preloader

En İyileriyle Floransa Seyahat Rehberi

03.11.2022
En İyileriyle Floransa Seyahat Rehberi

Yazı Boyutu:

İtalya’nın sanat ve tarihle iç içe bir kültür başkenti olan Floransa’nın en güzel zamanları mevsim itibarıyla yaşanıyorken, şehirde hem bir turist hem de bir Floransalı gibi nasıl gezeceğiniz bu rehberde.

Floransa’ya Neden Aşık Olacaksınız?

En İyileriyle Floransa Seyahat Rehberi
Duomo Floransa

Floransa’ya hiç gitmediyseniz inanın çok şanslısınız! Bu şehri her yaşınızda keşfetmeniz mümkünken bana sorarsanız biraz daha olgun yaşlarınız şehrin tadını çıkartabilmeniz açısından daha iyi olacaktır. Çünkü Floransa tarihi bir şehir. Yavaş ve hiç acelesi yok. Rönesans’ın doğduğu bu yer, zamanın içerisinde donmuş gibi sarayları ve bir zamanlar içerisinde kim bilir kimlerin yaşadığını düşündüren müzeye dönüşmüş tarihi binaları için her yıl yaklaşık 10 milyon ziyaretçiyi çekiyor. Daha net olmak gerekirse 2019’da tam 14 milyon turist ağırlamış.

Dünyanın en büyük sanatçılarının başta heykel ve resim olmak üzere tüm dünyaya mirası olan harika sanat eserlerinin hepsi neredeyse burada. Sergilenenlerin dışında daha kapalı kapılar ardında neler var kim bilir. Ama esasen göreceklerimiz üzerine konuşursak, Floransa’da kültürel ortam muhteşem. Ama siz zaten bunu biliyorsunuzdur. Dolayısıyla gönlünüzce müzelerini gezmek, Rönesans’ın havasını içinize çekmek, gün batımını köprülerinden veya Boboli’den izlemek ve harika yemeklerinin tadını çıkartmak için beni dinleyin ve hem siz hem de şehir sakinken Floransa’ya gidin. Çünkü bu şehir sizden o ağırbaşlı saygıyı görmeyi istiyor; ve inanın bunu hak ediyor da…

Floransa’ya Ne Zaman Gitmelisiniz?

En İyileriyle Floransa Seyahat Rehberi
Floransa’ya yüksekten bir bakış

Şüphesiz tarihi doku bu şehrin her yanına sinmiş durumda. Zaten İtalya’nın tümünde bu havayı hissedersiniz. Evler eskidir ancak estetiktir. İnsanlar o evlerin içerisinde mutludur ve sanki yemekten ve sohbetten başka dertleri yok gibidir. Floransa’nın tarihi dokusu İtalya’nın kalanından biraz daha farklı. Burada yerel halkı görmeniz eğer turistik sezonda gittiyseniz pek mümkün olmuyor.

En İyileriyle Floransa Seyahat Rehberi
Şehirdeki çoğu yapıda, fotoğraftakine benzer plakalar üzerinde, binaların kime ait oldukları özenle yazılmış

Bölgenin gerçek yerlileri Medici döneminden beri gelen aristokrat ailelerin mirasçıları ve genellikle oldukça varlıklılar. Çoğu, turistleri sevmez ve tepeden bakan bir edayla süzer. Ancak yazın buraya gelirseniz gerçekten siz de turist kalabalığından usanıp aynı bakışı edinebilirsiniz. O yüzden yaz mevsiminde Floransa’yı pas geçin derim. Hem sıcak dayanılmaz olabiliyor hem de o kadar kalabalık oluyor ki herhangi bir müzeye girmeniz veya bir yerde, en basit yerde bile, yemek yemeniz asla mümkün olamıyor. Sonbahar ve ilkbahar ilk ayları Floransa için çok uygun. Ancak belki denk gelirseniz kışın da gitmekte bir sorun yok. Belki soğuk hava sayesinde müzelere saatlerce kapanmak daha cazip gelecektir.

En İyileriyle Floransa Seyahat Rehberi
Dünyanın en önemli sanat eserlerinin ve neredeyse tüm Rönesans Dönemi’nin başyapıtlarının evi olan Uffizi Müzesi ve meşhur Uffizi Square

Floransa’yı Özel Yapan Noktaları Nelerdir?

Burası aslına bakarsanız İtalya’nın eski başkenti, kendi başına bir cumhuriyetken daha sonraları şehir olmuş bir yer diye düşünün. Floransa’nın adının daha çok anılması, bağlı bulunduğu Toskana Bölgesini unutturmasın sakın. Burası ilk defa Romalı askerlerin yerleştiği bir koloniyken, zaman içerisinde gelişiyor ve 14. yüzyıldan beri İtalya’nın hayatında baskın bir bölge olarak kalıyor.

Tarihi merkezi 1982 yılında UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’ne alınıyor. Buradaki binaların kendileri de birer miras ve sanat eseri muamelesi görmeli elbette. Hepsi yaptıran varlıklı ailelerin isimleriyle anılıyor ve içlerinde güzelliklerini yücelten döneminde en ünlü sanatçılara sipariş edilmiş ve hala sağlam duran pek çok sanat eseri de bulunuyor. Gerçek hazineler o tarihi duvarların arkasında.

Floransa’nın en önemli görülmesi gereken yerleri hangileridir?

Floransa’daki en popüler ve önemli yerler Katedral, Vaftizhane, Uffizi Galerisi, Bargello Galerisi ve içerisinde Michaelangelo’nun Davut heykelinin orijinalinin sergilendiği Accademia‘dır. Santa Maria Novella ve Santa Croce kiliseleri gerçek sanat galerileridir ve San Lorenzo Kütüphanesi Michelangelo’nun mimari dehasının muhteşem bir göstergesidir. Floransa’nın dehaları, yüksek zenginliğe sahip, seçkin yerli aileler tarafından hep desteklenmiş ve şehir bugüne kadar insanoğlunun dine, sanata, güce ve paraya olan tutkularına tanıklık etmiştir. Kentin kültür devlerinin en ünlüleri arasında Leonardo da Vinci, Michelangelo, Dante, Machiavelli, Galileo ve Medici ailesinin en ünlü yöneticileri sayılabilir.

En İyileriyle Floransa Seyahat Rehberi
D’uomo ve görkemli kubbesi

Siz en iyisi bir sabah erkenden dışarı çıkıp şehrin tarihi dokusunu sabah çiy damlaları düştükten hemen sonra yayılan havasını içinize çekerek hissedin.

Tavsiyem Arno Nehri’ne ulaşana kadar şehrin en eski caddelerinden bazılarında etrafa daha dikkatlice bakarak dolaşın, nehre ulaştığınızda meşhur köprüsü Ponte Vecchio’yu geçin ve Floransa’nın “en yeni” bölgesi olan Oltrarno’yu deneyimleyin.

En İyileriyle Floransa Seyahat Rehberi
Ponte Vecchio

Bu arada Pitti Sarayı’nda yer alan geniş ve çeşitli sanat koleksiyonunu görmek için zaman ayırdığınızdan da emin olun. Müzelerden ve anıtlardan bıktığınızda, dışarı çıkın. Daha önce Gucci’nin de defile yaptığı meşhur Boboli Bahçeleri’nde bir gün geçirin hatta Floransa manzarasını görmek için tepeye San Miniato al Monte Kilisesine çoğu insanın yaptığı gibi siz de yürüyerek çıkın. Pişman olmayacaksınız.

Loggia della Signoria

En İyileriyle Floransa Seyahat Rehberi
Mimarlar Benci di Cione ve Simone Talenti tarafından tasarlanan ve 1376-1382 yılları arasında yapımı tamamlanan Loggia della Signoria, Floransa’nın en çok ziyaret edilen noktalarından birisi.

Floransa’da kamuya açık sanat eserleri de var. Hatta burası için dünyanın en güzel kamusal alandaki heykellerine sahip şehir diyebiliriz. Loggia della Signoria bu konuda yegane örnek. İçerisindeki heykeller güzellikleri ve yapımlarında kullanılan tekniklerdeki ustalık konusunda adeta birbirleriyle yarışıyor. Favorim Medusa’nın kestiği başını elinde tutan Perseus heykeli. Medici ailesinin şehre bıraktıkları miraslara büyük bir örnek burası. Floransa’da burası gibi birçok loggia veya çağrıştırdığı şekliyle loca yani kemeraltı yer bulunuyor.

Floransa’da Nerede Kalınır?

En İyileriyle Floransa Seyahat Rehberi

Burası dünyanın en turistik şehirlerinden birisi. Her daim kalabalık turist kafileleri, öğrenciler (ki şehirde neredeyse tüm büyük üniversitelerin birer şubesi var), akademisyenler, araştırmacılar, moda endüstrisi çalışanları ve eğer mevsim yazsa cruise gemilerinden inmiş yeni dünya insanları burada olduğundan kendinize göre bir yer seçin kalmak için.

Her şeyin ortasında olmak istiyorsanız merkezdeki oteller harika olabilir. Ancak daha hip bir yerde kalabalıktan nispeten uzak olayım derseniz Oltrarno derim. Kendinize ait bir alanda evinizdeki gibi hissederken şehrin sıcağı, nemi ve dahi gürültüsü dışarıda kalsın derseniz (kim istemez) o zaman bir villa kiralayabilirsiniz.

Floransa’nın başlıca turistik yerleri büyük ölçüde, dar Arnavut kaldırımlı şeritlerin ve güzel meydanların yılın çoğu zaman turistlerle dolu olduğu kompakt Centro Storico’da toplanmış. Arno Nehri kıyısındaki oteller harika nehir manzaralı odalara sahip ancak yüksek bir fiyat etiketine hazır olun. Nehrin güneyinde yer alan ve çok sayıda ilginç restorana, küçük butiklere ve hareketli bir gece hayatına sahip Oltrarno semtinde kalacak daha eğlenceli yerler var aklınızda olsun. Ben size mümkün olduğunca orta ve üstü yerler seçmeye gayret ettim çünkü dediğim gibi bu şehrin tadı gerçekten böyle çıkar.

Floransa’dan En İyi ve En Yeni Üç Otel

The Social Hub Florence

En İyileriyle Floransa Seyahat Rehberi
Social Hub isimli eski bir yurttan bozma bu hip otelin terasındaki havuzun Floransa’da eşi olduğunu pek sanmıyorum.

Burası pandemiden hemen önce açılmış bir eski öğrenci evinden (yani bildiğiniz yurt) dönüştürülmüş, 19. yüzyıldan kalma bir binada yer alıyor. İşini bilen gezginler, trafik çekmek istemeyen Floransalılar ve merkezde konaklamak isteyen ama çok ödemek istemeyen herkesi çeken bir otel olmuş şu ara. Terasında havuz olduğunu da eklersem sanırım en cazibeli otel neden burası anlayabilirsiniz.

Viale S. Lavagnini 70-72
Floransa, 50129
Italy

25Hours Hotel Piazza San Paolino

En İyileriyle Floransa Seyahat Rehberi
25 Hours Hotel Floransa’nın yeni hip buluşma mekanı olmuş durumda.

Yeni ve hip bir otel arıyorsanız adresiniz burası zira son dönemde hem restoranı hem de barıyla Floransalılar arasında da oldukça popülermiş. Alman otel grubu 25Hours, İtalya’daki ilk oteli olarak bu eski manastır kompleksini dönüştürmeyi tercih etmiş. Tasarımcısı, Floransalı Dante’den esinlendiği tasarımını cennet ve cehennem teması üzerine kurgulamış. Şairin 700’üncü ölüm yıldönümü olan 2021’de de açılışı yapmaları tesadüf herhalde…

Piazza San Paolino 1
Floransa, 50123

Il Tornabuoni

En İyileriyle Floransa Seyahat Rehberi
Il Tornabuoni Hotel’in suitlerinden birisi.

Floransa’nın en zarif caddesi üzerinde bulunan Il Tornabuoni, daha sessiz bir adres arayan moda meraklıları ve seyahat türleri için bir mıknatıs etkisi yapıyor. Canlı ve şık iç mekânları, mekânı daha da etkileyici yaparak mülkün orijinal versiyonuna yeni bir hayat veriyor. Lucie Gourmet restoranı, yaldızlı aynaları, değerli pembeleri ve deniz mavisi ile sanki Art Deco bir mücevher kutusunun içinde yemek yiyormuş gibi hissettiriyor denilebilir. Butterfly Terrace şehrin muhteşem manzarasını sunan harika bir nokta. Burada kalmasanız da gezi veya alışveriş çılgınlığının ardından bir Aperol için muhakkak uğrayıp manzaranın tadını çıkartın.

Via de’ Tornabuoni, 3
Floransa

Floransa’da Nerede Yenir?

Regina Bistecca

En İyileriyle Floransa Seyahat Rehberi
Regina Bistecca

Floransa’da yenecek şey eğer vejetaryen veya vegan değilseniz T-Bone steak veya buradaki adıyla bistecca alla Fiorentina. Regina Bistecca da 2018’de açılmış ve o zamandan beri Floransa’nın en iyi bilinen bu özel yemeğini adet olduğu üzere ağırlığına göre fiyatlandırarak servis ediyor. Yeni bir restoran olduğuna bakmayın, oldukça özenli bir servisle karşılaşacaksınız. Ve de az pişmiş etlerinizi (aksini isteseniz bile) yerken Floransa’nın yemek konusunda neden harika olduğunu anlayacaksınız. Fiyatlar pahalı ama atmosfer ve yemekler bunu hak ediyor.

Via Ricasoli, 14r
Floransa, 50122

L’Angolo del Mare

En İyileriyle Floransa Seyahat Rehberi
L’Angolo del Mare

Adından belki hemen anlamışsınızdır deniz ürünlerine de biraz meraklıysanız eğer… Aslında Floransa bulunduğu Toskana bölgesinin tüm nimetlerinden faydalanıyor, buna deniz de dahil. Şehrin içinde belki deniz ürünlerini ön planda göremezsiniz ancak biraz dışına çıkınca harika lezzetler sunan L’Angolo del Mare gibilerine denk gelmeniz işten bile değil. Her zaman dinamik bir menüye sahip bu restoranda yiyeceğiniz her şey harika her şey çok taze ve her şey özenli.

Viale Edmondo de Amicis, 1
Floransa

Cantinetta Antinori

En İyileriyle Floransa Seyahat Rehberi
Cantinetta Antinori

Floransa’da gerçek bir yerli gibi yemek yemek için gideceğiniz yer burası. Bembeyaz masa örtüleri üzerinde kristal bardaklar, özenli papyonlu servis ve gerçekten sessiz ve ağırbaşlı bir atmosfer istiyorsanız, öğle yemekleri için ideal bir nokta burası. 15. yüzyıldan kalma Palazzo Antinori’nin tonozlu eski mahzenlerinde yer alan Cantinetta, aristokrat eski Floransa deneyimini Pappa al pomodoro (kalın, ekmek bazlı bir domates çorbası), enginarlı makarna, ossobuco ve tagliata (dilimlenmiş biftek) ile size hissettirecek.

Piazza degli Antinori, 3
Floransa

Floransa’dan Ne Alınır?

  • Et ve Süt Ürünleri: İtalya’nın ortasında, etrafı alçak tepelerle çevrilmiş bir doğal bölge olan Toskana’nın kalbindesiniz. Burada her daim yemyeşil çayırlarda otlayan mutlu inekler sayesinde et ve süt ürünleri çok üstün kalitede.
En İyileriyle Floransa Seyahat Rehberi
Barberino Designer Outlet
  • Deri Ürünler: Elbette bunların olduğu yerde deri de çok önemli bir sektöre dönüşüyor. Floransa’nın çevresinde bulunan birçok fabrika şu an dünya modasının devlerine ayakkabı, çanta ve deri ürünler yapmak konusunda uzmanlaşmış. Gucci bunlardan birisi örneğin. Deri aksesuar ve ürünler satan dükkanlar hemen her yerde karşınıza çıkacaktır. Eğer lüks markaların seri sonu ürünleri ilginizi çekiyorsa şehre yarım saat uzaklıkta Barberino Designer Outlet tam size göre.
En İyileriyle Floransa Seyahat Rehberi
Ponte Vecchio üzerindeki Floransalı kuyumcuların dükkanları
  • Altın: Kuyumculuk da çok eski bir Floransa geleneği olarak şehrin zanaatkârlarının hünerlerini sergilediği Ponte Vecchio ve etrafındaki sayısız küçük dükkânda sizi çeşitli takı ve objelere dönüşmüş halde bekliyor. Bu sıra sıra dükkânların bulunduğu tarihi köprüde kuyumculukta ne kadar ileri teknikler kullandıklarına şaşırmanızı fırsat bilip size çok pahalı şeyler satmalarına izin vermeyin.
Oktay Tutuş
Oktay Tutuş Tüm Yazıları