bahçesinden ibaret olmayan geleneksel Japon bahçeleri kendi içerisinde tsukiyama (tepeler), karesansui (kayalık ve kum) ve chaniwa (çay setleri) olarak üçe ayrılıyor. Tokyo’da da çok güzel nefes aldıran ve peyzajıyla büyüleyen Japon bahçeleri bulunuyor.

Ueno Park

Shinjuku Gyoen

Yoyogi Park

{772585}

Imperial Palace

Japonya İmparatoru’nun ve ailesinin yaşadığı Imperial Palace-İmparatorluk Sarayı geleneksel Japon mimarisini görebileceğiniz en güzel yerlerden. Japonların minimal tarzının güzelliğini taşıyan saray, alışageldiğimiz lüks anlayışından uzaklığı, yanından geçen nehir, köprüler ve bahçesiyle mutlaka görülmeli.

Senso-Ji Temple

Tokyoluların yaşam tarzı düşünülünce inançları ilk akla gelenlerden biri olmuyor elbette ama toplumda farklı dinleri benimseyen insanlar var. Tokyo’nun en eski tapınağı olan Senso-ji ise budist tapınağı olsa da her yıl farklı dinlerden 30 milyon insanı ağırlıyor.

Meiji

Tokyo’da farklı din ve mezheplere ait birçok tapınak olsa da aralarında mutlaka görmeniz gereken Meiji tapınağı. Birinci Dünya Savaşı öncesinde, Japon halkının bağışladığı ağaçlar kullanılarak yapılan tapınak ormanın içerisinde bulunuyor. Konumunun verdiği avantajla oldukça huzurlu bir yer olan Meiji Tapınağı giden herkesin huzur bulduğu bir yer.

OGGUSTO Editörlerinden Kübra Haniç İnce’nin diğer yazılarını okumak için tıklayın.

Dünyanın en yeni haberlerini ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültene kaydolun.

Kübra Haniç İnce
Kübra Haniç İnce Tüm Yazıları