preloader

Evinizden Floransa’yı Yaşamanın Yolları

08.12.2020
Evinizden Floransa’yı Yaşamanın Yolları

Yazı Boyutu:

Her sanatseverin hayatında en az bir kere görmesi gereken şehir Floransa’yı, evinizden keşfetmenin yollarını öğrenin.

Yüksek Rönesans’ın başlangıç yeri, İtalya’nın kuzeyindeki Toskana’da bulunan Floransa şüphesiz dünyanın en romantik ve en sanat dolu şehirlerinden biri. Floransa’yı oradaymışçasına, evinizden keşfetmek içinse önerilerimizi takip edin.

Sanatı Floransa usulü yaşayın

Evinizden Floransa’yı Yaşamanın Yolları

Floransa, mimarisinden sokaklarına, sanat galerilerinden müzelerine kadar her adımında sanat olan bir şehir. Yüksek Rönesans’ın başlangıç noktası olarak kabul edilen; Leonardo Da Vinci, Sandro Botticelli, Giotto, Dante Alighieri, Michelangelo Buonarroti, Giovanni Boccaccio, Masaccio, Filippo Brunelleschi gibi sanatçılar yetiştiren Floransa’nın meşhur sanat eserlerini online olarak görmek de mümkün.

Şehrin simgesi haline gelen Cattedrale di Santa Maria del Fiore ya da bilinen bir diğer adıyla Floransa Katedrali’ni videolarla gezebilirsiniz. Medici Ailesi’nin yadigarı ve dünyanın en eski sanat müzelerinden biri olan Uffizi’yi de 360 sanal turlarla görebilirsiniz. Michalengelo’nun tek parça mermerden yaptığı ve 25 yılda tamamladığı meşhur heykeli David’i ise sergilendiği Galleria dell'Accademia’da uzun uzun izleyebilirsiniz.

Floransa’nın simgelerini görün

Evinizden Floransa’yı Yaşamanın Yolları

Müzeler dışında da Floransa’yı keşfetmek içinse Piazzale Michelangelo’ya (Michalengo Meydanı) gitmek şart. Floransa’yı panoramik olarak izleme imkanı veren meydan kesinlikle şehri en iyi görebileceğiniz yer. Şehrin sanat ve doğayı bir araya getiren Boboli Bahçeleri ise kesinlikle gezilmeli. Çiçekler, heykeller ve mükemmel dekoratif peyzaj örneği olan Giardino Bardini ise, videolarda Nisan ayındaki kadar güzel. Kendine has mimarisiyle Floransa belediye binası olan Palazzo Vecchio, Rönesans eserlerinin olduğu Cappelle Medicee mimarisiyle göz dolduran Basilica of Santa Maria Novella online olarak detaylıca görebileceğiniz yerlerden.

Floransa’da yürüyün

Her adımında farklı bir tat veren Floransa’yı sokak sokak gezmeye ne dersiniz? Üç saat süren bu videoyla şehrin her yerini görmüş olacaksınız.

{773562}

Floransa ruhunu şarkılarda hissedin

Floransa bu kadar sanat dolu ve romantik olunca, geziye eşlik edecek şarkılar da bir o kadar anlamlı olmalı. Ünlü tenor Andrea Bocelli’nin Besame Mucho yorumu, Carla Bruni’nin Stand By Your Man şarkısı ve daha birçok şarkı bu playlist’le birlikte Floransa’da dinlenmeye hazır.

Floransa dondurması yiyin

Evinizden Floransa’yı Yaşamanın Yolları

Gelato denildiğinde akla ilk gelen şehirlerden biri kesinlikle Floransa. Şehir en meşhur gelato dükkanları olan Gelateria La Carraia, Carapina, Vivoli, Mordilatte, Perche No maalesef kilometrelerce uzakta olsa da İstanbul’da da Floransa dondurmasını bulabilirsiniz. Hem sorbe hem de dondurma hazırlayan Mua’nın tüm reçeteleri Floransalı gelato şeflerinden geliyor.

Rönesans’ı keşfedin

Evinizden Floransa’yı Yaşamanın Yolları

The Art of the Italian Renaissance, Botticelli, İtalya’da Rönesans Kültürü

Floransa için Rönesans’ın diğer adı diyebiliriz. Bu yüzden de Rönesans hakkında ne kadar çok detay bilinirse şehrin ruhunu da daha iyi anlamak mümkün. Ev dekorunda kullanabileceğiniz coffe table book’lardan Rönesans’a dair her detayı veren başucu kitaplarına kadar birçok kitap alternatifi mevcut. Eğer Rönesans’ı kitaplardan değil de ders olarak uzmanlarından dinlemek isterseniz online kurs seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz.

{772961}

Pinokyo’ya göz atın

Carlo Collodi – Pinokyo

Satın Al

Ahşap Takvim

Satın Al

Klasik masallardan biri olan Pinokyo’nun yazarı Carlo Collodi, Floransalı olduğu ve kitabı da bu şehirde yazdığı için Floransa’da dolaşırken hemen her köşede Pinokyo’ya dair bir şey görmeniz kaçınılmaz. Floransa’yı evinizde hissetmek için de evinize pinokyo temalı objeler ekleyebilir; yetişkin gözüyle kitabının orijinalini okuyabilirsiniz.

Floransa yemekleri hazırlayın

Evinizden Floransa’yı Yaşamanın Yolları

Flambé tagliatelle al tartufo, Lampredotto, Bistecca alla fiorentina

Floransa, İtalya’nın kırsal alanlarıyla meşhur Toskana bölgesinde bulunduğu için oldukça lezzetleri etleri tatmanıza da imkan veriyor. Sadece zeytinyağı ve az tuz ile pişirilen, neredeyse 6 cm kalınlığındaki; orta az pişmiş olarak servis edilen ve Bistecca Alla Fiorentina olarak bilinen T bone steak, Floransa’da mutlaka tadılması gerekenlerden.

Toskana şaraplarıyla meşhur olduğu için beraberinde servis edilen Tagliere yani şarküteri ürünleri, zeytin, atıştırmalık ve peynirlerle hazırlanan servis tabakları da Floransa’da göz dolduruyor.

Floransa’da oldukça sık karşımıza çıkansa trüf mantarı. Özellikle makarna ve pizzalarda sıkça kullanılan trüf mantarını mutfağınızda kullanarak siz de Floransa tatları hazırlayabilirsiniz.

Floransa mutfağından bahsedince bir çeşit sakatat olan ve Floransalıların çok sevdiği Lampredotto’dan bahsetmeden olmaz. Floransa’nın meşhur yemeği olan Lampredotto’yu evinizde hazırlamak zor olabilir ama bizim mutfağımızda da -kokoreç gibi- farklı muadillerini bulmak mümkün.

OGGUSTO Editörlerinden Kübra Haniç İnce’nin diğer yazılarını okumak için tıklayın.

Dünyadan en yeni haberleri ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültenine kaydolun.

Kübra Haniç İnce
Kübra Haniç İnce Tüm Yazıları