preloader

Sinan Temo ile Art Show Etkinliği Hakkında Konuştuk

20.02.2024
Sinan Temo ile Art Show Etkinliği Hakkında Konuştuk

Yazı Boyutu:

Bilgili Holding CEO’su Sinan Temo ile Art Show: Galeriler Buluşması etkinliğiyle ilgili keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Sektörün önemli galerilerinin öncülüğünde hayata geçirilen ve Türk sanat dünyasına yeni bir soluk getiren Art Show: Galeriler Buluşması etkinliği için Bilgili Holding CEO’su Sinan Temo ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Temo, sanatın iş dünyası ve toplum ile kucaklaşmasını sağlamak, kültür ve sanatı daha geniş kitlelere ulaştırmak amacıyla gerçekleştirilen bu önemli etkinlikteki rolünü ve Bilgili Holding‘in sanata olan bağlılığını bizimle paylaştı.

Sinan Temo ile Art Show Etkinliği Hakkında Konuştuk
Sinan Temo

Bilgili Holding olarak, Art Show etkinliğine katılma kararını nasıl aldınız ve bu etkinlikte yer almanızın sanat dünyasıyla olan bağlantınızı nasıl güçlendireceğini düşünüyorsunuz?

Bilgili Holding olarak, her proje ve yatırımımızda toplumumuza ait değerleri korumayı öncelik olarak gördüğümüz yeni projemiz, Doğan Tekeli ve Sami Sisa tarafından 1972 yılında tasarlanan ödüllü çağdaş mimarisi ile İstanbul’un ilk gökdeleni en ikonik yapılarından biri, bugünkü adıyla The Ritz Carlton Residences, B BLOK; Bilgili Holding vizyonu ile ilham veren bir sanat ve kültür platformu olarak tasarlandı.

Türkiye’nin önde gelen sanat galerilerini eşit ve demokratik bir yapıda buluşturmayı amaçlayan Art Show projesinin kurucu galerileri ile gerçekleştirdiğimiz ilk toplantımızda İstanbul’a ve toplumumuza bir sanat alanı daha kazandıracak projeye B Blok’ta ev sahipliği yapmak için heyecan duyduk.

Bilgili Holding olarak yıllardır sanatı ulaşılabilir hale getirmeyi, kültürümüzü beslemeyi ve sürdürülebilir olmasını hedefleyerek birçok projeye önderlik ve ev sahipliği yapmaktayız. Sanatla bağımızın güçlü olduğunu düşünüyorum. Bu bağlamda yeni bir platform kazandırmak ve ilkini Art Show gibi değerli bir projeyle gerçekleştirmek önümüzdeki günlerde sanat ve kültür alanında yapacağımız yeni projeler için ipucu niteliğinde diyebilirim.

Bilgili Holding olarak, bu dinamik etkinlikteki rolünüzü ve katkılarınızı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Etkinliğin ana sponsoru Bilgili Holding olarak İstanbul’a yeni bir kültür sanat mekânı kazandırmanın heyecanını paylaşıyoruz. Yapımızdaki birçok departman şu anda etkinliğe desteğini sunuyor.

Hiç durmadan tekrarladığımız paylaşım, dayanışma kavramlarının kurumsal yapının dinamiklerine adapte edilmesini değil esas olarak kolektif ve sürdürülebilir bir politika ile kültür ve sanatın toplumsal rolünü yönlendirecek güce sahip bir etkinliği daha gerçekleştirmek için bir arada olan herkese borçluyuz.

Serginin ziyaretçi hedef sayısı 50.000 kişi olarak planlanıyor. Bu büyük çaplı etkinliğin ziyaretçilere ve sanatseverlere sunacağı değer sizce nedir?

Açıkçası hedeflenen sayının üzerine çıkabileceğine inanıyorum. Ziyaretçiler, 21-25 Şubat tarihleri arasında, benzer düşünceler ile yola çıkarak, farklı roller üstlenmeyi başarabilen galerilerin, kurum ve markaların ortak paydada nasıl buluştuklarına ve hiçbir maddi beklenti gözetmeksizin gerçekleştirilen çok daha —fuar dışı bir estetikle kurgulanan bu projenin başarısına tanıklık edecekler.

Yoğun ve dinamik bir program sanatseverleri bekliyor. Bu programda katılımcı galerilerin Artshow’a özel sergilemelerinin yanı sıra Martch Art Project’in yönetiminde hazırlanan konuşma serileriyle hem ziyaretçileri hem de kültür sanat alanının profesyonellerini çok katmanlı diyaloglar geliştirebilecek bir alan açıyor.

Etkinliğin temel kuralı, her galerinin ücretsiz, eşit ve ortak bir düzende yer alması. Bu ilkenin sanat dünyasındaki eşitsizliklere karşı bir çözüm sunduğunu düşünüyor musunuz?

Elbette, çözüm sunduğunu düşünüyorum. Art Show’un benimsediği eşitlikçi bakış açısı Bilgili Holding olarak sahip olduğumuz yaklaşımla örtüşüyor. Gerçekleştirdiğimiz tüm etkinlikler ücretsiz olarak halkın katılımına açık. Artshow’da aynı eşitlik prensipleriyle hayata geçiyor.

Ayrıca yalnızca çağdaş sanatın önde gelen galerileri değil, sanata kıymet veren markaları da bir araya getirerek, rekabet içinde değil, kolektif— toplumumuza dayanışmanın gücünü paylaşacak, sanatın erişilebilirliğini sağlanabileceği yeni bir platform olacağını kanıtlıyor.

Etkinlikte yer alacak galeriler arasında sektörün öncü isimleri bulunuyor. Bilgili Holding olarak, bu güçlü birlikteliğin sanat piyasasına ve sektöre nasıl bir katkı sağlayacağını öngörüyorsunuz?

Yukarıda da bahsettiğim gibi, sektörde dayanışma ve eşitlik anlayışını gerçekleştirdikleri ilk etkinliğin merkezine koyan Pilevneli, Martch Art Project, Galeri Nev ve The Pill galerilerinin öncülüğünde katılımcı 24 galeri kolektif hareketin gücünü yayacak.

Sanat belirli çevreler için değil hepimizin hayatının bir parçası olmalıdır. Bilgili Holding olarak yıllardır sanat galerilerini bir araya getirdiğimiz Türkiye’de kültürel sürdürülebilirliğin sağlanabilmesi için Türk Çağdaş Sanatı’nın üretimini destekleyen, ekonomik ve sosyal bağlamı üzerine çalışan organize ve kolektif bir dayanışma modeli olarak Artweeks, bağımsız sanatçılara destek olmak amacıyla gerçekleştirdiğimiz OneAkaretler ile sanatın hepimizin bir parçası olduğunu hatırlatmayı amaç edindik. Art Show da galerilerin ve sanata katkı sağlamanın bilincini paylaşan birçok kurum, kuruluş ve markanın güç birleşimi ile gerçekleştirilen kültürel bir etkinlik olarak şehrimiz ve toplumumuz için yeni bir değer yaratacak.

Sektör dışından, sanata değer veren isim ve markaların desteğinin önemine vurgu yapılıyor. Bilgili Holding olarak, sanatı desteklemenin ve bu etkinlikte yer almanın iş dünyasında ve toplumda yaratabileceği etkileri nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kültürel ve tarihi renovasyon projelerindeki uzmanlığımızı dünyadaki en büyük renovasyon proje ödüllerini kazanan bir şirketin CEO’su olarak ifade etmem gerekirse; bu değeri koruyarak yarına aktarmayı önemseyen bu değerleri bugün üretilen sanatın görünürlüğüne katkı sağladığımız alanlara da dönüştürüyoruz. Bilgili Holding olarak tüm kültür sanat etkinliklerimizi gerçekleştirdiğimiz Bilgili Sanat’ın iş dünyasında kültürel katkının bir sorumluluk olarak örnek alınacağı bir etki yaratmasını, toplumun sosyal ihtiyaçlarını karşılayamaya destek olabilmesini, daha geniş bir sanatsever çevre ile buluşmayı ve dayanışmayı yaygınlaştırmayı sağlayacaktır.

{236614}

Sinem Genç
Sinem Genç Tüm Yazıları