preloader

Dünyanın En İyi Macera Seyahati Destinasyonları

23.01.2024
Dünyanın En İyi Macera Seyahati Destinasyonları

Yazı Boyutu:

Her bir noktası ile nefesinizi kesecek, özgürlüğü doya doya yaşayacağınız en iyi macera seyahati destinasyonlarını keşfedin.

Eğer sizin de yolculuk anlayışınız turist kalabalıklarından uzak, kendinizle ve doğayla baş başa yepyeni yerler görerek dünyayı keşfetme üzerine kuruluysa doğru yerdesiniz. Doğal güzellikleri ve coğrafi yapısıyla hafızalarınızdan kolay kolay silinmeyecek farklı lokasyonları yeni seyahatlerinizde rota olması için araştırdık.

Grönland

Dünyanın En İyi Macera Seyahati Destinasyonları

Kuzey Amerika’nın ve Avrupa kıtasının arasında bir buz adası olan Grönland; üzerine kurulmuş rengarenk evlerin, denizin üstünde yüzen iceberg parçalarının, hiç batmayan güneşin ve buzul fiyortlarının eşliğinde etkileyici bir güzelliğe sahip. Husky köpeklerinin çektiği kızaklarla Eskimo’ların avlandığı göllere gidebilir; balina safarilerine katılabilirsiniz. Özel kamp alanlarında tek başınıza konaklayarak kuzey ışıklarının keyfini sürebilirsiniz.

Machu Picchu – Peru

Dünyanın En İyi Macera Seyahati Destinasyonları

İnka medeniyetinden kalan bu antik yerleşim alanı, aynı zamanda Unesco Dünya Mirası Listesi’nde de yer alıyor. 1911 yılına kadar keşfedilmemiş olan Machu Picchu (Yaşlı Zirve), günümüzde ise birçok insanın seyahat rotasında. Tarihi yapıya zarar vermemek adına insan girişinin kısıtlandığı bölgeye, nefes kesici manzarasıyla İnka Yolu’nu yürüyerek ya da araçla ulaşabilirsiniz.

{12891}

Dolomit Dağları – İtalya

Dünyanın En İyi Macera Seyahati Destinasyonları

İtalya’nın kuzeyindeki Bolzano Bölgesi’nde bulunan Dolomit Dağları, Venedik’ten arabayla sadece 2 saatte ulaşabileceğiniz bir lokasyonda. Yazın yemyeşil vadilerin ve turkuaz göllerin, kışın karla kaplanan göz kamaştırıcı dağ zirvelerinin eteğinde dolaşabilirsiniz. Kış sporlarıyla ilgileniyorsanız keyifli kayak rotalarını mutlaka keşfetmenizi öneriyoruz.

Maui – Hawaii

Dünyanın En İyi Macera Seyahati Destinasyonları

Pasifik Okyanusu’nda yarı aktif durumdaki en büyük volkanların yer aldığı Hawaii’de, Maui Adası’nı keşfetmek gerçekten özel bir deneyim. Okyanus üstünde uzanan lav kayalıkların, botanik bahçelerin, birbirinden güzel şelalelerin ve bembeyaz kumların kapladığı plajların etkisi uzun süre hafızada kalacak kadar güzel ve etkileyici. Denizaltı canlı çeşitliliğiyle ünlü olan bu adada şnorkelle ya da tüple dalış yapabilir; bisikletle adayı turlayarak nadir türdeki okyanus kuşlarıyla karşılaşabilirsiniz.

Issık Gölü – Kırgızistan

Dünyanın En İyi Macera Seyahati Destinasyonları

Keyifli yürüyüş parkurlarıyla dolu kayalık dağ sırtlarının arasında adeta gizlenmiş görünümü veren Issık Gölü’ne, Bişkek’ten birkaç saatlik tren yolculuğuyla ulaşılıyor. Kaplıcaların, tektonik yapıların ve kanyon manzaralarının eşlik edeceği yolculuğunuzu, göçebe kültürünü deneyimlemek adına yürüyerek ve kamplarda kalarak birkaç günde gerçekleştirmeniz de mümkün. Atlı turlara da katılabileceğiniz dağ gölünde, kartalları kullanarak avcılık yapan Kartal Avcılarıyla tanışabilirsiniz.

Alberta – Kanada

Dünyanın En İyi Macera Seyahati Destinasyonları

Dünyanın en eski milli parklarına sahip Alberta, Kuzen Amerika’nın ünlü Rocky Dağları’nı ziyaret etmek için de en doğru bölgelerden biri. Eğer balık tutmayı seviyor, rafting ya da paddle board gibi su sporlarıyla ilgileniyor ve uzun orman yürüyüşlerinde kaybolmak istiyorsanız Alberta tam size göre bir yer. Doğayla iç içe olacağınız sayısız aktivite arasında, vadilerin arasından geçen parkurlarda kayılan Yaz Kızağı’na binmeyi unutmayın.

Galapagos Adaları – Ekvador

Dünyanın En İyi Macera Seyahati Destinasyonları

Soğumuş lav tabakalarının meydana getirdiği onlarca adadan oluşan Galapagos ya da diğer adıyla Colon Adaları, dünyadaki vahşi yaşamın en iyi gözlendiği yerlerin başında geliyor. Evrim Teorisi’ni geliştirmesinde Charles Darwin’e ilham verdiği bilinen adalarda; deniz iguanalarından flamingolara, dev kara kaplumbağalarından albatroslara, penguenlerden deniz aslanlarına kadar envaı çeşitte hayvan türü var. Bu türlerin çoğu ise dünyanın başka noktalarında görülmüyor. Dilerseniz rengarenk mercan resiflerinde kaplumbağalarla yüzebilir, dilerseniz mavi ayaklı sümsük kuşlarının seyrine dalabilirsiniz.

Dünyanın En İyi Macera Seyahati Destinasyonları
Sümsük Kuşu

Patagonya

Dünyanın En İyi Macera Seyahati Destinasyonları

‘Devlerin yaşadığı yer’ anlamına gelen Patagonya, Arjantin’in ve Şili’nin güneyini kaplayan geniş bir coğrafi alan. And Dağları’yla çevrelenen bölgede; volkanik yapılar, mağaralar, buzul gölleri ve Ulusal parklarda sayısız trekking rotaları bulunuyor. Her mevsim ortaya çıkan manzaralar birbirinden güzel olsa da, özellikle sırt çantalı gezginler için seyahatinizi daha ılık geçen kış aylarına (Kasım-Şubat) denk getirmenizi öneriyoruz.

And Dağları ile Büyük Okyanus arasında kalan Şili dünyanın en kurak çölüne sahip. Atacama Çölü’ndeki 4200 metre yükseklikle bulunan El Tatio gayzerlerinin her sabah büyük bir güçle patlayarak muhteşem bir doğa olayına sahne oluşunu gözlemleyebilir ve sıcak su havuzlarına girebilirsiniz. Vahşi batı kasabası San Pedro’da konaklayıp çöle yapılan günübirlik gezilere katılabilirsiniz. Torres del Paine Ulusal Parkı’nda dağa tırmanış, dağ yürüyüşü, buzda yürüyüş, kano, at binme gibi pek çok farklı aktivite yapabilirsiniz. Bu kadar adrenalinden sonra dinlenirken Şili şarabını denemek, günü sonlandırmak için mükemmel bir seçenek olabilir.

İsviçre

Dünyanın En İyi Macera Seyahati Destinasyonları

Her ne kadar İsviçre deyince aklımıza lüks yaşam gelse de, aslında coğrafi özellikleriyle macera seyahati için ideal bir ülke. Ülkenin her yerinde, pek çok farklı macera sporunun tadını çıkarabilirsiniz. Bisikletle kasabalar arasındaki muhteşem yolları keşfedebilir, dik yamaçlarda kayak yapabilir veya yamaç paraşütü ile Alpler’in sonsuzluğuna şahit olabilirsiniz. Ayrıca Rhone nehrinde rafting yapabilir, Aletsch buzuluna tırmanabilirsiniz… Üstelik bunları yaparken ister çadırda isterseniz de 5 yıldızlı, dünyanın en lüks otellerinde konaklayabilirsiniz.

Avustralya

Dünyanın En İyi Macera Seyahati Destinasyonları

Sörf Cenneti Avustralya, dünyanın en çeşitli doğal hayatına sahip ve bu özelliği macera severler için eşsiz bir deneyim sunuyor. UNESCO Dünya Mirası Listesindeki Uluru’da bulunan Ayers Rock kayasına tırmanabilir, Kakadu Ulusal Parkı’nda zengin vahşi yaşama tanık olup timsah arayabilirsiniz. Uluru’dan Kings Canyon’a seyahat ederken muhteşem günbatımına şahit olabilirsiniz. Jim Jim şelalesinde yüzebilir, Coral Bay’deki muhteşem resifte şnorkelle dalış yapabilir, Monkey Mia’da yunusları besleyebilirsiniz. Ayrıca Aborjin kültürünü yakından tanıyabileceğiniz konaklama seçeneklerini tercih edebilirsiniz. Ve tabii ki her an karşınıza kangurular çıkabilir…

İzlanda

Dünyanın En İyi Macera Seyahati Destinasyonları

Dramatik kıyı şeridi ve buzullarıyla tanınan İzlanda, modern ve stil sahibi yeni konaklama seçenekleriyle yeniden gündemimizde. Reykjavik’ten Kuzey Işıklarını izleyebileceğiniz gibi, Mavi Lagün’ü de ziyaret edebilirsiniz. Kar motorları veya arazi araçlarıyla adayı keşfedebilir, buzul mağaralarını ziyaret edebilir, köpek kızağı yapabilirsiniz. Okyanusu keşfetmek isterseniz eğer, balinaların dansını izleyebilir, balık avlayabilir veya dalış yapabilirsiniz. Adayı aynı zamanda tekne, uçak veya helikopterle de keşfetmek mümkün.

Zambiya

Dünyanın En İyi Macera Seyahati Destinasyonları

Afrika’daki vahşi hayatın merkezi Zambiya, macera seyahati için ideal bir rota. Mupamadzi Nehri’nden South Luangwa Ulusal Parkı’na yürüyüş yapabilirsiniz. Mutlaka görülmesi gereken Victoria Şelalesi’ne ister yürüyerek gidebilir, isterseniz helikopter ile yukarıdan izleyebilir veya rafting ile yakından keşfedebilirsiniz. Zambiya ve Zimbabwe’yi bağlayan 111 metrelik köprüden bungee jumping yapabilirsiniz. Kano ve dağcılık gibi aktivitelerin hafif kaldığı bu ülkede, safarilerini fil üstünde veya at sırtında yapabilir, çitalarla veya aslanlarla yürüyüşe çıkabilirsiniz.

Endonezya

Dünyanın En İyi Macera Seyahati Destinasyonları

Endonezya’ya gittiğinizde plaj keyfini sona saklayın ve ülkenin volkanik peyzajını keşfedin. Java, Bali ve Lombok adalarındaki 5 büyük volkanı görmek için sabah erkenden yola çıkmakta fayda var. Dünyanın en güzel krater gölleri arasında yer alan Kelimutu Volka’nındaki 3 renkteki krater gölleri görülmeye değer. Komodo Ulusal Parkında’ki güçlü akıntıya rağmen dalış yapın ve sualtı dünyasının sizi büyülemesine izin verin. Tatilinizi keyifle sonlandırmak için suyun ve kumun renginin sizi dinlendireceği Sanur Plajı’na gidebilirsiniz.

{88226}

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları