preloader

İlk Kez Airbnb Kiralayacaklar İçin 6 Öneri

30.03.2022
İlk Kez Airbnb Kiralayacaklar İçin 6 Öneri

Yazı Boyutu:

İlk kez Airbnb kiralayacaklar için dikkat edilmesi gereken 6 maddeyi inceledik.

Tatil için lokasyona karar verdikten sonra yapılan ilk şeylerden biri ise kalacak bir yer bulmaktır ve çoğu zaman otelde mi kalsak yoksa ev mi kiralasak ikilemi yaşanır. Airbnb, tatil planı yapan birçok insanın en çok tercih ettiği konaklama seçeneklerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Ev sahiplerini ve ev kiralamak isteyenleri buluşturan bir platform olan Airbnb’de, dilediğiniz mekanda, dilediğiniz özelliklere sahip, kendinize uygun kiralık bir ev bulmak aslında düşündüğünüz kadar da zor değil. Birçok konaklama opsiyonu sunan Airbnb’de her bütçeye uygun fiyat aralığında, tercih edilen ev türünde ve lokasyonda ev bulmak mümkün. Tatilde bile ev konforundan çıkmadan sevdikleriniz ile rahat, izole ve keyifli bir tatilin tadını çıkarmak istiyorsanız, Airbnb’nin sunduğu konaklama hizmetleri tam size göre. Tatil planı yapıyorsanız ve ilk defa Airbnb ile ev kiralayacaksanız, sizler için önemli olabileceğini düşündüğümüz 6 öneriyi keşfedin.

1. Airbnb’den ev kiralamak güvenli mi?

İlk Kez Airbnb Kiralayacaklar İçin 6 Öneri

Ev kiralama deyince akıla gelen ilk sorulardan biri ise güvenilir olup olmadığı. Daha önce Airbnb’den hiç ev kiralamadıysanız güvenilir olup olmadığını sorgulamanız aslında oldukça anlaşılabilir bir durum. Her ev kiralamada veya otelde konaklamada olduğu gibi Airbnb’den ev kiralamanın da birtakım riskleri bulunuyor elbet. Bu nedenden dolayı, ev kiralamadan önce kendi güvenliğiniz için ve dolandırılma riskine karşı olaraktan ev sahiplerinin profillerinin tamamlanmış olduğuna, verilen puana ve daha önceki kiracıların yaptıkları yorumlara göz atmakta fayda var. Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise, evin tamamını değil de sadece bir kısmını kiralıyorsanız, evde yaşayan diğer kişileri tanımayacağınızdan dolayı tedbir amaçlı olaraktan bazı önlemler almanız gerekebilir. Bunların yanı sıra, kurulduğu günden beri güvenlilik ve gizlilik üzerine birçok çalışma yapan Airbnb, aldığı önlemleri günümüzde daha da arttırarak güvenirliğini sağlıyor.

2. Airbnb’den kiraladığınız evlerden otelde sunulan hizmeti beklemeyin

İlk Kez Airbnb Kiralayacaklar İçin 6 Öneri

Daha önce Airbnb’den ev kiralamamış olanların aklında canlanan bir diğer yanıltıcı beklenti ise otellerde olduğu gibi servis ve hizmet beklemek oluyor. Airbnb ev kiracıları ile ev kiralamak isteyenleri birleştiren bir platform olup, oteller gibi yemek servisi ve oda temizliği gibi hizmetler sunmuyor. Genelde bir Airbnb evini kiraladığınızda önceden ev sahibi ile haberleşip yaklaşık olarak eve kaçta varacağınızı haberleşmeniz gerekiyor. Ev sahibi ile evin önünde buluşup, anahtarı teslim aldıktan sonra ev ile ilgili sorumlulukların tamamı sizlere ait oluyor. Yemek alışverişinden tutun temizliğe kadar kendi evinizin rahatlığında bir tatil yapmanızı mümkün kılıyor.

3. Sahte veya tamamlanmamış hesap üzerinden ev sahipleri ile iletişime geçmemeye özen gösterin

İlk Kez Airbnb Kiralayacaklar İçin 6 Öneri

Airbnb, sahte hesaplara ve dolandırıcılığa karşı oldukça temkinli bir platform olup hem ev sahipleri hem de kiracılar için güvenilebilir bir ortam yaratmak için gerekli önlemleri alıyor. Bu nedenden ötürü, sahte veya tamamlanmamış hesap oluşturup ev sahipleri ile iletişime geçmeniz durumunda istediğiniz gibi geri dönüş alamayabilirsiniz. Airbnb’de profil oluştururken, kişisel bilgilerinizin tam olduğundan, profil görseli kullandığınızdan ve hatta daha önceki kiraladığınız evler var ise ev sahiplerinden geri dönüş ve yorum almanız da ev sahibine karşı oldukça önemli bir rol oynayacak ve pozitif bir imaj bırakacaktır.

4. Kendinize en uygun konaklama mekanını seçin

İlk Kez Airbnb Kiralayacaklar İçin 6 Öneri

İnternet üzerinden kiralanan çoğu evlerde dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri de kendinize uygun bir ev bulduğunuzdan emin olmak. Airbnb’de her bütçeye uygun fiyat aralığında, ev türünde ve lokasyonda kiralık ev bulmak mümkün. Bu nedenden dolayı Airbnb’nin internet sitesinde bulunan arama filtrelerinden yararlanarak dilediğiniz gibi bir konaklama mekanı bulabilirsiniz. Kendinize ait bir yeriniz olsun istiyorsanız evin tamamını veya sadece kendinize ait bir odanız olsun ve bazı ortak alanları paylaşmak istiyorsanız da özel oda seçeneğini tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra, filtreleme kısmında mutfak gereçleri, havuz, klima ve ütü gibi pek çok detayın düşünüldüğü özelliklerde ev kiralamak için arama yapabilirsiniz. Bulduğunuz evleri detaylı bir şekilde incelmenizi, gerekiyorsa da emin olmadığınız konular hakkında ev sahipleri ile iletişime geçmenizi öneriyoruz.

5. Ev sahipleri ile iletişime geçmekten çekinmeyin

İlk Kez Airbnb Kiralayacaklar İçin 6 Öneri

Airbnb’den ev kiralarken yapılması gereken bir diğer şey ise ev sahipleri ile iletişime geçmek. Hayal kırıklığına uğramamak veya beklentinizin dışında bir şey ile karşılaşmamak için kafanıza takılan noktaları ev sahibine sormanız en iyisi olacaktır. Airbnb’nin internet sitesine kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra ister yardım kısmından genel sorularınızı sorabilir isterseniz de kiralamak istediğiniz evin sahipleri ile iletişime geçerek dilediğiniz konuları danışabilirsiniz. Sadece ev hakkında değil, evin konumlandığı bölge hakkında da sorduğunuz sorular sonrası için keyifli bir tatil geçirebilmeniz adına sizlere yardımcı olacaktır. Otobüs durağı, metro istasyonu, market, şehir merkezine olan uzaklık gibi yöneltilen sorular genellikle seçim yapmak için arasında kaldığınız evlerden birini seçmenize yardımcı olacak unsurlar arasında yer alıyor. Bunların yanı sıra gezip görülmesi gereken yerlerden tutun yemek yenilmesi gereken mekanlara kadar birçok konuda bilgi almanın en güzel yolu da lokal insanların tavsiyelerinden yararlanmaktır.

6. Ev sahibinin koyduğu kuralları dikkatli inceleyin

İlk Kez Airbnb Kiralayacaklar İçin 6 Öneri

Tedbir amaçlı olarak, ev sahibinin koyduğu ev kurallarını mutlaka incelemenizi öneriyoruz. Özellikle de sigara içiyorsanız veya evcil hayvanınızı yanınızda getirmek istiyorsanız kesinlikle önceden belirlenmiş olan kuralları inceleyip, ev sahibi ile iletişime geçmelisiniz. Bazı ev sahipleri mangal ve havuz kullanımı ile ilgili de bazı kurallar koyabiliyor. İptal etme esnekliği ve para iadesi de dikkat etmek isteyeceğiniz noktalardan biri.

Etiketler

Elif Özşahin
Elif Özşahin Tüm Yazıları