preloader

Kamp Yaparken İhtiyacınız Olan Her Şey

07.05.2020
Kamp Yaparken İhtiyacınız Olan Her Şey

Yazı Boyutu:

Huzura kavuşmanın ilk adımı doğaya kaçış. Yeşilin ve mavinin her tonuna doya doya bakmayı sağlayan ve kısa bir süreliğine de olsa onlarla iç içe yaşama imkanı sunan kamplar, doğanın iyileştirici gücüyle huzur vaat ediyor. Doğanın tadını eksiksiz çıkarabileceğiniz bir kamp macerası için ihtiyacınız olan her şey yazımızın devamında.

Tüm dünyanın aynı anda sınav verdiği bu dönemde, şehirli yaşamın insan hayatından götürdükleri ve bu yaşam şekli uğruna doğadan koparken aynı zamanda ona verdiğimiz zararlarla da yüzleşme fırsatı yakaladık. Öyle ki, tüm insanlık evlerine çekilip şehirli yaşam durunca; kaldırım taşları arasından çiçekler çıktı, gürültü kirliliğinin yerini kuş ve cırcır böceklerinin sesleri aldı, temizlenen hava sayesinde İstanbul’dan Uludağ bile göründü ve hatta bazı şehirlere geyikler indi; yani işgal ettiğimiz doğa resmen ilk kez ayağımıza geldi. Tabiatın tüm bu güzellikleriyle yakından tanışıp, tamamen içinde olmak isteyenlerin ise vazgeçemediği bir aktivite var, kamp yapmak! Kamp yapmak kalabalıktan uzaklaşıp, tabiatın güzellikleriyle iç içe vakit geçirmenin en güzel yolu. Konfor alanınızı terk edip doğaya misafir olacağınız bu huzur dolu aktivite için ihtiyacınız olan her şey yazımızın devamında.

Kampa giderken ve kamp yaparken konfor seviyesi tamamen kişisel tercih meselesi. Belirli bir noktada konaklayacağınız, eşyalarınızı sırtınızda taşımanız gerekmeyen ve arabayla gitmeyi planladığınız bir kamp için yanınızda bulundurmanız gereken malzemeleri sizin için listeledik.

Barınma İhtiyaçları

Kamp Yaparken İhtiyacınız Olan Her Şey

Kamp yaparken en çok ihtiyaç duyacağınız malzemeler barınma malzemeleridir. Bu ihtiyacınızı karşılayacağı için çadır, kolay kurulabilmesinin yanı sıra rüzgara ve yağışlara dayanıklı olmalıdır. 3 mevsimlik, 4 mevsimlik veya 5 mevsimlik çadırlardan kendinize ve gezinize uygun olanı seçebilirsiniz.

Mevsim demişken, en önemli ihtiyaçlardan biri de uyku tulumu ve uyku tulumunu da mevsime göre seçmelisiniz. Üzerinde kaç derecede kullanıma uygun oldukları yazdığı için bu seçiminizi kolaylaştıracaktır.

Fakat uyku tulumu tek başına soğuğu önlemez, bu yüzden topraktan gelen soğuğu kesmeye yardımcı olması için bir mat edinmelisiniz. Üstelik kamp matı soğuğu engellerken yattığınız yeri de yumuşatır.

Kamp Yaparken İhtiyacınız Olan Her Şey

Barınma için en temel ihtiyaçlarınızdan sonra eğer taşımak için yeriniz varsa battaniye, kamp sandalyesi ve kilim gibi size ekstra konfor sağlayacak malzemeleri de yanınıza alabilirsiniz. Hatta hem az yer kaplayan, hem de fazlasıyla iş gören bir şişme yastık da hiç de fena olmaz.

Kamp çadırınızda veya herhangi başka bir durum için yanınızda bulunmasında kesinlikle fayda olan diğer malzemeler ise ip, çakı/bıçak, kafa lambası, el feneri ve bunlar için yedek piller. Ayrıca yanınızda ekstra tshirt, çorap, iç çamaşırı gibi yedek kıyafetler, serin havalar için bir sweatshirt, ve kimlik, araba anahtarı, çakmak, çakı gibi eşyalarınızı bir arada tutmak için de bir bel çantası bulundurmanızda fayda var.

Beslenme ve Yemek İhtiyaçları

Kamp Yaparken İhtiyacınız Olan Her Şey

Bir aktiviteyi en keyifli hale getiren an kesinlikle yeme-içme faslında başlıyor. Kampın da en keyif veren anları yiyip içerken başlıyor. Öncelikle bunun için en önemli malzemelerden biri soğutucular. Bir soğutucu sayesinde özellikle yaz aylarında içeklerinizi soğuk tutabilir, yanınızda buz bulundurabilir ve en önemlisi et ürünlerini rahatlıkla saklayabilirsiniz.

Pişirme aşaması için kibrit/çakmak ve ateş tutuşturmak için de kağıt kullanmak işinizi kolaylaştırır. Mangal veya Tel Izgara üzerinde etlerinizi pişirip, sebzelerinizi közleyebilirsiniz. Fakat yemek yemek için plastik malzeme satın almak yok; kendi bardak, tabak, çatal, kaşık, bıçaklarınızı götürün. Unutmayın dünyaya zarar vermeye değil, doğanın tadını çıkarmaya geldiniz!

Kamp Yaparken İhtiyacınız Olan Her Şey

Ayrıca taşınabilir bir kamp masası, masa örtüsü, içeceklerinizin ısısını koruyabilmesi için termos, farklı şeyler pişirmek için tava, peçete ve çöplerinizi saklayabilmeniz için de torbaya ihtiyacınız olacak.

Hayati ihtiyaçlardan bir diğeri de su. Yanınızda mutlaka fazladan su olmalı; yetmemesi durumunda yokluğu büyük sıkıntılar yaratır. Ve elbette atıştırmalıkları unutmamalısınız. Kamp yapmanın tadı önce ızgaralarla, sonra da çay, kahve, kuruyemiş ve ateşte kızaran marshmallowlarla çıkar. Ayrıca konserve yiyecekleri de her ihtimale karşı ekstra bir seçenek olarak yanınızda bulundurabilirsiniz. Ve baharat; tuz, karabiber ve kekik gibi baharatlar yemeklerinize lezzet katar ve kampın en keyifli anlarında tadınız kaçmaz.

Kişisel Bakım Malzemeleri ve Ekstra İhtiyaçlar

Kamp Yaparken İhtiyacınız Olan Her Şey

Eksikliği öldürmeyen ama kesinlikle süründüren bir ihtiyaç; kişisel bakım. Kampta spa günü ilan edip keyfi yapmak değil tabii ki söz konusu. Yanınıza alacağınız sabun, diş fırçası, diş macunu, deodorant ve tuvalet kağıdı kampta hayat kurtarıcı değere sahip. Üstelik hepsini seyahat boylarda bulmak da mümkün ve neredeyse hiç yer kaplamıyorlar.

Hayatı yönettiği kadar kurtaran cep telefonları için ekstra powerbank ve şarj kablonuzu yanınıza almayı unutmayın. Ayrıca telefonunuzun çekmemesi halinde acil durumlar için yanınızda telsiz de bulundurmanızda fayda var.

Kamp Yaparken İhtiyacınız Olan Her Şey

Sıra eğlenceli ve keyifli zaman geçirmeye gelince ise; sessizliğin tadını çıkarırken okumalık bir kitap veya dergi, eğlenceli vakit geçirmek için gitar, iskambil kağıdı veya masa oyunları, doğada keyif yaparken yatıp sallanacağınız bir hamak ve çevreyi gözlemlemenizi sağlayacak bir dürbün bu kampta keyfinize keyif katacak.

Temel İlk Yardım Kitinde Bulunması Gerekenler

Kamp Yaparken İhtiyacınız Olan Her Şey

Kamp yaparken başınıza neler geleceğini ve bir sağlık kuruluşuna ne kadar uzaklıkta olacağınızı bilemezsiniz, bu yüzden yanınızda mutlaka temel ilk yardım kiti bulundurmalısınız.

Kamp Yaparken İhtiyacınız Olan Her Şey

Küçük ve tat kaçıran sorunları kolaylıkla çözme konusunda hayat kurtarıcı nitelikte olan temel ilk yardım kitinizin içinde bulunması gerekenler: kişisel ilaçlarınız, ağrı kesici, böcek ısırmaları, sokmaları ve alerji durumuna karşı krem, incinme ve burkulmalar için bandaj, yara bandı, pamuk, alkole dezenfekte görevi için kolonya ve tadınızı kaçıracak sineklerden korunmak için de sinek kovucu sprey. Sineklerden başka bir şeyin tadınızı kaçırmayacağı bir kamp tatili diliyoruz!

Trekking için İhtiyaç Kılavuzu

Kamp Yaparken İhtiyacınız Olan Her Şey

Doğa yürüyüşü olarak da bilinen Trekking, aslında dağcılığın ilk adımı olarak değerlendirilmesi gereken bir aktivite. Genel olarak günübirlik doğa yürüyüşleri için kullanılan Hiking ile daha uzun ve yorucu yürüyüşleri kapsayan Trekking birbirine karıştırılsa da, bu iki aktivite arasında çok büyük bir farklılık var; konaklama. Dolayısıyla doğayla iç içe olmaya dair planınız günübirlik yürüyüş veya herhangi bir noktada konaklamak yerine, kamp çantanızı sırtlanıp belirli bir rota boyunca doğayı keşfederek yürümekse ihtiyaç listeniz çok daha temel malzemelerden oluşuyor.

Doğanın tüm güzelliklerini yürüyerek ve yolları aşarak keşfedebileceğiniz bu aktivite için ihtiyacınız olan şeylerin başında tabii ki tüm ihtiyaçlarınızı içinde taşıyacağınız sırt çantası var. Çadır, uyku tulumu ve mat gibi temel ihtiyaçların yanı sıra yürüyüş rotanızın bulunduğu bölgenin değişken hava şartlarına da hazırlıklı olmak gerektiğini unutmayın. Bunun için yedek çamaşır, çorap ve kıyafetlerin yanı sıra polar üstler, rüzgar montu ve yağmurluk hayat kurtarıcı niteliktedir.

En önemli ekipmanınız ise rahat yürüyüş ayakkabıları veya engebeli arazilerde daha güvenli ve rahat yürüyüş yapmanızı sağlayacak batonlardır. Ayrıca GPS aleti yalnızca ne kadar yol kat ettiğinizi göstererek motive edici bir cihaz olmasının yanı sıra yolunuzu ve yönünüzü bulabilmeniz için hayati öneme sahiptir, bu yüzden GPS aletiniz ister telefonunuzda olsun ister bileklik olsun yere düştüğünde kırılmayacak ve suya dayanıklı bir ürün olmalıdır.

Kamp Yaparken İhtiyacınız Olan Her Şey

Beslenme için yanınıza bulunması gerekenler ise diğer tüm ihtiyaçlar kadar önemli. Oldukça yüksek seviyelerde fiziksel performans göstereceğiniz bu aktivitede atıştırmalık olarak kuruyemiş gibi enerji veren besinleri tercih edebilirsiniz ve ayrıca mutlaka su tüketiminize dikkat etmelisiniz.

Çantanızda bulunması gereken diğer malzemeler ise el feneri, kafa lambası, yedek pil, ateş yakmak için çakmak, sabun, diş fırçası-diş macunu, peçete ve temel ilk yardım kiti. Temel ilk yardım kitinin içeriği ve yanınızda bulundurmak istediğiniz diğer malzemeler için bir önceki kategorileri inceleyebilirsiniz. Fakat unutmayın, yanınıza alacağınız her şey yol boyunca sizinle gezecek.

Konfor alanını tamamen terk edip, doğayı yürüyerek ve kamp yaprak keşfetmek isteyenler için OGGUSTO’nun bir kitap önerisi var; Likya Yolu. Kate Clow’ın kaleme aldığı ve Türkiye’deki birbirinden farklı yürüyüş rotalarını keşfedebileceğiniz bu kitapta, adından da anlaşıldığı üzere Likya yolu, Karya Yolu ve Frig Yolu gibi belirli gruplar tarafından sürekli işaretlenen ve kontrol edilen yollar detaylı bir şekilde doğaseverlere sunuluyor.

Türkiye’nin En İyi Kamp Rotaları

Kamp Yaparken İhtiyacınız Olan Her Şey

Muğla, Ayvalık, Artvin, İstanbul… Türkiye’nin dört bir yanında kamp yapabileceğiniz en güzel yerleri sizler için derledik. Seyahat defterinin boş sayfalarını en güzel rotalarla doldurmaya devam!

Kamp Yaparken İhtiyacınız Olan Her Şey

Türkiye’nin En İyi Glamping Rotaları

Kamp Yaparken İhtiyacınız Olan Her Şey

Yeşili, mavisi ve diğer tüm renkleriyle hayranlık uyandıran doğayla iç içe olunan kısa süreli kaçamaklar yapmak, şehir hayatının insan yaşamından götürdüklerini telafi etmek için en iyi seçenek. Fakat doğayla iç içe olmak demek her zaman konfor alanını terk etmek demek değil. Glamping deneyimi ile doğada huzur ve konforun bir arada sunulduğu dört dörtlük bir kaçış planı sizi bekliyor.

Kamp Yaparken İhtiyacınız Olan Her Şey

Karavan Seyahati İçin İhtiyaç Kılavuzu

Kamp Yaparken İhtiyacınız Olan Her Şey

En son ne zaman ruhunuzu dinlendirecek, telaşsız ve özgürce hareket edebildiğiniz bir seyahate çıktınız? Birçoğumuzun hayalinde karavanla seyahat etmek vardır. Kendi isteğinize göre planladığınız, sevdiklerinizle keyifli vakit geçirebileceğiniz ve doğayla iç içe olabileceğiniz bir seyahate kim hayır diyebilir ki? Uzun zamandır karavanla seyahat etme hayalini gerçekleştirmek isteyen seyahat meraklıları için hazırladığımız rehbere bir göz atın deriz.

Kamp Yaparken İhtiyacınız Olan Her Şey

Türkiye’nin En İyi Karavan Rotaları

Kamp Yaparken İhtiyacınız Olan Her Şey

“Kendi eviniz yanınızdayken” seyahat etmenin güven ve konforu ile karavan rotaları şimdi çok daha cezbedici. Kendi karavanınızı dilediğiniz gibi dekore etme özgürlüğünüz varken lüks karavan tatilleri ile güneşin doğuşuna, kuşların melodisine şahit olmaya ne dersiniz? Karavanla tatil yapanlar önümüzdeki yıllarda seyahat trendlerinin belirleyicisi olacak. İşte, Türkiye’nin gözde karavan rotaları…

Kamp Yaparken İhtiyacınız Olan Her Şey
Aslıhan Dönmez
Aslıhan Dönmez Tüm Yazıları