preloader

İstanbul’a Yakın Doğal Keşif Rotası Ormanya

02.10.2023
İstanbul’a Yakın Doğal Keşif Rotası Ormanya

Yazı Boyutu:

İstanbul’dan kolayca ulaşılabilen Ormanya Doğal Yaşam Parkı, hafta sonu yakın rotalar arasında görülebilecek yemyeşil bir yer.

Ormanya Nerede?

İstanbul’a yakın seyahat rotaları arasında yer alan Ormanya, günübirlik tercih edebileceğiniz, tüm ailenin keyifle vakit geçirebileceği destinasyonlar arasında yer alıyor. Kocaeli Kartepe’de konumlanan Ormanya Tabiat Parkı’na İstanbul’dan 1 saat 30 dakika, Adapazarı’ndan yaklaşık 1 saat 15 dakika, İzmit ve Sapanca’dan 30 dakika süren bir otomobil yolculuğu ile ulaşılabiliyor.

İstanbul’a Yakın Doğal Keşif Rotası Ormanya

Ormanya’ya Nasıl Gidilir?

Ormanya, adından anlaşılacağı üzere Kocaeli’nin ormanlık bölgesinde yer alıyor. Bu nedenle Ormanya’ya ulaşım için özel araç kullanımı en uygun yöntem. Ancak Adapazarı’na otobüs veya trenle ulaşabilir ve oradan taksi veya özel araç kiralama seçeneklerini kullanarak gününüze eğlence ve keşif heyecanı katabilirsiniz.

Ormanya’nın tam konumunu almak için tıklayın

Ormanya Hobbit Evleri

J.R.R. Tolkien tarafından yazılan ve tüm dünyada hayranlıkla okunmasının ardından filmleri yapılan Yüzüklerin Efendisi’nde yer alan Hobbit evleri, Ormanya’da sevimli bir köy havasında olarak karşımıza çıkıyor. Yeni Zelanda’daki Hobbit köyüne (aynı zamanda filmin çekimine ev sahipliği yapan alan) oldukça benzeyen Hobbit evlerinin arasında dolaşmak oldukça keyifli.

İstanbul’a Yakın Doğal Keşif Rotası Ormanya

Doğal malzemelerden yapılan ve çimlerle kaplı tepelerin içerisine yerleştirilen küçük Hobbit evleri çevreye uyum sağlayan ve bölgenin doğal güzellikleriyle uyumlanan mimari formuyla dikkat çekiyor. Sürdürülebilir yaşama dair ise güneş enerjisi kullanımı ve yağmur sularının toplanarak sonrasında uygun şekillerde kullanımı öne çıkıyor.

Ormanya Hobit Evleri’nin doğal bir ortamda gün geçirmek isteyenler için benzersiz bir atmosfere sahip olduğunu söyleyebiliriz. Avrupa’nın en büyük yaşam alanları arasında yer alan bölge, hem hayvanların doğal yaşam alanlarını koruyor hem de turistik seyahatlere olanak tanıyor.

Ormanya’nın içerisindeki Hobbit evlerinde konaklama ya da ev içerisini ziyaret etme seçeneği bulunmuyor. Eğer Ormanya’da birkaç gün geçirmek isterseniz alan içerisindeki kamp ve karavan alanını kullanmak mümkün.

{124684}

Ormanya’da Neler Bulabilirsiniz?

Uzun yıllar süren çalışmaların doğayla uyumlu sonucu olarak karşımıza çıkan Ormanya Doğal Yaşam Parkı projesinde bitki ve hayvanların doğal hayata uyumlu şekilde ve korunarak varlıklarını sürdürmesi amaçlanıyor. Ormanya içerisinde kamp alanları, doğa okulu, sergi alanı, kuş gözlem alanı, olta balıkçılığı gibi alanlar bulunuyor.

İstanbul’a Yakın Doğal Keşif Rotası Ormanya

Ormanya’da Görülebilecek Hayvanlar

Doğal ortamlarında yaşayan hayvanları özgür hayatları içerisinde gözlemlemek için turistik amaç ve doğal yaşamı birleştiren nadir örneklerden biri Ormanya. Bölge içerisinde zebra, tiftik keçisi, ala geyik, alpaka devesi, ceylan, at cinsleri, lemur, muflon koyunu, lemur gibi aralarında özel cinslerin de bulunduğu çok sayıda memeli hayvan ile çin kazı, beyaz kuğu, deve kuşu, mandarin ördeği, tavus kuşu gibi kanatlı hayvanlar yer alıyor.

İstanbul’a Yakın Doğal Keşif Rotası Ormanya

Çocuk hayvanat bahçesi bölümünde 67 türde 766 adet hayvan türü incelenmek için beklerken eğlenceli ve verimli bir hafta sonu için Ormanya’yı önemli destinasyonlardan biri haline getiriyor. Kanatlı türlerin incelenmesi içinse ziyaretçilerin bu hayatı yakından tanımasına olanak sunan kuş gözlem alanı karşımıza çıkıyor. Yaban yaşamı alanında ise yukarıda saydığımız çoğu hayvan türünü doğal ortamları içerisinde gözlemlemek mümkün oluyor.

Ormanya’da Neler Yapılabilir?

Ormanya’da bulunan çok sayıda etkinlik ile günü dolu dolu ve verimli geçirmek mümkün. Tesiste yürüyüş parkurları, bisiklet yolları, ata binme imkânı ve çocuk oyun alanları gibi aktiviteler bulunuyor.

Ayrıca Türkiye’nin ilk Orman Kütüphanesi de alışık olunan kütüphanelerden farklı bir konseptte misafirlerini bekliyor. Burada banklar, salıncaklar ya da hamaklarda oturarak açık alanda okuma deneyimi yaşayabilirsiniz.

{32575}

Doğa okulu ise doğayı keşfederek deneyimlemek üzerine kurgulanan programların yer aldığı bir model. Çocukları daha katılımcı hale getirmek, doğa ile arasındaki bağı güçlendirmek, hayvan sevgisi aşılamak, yaratıcıklarını beslemek ve keşif yönlerini güçlendirmek için seçenekler sunuyor.

İstanbul’a Yakın Doğal Keşif Rotası Ormanya

Uzun mesafeler kat etmeden keyifli bir gün ya da hafta sonu planı yapmak isterseniz Kocaeli’de yer alan Ormanya Doğal Yaşam Parkı için aşağıdaki yönergelerden faydalanabilirsiniz.

Adres: Uzuntarla Mahallesi 309. Sokak No:99 Kartepe/Kocaeli
Telefon: 02623316611

*Fotoğraflar ormanya.com adresinden alınmıştır.

Bahar Ergel
Bahar Ergel Tüm Yazıları